381. Кононенко Олег Григорович. Економіко-математичне моделювання діяльності багатопрофільних фірм: дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / НАН України ; МОН України; Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем. - К., 2004. , табл.
Анотація до роботи:
Кононенко О.Г. Економіко-математичне моделювання діяльності багатопрофільних фірм. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. – Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем НАН України і Міносвіти і науки України, Київ, 2004.
Дисертацію присвячено аналізу економічних передумов виникнення багатопрофільних фірм, розробці та дослідженню економіко-математичних моделей, які адекватно описують та імітують основні виробничі процеси, що відбуваються у багатопрофільній фірмі. На основі методів системного аналізу визначено внутрішнє та зовнішнє середовище фірми, визначені чинники, що впливають на рівень доходів багатопрофільної фірми.
Запропоновано автоматну модель, що дозволяє досліджувати зміну запасів продукції на складі за трьома сценаріями: ігнорування незадоволеного попиту споживачів, врахування незадоволеного попиту та попередження незадоволеного попиту. Автоматна модель складається з основної частини та індикаторів. Для надання користувачеві можливості аналізу впливу різних факторів, до моделі введено керуючі змінні, утому числі імовірнісні показники моментів виникнення попиту споживачів на різні позиції товарних груп.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється у створенні методичних основ, організаційно-економічних методів і моделей функціонування багатопрофільної фірми по забезпеченню харчовими добавками, витратними матеріалами та устаткуванням підприємств харчової промисловості. Використання розробленої економіко-математичної моделі підтримки прийняття рішень у багатопрофільній фірмі дозволить підвищити ефективність її діяльності в ринкових умовах.
Основні науково-практичні результати дисертаційного дослідження дозволяють зробити наступні висновки.
Економічний аналіз стану харчової промисловості, яка функціонує у сучасний період часу на ринкових засадах, для підприємств харчової промисловості супроводжується низкою негативних явищ: різке зростання конкурентних явищ на ринку харчових продуктів, особливо з боку імпортних харчових продуктів, зміни загальної економічної ситуації в країні і на цьому фоні зміни у попиті населення на різні групи товарної номенклатури; зникнення системи централізованого постачання; необхідність зменшення собівартості продукції.
За цих умов не всі підприємства харчової промисловості мають можливість самостійно виходити на закордонний ринок харчових добавок для покращення якості продукції, що ними виробляється. Це служить економічним підґрунтям виникнення багатопрофільних фірм, які займаються постачанням не основних продуктів для підприємствам харчової промисловості.
Досліджуючи виробничу діяльність багатопрофільної фірми визначено, що її функціонування – закупівля ресурсів, терміни транспортування, обсяги наявності на складі, обслуговування заявок в залежності від попиту та пропозиції, можна представити шляхом математичної формалізації.
Перелік функціональних задач, які вирішує менеджмент багатопрофільної фірми визначається складом основних послуг, що фірма надає клієнтам. Рішення управлінських задач здійснюється реалізацією ймовірносно-автоматної моделі діяльності фірми по управлінню запасами.
Однією з ключових позицій діяльності багатопрофільної фірми є забезпечення рівня цін на продукції, що реалізується компанією. Складовою частиною виконаного дослідження є розробка моделі витрат компанії, що впливають на рівень відпускних цін на її продукцію.
До найбільш дієвих заходів зниження невиробничих витрата фірми є зниження питомої ваги надлишку продукції на складі. В роботі розроблено адаптований до умов діяльності багатопрофільної фірми алгоритм моделювання управління запасами, а також алгоритмічна процедура формування замовлень продукції одного постачальника.
Для вирішення проблеми структурування моделей, що описують організаційно-економічні процеси функціонування багатопрофільної фірми, принципово важливого значення набуває опрацювання вимог до моделей, що забезпечують імітацію виробничої діяльності фірми з урахуванням специфічних властивостей розповсюдження харчових добавок та загальних характеристик діяльності фірми.
Для проведення машинного експерименту запропоновано автоматно-імітаційну модель та програмний комплекс для її реалізації. Автоматно-ймовірнісна модель, що розроблена на основі Excel, може бути використана для виконання економічних розрахунків у фірмах, що займаються аналогічною діяльністю у інших галузях промисловості.
Проведено економічне обґрунтування методики моделювання діяльності фірми по управлінню запасами „Української продовольчої компанії”. У процесі моделювання проаналізовані обсяги наявності продукції на складах з урахуванням різних сценаріїв задоволення попиту споживачів. Проведення такого аналізу допоможе запобігти складних ситуацій та зменшити ризик в діяльності фірми, надасть можливість узагальнення попиту, порівняння по роках та різних часових періодах з метою розробки заходів подальшого розвитку компанії.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях
Кононенко О.Г. Задачи экономико-математического моделирования деятельности многопрофильных фирм с использованием новых информационных технологий. //Економіка промисловості, № 1(11), 2001. – с.74-82.
Кононенко О.Г. Визначення зовнішнього оточення багатопрофільної фірми у ринковому середовищі. //Економіка промисловості, №3 (13), 2001. – с.49-58.
Кононенко О.Г. Автоматна модель функціонування посередницько-постачальної компанії // Економіка промисловості, №3(17), 2002. -с.105-112.
Кононенко О.Г. Визначення чинників, що впливають на рівень доходів багатопрофільної компанії. //Економіко-математичне моделювання соціально-економічних систем. Зб. наук. праць. Міжнародний науково-навчальний центр ЮНЕСКО інформаційних технологій і систем НАНУ та МОН України, випуск 3, Київ, 2002. – с. 119-123.
Бакаев А.А., Галушко В.Г., Кононенко О.Г. Планирование оптимальных объемов поставок грузов при случайном спросе. // Управляющие системы и машины. – 2001, №1, - с.93-95.
Ревін В.А., Кононенко О.Г. Застосування логістики у формуванні структури регіональних філій. // Зб. наук. праць, Міжнародний науково-навчальний центр ЮНЕСКО інформаційних технологій і систем НАНУ та МОН України, випуск 2, Київ, 2002. – с. 53- 61.
Галушко В.Г., Кононенко О.Г. Ймовірнісна модель визначення запасу продукції при випадкових постачаннях та попиті //Економічна кібернетика, №1-2, 2002. – с. 61-64.
Ревін В.А., Кононенко О.Г. Комп’ютерне імітаційне моделювання діяльності багатопрофільних фірм. //Зб. наук. праць, Міжнародний науково-навчальний центр ЮНЕСКО інформаційних технологій і систем НАНУ та МОН України, випуск 4, Київ, 2003. – с. 46-54.
У інших виданнях
9. Кононенко О.Г. Застосування економіко-математичного моделювання у діяльності багатопрофільних фірм //Республіканська міжвузівська науково-практична конференція „Кібернетика в сучасних економічних процесах” - Держкомстат України - Київ, 20 червня 2001 р.