Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Підлісний Ігор Павлович. Економіко-математичне моделювання інвестиційної діяльності на водному транспорті : дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / НАН України ; МОН України; Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем. — К., 2006. — 205арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 178-189.



Анотація до роботи:

Підлісний І.П. Економіко-математичне моделювання інвестиційної діяльності на водному транспорті. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем НАН України та МОН України. – Київ. – 2006.

В дисертації розглядаються особливості інвестиційної діяльності на водному транспорті. Водний транспорт - одна із складових транспортної системи України і призначений забезпечувати ефективне функціонування економіки, вирішувати стратегічні завдання економічного і соціального характеру.

Планування інвестицій спрямовується не лише на підвищення експлуатаційних показників суден та об’єктів інфраструктури, зменшення витрат на виробництво, але й на поліпшення умов праці, підвищення культури виробництва, забезпечення високої якості транспортного обслуговування, безпеки руху та екологічної безпеки, що відповідає принципу єдності науково-технічних, соціально-економічних завдань розвитку водного транспорту.

Розроблено економіко-математичну модель системи "порт-флот". Проблема оптимізації розподілу інвестицій полягає в пошуку такої етапності нарощування потужностей перевантажувальних комплексів, яка сприяє повному оволодінню плановими вантажопотоками і відповідає вимогам флоту.

Обґрунтовується вирішення задачі оптимізації

розміщення і розвитку бункеровочних баз комплексу в два етапи: на першому - розподіл планових обсягів нафтопродуктів між бункеровочними базами регіону за роками планового періоду; на другому - оптимізація послідовності станів розвитку кожної з бункеровочних баз для кожного року планування, що забезпечує необхідну виробничу потужність за умови заданого закріплення баз за портами обслуговування.

Зміна економічної системи в Україні привела до нових форм роботи галузі водного транспорту, визначила основні напрямки інвестиційної діяльності і збільшення конкурентоспроможності.

Це зумовило необхідність розробки спеціальних економіко-математичних моделей та інструментарію для визначення конкурентоспроможності водного транспорту за умов обґрунтованості інноваційно-інвестиційної діяльності.

У зв’язку з цим в дослідженні вирішено такі завдання:

  1. На сучасному трансформаційному етапі економіки України водний транспорт посідає особливе місце, виконуючи головну роль у зовнішньоекономічній діяльності держави. Для підвищення ефективності роботи водного транспорту необхідно приділити основну увагу економіко-математичному моделюванню інвестиційної діяльності за сучасними підходами і методами оцінки інвестиційних проектів.

  2. Проведено аналіз світового фрахтового ринку. Показано, що цей ринок успішно розвивається і є важливим для отримання прибутку за виконану роботу.

  3. Основу водного транспорту становить транспортний флот. З цією метою проводиться аналіз складу транспортного флоту Акціонерної судноплавної компанії "Укррічфлот", технічні характеристики суден, райони і умови роботи суден Компанії. Аналіз технічного стану транспортного флоту Компанії обумовив необхідність виявлення основних напрямків оновлення і подальшого ефективного використання суден.

  4. Проведено аналіз інвестиційної стратегії судноплавної компанії. Необхідно дослідити діяльність транспортного флоту компанії за допомогою сучасних інформаційних технологій з метою виявлення вузьких місць в управління.

  5. Проведено аналіз наукових джерел з питань економіко-математичного моделювання оптимального планування інноваційно-інвестиційної діяльності та функціонування водного транспорту, з якого випливає, що на сучасному етапі розвитку економіки техніко-економічні системи водного транспорту потребують розробки нових методичних підходів до управління інвестиційною діяльністю на водному транспорті.

  6. Описані математичні підходи до моделювання і оптимізації динаміки розвитку техніко-економічних систем водного транспорту методом послідовного аналізу варіантів. Перевагами цього методу є: покроковий розвиток, аналіз та відбраковування не конкурентноздатних варіантів, що значно підвищує ефективність алгоритмів і гарантує оптимізацію отримання варіантів за кінцевим станом будь-якої розглядуваної техніко-економічної системи водного транспорту; отримання всіх можливих оптимізованих за кінцевим станом варіантів дозволяють експертам або особам, які приймають рішення, вибрати з-поміж цих варіантів найкращий в реальних умовах застосування.

  7. Розроблено комплекс економіко-математичних моделей: модель раціонального розвитку торговельного флоту судноплавної компанії; модель розподілу інвестицій між флотом і перевантажувальними комплексами портів; вибору суднобудівних заводів для будівництва нових суден.

  8. Набула подальшого розвитку загальна концепція оптимізації інвестицій у розвиток бункеровочних комплексів на водному транспорті. Визначено місце бункеровочних комплексів у мінімізації витрат у процесі роботи суден.

  9. Вдосконалено алгоритм оптимізації розміщення і розвитку баз бункеровочного комплексу у напрямку спільного вирішення проблеми поетапного розміщення і розвитку бункеровочних баз, що сприятиме найбільш ефективному розподілу інвестицій і зменшенню поточних витрат на обслуговування суден.

  10. Вдосконалено модель вибору пропускних спроможностей бункеровочних баз в статичній постановці. Запропоновано алгоритм порівняння варіантів здійснювати методом послідовного аналізу варіантів на графі типу дерева.

Публікації автора:

статті у наукових фахових виданнях:

  1. Підлісний І.П. Аналіз світового фрахтового ринку // Вісник Національного університету «Львівська політехніка», № 466, Логістика, Львів. 2002. с.359-363.

  2. Підлісний І.П. Офшорні проблеми: мінімізація податків предметів сплати // Збірник наукових праць «Економіко-математичне моделювання соціально-економічних систем». Вип. 3.- Київ. - 2002.- С. 123-131.

  3. Підлісний І.П. Економіко-математичний механізм раціонального розвитку торговельного флоту судноплавної компанії. // Збірник наукових праць «Економіко-математичне моделювання соціально-економічних систем». Вип. 9.- Київ. - 2005. - С. 75-82.

  4. Підлісний І.П. Оптимізація інвестицій у розвиток бункеровочних комплексів на водному транспорті. // Залізничний транспорт України. – 2005.- № 5-6.- С. 53-56.

  5. Підлісний І. Методика оптимізації розміщення та вибору пропускної спроможності бункерувальних баз комплексів на водному транспорті. // Економіст. - 2005.- № 8.- С.80-82.

  6. Підлісний І.П. Моделювання процесу перспективного розміщення та поетапного нарощування потужностей бункеровочних баз комплексу. // Збірник наукових праць «Продуктивні сили і регіональна економіка», Ч.1. - Рада по вивченню продуктивних сил України. - Київ. 2005 - С. 215-221.

тези доповідей:

  1. Подлесный И.П. Организаия целевого управления компаний на базе компьютерных технологий и интегрированных сиситем. //Тези доповідей ІІ міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці та бізнесі». - Академія державної податкової служби України, - Ірпінь – 2001. – С.312-316.