Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Грищук Римма Тарасівна. Економіко-математичне моделювання діяльності суб'єктів паливно- енергетичного комплексу України: Дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Львівська комерційна академія. - Л., 2002. - 219арк. - Бібліогр.: арк. 173-185.



Анотація до роботи:

Грищук Р.Т. Економіко-математичне моделювання діяльності суб’єктів паливно-енергетичного комплексу України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. – Київський національний економічний університет, Київ, 2002.

У дисертації досліджується діяльність паливно-енергетичного комплексу (ПЕК) України. Проведено порівняльну характеристику розвитку ПЕК України, Росії та країн Європейського Союзу, виявлено причини кризового стану ПЕК України. Особливу увагу приділено фінансовій сфері діяльності ПЕК України, зокрема, проаналізовано моделі ціноутворення акцій та векселів. Розроблено моделі для обчислення вартості векселів, що йдуть в сплату за енергоносії та електроенергію, запрпоновано методику обчислення облікової ставки векселів в умовах перехідної економіки, також розроблено кілька стохастичних моделей ціноутворення акцій, виявлено вплив на вартість акцій зовнішнього середовища. Проведено статистичний аналіз та прогнозування розвитку ПЕК регіону, а саме Львівської області. Тим самим, на підставі досвіду розвитку ПЕК Львівської області підкріплені отримані в роботі теоретичні висновки.

Враховуючи значення паливно-енергетичного комплексу для розвитку економіки країни, отримані в роботі результати показують важливість та необхідність дослідження діяльності суб’єктів паливно-енергетичного комплексу України та дають можливість зробити такі висновки:

  1. Проблеми, які виникли у паливно-енергетичному комплексі України, накопичувались роками і потребують детального і поглибленого дослідження. Визначено та обґрунтовано основні напрямки розвитку паливно-енергетичного комплексу в умовах перехідної економіки. Виявлено основні фактори, що гальмують розвиток ПЕК України, та умовно класифіковано на фінансові, адміністративні, ринкові та соціальні. Проведена порівняльна характеристика діяльності ПЕК України, Росії та Європейського Союзу показала необхідність та дала можливість окреслити шляхи інтеграції України в європейську енергосистему.

  2. Враховуючи особливості України стосовно приватизації паливно-енергетичного комплексу та термінову необхідність подолання неплатежів за енергоносії та електроенергію, основним напрямком дослідження було обрано фінансову сферу ПЕК, зокрема, ціноутворення векселів та акцій на основі економіко-математичних методів, а саме статистичних методів дослідженя та прогнозування розвитку галузі та стохастичних моделей.

  3. Висновки та прогнози, зроблені на основі статистичного аналізу діяльності підприємств паливно-енергетичного комплексу Львівської області, показали, що всі проблеми розвитку ПЕК України характерні і для окремого регіону. А, оскільки спостерігається загальний спад виробництва в енергетиці та, враховуючи основні принципи щодо подальшого розвитку енергетики Європейського Союзу, очевидною є необхідність більш широкого використання нетрадиційних та поновлюваних джерел енергії при всій важкості вирішення цього питання на Україні у зв’язку з відсутністю потрібної кількості відповідних спеціалістів та інвестицій.

  4. Внаслідок проведення приватизації у паливно-енергетичному комплексі України широко використовуються цінні папери. На основі методів теорії ймовірностей у дисертації побудовано кілька моделей ціноутворення векселів (таких, що приймаються в сплату за енергоносії та електроенергію) при їх разовому випуску, в залежності від обсягу випуску, суми платежів безризикової ставки відсотку та строку платежу. Розроблено методику для обчислення облікової ставки векселів в умовах перехідної економіки з використанням ланцюгів Маркова. Перевірка отриманих моделей на даних Департаменту фінансового менеджмента котування боргових зобов’єязань показала повну узгодженість з реальними показниками за обраний період.

  5. Побудовано стохастичні моделі ціноутворення акцій з урахуванням впливу різних факторів. Прослідковано еволюцію ціноутворення акцій під впливом зовнішнього середовища з використанням деяких положень теорії ймовірностей та моделі Кокса-Росса-Рубінштейна. Результати апробації отриманих формул на статистичних даних позабіржового ринку котування цінних паперів та їх порівняння з реальними даними показали дієвість отриманих моделей для прогнозування вартості акцій на короткотерміновий період.

  6. Проведений за допомогою рядів динаміки аналіз розподілу акціонерного капіталу ВАТ “Львівобленерго” за 1998 – 2000 роки показав, що з плином часу акціонерний капітал перетікає до так званих “номінальних утримувачів”, що свідчить про можливість скуповування акцій однією особою. Подібна картина спостерігається і в інших регіонах України.

  7. На основі комплексного статистичного дослідження розвитку паливно-енергетичного комплексу Львівської області були отримані результати, що вказують на необхідність розробки та впровадження нових технологій по більш ефективному використанню наявних енергоресурсів. У зв’язку з тим, що бездумне швидке впровадження таких технологій може призвести до негативних наслідків, запропоновано проведення класифікації споживачів електроенергії за певними факторами протягом кількох років. Результати підтвердили, що, якщо не відбувається суттєвих змін у споживанні електроенергії, то класифікація споживачів протягом досліджуваних періодів залишається незмінною. Це дає можливість визначити близькі групи споживачів електроенергії і, відповідно, більш ефективно проводити впровадження новітніх технологій по використанню альтернативних та поновлюваних джерел енергії та заходів з енергозбереження, що, в свою чергу, буде сприяти подоланню кризової ситуації у паливно-енергетичному комплексі.

  8. Проблеми, розглянуті в роботі, є важливими і широкомасштабними. У зв’язку з цим їх важко повністю і всебічно охопити в межах однієї дисертаційної роботи. Тому на основі отриманих результатів роботи першочерговою є організація прикладних досліджень.

  9. Важливою проблемою є розробка моделей ціноутворення дисконтних векселів при їх неперервному випуску. Щодо акцій – необхідним є більш поглиблене вивчення впливу зовнішнього середовища на їх ціноутворення.

  10. Розглянуті і побудовані в роботі моделі мають наукове теоретичне та практичне значення для підвищення ефективності фінансової та господарської сфер діяльності підприємств паливно-енергетичного комплексу.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Грищук Р.Т. Оцінка споживання газу населенням м. Львова за 1998-2001 р.р. //Соціально-економічні дослідження в перехідний період Проблеми оцінки соціально-економічних процесів: Щорічник наук. пр. НАН України, Ін-т регіональних досліджень. – 2001. – вип. ХХХ. – С. 250 – 256. – 0,46 друк. арк.

  1. Грищук Р.Т. Аналіз зміни структури акціонерного капіталу за допомогою показників рядів динаміки (на прикладі ВАТ “Львівобленерго”) // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Фінансові механізми активізації підприємництва в Україні: Зб. наук. пр. НАН України, Ін-т регіональних досліджень. – 2002. – вип.2 (ХХХІІІ). – част.І. – С . 250 – 256. – 0,29 друк. арк.

  2. Грищук Р.Т. Модель ціноутворення акцій з оглядом на вплив зовнішнього середовища // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. – 2002. – вип.12 – С. 323 – 328. – 0,25 друк. арк.

  3. Єлейко Я.І., Грищук Р.Т. Стохастична модель ціноутворення акцій // Регіональні перспективи. Економічні проблеми регіонів – ХХІ. – 2001. – № 5-6 (18-19). – С. 211 – 212. – 0,29 друк. арк., особисто здобувачу належить 0,19 друк. арк. (обчислено вартість акцій за умови їх зростання, спадання та незмінності).

  4. Єлейко Я.І., Грищук Р.Т. Класифікація споживачів електроенергії у Львівській області за 2000 рік за допомогою кластерного аналізу // Регіональна економіка. – 2002. - №2. – С. 238 – 244. – 0,42 друк. арк., особисто здобувачу належить 0,22 друк. арк. (застосування пакету Statistica 5.0).

У інших виданнях:

  1. Грищук Р.Т. Регресійний аналіз паливно-енергетичного комплексу Львівської області // Вісник Львівського державного фінансово-економічного ін-ту. Економічні науки. – 2001.–– №2. – С. 99 – 103. – 0,71 друк. арк.

  2. Грищук Р.Т. Регресійний аналіз паливно-енергетичного комплексу Львівської області // Актуальні проблеми та перспективи розвитку фінансово-кредитної системи України: Зб. наук. ст. – 2001. – С. 295-296. – 0,1 друк. арк.

  3. Єлейко Я.І., Грищук Р.Т. Ціноутворення векселів в перехідний період // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна: Зб. наук. пр. за матеріалами другої Міжнар. економетричної конф. “Економетричні методи і моделі в економіці: теорія і практика”. – 2001. – вип.10. – С. 81- 88. – 0,5 друк. арк., особисто здобувачу належить 0,37 друк. арк. (обчислення вартості векселів, що йдуть в сплату за товар, приклади).

  4. Єлейко Я.І., Грищук Р.Т. Про одну стохастичну модель ціноутворення акцій // Математичні моделі та фізико-механічні поля. – Т. 45. – 2002. – №1. – С. 113 – 116. – 0,42 друк. арк., особисто здобувачу належить 0,25 друк. арк. (розрахунок відхилення вартості акції від усередненої).