Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Фармакологія


Кошелєв Олег Станіславович. Експериментальне обґрунтування використання похідних вазопресину для регуляції просторової пам`яті і функціонального стану гіпокампа. : Дис... канд. наук: 14.03.05 - 2004.



Анотація до роботи:

Кошелєв О.С. Експериментальне обґрунтування використання похідних вазопресину для регуляції просторової пам`яті і функціонального стану гіпокампа. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.05 – фармакологія. - Інститут фармакології та токсикології АМН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена експериментальному обґрунтуванню впливу АВП, його аналогів та кінцевих фрагментів гормону, в дозах, що поліпшують відтворення пам`ятного сліду, на просторову пам`ять і функціональний стан гіпокампа. Досліджені зміни концентрації продуктів біологічного окислення – ТБК активного продукту, молочної та 2,3-діфосфогліцеріновой кислот, визначенні зміни концентрації вільних жирних кислот.

Дослідженя нейрофізіологічних механізмів функціонального стану гіпокампа, з структурою порівняння фронтальною зоною неокортекса, вивчення показників стану розлогової пам`яті, шляхів біологічного окислення, вмісту насичених та ненасичених вільних жирних кислот на фоні дії аналогів АВП, показало тісний взаємозв`язок з проблемою вивчення механізмів розладів мнестичних процесів.

Пірацетам, аргінін-вазопресин та його аналоги з переважним нейротропним ефектом в дозах, що стимулюють відтворення умовних захисних навичок, по іншому впливають на просторову пам`ять у щурів. Вивчаємі сполуки неоднаково впливають на нейрофізіологічні та біохімічні показники функціонування гіпокампа. Досліджуємі речовини істотно змінювали співвідношення між шляхами біологічного окислення в гіпокампі щурів.

На фоні дії пірацетаму відзначається зростання концентрації в гіпокампі вільних жирних кислот. АВП та його аналоги приводили до підвищення вмісту в досліджуємому утворенні мозку насичених, порівняно низькомолекулярних, та зменшенню рівня ненасичених ВЖК та до істотного зменшення концентрації в гіпокампі такого вторинного мессенджера, як арахідонова кислота.

  1. Комплексне дослідження показників просторової пам`яті, нейрофізіологічних параметрів функціонального стану гіпокампа, в порівнянні з фронтальною зоною неокортекса, шляхів біологічного окислення, вмісту насичених та ненасичених вільних жирних кислот дозволяє розташувати пептиди вазопресинового ряду з переважною нейротропною активністю у наступній послідовності: аналог аргінін-вазпресина – фрагмент нейроростового фактора > аналог аргінін-вазопресина – дігліцил –дез-9-гліцинамід – (8-аргінін)-вазопресин > тетрапептидний фрагмент вазопресину послідовності 2-5 > тетрапептидний фрагмент вазопресину послідовності 4-9.

  2. Пірацетам, аргінін-вазопресин, його аналоги та N- і С-кінцеві фрагменти з переважним нейротропним ефектом в дозах, що стимулюють відтворення умовних захисних навичок, істотно впливають на просторову пам`ять у щурів. Пірацетам подовжує в 1,5-2 рази ( р<0,05) виконання плавального тесту, а аргінін-вазопресин скорочує виконання тесту на всьому перебігу наглядів. Дігліцил–дез-9-гліцинамід–(8-аргінін)-вазопресин вірогідно збільшує латентний період виконання реакції в 3 та 4 спробах, відповідно на 53,0% і 62,9%, тоді як аналог вазопресину – фрагмент нейростового фактору, зменшує в 1-й спробі на 33,3 % в порівнянні з вихідними величинами, а в 4-й спробі вірогідно подовжує на 31,5%. N- і С-кінцеві фрагменти гормона (аргінін-вазопресин - 4-9 і аргінін -вазопресин-2-5) істотно не впливають на час пошуку тваринами платформи у водному лабіринті.

  3. Cполуки в дозах, що покращують відтворення енграм умовно-захистних реакцій, неоднаково впливають на нейрофізіологічні та біохімічні показники функціонування гіпокампа. Аргінін-вазопресин збільшує амплітуду переважно в -піддіапазоні в перші 5 хв дослідів на 29,5 %. Аналог гормону – фрагмент нейроростового фактора та фрагмент аргінін-вазопресин-2-5 збільшували частоту домінуючої компоненти в фронтальній зоні неокортексу, через 5 хв ( відповідно на 61,2% та 74,9%, р<0,05), а в гіпокампі на пізніших етапах дослідів. Аргінін-вазопресин-4-9 через 20 хв після застосування, підвищував частоту біоелектричних коливань у Гп і ФК та сприяв переходу домінуючої складової біоелектричних коливань ( на 87,8% та 67,2%,р<0,05 ) до більш високочастотних ( відповідно, альфа- і тета - ) піддіапазонів, що є проявом десінхронізуючої активності.

  4. Нейропептиди та пірацетам істотно змінювали співвідношення між шляхами біологічного окислення в гіпокампі щурів. Пірацетам та С-кінцевий фрагмент аргінін-вазопресин-2-5 приводили до накопичення молочної кислоти на 19,0% і 22,6% ( р<0,05) відповідно, дігліцил–дез-9-гліцинамід–(8-аргінін)-вазопресин – підвищував рівень ТБК активного продукту на 34,8%, а аргінін-вазопресин – як лактату, так і ТБК. Фрагмент нейроростового фактору та аргінін-вазопресин-4-9 в Гп збільшували вміст 2,3-діфосфогліцерату на 96,6% та 150% ( р<0,05);

  5. На фоні дії пірацетаму відзначається зростання концентрації в гіпокампі пальмітинової (на 36,1%), стеаринової (на 31,9%), олеїнової та арахідонової вільних жирних кислот на 37,2% та 39,3% відповідно. Аргінін-вазопресин, його аналоги та N- і С-кінцеві фрагменти гормону приводили до підвищення вмісту в гіпокампі в 2-2,5 раза насичених, порівняно низькомолекулярних, та зменшенню на 76,6% - 99,6% рівня ненасичених ВЖК;

  6. Використання пептидів сімейства аргінін-вазопресину з переважним нейротропним ефектом в дозах, які покращують відтворення енграм пам`яті, приводить до зменшення концентрації в гіпокампі такого вторинного мессенджера, як арахідонова вільна жирна кислота (на 80% - 95%; р<0,05) , що може свідчити про їх протекторну дію на мембрани нервових клітин.

Публікації автора:

  1. О.Л.Дроздов, О.С.Кошелєв. Зміни рівня жирних кислот в гіпокампі та фронтальному неокортексі на фоні дії аналогів вазопресину // Медичні перспективи .- 2001. - Т.6, №1.- С.7-9.

  2. О.Л.Дроздов, О.С.Кошелєв. Здвиги нейрохімічних показників в умовах фармакологічної стимуляції відтворення енграм пам`яті // Одеський медичний журнал .- 2001.- Т.68, № 6.- С.35-38.

  3. О.Л.Дроздов, О.С.Кошелєв. Зміни рівня арахідонової кислоти при поліпшенні відтворення енграм пам`яті під впливом аналогів вазопресину у фронтальному неокортексі та гіпокампі // Ліки.- 2001.- № 5-6.-С.16-18.

  4. Спосіб кількісної оцінки функціонального стану головного мозку /О.Л.Дроздов., Л.А.Дзяк, О.Г.Доронін, О.С.Кошелєв, Е.В.Мізякіна // Патент 44397 A Україна A 61 B 5 / 00, A 61 B5/ 0476. – 2002. – 2 с.

  5. А.Л.Дроздов, О.С.Кошелев. Как оказывают свое влияние аналоги вазопрессина на условно-рефлекторную память у крыс // Актуальные вопросы морфологии и клинической медицины: Тезисы докладов. - Днепропетровск, 1994.- С.63.

  6. А.Л.Дроздов, О.С.Кошелев. Влияние аналогов вазопрессина на условно-рефлекторную память у крыс // Школа академіка О.І.Черкеса: Ідеї, розвиток, перспективи: Тези доповідей конф. присвяченої 100 – річчю з дня народження ак. О.І.Черкеса.- Київ, 1995.- С.9-10.

  7. Кошелев О.С. Дезглициновые и дезглицинамидные производные вазопрессина и их влияние на показатели рабочей памяти у крыс // Актуальные вопросы медицины и биологии: Тезисы докладов.-Днепропетровск, 1996.- С.32.

  8. О.Л.Дроздов, Л.А.Дзяк, І.О.Йовенко, О.С.Кошелєв, Д.О.Матвеєв. Вплив вазопресинергічних механізмів на відтворення енграм пам`яті у щурів в умовах екстремальних впливів //Актуальные вопросы медицины и биологии: Тезисы докладов.-Днепропетровск, 1996.- Вип.7, Ч.II.-С.31.

  9. А.Л.Дроздов, О.С.Кошелев. Влияние аналогов аргинин-вазопрессина на концентрацию молочной кислоты, как показателя энергообмена в гиппокампе // Збірка тез V міжнародної конф. “Франція та Україна, науково-практичний досвід у контексі діалогу національних культур”.- Дніпропетровськ, 1998.-Т.2.- С.78.

  10. Зубковская А.Г., Дроздов А.Л., Кошелев О.С. Влияние вазопрессинергических механизмов на извлечение энграмм условно-рефлекторной памяти в условиях действия экопатологических факторов // Збірка тез V міжнародної конф. «Франція та Україна, науково – практичний досвід у контексті діалогу національних культур».- Дніпропетровськ, 1998.- Т.2.- С.80-81.

  11. О.С.Кошелев. Роль арахидоновой кислоты на воспроизведение энграмм памяти на фоне действия аргинин-вазопрессина и его аналогов в гиппокампе // Актуальные проблемы медицины: Сборник тезисов.- Дн-ск, 2000.-Т.1.- С.9-10.

  12. О.С.Кошелєв. Вплив пірацетама та аналога вазопресину 2Г-ДГА-АВП на функціональний стан фронтального неокортекса та гіпокампа // IV міжнародна конф. “Наука і освіта”: тези доповідей. - Дніпропетровськ, 2001.- С.26-27.