Бредун Олександр Юрійович. Експериментально-клінічне обґрунтування застосування комбінації тималіну та амізону для корекції мукозального імунітету при хронічному верхньощелепному синуїті у дітей : Дис... канд. наук: 14.01.19 - 2005.
Анотація до роботи:
Бредун О.Ю. Експериментально-клінічне обґрунтування застосування комбінації тималіну та амізону для корекції мукозального імунітету при хронічному верхньощелепному синуїті у дітей. – Рукопис.
Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.19 – оториноларингологія. – Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, МОЗ України, 2004.
Дисертація присвячена підвищенню ефективності консервативного лікування дітей хворих на хронічний верхньощелепний синуїт з урахуванням наявності нових етіологічних чинників та шляхом корекції порушень в імунній системі слизових оболонок верхніх дихальних шляхів.
Дисертаційна робота ґрунтується на результатах обстеження та лікування 117 дітей хворих на хронічний верхньощелепний синуїт, 12 практично здорових дітей і експериментальному дослідженні, що було проведено на 35 білих щурах лінії Wistar.
Встановлено, що клітини респіраторного епітелію середніх носових ходів у 56,6% дітей хворих на хронічний верхньощелепний синуїт уражено хламідійною інфекцією; при видовій ідентифікації в крові цих хворих визначається діагностично-значимий рівень антитіл класу IgG до антигенів Chlamydia pneumoniae та Chlamydia psittaci.
Було з'ясовано, що рівень sIgA в секреті ротової частини глотки та ексудаті верхньощелепних пазух є важливим тестом для визначення стану місцевого імунітету та для оцінки ефективності лікування дітей хворих на хронічний верхньощелепний синуїт.
Завдяки морфологічним, гістологічним, імунологічним дослідженням, що були проведені в експерименті на щурах з модельованим хронічним ринітом дозволили встановити ефективність протизапальної та імунокорегуючої дії тималіну та амізону як окремо, так і в комбінації.
Експериментально обґрунтований метод лікування дітей хворих на хронічний верхньощелепний синуїт шляхом перорального застосування амізону в вікових дозах та інтрасинуального введення тималіну в дозі 5 мг супроводжується підсиленням процесів регенерації слизової оболонки та відновлення місцевого імуногомеостазу.
Запропонований метод лікування дітей хворих на хронічний верхньощелепний синуїт у вигляді препарату з групи макролідів та експериментально обґрунтоване застосування імунотропних препаратів тималіну й амізону виявив свою ефективність. Все це сприяло зменшенню терміну перебування хворого в стаціонарі та подовженню міжрецидивного періоду.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється у визначенні нових етіологічних чинників та порушень мукозального імунітету при хронічному верхньощелепному синуїті. Виявлено: наявність внутрішньоклітинних збудників в епітелії носових ходів у хворих з цією патологією, зміни вмісту sІgA в секреті ротової частини глотки та ексудаті верхньощелепних пазух. Експериментально обґрунтована та клінічно підтверджена ефективність застосування комбінації імунотропних препаратів тималіну та амізону для відновлення показників мукозального імунітету. Запропоновано ефективний спосіб консервативного лікування хворих на хронічний верхньощелепний синуїт, що дозволяє скоротити термін перебування хворого в стаціонарі, подовжити міжрецидивний період і, відповідно, покращити якість життя пацієнта.
Бактеріологічне дослідження ексудату верхньощелепних пазух дітей хворих на хронічний верхньощелепний синуїт виявило такий склад мікрофлори: група стафілококу – 32,2 %, група стрептококу – 14,5 %, ешеріхії – 8,06 %, інші види – 24,19 %. Не було росту в 20,96 % хворих.
У 56,6 % (P < 0,05) дітей хворих на хронічний верхньощелепний синуїт в епітеліальних клітинах середнього носового ходу виявлено хламідійну інфекцію. При видовій ідентифікації в крові цих хворих визначався діагностично-значимий рівень антитіл класу IgG до антигенів Chlamydia pneumoniae та Chlamydia psittaci.
У дітей, хворих на хронічний верхньощелепний синуїт концентрація sIgA в секреті ротової частини глотки майже втричі нижча по відношенню до здорових, тоді як концентрація мономерного імуноглобуліну А в секреті ротової частини глотки у хворих дітей достовірно вища ніж у здорових, що свідчить про порушення місцевого імунологічного захисту та може служити критерієм для оцінки ефективності лікування.
Морфологічні, гістологічні, імунологічні дослідження, що були проведені на щурах з модельованим хронічним ринітом дозволили встановити ефективність протизапальної та імунокорегуючої дії тималіну та амізону як окремо, так і в комбінації.
Запропонований метод корекції мукозального імунітету в дітей, хворих на хронічний верхньощелепний синуїт шляхом перорального застосування амізону в вікових дозах та інтрасинуального введення тималіну в дозі 5 мг супроводжувався підсиленням процесів регенерації слизової оболонки та відновленням місцевого імуногомеостазу.
Застосування розробленого методу лікування дітей, хворих на хронічний верхньощелепний синуїт, що уражені хламідійною інфекцією у вигляді препарату з групи макролідів і запропонованого методу корекції мукозального імунітету дозволило скоротити термін перебування хворого в стаціонарі на 2-3 дні та подовжити міжрецидивний період протягом року.
Публікації автора:
Бредун О.Ю. Діагностика та лікування дітей з гострим та хронічним гайморитом // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2000. - №5. – С.62-63.
Бредун О.Ю. Рецидив двобічного хронічного гаймориту при наявності асоціації Micoplasma hominis та Staphylococcus aureus // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2002. - №5. – С.77-79.
Мельников О.Ф., Тимченко С.В., Заболотная Д.Д. Смагина Т.В., Негипа Л.С., Бредун А.Ю., Левандовская В.И., Шматко В.И., Калиновская Л.П. Соотношения в показателях местного иммунитета при воспалительных процессах в верхних дыхательных путях // Ринологія. – 2002. - №4. – С.11-15.
Бредун О.Ю., Лайко А.А., Косаковський А.Л. Хронічний гайморит в структурі стаціонару ІV рівня надання медичної допомоги // Збірн. наук. праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. Випуск 12. Книга1. С.671-676.
Лайко А.А., Мельников О.Ф., А.Ю. Бредун. Влияние консервативной комплексной терапии на показатели местного иммунитета в носоглотке и ротоглотке детей, больных хроническим гнойным гайморитом // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2003. - №3-с*. – С.37-38.
Лайко А.А., Бредун О.Ю., Молочек Ю.А. Нові етіопатогенетичні фактори в патології приносових пазух у дітей // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2003. - №3-с*. – С.199.
Лайко А.А., Бредун О.Ю., Яновська В.Г. Роль хламідійної інфекції в хронічній патології навколоносових пазух у дітей // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2004. - №1. – С.40-43.
Бредун О.Ю. Консервативне лікування дітей хворих на хронічний верхньощелепний синуїт // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2004. - №3-с*. – С.197.
Лайко А.А., Бредун О.Ю. Роль хламідійно-бактеріальних асоціацій у розвитку хронічних верхньощелепних синуїтів у дітей // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2004. - №3-с* – С.211.
Бредун О.Ю. Нові аспекти етіології та консервативного лікування хронічного верхньощелепного синуїту у дітей // Збірн. наук. праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. 2004. Випуск 13. Книга 2. С.441-449.
Деклараційний патент України № №2003076374 від 15.04.2004. Спосіб ідентифікації внутрішньоклітинного збудника при хронічному гаймориті. Лайко А.А., Косаковський А.Л., Бредун О.Ю.