Шебеко Сергій Костянтинович. Експериментальне обґрунтування застосування глюкозаміну гідрохлориду та його комбінації з диклофенаком натрію в терапії гломерулонефритів : Дис... канд. наук: 14.03.05 - 2008.
Анотація до роботи:
Шебеко С. К. Експериментальне обґрунтування застосування глюкозаміну гідрохлориду та його комбінації з диклофенаком натрію в терапії гломерулонефритів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 14.03.05 – фармакологія. – Національний фармацевтичний університет, Харків, 2007.
Проведено експериментальне дослідження обміну ендогенного N-ацетилглюкозаміну на різних моделях запально-деструктивних захворювань нирок і встановлено зниження його вмісту у нирковій тканині та відповідне підвищення у сироватці крові лабораторних тварин.
На етапі скринінгових досліджень було встановлено наявність нефропротекторної активності серед похідних глюкозаміну, яка найбільше була виражена у глюкозаміну гідрохлориду та його комбінації з диклофенаком натрію.
У ході вивчення фармакологічних властивостей даних засобів при аутоімунному гломерулонефриті у щурів було встановлено, що вони знижують прояви нефротичного й набрякового синдромів, нормалізують показники функціонального стану нирок, клінічні та біохімічні показники крові, вміст ендогенного N-ацетилглюкозаміну в сироватці крові та паренхімі нирок та сприяють збереженню структури ниркової тканини. Також в умовах розвитку ниркової недостатності у щурів досліджувані засоби чинили помірну гіпоазотемічну дію.
Таким чином, глюкозаміну гідрохлорид і його комбінацію з диклофенаком натрію можна рекомендувати для подальшого клінічного вивчення з метою застосування в терапії гломерулонефритів.
Динаміка вмісту ендогенного N-ацетилглюкозаміну у тканині нирок та сироватці крові, а також співвідношення його вільної та зв’язаної фракцій є інформативним показником ступеня ураження та інтенсивності деструктивних процесів у нирках.
В умовах розвитку у лабораторних тварин мембранозної нефропатії похідні глюкозаміну чинять виражену нефропротекторну дію, що збільшується при підвищенні вмісту аміноцукру у складі дослідного препарату. Найбільшу нефропротекторну активність проявили глюкозаміну гідрохлорид та його композиція з диклофенаком натрію.
Глюкозаміну гідрохлорид та його комбінація з диклофенаком натрію чинять позитивний вплив на перебіг експериментальних гломерулонефритів як на початкових, так і на пізніх етапах розвитку, переважаючи за клінічними, біохімічними та функціональними показниками активність референс-препаратів преднізолону, фраксипарину та диклофенаку натрію.
За даними гістоморфологічних досліджень глюкозаміну гідрохлорид та дослідна композиція сприяють збереженню морфо- та ультраструктури нирок тварин на тлі експериментального гломерулонефриту та зниженню інтенсивності перебігу аутоімунних процесів у нирковій тканині.
В умовах розвитку експериментальної гострої та хронічної ниркової недостатності глюкозаміну гідрохлорид та його комбінація з диклофенаком натрію чинять помірну гіпоазотемічну дію, підвищуючи виведення продуктів азотистого обміну шляхом посилення клубочкової фільтрації, не поступаючись при цьому препарату порівняння леспенефрилу.
Глюкозаміну гідрохлорид проявляє більшу гіпоазотемічну дію, а його комбінація з диклофенаком натрію – більшу антипротеїнурічну, в зв’язку з чим даний аміноцукор доцільніше застосовувати у разі латентних форм гломерулонефритів та при нирковій недостатності, а дослідну композицію – при виражених нефротичних та набрякових синдромах без ниркової недостатності.
Глюкозаміну гідрохлорид та його комбінація з диклофенаком натрію можуть бути рекомендовані для клінічних досліджень у якості засобів для лікування хворих на гломерулонефрити.
Публікації автора:
Зупанець І.А. Шебеко С.К. Моделювання мембранозної нефропатії у лабораторних тварин для скринінгових досліджень лікарських препаратів мембранопротекторної дії // Клінічна фармація. – 2004. – Т.8, №3. – С. 36-40. (Особистий внесок здобувача: проведення експериментальних досліджень, підготовка статті).
Динаміка вмісту ендогенного N-ацетилглюкозаміну при запально-деструктивних процесах різної етіології та під впливом експериментальної терапії / І.А. Зупанець, С.Б. Попов, С.К. Шебеко, І.А. Отрішко, О.О. Андрєєва // Клінічна фармація. – 2004. – Т.8, №4. – С. 34-37. (Особистий внесок здобувача: проведення експериментальних досліджень, аналіз й узагальнення результатів).
Шебеко С.К., Зупанець І.А. Вплив аміноцукрів та їх комбінацій з диклофенаком натрію на біохімічні показники лабораторних тварин на тлі мембранозної нефропатії // Клінічна фармація. – 2005. – Т.9, №2. – С. 34-38. (Особистий внесок здобувача: проведення експериментальних досліджень, участь в аналізі й узагальненні отриманих даних, підготовка статті).
Зупанець І.А., Шебеко С.К. Уніфікація методів кількісного визначення ендогенного глюкозаміну у біологічному матеріалі // Фармаком. – 2005. №4. – С. 56-61. (Особистий внесок здобувача: проведення експериментальних досліджень, участь в аналізі й узагальненні отриманих даних, підготовка статті).
Зупанець І.А., Шебеко С.К. Вивчення фармакологічних властивостей аміноцукрів та їх комбінацій з диклофенаком натрію в умовах моделювання мембраннозної нефропатії у лабораторних тварин // Фармацевтичний журнал. 2006. №1. – С. 92-99. (Особистий внесок здобувача: проведення експериментальних досліджень, участь в аналізі й узагальненні отриманих даних).
Шебеко С.К., Зупанець І.А. Дослідження фармакологічних властивостей деяких похідних глюкозаміну в умовах розвитку експериментального аутоімунного гломерулонефриту // Клінічна фармація. – 2006. – Т.10, №2. – С. 31-35. (Особистий внесок здобувача: проведення експериментальних досліджень, участь в аналізі й узагальненні отриманих даних, підготовка статті).
Зупанець І.А., Шебеко С.К. Дослідження гіпоазотемічних властивостей глюкозаміну гідрохлориду на тлі ренальної гіперазотемії у лабораторних тварин // Вісник фармації. – 2006. – №4 (48). – С. 19-22. (Особистий внесок здобувача: проведення експериментальних досліджень, участь в аналізі й узагальненні отриманих даних, підготовка статті).
Зупанец И.А., Шебеко С.К. Динамика содержания эндогенного глюкозамина у лабораторных животных с нефропатией под воздействием экспериментальной терапии // Экспериментальная и клиническая фармакология. – 2006. – Т.69, №6. – С. 40-42. (Особистий внесок здобувача: проведення експериментальних досліджень, аналіз й узагальнення результатів, підготовка статті).
Зупанець І.А., Шебеко С.К. Вплив глюкозаміну гідрохлориду та його комбінації з диклофенаком натрію на перебіг хронічної ниркової недостатності в експерименті // Медична хімія. – 2007. – Т.9, №1. – С. 67-71. (Особистий внесок здобувача: проведення експериментальних досліджень, підготовка статті).
Зупанець І.А., Шебеко С.К. Оптимізація пошуку ефективних лікарських засобів нефропротекторної та гіпоазотемічної дії // Інформаційний лист. – Київ, 2007. – №21. – 8 с.
Зупанець І.А., Попов С.Б., Шебеко С.К. Роль вмісту ендогенного N-ацетилглюкозаміну у визначенні запальних процесів нирок // Тези доп. Всеукраїнської науково-практичної конференції „Фармація ХХІ століття”. – Харків, 2002. – С. 152-153.
Лікувально-профілактична ефективність композиції диклофенаку натрію з глюкозаміну гідрохлоридом в терапії захворювань запально-деструктивного ґенезу / І.А. Зупанець, С.Б. Попов, І.А. Отрішко, С.К. Шебеко // Тези доп. VII з’їзду Всеукраїнського лікарського товариства (ВУЛТ) // Українські медичні вісті. – 2003. – Т.5, №1 (63). – С. 211.
Отрішко І.А., Шебеко С.К. Сучасні проблеми створення вітчизняних брендових препаратів з метаболітними властивостями // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Україна наукова 2003”. – Дніпропетровськ, 2003. – С. 60.
Шебеко С.К. Обґрунтування застосування гексозамінів в комплексній терапії запально-деструктивних захворювань нирок // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Клінічна фармація: 10 років в Україні”. – Харків, 2003. – С. 114.
Изучение антиоксидантной активности глюкозамина гидрохлорида на моделях различной экспериментальной патологии / И.А. Зупанец, Н.В. Бездетко, С.В. Мисюрева, А.Н. Семенов, С.К. Шебеко, И.А. Отришко // Матеріали IV Української науково-практичної конференції з клінічної фармакології „Актуальні питання фармакології”. – Вінниця, 2004. – С. 59-63.
Зупанець І.А., Шебеко С.К., Павлюк В.О. Дослідження впливу аміноцукрів на показники азотистого обміну в умовах розвитку експериментальної ниркової недостатності // Матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції „Клінічна фармація в Україні”. – Харків, 2004. – С. 92.
Порівняльне вивчення залежності репаративної та протизапальної активності різних препаратів групи НПЗП / І.А. Зупанець, С.Б. Попов, І.А. Отрішко, С.К. Шебеко, О.О. Андрєєва // Матеріали Всеукраїнського науково-практичного семінару „Перспективи створення в Україні лікарських препаратів різної спрямованості дії”. – Харків, 2004. – С. 370-373.
Зупанець І.А., Шебеко С.К., Зімін С.М. Вплив аміноцукрів на клінічні показники сечі щурів з експериментальним нефротичним синдромом // Матеріали VI Національного з’їзду фармацевтів України „Досягнення та перспективи розвитку фармацевтичної галузі України”. – Харків, 2005. – С. 519-521.
Зупанець І.А., Шебеко С.К., Зімін С.М. Вплив глюкозаміну гідрохлориду на функціональні показники нирок щурів з аутоімунним гломерулонефритом // Матеріали VІ Всеукраїнської науково-практичної конференції „Клінічна фармація в Україні”. – Харків, 2007. – С. 122-123.
Зупанець І.А., Шебеко С.К. Динаміка функціональних показників нирок щурів з аутоімунним гломерулонефритом у пізні терміни розвитку під впливом композиції глюкозаміну гідрохлориду з диклофенаком натрію // Матеріали міжнародного медико-фармацевтичного конгресу „Ліки та життя”. – Київ, 2007. – С. 81-82.