Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


416. Кривда Олена Віталіївна. Економіко-математичне моделювання вибору варіанта функціонування фірми в умовах перехідного періоду економіки: дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / НАН України ; МОН України; Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Кривда О. В. Економіко-математичне моделювання вибору варіанта функціонування фірми в умовах перехідного періоду економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. – Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем НАН України і Міносвіти і науки України, Київ, 2004.

Дисертацію присвячено розробці та дослідженню математичних моделей вибору варіанта функціонування фірми в перехідний період до ринкових відносин. На основі розвитку підприємницької діяльності та системного підходу до моделювання функціонування складних систем в ризиковій ситуації проаналізовано існуючі моделі управління діяльністю мікрооб’єктів з урахуванням форми власності, що розвивають і доповнюють неокласичні моделі подальшого розвитку і управління підприємствами в ринкових умовах.

Обґрунтовано критерій ефективного функціонування фірми в нестабільному середовищі, яке обумовлюється конкуренцією на ринку та політичним і економічним становищем в країні. Розглянуті зовнішні та внутрішні фактори, що впливають на процес господарювання. Запропоновано економіко-математична модель вибору варіанта функціонування фірми в ризиковій ситуації. Економічна система фірми розглядається як складна система, що обумовлюється складністю поведінки суб’єкта в економічному просторі. З цією метою запропоновано підхід до вибору управлінського рішення функціонування фірми за допомогою експертів, які з множини запропонованих варіантів, що отримані в результаті рішення задачі оптимізаційним методом, і власних знань про об’єкт, що досліджується, пропонують ефективний варіант функціонування фірми в ситуації, що склалася.

Виконане дисертаційне дослідження, що полягає у економіко-математичному моделюванні вибору варіанта функціонування фірми в умовах перехідного періоду економіки, поглибило наявні теоретичні, методологічні та методичні підходи до вирішення задачі визначення варіанта стійкого функціонування економічної системи фірми в ризиковій ситуації. Обґрунтовані наукові положення щодо визначення вибору варіанта за умов ефективного розвитку та функціонування мікрооб’єкта в період нестабільного стану економічної системи України, які мають суттєве значення для подальшого розвитку теоретико-методологічних основ, так і для практики впровадження їх в реальних умовах сьогодення. Основними науковими та практичними результатами роботи є:

  1. Всебічний аналіз підприємницької діяльності на Україні та факторів, що впливають на неї. Розглянута динаміка розвитку підприємницької діяльності за період становлення незалежності держави.

  2. У дисертації одержані наукові та практичні результати щодо визначення суті економічної стійкості фірми як вихідної домінанти ефективної та життєздатної діяльності підприємництва в умовах ринкової трансформації економіки України, що привело до висновку: економічна стійкість фірми трактується як якісна характеристика спроможності фірми повноцінно виконувати свої функції, витримуючи при цьому вплив факторів зовнішнього та внутрішнього середовища.

  3. Виходячи з необхідності виявлення оптимальних показників і критеріїв економічної стійкості фірми та інструментарію її забезпечення визначено і теоретично висвітлено основні фактори, що впливають на економічну систему і збуджують її, внаслідок чого руйнується економічна стійкість фірми.

  4. На основі проведеного аналізу літературних джерел, в яких висвітлено застосування математичних методів до формування стратегії розвитку та функціонування підприємств в перехідний період до ринкових відносин, встановлено, що подальша робота по визначенню ефективної діяльності фірми повинна вестись у наступних напрямках: залучення для дослідження економічної системи фірми системного аналізу, що вкрай необхідно при невизначеній ситуації функціонування; формалізації та оцінки кількісного виразу діяльності фірми і впливу різних негативних факторів, що призводить до низьких кінцевих результатів діяльності фірми.

  5. Обґрунтовується введення коефіцієнта ризику, який дає можливість визначати кінцеві результати фірми з тою чи іншою ступеню ризику.

  6. Формалізовано економіко-математичну модель вибору варіанта функціонування фірми в ризиковій ситуації. Для її рішення запропоновано метод динамічного моделювання, який дає змогу визначити не тільки оптимальне рішення, а й визначити коло можливих варіантів, які можуть бути прийняті при тій чи іншій ризиковій ситуації.

  7. Розглянута сучасна концепція управління фірмою, яка орієнтована на досягнення всіх цілей, які стоять перед фірмою: отримання прибутку, завоювання долі ринку, усунення конкурентів, досягнення економічної стабільності. Розглядається короткострокове та довгострокове управління фірмою. Орієнтацією короткострокового управління є економічна ефективність та рентабельність фірми. Метою стратегічного управління є забезпечення виживання фірми і відстеження руху фірми до наміченої стратегічної цілі розвитку, серед яких головними є забезпечення життєздатності, проведення політики економічної стабілізації тощо.

  8. Описано процес прийняття управлінського рішення по подальшому функціонуванню фірми. З цією метою пропонується залучення знань та досвіду провідних спеціалістів-експертів фірми для визначення варіанта функціонування фірми в ризиковій ситуації. Запропоновано алгоритм узгодження думок експертів і отримання на цій основі рішення із множини варіантів, що є результатом рішення оптимізаційної задачі.

  9. Наведені модель та алгоритм визначення ефективного варіанта функціонування фірми дозволяють отримати сукупність управлінських рішень як основи науково обґрунтованої стратегії розвитку фірми згідно концепції сталого розвитку економіки України.

Публікації автора:

Наукові фахові видання

1. Кривда О.В. Вплив факторів зовнішнього та внутрішнього середовищ на критерій функціонування фірми. //Економіко-математичне моделювання соціально-економічних систем. Зб. наук. пр. Вип. 1. - К.: МННЦ ІТіС НАНУ та МОНУ, 2001. – с. 65-70.

2. Кривда О.В. Модель вибору варіанта функціонування фірми в умовах ризикової ситуації. //Економіка промисловості. – 2001. - №2. – с. 73-79.

3. Кривда О.В. Моделювання процесу функціонування фірми в ризиковій ситуації. //Соціально-економічні дослідження в перехідний період: Проблеми управління інноваційною діяльністю. Зб. наук пр. Вип.4 (ХХХV) – Львів: Ін-т регіональних досліджень НАНУ, 2002. – с. 249-255.

4. Кривда О.В. Модель вибору управлінського рішення функціонування фірми. //Економіко-математичне моделювання соціально-економічних систем. Зб. наук. пр. Вип. 4. – К.: МННЦ ІТіС НАНУ та МОНУ, 2003. – с. 35-38.

Матеріали науково-практичних конференцій

5. Кривда В.І., Кривда О.В. Експрес-діагностика організаційних структур малих фірм // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції “Управління організацією: діагностика, стратегія, ефективність” (8-9 квітня 1999 р., Київ-Трускавець-Дрогобич). – К.: КНЕУ, НТУУ “КПІ”, ДДПУ, 1999. - С. 136.

6. Кривда В.І., Кривда О.В. Розробка ефективної стратегії малого та середнього бізнесу за допомогою кількісного підходу // Матеріали VI Міжнародної науково-практичної конференції “Теорія управління організацією: стан та перспективи” (6-7 квітня 2000 р., Київ-Трускавець). – К.: НТУУ “КПІ”, КНЕУ, ДДПУ, 2000. - С.101.

7. Кривда О.В. Впровадження інформаційних технологій в управління ризиковою ситуацією функціонування фірми // Матеріали науково-практичної конференції “Теорія і практика управління організацією з погляду тисячоліть” (24-26 травня 2001 р., Київ). - К.: Політехніка, 2001. - С.134.

8. Кривда О.В. Аналіз ризику функціонування фірми за допомогою сучасних інформаційних технологій // Тези доповідей ІІ міжнародної науково-практичної конференції “Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці та бізнесі” (2001 р., Ірпінь). – К.:2001. - С. 260-262.

9. Кривда В.І., Кривда О.В. Вплив ризику на функціонування фірми // Матеріали IX Всеукраїнської науково-практичної конференції “Менеджмент та маркетинг: досягнення і перспективи” (13 березня 2002р., Київ). – К.: Політехніка, 2002. - С. 129-131.