Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Фармакологія


Чікіткіна Валентина Василівна. Експериментальне вивчення противиразкової дії поліфенольного препарату прополісу - капсул "Прополтин": дисертація канд. біол. наук: 14.03.05 / Одеський держ. медичний ун-т. - О., 2003.



Анотація до роботи:

Чікіткіна В.В. Експериментальне вивчення противиразкової дії поліфенольного препарату прополісу – капсул “Прополтин”. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 14.03.05 - фармакологія. - Одеський державний медичний університет МОЗ України, Одеса, 2003.

У дисертаційній роботі проведено фармакологічне дослідження нового комплексного противиразкового засобу капсул “Прополтин” на основі поліфенольної субстанції прополісу.

Встановлено, що поліфенольна субстанція прополісу виявляє антиоксидантні, мембраностабілізуючі, імуностимулюючі, антихелікобактерні, анальгетичні та репаративні властивості. Вказана фармакодинаміка забезпечує виражені противиразкові властивості капсул “Прополтин” в умовнотерапевтичній дозі 100 мг/кг при гострому, лікарському і хронічному експериментальному ураженні слизової оболонки шлунка щурів.

Капсули “Прополтин” у дозі 100 мг/кг виявляють цитопротекторні властивості при ацетилсаліциловому ульцерогенезі, що дозволяє обгрунтувати можливість застосування препарату у комплексній терапії пептичних виразок, викликаних аспірином.

Капсули “Прополтин” - відносно нешкідливі, не чинять алергізуючої та місцевоподразнюючої дії, не впливають на моторику ШКТ, секреторну функцію шлунка та функцію порожнинного і мембранного травлення.

Капсули “Прополтин” можна рекомендувати як противиразковий засіб при виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки, у тому числі асоційованих з Helicobacter pylori, та як профілактичний засіб при лікуванні НПЗЗ.

Із врахуванням етіопатогенетичних механізмів розвитку виразкової хвороби у дисертації теоретично та експериментально обгрунтована доцільність створення комплексного противиразкового препарату капсул “Прополтин” на основі поліфенольної субстанції прополісу.

  1. У процесі фармакологічного скринінгу з противиразкової активності встановлена оптимальна доза поліфенольної субстанції прополісу - 100 мг/кг. Згідно одержаних результатів субстанція прополісу у використаній дозі проявляє противиразкову активність з індексом 18,29 та знижує кількість тварин у групі з виразковими ураженнями на 50 %.

  2. Поліфенольна субстанція прополісу та її лікарська форма капсули “Прополтин” виявляють фармакодинаміку, яка забезпечує противиразкову дію: в експериментах in vitro і in vivo встановлено виражені антиоксидантні і мембраностабілізуючі властивості, антихелікобактерну дію in vitro та здатність активувати реакції фагоцитозу, що вигідно відрізняє субстанцію та препарат від синтетичних антихелікобактерних препаратів, які використовуються при виразковій хворобі. Для фармакодинаміки капсул “Прополтин” також характерні анальгетична та репаративна активність.

  3. Субстанція прополісу та капсули “Прополтин” в умовнотерапевтичній дозі 100 мг/кг виявляють виражені противиразкові властивості при гострому, лікарському і хронічному експериментальному ураженні СОШ щурів. Виразність противиразкової дії препарату прополісу співвідносна з активністю антисекреторного засобу ранітидину, і антиоксиданту вітаміну Е та перевершує активність метилурацилу.

  1. Установлено, що в механізмі противиразкової дії субстанції та препарату прополісу приймають участь антиоксидантний ефект, виразність якого відповідає активності вітаміну Е, та здатність стимулювати синтез білка в клітині, про що свідчать як підвищення рівня РНК та ДНК, так і ультрамікроскопічні дослідження.

  2. Капсули “Прополтин” у дозі 100 мг/кг виявляють цитопротекторні властивості при ацетилсаліциловому ульцерогенезі, що дозволяє обгрунтувати можливість застосування препарату у комплексній терапії пептичних виразок, викликаних НПВС.

  3. Препарат прополісу не змінює моторику ШКТ та функцію порожнинного і мембранного травлення, не впливає на секреторну функцію шлунка, що робить можливим застосування його незалежно від рівня кислотності шлункового соку. За показником гострої токсичності (ЛД50) капсули “Прополтин” належать до відносно нешкідливих речовин, не чинять алергізуючої та місцевоподразнюючої дії.

  4. Капсули “Прополтин” можна рекомендувати як противиразковий засіб при виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки, у тому числі асоційованих з Helicobacter pylori, та як профілактичний засіб при лікуванні НПЗЗ.

Публікації автора:

  1. Чікіткіна В.В. Вплив фенольного гідрофільного препарату прополісу на імунну систему здорових тварин // Фізіологічно активні речовини. - 1999. - Т.27, №1. - С. 115-117.

  2. Яковлева Л.В., Чикиткина В.В., Матвиенко Д.Ю. Токсикологическая характеристика нового противоязвенного препарата “Прополтин” // Современные проблемы токсикологии. - 2000. - №1. - С. 37-39. (проведено огляд літератури, виконані експериментальні дослідження на 80%, підготовлено матеріал до друку).

  3. Чикиткина В.В., Яковлева Л.В., Тихонов А.И., Данькевич О.С. Экспериментальное изучение механизмов противоязвенного действия капсул “Прополтин” // Експерим. і клін. медицина. - 2000. - №4. - С. 24-27. (проведено огляд літератури, експериментальні дослідження виконані на 100%, підготовлено матеріал до друку).

  4. Чикиткина В.В., Бомко Т.В., Кузнецова И.В. Влияние капсул “Прополтин” на функциональную активность желудочно-кишечного тракта // Експерим. і клін. медицина. - 2001. - №3. - С. 25-28. (проведено огляд літератури, виконані експериментальні дослідження на 80%, підготовлено матеріал до друку).

  5. Чикиткина В.В. Особенности фармакодинамики противоязвенного препарата капсул “Прополтин” // Матер. науч.-практ. конф. “Лекарства – человеку”, Харьков, 2001. - С. 502-510.

  6. Чикиткина В.В., Яковлева Л.В. Изучение репаративного действия капсул “Прополтин” - препарата для комплексного лечения язвенной болезни // Матер. науч.-практ. конф. “Лекарства – человеку”, Харьков, 2001. - С. 516-520. (проведено огляд літератури, експериментальні дослідження виконані на 100%, підготовлено матеріал до друку).

  7. Чикиткина В.В., Яковлева Л.В., Гордиенко А.Д., Шаповал О.Н., Городнянский Д.Л. Антиоксидантная активность нового препарата на основе прополиса // Тезисы докл. IV Российского национального конгресса “Человек и лекарство”. Москва, 8-12 апреля 1997 г. - С. 303. (проведено огляд літератури, експериментальні дослідження проведені на 100%, підготовлено матеріал до друку).

  8. Чикиткина В.В. Влияние фенольного гидрофильного препарата прополиса на фагоцитоз // Тезисы докл. V Российского национального конгресса “Человек и лекарство”. Москва, 21-25 апреля 1998 г. - С. 419.

  9. Kireeva I.I., Chikitkina V.V., Matvienko D.Y. Propolis Preparation are the perspective antioxidants // Abstracts of 2nd European Congress of Pharmacology, Budapest, Hungary, 3-7 July 1999. - Paris: Elsevier. – 1999. – P. 337s. (проведено огляд літератури, проведені експериментальні дослідження на 80%, підготовлено матеріал до друку).

  10. Чикиткина В.В. Новое противоязвенное средство капсулы “Прополтин” // Матеріали наук.-практич. конф. молод. вчених ХМАПО: “Медицина на межі століть: відкриття та перспективи”. – Харків, 1999. – С. 146-147.

  11. Чікіткіна В.В. Вивчення впливу капсул “Прополтин” на метаболічні процеси при експериментальній виразці шлунка // Матеріали ІV Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених, 11-13 травня 2000 р., Тернопіль: Укрмедкнига, 2000. – С. 371.

  12. Яковлєва Л.В., Чікіткіна В.В. Вивчення противиразкової дії капсул “Прополтин” при експериментальному ураженні шлунка // Мат. наук.-практ. конференції “Вчені України – вітчизняній фармації”.– Харків: Вид-во НФАУ, 2000. – С. 351-352. (проведено огляд літератури, експериментальні дослідження проведені на 100%, підготовлено матеріал до друку).

  13. Чікіткіна В.В. Мембраностабілізуючі властивості поліфенольної субстанції прополісу та капсул “Прополтин” // Тез. доп. наукової конференції молодих вчених та студентів, 22 травня 2001 р. - Харків: видавництво НФАУ, 2001. – С. 131.

  14. Чикиткина В.В. Экспериментальное изучение антиоксидантных свойств капсул “Прополтин” // Материалы IV Всеукраинской научно-практической конференции “Новое в клинической фармакологии и фармакотерапии заболеваний внутренних органов”, Харьков, 30-31 мая 2002 г. - С. 128.