Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Нгуєн Куок Нгуєн. Економіко-математичне моделювання та оптимізація управління фінансами виробничо-торговельної фірми. : Дис... канд. наук: 08.03.02 - 2002.



Анотація до роботи:

Нгуєн К. Н. Економіко-математичне моделювання та оптимізація управління фінансами виробничо-торговельної фірми – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання – Дніпропетровський національний університет. - Дніпропетровськ, 2002.

У дисертації розглядаються питання економіко-математичного моделювання та оптимізації управління фінансами виробничо-торговельної фірми за критерієм максимізації ринкової вартості фірми. Розроблено модель оптимальної структури капіталу фірми. Проведено розрахунок оптимальної структури капіталу фірми “VTC Telecommunications Joint Stock Company”. Наведено оцінку фінансових можливостей, тобто розрахунок середньозваженої ціни капіталу фірми при різних об’ємах інвестиції. Зроблено аналіз п’ятьох інвестиційних проектів фірми “VTC Telecommunications Joint Stock Company” у 2000 р. за розробленим алгоритмом (оцінка інвестиційних можливостей). У результаті сумісної оцінки фінансових та інвестиційних можливостей визначається оптимальний інвестиційний портфель. Розроблено модель оптимальної партії замовлення, яка враховує витрати, пов’язані з нестачею запасів. Проведено розрахунок оптимальної партії замовлення запасів “VTC Telecommunications Joint Stock Company” у 2000 р., точки замовлення партії запасів, а також оптимального об’єму страхового запасу за цією моделлю.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення питання моделювання та оптимізації управління фінансами фірми. Запропоновано єдиний комплекс економіко-математичних моделей довгострокового та короткострокового фінансового планування та управління, розроблених за єдиним критерієм максимізації ринкової вартості фірми.

  1. Встановлено залежність ціни позикового та власного капіталу від об’єму позикового капіталу як деякі функції fd(D) і fs(D). Виявляються фактори, як загальноекономічні, так і конкретні, що залежать від даної фірми, які впливають на значення цих функцій. Об’єм позикового капіталу характеризує саму структуру капіталу фірми.

  2. За допомогою стандартного методу дисконтування безстрокового грошового потоку розроблено факторну модель оптимальної структури капіталу, що встановлює залежність ринкової вартості фірми від об’єму позикового капіталу. Фактори моделі дають як узагальнену та комплексну характеристику різних сторін фінансово-господарської діяльності фірми, так і картину, що описує стосунки кредиторів і акціонерів фірми з приводу зміни структури капіталу.

  1. Розроблена модель оптимальної структури капіталу успішно застосовується у практиці фірми “VTC Telecommunications Joint Stock Company”. Вона дозволяє визначити оптимальну структуру її капіталу в 2000 р.: D/S = 14,9% (D = 40 млрд. VND). При цій структурі, ринкова вартість і ціна акції досягають максимуму V = 308,1 млрд. VND, P=271514 VND. Крім того доведено, що завдяки слабкому кореляційному зв’язку між ринковою вартістю фірми та структурою її капіталу в діапазоні, близькому до оптимальної структури капіталу, поточний рівень заборгованості фірми D0 = 36,6 млрд. VND можна вважати оптимальним.

  2. Запропоновано триетапний процес формування оптимального інвестиційного портфеля:

оцінка фінансових можливостей: визначено можливості фірми по залученню додаткового капіталу та формується графік MCC;

оцінка інвестиційних можливостей: здійснено аналіз грошового потоку інвестиційних проектів, що прогнозується і формується графік IOS;

сумісна оцінка фінансових та інвестиційних можливостей та урахування ризику портфеля шляхом співставлення графіків MCC та ISO й урахування рівня ризику кожного проекту; остаточно сформовано оптимальний інвестиційний портфель, спрямований на максимізацію ринкової вартості фірми.

5. Структура капіталу, що визначається моделлю оптимальної структури капіталу, на етапі оцінки фінансових можливостей використовується для розрахунку середньозваженої ціни капіталу при різних об’ємах додаткового капіталу. Це відбиває нерозривний зв’язок між політикою по відношенню до структури капіталу та інвестиційною політикою фірми.

6. Проведено аналіз п’ятьох інвестиційних проектів “VTC Telecommunications Joint Stock Company” у 2000 р. за розробленою технологією формування оптимального інвестиційного портфеля та обґрунтовано вибір найкращих з них з урахуванням ризику. У результаті формується оптимальний інверсійний портфель у випадку, коли немає обмеження об’єму інвестицій. Він складається з проектів 1, 2 та 4. Вклавши 82,8 млрд. VND у ці проекти, фірма може збільшити свою ринкову вартість на 7,34 млрд. VND.

7. Обґрунтовано підхід до управління товарно-матеріальними запасами за критерієм максимізації ринкової вартості фірми. Згідно з ним фірма повинна дотримуватись помірної стратегії в галузі об’єму запасів та їх фінансування. Це означає, що оптимальний рівень запасів для фірми – це рівень, який, з одного боку, мінімізує сукупні витрати по їх підтриманню, а з іншого боку, є достатнім для успішної роботи фірми.

8. Розроблено модель оптимальної партії замовлення, що враховує витрати, пов’язані з нестачею запасів за сучасним підходом, яка використовується для підвищення ефективності управління запасами.

9. Апробовано розроблену модель оптимальної партії замовлення для одного виду сировини “VTC Telecommunications Joint Stock Company”: ІС- чип карти для телефонів-автоматів. Як результат визначається оптимальний об’єм страхового запасу Ss*=0,8 тис. шт. При цьому об’ємі сукупні витрати по підтриманню страхового запасу протягом одного періоду обертальності запасів є мінімальними: Es(Ss*)=93,4 тис. VND.

Основні положення дисертації викладено у таких публікаціях :

  1. Нгуен К. Н. Моделирование и оптимизация управления структурой капитала фирмы// Економіка: проблеми теорії та практики – Дніпропетровськ: Наука і освіта, №29, 2000, с. 62-73.

  2. Нгуен К. Н. Оценка финансовых возможностей фирмы при формировании оптимального инвестиционного портфеля// Економіка: проблеми теорії та практики – Дніпропетровськ: Наука і освіта, №31, 2000, с. 51-62.

  3. Нгуен К. Н. Моделирование и оптимизация управления инвестиционным портфелем фирмы// Економіка: проблеми теорії та практики – Дніпропетровськ: Наука і освіта, №33, 2000, с. 27-33.

  4. Нгуен К. Н. Моделирование и оптимизация управления запасами производственно-торговых фирм// Економіка: проблеми теорії та практики – Дніпропетровськ: ДНУ, №62, 2000, с. 53-63.

  5. Нгуєн К. Н. Практичне визначення оптимального об’єму страхового запасу виробничо – торговельної фірми// Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво – Запоріжжя: Гуманітарний університет “ЗІДМУ”, №1, 2002, с. 31-37.