Залоїло Ольга Василівна. Екотоксикологічна оцінка пестицидів за впливом на індикаторні групи грунтових організмів : дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2006.
Анотація до роботи:
Залоїло О.В. Екотоксикологічна оцінка пестицидів за впливом на індикаторні групи ґрунтових організмів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук зі спеціальності – 03.00.16 – екологія. - Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2006
У дисертаційній роботі представлено результати дослідження впливу 15 пестицидів (5 фунгіцидів, 5 інсектицидів та 5 гербіцидів) на ґрунтових червів Eisenia foetida та 9 пестицидів (3 фунгіциди, 3 інсектициди та 3 гербіциди) на ґрунтову мікрофлору циклу азоту.
Встановлено ЛК50 пестицидів для ґрунтових червів Eisenia foetida. Показано, що рекомендовані виробниками для застосування в польових умовах норми пестицидів є безпечними, вони на 1-5 порядків нижчі за ті, що є токсичними для червів.
З’ясовано, що всі досліджені пестициди в нормах, рекомендованих для польових застосувань, не спричиняють негативного впливу на загальну чисельність ґрунтових мікроорганізмів та активність ґрунтової мікрофлори циклу азоту.
На підставі комплексних досліджень токсичності пестицидів для ґрунтових червів методом біотестування та екотоксикологічної дії цих препаратів на ґрунтові мікроорганізми циклу азоту розроблено чотириступеневу екотоксикологічну класифікацію небезпечності пестицидів для ґрунтової біоти.
Досліджено комплексну дію пестицидів різних хімічних класів і призначення, а саме: гербіцидів Санглі, Варта, 2,4-Д 700, Ларен, НТ 630120, фунгіцидів Фундазол, Мідний купорос, ФТ 150200, Ефатол, Байзафон та інсектицидів Оперкот, Банкол, Дамаск, Циклон і А-8 у лабораторному експерименті на ґрунтових червів Eisenia foetida, та трьох препаратів з кожної групи пестицидів на ґрунтову мікрофлору циклу азоту, враховуючи їх вплив на загальну чисельність ґрунтових мікроорганізмів, вміст аміаку, нітратів та нітритів у ґрунті.
Встановлено, що черви Eisenia foetida були стійкими до дії препаратів у дозах, рекомендованих виробниками. Найменшу чутливість черви мали до гербіциду Варта (діюча речовина ацетохлор, клас хлорацетамідів) - ЛК50 2857,14+11,3 мг/кг, інсектициду Оперкот (діюча речовина лямбда-цигалотрин, клас піретроїдів) - ЛК50 1583,3±9,79 мг/кг, та фунгіциду Мідний купорос (діюча речовина сульфат міді, клас неорганічних сполук міді) - ЛК50 4285,71+6,71.
Виявлена висока кореляція (r = 0,75-0,99) між токсичністю досліджених пестицидів для тест-об’єкту Eisenia foetida і звичайного для агроценозів виду Lumbricus rubellus, що дозволяє рекомендувати Eisenia foetida як більш чутливий і зручний для лабораторних екотоксикологічних досліджень пестицидів.
З’ясовано, що в лабораторному експерименті дія пестицидів у нормах, рекомендованих виробниками для польових застосувань, не спричинювала суттєвих змін загальної чисельності ґрунтових мікроорганізмів і активності ґрунтової мікрофлори циклу азоту. За результатами проведених екотоксикологічних досліджень препарати Ларен, Фундазол, Джерело (ФТ 150200), Мідний купорос, Ефатол, Байзафон, Банкол, Циклон, Оперкот, Дамаск зареєстровані в Україні і внесені до „Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”.
На основі комплексних екотоксикологічних досліджень впливу пестицидів на ґрунтових червів та мікроорганізми циклу азоту розроблено чотириступеневу екотоксикологічну класифікацію небезпечності пестицидів для ґрунтової біоти, яку можна рекомендувати для застосування при проведенні екотоксикологічної експертизи препаратів в Україні.
Результати досліджень були використані для розрахунків ступенів небезпеки вивчених пестицидів. Встановлено, що перевірені препарати Циклон, Варта, 2,4-Д 700, Фундазол, Оперкот мають 4-й, а Санглі, А-8, ФТ 150200, Мідний купорос - 5-й ступінь небезпечності і належать до помірнонебезпечних сполук за 7-бальною інтегральною шкалою. Досліджені препарати в рекомендованих виробниками дозах є екологічно безпечними.
Публікації автора:
1. Залоїло О.В., Бучацький Л.П. Вплив інсектициду банкол на ґрунтові мікроорганізми циклу азоту// Вісник Київського університету імені Тараса Шевченка. Серія Біологія.-2003.- Вип.41.- С. 133-135.
2. Залоїло О.В., Бучацький Л.П. Екотоксикологічна оцінка впливу інсектициду Циклон на ґрунтові мікроорганізми циклу азоту// Вісник Київського університету імені Тараса Шевченка. Серія Біологія.- 2004.- Вип.42.- С. 26-28.
3. Залоїло О.В., Філенко О.М., Бучацький Л.П. Екотоксикологічна оцінка впливу гербіциду вулкан на ґрунтову біоту// Агроекологічний журнал. - 2004. - №4. - С. 34-37. (Особисто дисертантом проведено експериментальні дослідження, аналіз та узагальнення, сформульовано висновки до роботи).
4. Залоїло О.В., Філенко О.М., Славний П.С., Бучацький Л.П. Вплив гербіциду Санглі на ґрунтову біоту// Вісник проблем біології і медицини. - 2004. - №2.- С. 3-7. (Особисто дисертантом проведено підбір літературних даних, статистичну обробку та аналіз експериментальних досліджень, сформульовано висновки до роботи).
5. Залоїло О.В., Мусієнко М.М., Філенко О.М., Бучацький Л.П. Екотоксикологічна оцінка впливу гербіцидів на корисні живі організми ґрунту// Вісник аграрної науки. - 2005.- №3.- С.31-35. (Особисто дисертантом проведено експериментальні дослідження, їх статистична обробка, аналіз та узагальнення).
6. Залоїло О.В., Бучацький Л.П. Екологічна оцінка впливу новітніх гербіцидів на ґрунтові мікроорганізми циклу азоту// Науковий вісник Чернівецького університету. - 2005.- Вип. 257.- С. 73-79.
7. Залоїло О.В., Філенко О.М., Бучацький Л.П. Порівняльна екотоксикологічна оцінка впливу новітніх фунгіцидів на черв’яків Eisenia foetida // Молодь і поступ біології: Тези доповідей І Міжнародної конференції студентів та аспірантів (11-14 квітня 2005р.). – Львів: СПОЛОМ, 2005.- С. 106-107.
8. Залоїло О.В., Філенко О.М., Майстренко М.І., Бучацький Л.П. Вплив фунгіциду Фундазол на індикаторні групи ґрунтових організмів в модельних агроекосистемах// Современные проблемы зоологии и экологии: Материалы Международной конференции (23-25 апреля 2005г.).- Одесса: Одесский нац. ун-т им. И.И. Мечникова, 2005.- С.110-111.
9. Залоило О.В., Бучацкий Л.П. Экотоксикологическая оценка влияния фунгицида Медный купорос на микроорганизмы цикла азота// Современное состояние и перспективы развития микробиологии и биотехнологии: Материалы Международной конференции (26-28 мая 2004г.).- Минск: МИКРОБИО, 2004.-С.361-362.