Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


104. Буяк Леся Михайлівна. Економіко-математичне моделювання оптимальних виробничих технологій: дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / НАН України; Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Буяк Л.М. Економіко-математичне моделювання оптимальних виробничих технологій. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 - економіко-математичне моделювання. – Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем НАН України і Міносвіти і науки України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена подальшому розвитку теоретичних, методологічних та методичних підходів у економіко-математичному моделюванні функцій оптимальних випусків.

Розширено поняття виробничої функції структурного типу, тобто функції, яка неявно задається структурними моделями виробничо–технологічних процесів. Розроблено економіко-математичні моделі виробничих функцій мінімального і максимального випусків, встановлено властивості цих функцій, а у випадку їх структурного описання задачами лінійного програмування запропоновано алгоритми їх побудови у явному аналітичному вигляді. Обґрунтовано необхідність моделювання виробничих функцій структурного типу з урахуванням умов беззбитковості ринкового виробництва та досліджено можливості їх побудови у вигляді класичної функціональної залежності.

На основі концепції сталого розвитку проаналізовано проблему екологізації економіки та розроблено моделі еколого–економічних функцій структурного типу, які формалізують процес “затрати – випуск” в умовах еколого–економічного балансу. Вивчено властивості цих функцій та запропоновано методику їх побудови у явній формі. Створено комп’ютерний моніторинг для моделювання виробничих, еколого–економічних та функцій оптимальних випусків у цілому. Розроблено економіко–математичний інструментарій та алгоритмічне й програмне забезпечення, яке апробовано на конкретних прикладах.

Виконане дисертаційне дослідження, що полягає у економіко-математичному моделюванні функцій оптимальних випусків структурного типу, узагальнило і поглибило наявні теоретичні, методологічні та методичні підходи до побудові виробничих і еколого-економічних функцій. Обґрунтовані наукові положення щодо структурної формалізації виробничих функцій є суттєвими як для подальшого розвитку теоретико-методологічних основ моделювання оптимальних виробничих технологій, так і для їх реальних впроваджень із метою досягнення стійкого функціонування виробничо-економічної системи в ринкових умовах. Основними науковими та практичними результатами роботи є:

1. Розвинуто концептуальні засади дослідження процесів виробництва і виробничих технологій на основі структурних моделей, які служать неявними відображеннями залежностей результатів виробництва від задіяних у ньому виробничих факторів (ресурсів). Це дає можливість розширити поняття виробничих функцій, сферу їх застосування, зв'язану зі встановленням потенціальних оцінок граничних і допустимих варіантів виробничих технологій та економіко-математичний апарат, який використовується при вивченні узагальненої моделі "затрати-випуск". Цей апарат відрізняється від економетричного, тому є ефективним у випадку відсутності або необґрунтованості для моделювання відповідної статистичної інформації.

  1. На основі структурного оптимізаційного підходу запропоновано моделювати залежність між вхідними й вихідними параметрами виробничої системи у вигляді задачі математичного (зокрема, лінійного) програмування, що дозволило ввести у розгляд новий клас виробничих функцій - виробничі функції максимальних та мінімальних випусків. Установлені властивості цих функцій. Запропоновано також моделі короткострокових та довгострокових виробничих функцій.

  2. Розроблено методику побудови виробничих функцій оптимальних випусків, які структурно формалізуються задачами лінійного програмування, у явному аналітичному вигляді. Дана методика поширюється як на виробничі функції оптимальних випусків з односторонніми, так і на виробничі функції оптимальних випусків із двосторонніми технологічними обмеженнями. Крім того, вона може бути використана також у випадку кусково-лінійної апроксимації нелінійних виробничих функцій оптимальних випусків.

  3. Запропоновано модель виробничої функції структурного типу у випадку беззбиткового виробництва. Це дозволяє розвинути концепцію беззбитковості сучасного виробництва, функціонування якого є змістовним лише за умови, коли виручка від реалізації продукції повністю покриває всі витрати на виробництво, а також розширити поняття виробничої функції, внести при необхідності відповідні корективи у його зміст та врахувати ринкові вимоги до моделі виробничої функції у цілому.

  4. Актуальні проблеми екологізації економіки та переходу до сталого (самовідтворюючого) розвитку стали пріоритетними науковими проблемами сьогодення. Необхідність розв'язання цих проблем стимулює розробку якісно нових моделей, які б відображали еколого-економічну рівновагу та враховували наслідки забруднення навколишнього середовища. У зв'язку з цим побудовано модель еколого-економічної функції структурного типу, яка відображає відповідний еколого-економічний баланс і за своєю сутністю є мірою корисності процесів еколого-економічної взаємодії. Розроблена методика побудови такої функції у явному аналітичному вигляді. Застосування цієї функції можливе як на мікро- так і на макрорівні.

  5. На основі запропонованого економіко-математичного апарату побудови виробничих та еколого-економічних функцій структурного типу у явному аналітичному вигляді створено відповідне алгоритмічне та програмне забезпечення, для управління яким при розв'язуванні практичних економічних задач розроблено людино-машинний діалоговий інтерфейс з використанням графічного інтерфейсу прикладних програм для операційної системи Windows.

7. Здійснено прикладне застосування структурного підходу при моделюванні функцій оптимальних випусків на прикладах побудови моделей виробничих функцій максимального випуску у хлібопекарному виробництві та моделей залежностей максимального експортно-імпортного сальдо від факторів, що впливають на нього.

Результати моделювання та їх апробація дозволили дійти висновку про те, що у випадку чітко визначених технологій, закладених неявно у побудованих моделях, можна виявити деякі резерви для вдосконалення досліджуваного процесу і досягнення кращого результату, а отже, оптимізувати відповідне економічне рішення.

Публікації автора:

- статті у наукових фахових виданнях:

  1. Буяк Л.М. Про короткострокові та довгострокові виробничі функції // Вісник ТАНГ, Економіко-математичне моделювання. -Тернопіль: Вид. Економічна думка.- 1999.-Вип. II. №6.-С.55-59.

  2. Буяк Л.М. Міжгалузеві балансові моделі експортно-імпортної діяльності //Вісник ТАНГ, Економіко-математичне моделювання. -Тернопіль:Вид. Економічна думка.- 2002.-Вип. II.-№8.-C.63-70.

  3. Буяк Л.М. Про еколого-економічні функції та методи їх побудови //Економічна кібернетика.- 2002.-№1-2.-С.81-87.

  4. Григорків В.С., Буяк Л.М. Моделювання виробничих функцій оптимальних випусків у випадку двосторонніх лінійних технологічних обмежень //Економічна кібернетика.- 2001.-№ 1-2.-С. 25-31. (особистий внесок – модель, аналіз результатів моделювання).

  5. Григорків В.С., Буяк Л.М. Виробничі функції максимального та мінімального випусків і їх застосування у виробничому менеджменті //Науковий вісник Чернівецького університету: Випуск 139 .Економіка. – Чернівці: “Рута”.-2002. –С.62-65. (особистий внесок – постановка задачі, доведення властивостей).

  6. Григорків В.С., Буяк Л.М. Побудова еколого-виробничих функцій // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Збірник наукових праць. Вип.I. Економічні науки.- Чернівці: АНТ Лтд.- 2002.-С.311-317. (особистий внесок - постановка задачі, моделі, метод).

- статті у матеріалах конференції:

  1. Буяк Л.М. Моделювання еколого-економічної функції та приклади її побудови // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного університету: Зб. наукових праць за матеріалами XIII міжнародної наук.-практ. конференції (9-10 квітня 2002 р., Чернівці ). Вип.II. Економічні науки. У 2-х ч. -Чернівці: АНТ Лтд.- 2002. Ч .II.-С. 193-197.

- тези доповідей:

  1. Буяк Л.М. Побудова функції мінімальних витрат підприємства в умовах беззбиткового виробництва //Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих учених “Економіко-математичні методи прийняття управлінських рішень на сучасному етапі”.- Дніпропетровськ: Наука й освіта.- 2003.-С 25-29.

  2. Буяк Л.М. Моделювання виробничих функцій максимального випуску в умовах беззбиткового виробництва //Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Роль регіонів у забезпеченні стійкого розвитку національної економіки України”.-Чернівці: АНТ Лтд.- 2003.-Вип. І.- С. 206-209.

  3. Григорків В.С., Буяк Л.М. Нові методи побудови виробничих функцій та їх застосування в економічному аналізі //Матеріали XI міжнародної наук.-практ. конференції ”Стратегія економічного розвитку в умовах глобалізіції’’.-Чернівці: Юніверс.- 2000.-Т II.-С. 295-297.

  4. Григорків В.С., Понюк В.В., Буяк Л.М. Моделювання оптимальних можливостей виробничих технологій // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Збірник наукових праць. Вип.III. Дослідження соціально-економічних проблем перехідного періоду.- Чернівці: АНТ Лтд.-2001.-С.374-376.