Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


164. Коломієць Володимир Васильович. Експортний потенціал та його зовнішньоекономічна діяльність (на прикладі Черкаського регіону): дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Коломієць В.В. Експортний потенціал регіону і його зовнішньоекономічна діяльність (на прикладі Черкаського регіону). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, м. Київ, 2004.

В дисертації розроблено теоретико-методологічні засади зовнішньоекономічної діяльності і нарощення експортного потенціалу регіону.

В роботі визначено сутність експортного соціально-економічного потенціалу, виявлено передумови та сформульовано принципи становлення та нарощування експортного потенціалу в сучасних умовах.

Визначені особливості експортної діяльності регіону її масштаби, структура, географія і напрями удосконалення.

Доведена необхідність регулювання та координування ролі держави в розвитку експортного потенціалу, проведення економічних, валютно-фінансових заходів стимулювання експорту.

Ґрунтовне наукове опрацювання отримали нові підходи до оцінки ефективності експортного потенціалу та економічний механізм стимулювання експортної діяльності регіону.

Розроблено концептуальну модель можливих напрямів і технологій зовнішньоекономічної діяльності в регіоні з метою створення сприятливого інвестиційного клімату в регіоні, залучити додаткові фінансові кошти.

Дисертаційному дослідженні, розроблені теоретико-методологічних засади і практичні рекомендації по удосконаленню зовнішньоекономічної діяльності регіону на основі нарощення експортного потенціалу.

На основі вивчення та критичної оцінки розробок вітчизняних та зарубіжних вчених, був узагальнений досвід різних країн (вони були адаптовані до умов використання в нашій країні з метою розвитку її зовнішньоекономічної діяльності, ефективного використання соціально-економічного потенціалу регіонів та комплексного аналізу наявних у регіонах експортних можливостей.

1. Науково обґрунтовано, що інтенсивний розвиток зовнішньоекономічних зв’язків на сучасному етапі розвитку країни зумовлює необхідність дослідження експортного потенціалу регіону. Сутність експортного соціально-економічного потенціалу регіону визначено як здатність усього суспільного виробництва, розташованого в межах даної території виробляти і реалізовувати на конкретних закордонних ринках у перспективі конкурентоспроможні товари та послуги при досягнутому рівні розвитку економіки і системі організаційно-економічної підтримки експорту.

2. Удосконалення зовнішньоекономічної діяльності регіону неможливо здійснити без наукового обґрунтування сутності експортного потенціалу та його особливостей в даному територіальному утворенні. В роботі обґрунтовано методологічні і методичні основи зовнішньоекономічної діяльності як основи розвитку експортного потенціалу регіону. Доведена важливість регіонального аспекту вивчення сучасних проблем зовнішньоекономічної діяльності, що зумовлена як характером розміщення його експортоорієнтованих об’єктів, так і наявністю регіональних особливостей організації експорту-імпорту – товарів та послуг. Теоретико-методологічні розробки дослідження знайшли практичне втілення у процесі вдосконалення управління розвитком зовнішньоекономічної діяльності на території Черкаського регіону. Вони створюють реальну основу для нарощення експортного його потенціалу.

3. Поглиблену теорію та методологію зовнішньоекономічної діяльності як основу розвитку експортного потенціалу. Вона розглядається з позиції формування конкурентних переваг галузей національної економіки. Доведено необхідність регулюючої і координуючої ролі держави у розвитку експортного потенціалу, проведенню економічних і валютно-фінансових заходів стимулювання експорту. Участь держави у міжнародному поділі праці і системі господарських зв’язків визначається, насамперед, виробництвом і постачанням продукції на світовий ринок, конкурентоспроможністю її товарів на зарубіжних ринках.

4. Виявлено та доповнено існуючі принципи зовнішньоекономічної діяльності. Доведено, що при здійснені зовнішньоекономічної діяльності треба керуватися такими принципами з врахуванням експортного потенціалу даної території: цілісності, урегульованості і управління процесом, конкурентоспроможності, інформаційної достатності, оптимізації й адаптивності, однаковості. Вони забезпечують відповідність основних характеристик структури експорту вимогам ситуацій, що змінюється і оптимізує її, забезпечуючи необхідну спрямованість. Їх дослідження дозволило визначити логічну схему процесу розвитку експортного потенціалу, структурованого за етапами.

  1. На основі виявлення сучасних тенденцій та особливостей формування експортного потенціалу регіону обґрунтовано сучасну зовнішньоекономічну політику, намічено шляхи створення повноцінних конкурентоспроможних товарів та послуг у Черкаській області. Запропоновано нові методичні підходи, що базуються на структурно-факторному аналізі та критерії оцінки з врахуванням багатофакторного характеру використання експортного потенціалу регіону.

  2. Аналіз сучасного стану зовнішньоекономічної діяльності регіону дає підстави сформулювати основні проблеми розвитку експортоорієнтованих підприємств, що потребують першочергового вирішення, відповідного фінансового механізму функціонування системи оцінки якості товарів та послуг, виміру економічної ефективності здійснення експортно-імпортних операцій.

Проаналізовано структуру експорту послуг регіону орієнтації регіону. Виявлено позитивні і негативні тенденції їх розвитку. Доведено необхідність нарощування експортного потенціалу як засобу поповнення бюджету області.

6. Істотного поглиблення курсу ринкових реформ при формуванні зовнішньоекономічної політики регіону можна досягти, сформувавши модель можливих напрямків і технологій зовнішньоекономічної діяльності в регіоні. Обґрунтована можливість застосування моделей зовнішньоекономічної діяльності, що сприяють нарощенню експортного потенціалу регіону. Виявлені найефективніші способи організації зовнішньоекономічної діяльності, виходячи з спеціалізації територіальних утворень, що дають змогу створити сприятливий інвестиційний клімат в регіоні, залучити додаткові фінансові кошти.

7. Розроблено механізм реалізації маркетингової концепції в формуванні експортного потенціалу регіону, використано методи дослідження ринку в зовнішньоекономічній діяльності для оцінки аналізу якості послуг, що надаються, доведено необхідність створення обласного інформаційно-консалтингового центру сприяння експорту для комплексної оцінки маркетингової діяльності підприємств регіону, що експортують продукцію, в якому концентрувалася б повна база даних Черкаських підприємств і їхніх торгівельних партнерів з питань комерційних заявок і пропозицій нормативно-правових і законодавчих актів з метою надання послуг суб’єктам господарської діяльності в сфері експорту.

8. Доведено, що нарощення експортного потенціалу поряд з вирішенням внутрішньогосподарських проблем і активізацією зовнішньоекономічної діяльності може буди досягнуто за рахунок: формування і реалізації державної регіональної програми підтримки технічного і наукомісткого експорту; створення системи пільгового кредитування експорту на конкурсній основі; прискорення розвитку системи страхування зовнішньоторговельних операцій, системи надання гарантій під зовнішньоторговельні операції і системи страхування експортних кредитів; стимулювання лізингу, насамперед, фінансового; надання на конкурсній основі субсидій і бюджетних позичок на розвиток виробництва по створенню конкурентоспроможної продукції й експорту цієї продукції; організації державної підтримки в просуванні зразків нової продукції на зовнішні ринки, зокрема, надання допомоги в маркетингу ринку, надання послуг державних і недержавних торговим фірмам, сприяння підприємствам і організаціям у створенні збутових мереж; організації ефективної взаємодії державних органів виконавчої влади з виробниками й експортерами; створення сприятливих умов для впровадження закордонних технологій; цілеспрямоване формування експортоорієнтованих галузей промисловості, здатних забезпечити експорт готової продукції.

9. Для розв’язання назрілих проблем у організації експортно-імпортних операцій, а також для забезпечення переходу до нової моделі розвитку зовнішньоекономічної діяльності регіону автором уточнено концептуальні підходи до формування стратегії регіону розвитку зовнішньоекономічної діяльності на основі нарощення експортного потенціалу регіону та зорієнтованої на те, щоб максимально використати цей потенціал надаючи послуги високої якості. При розробці стратегії було враховано основні передумови формування зовнішньоекономічної політики регіону, запропоновано шляхи розвитку та розроблено прогноз до 2010 року.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Коломієць В.В. Передумови дослідження експортного потенціалу регіону // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ. – 2003, випуск 8. – С. 69-77.

  2. Коломієць В.В. Економічні механізми стимулювання розвитку експорту Черкаського регіону // Економіка: проблеми теорії та практики: Міжвуз. зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Вип. 194. – Т. 2. – С. 578-588.

  3. Коломієць В.В. Побудова комплексної програми регіонального розвитку // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія: Економіка і менеджмент. – Суми: СНАУ, 2004. – №3-4. – С.152-157.

  4. Коломієць В.В. Прийняття стратегічних рішень у сфері експортно-імпортних операцій в умовах ринку // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ. – 2004, випуск 10. – С. 96-103.

  5. Коломієць В.В. Передумови успішного розвитку зовнішньої торгівлі регіону // Менеджер: Вісник Донецького державного університету управління: Наук. журнал – Донецьк: ДДУУ, 2004. – №3(29). – С.61-66.

  6. Коломієць В.В. Дослідження структури галузей експортної орієнтації Черкаського регіону // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ, 2004, випуск 12. – С. 74-79.

  7. Коломієць В.В. Вдосконалення експортної орієнтації регіону (на прикладі Черкаського регіону) // Продуктивні сили і регіональна економіка. Зб. наук. РВПС України НАН. – К., 2004. – С. 48-54.

  8. Коломієць В.В. Тенденції розвитку зовнішньоекономічної діяльності Черкаської області // Вісник Житомирського державного технологічного університету. – Житомир: ЖДТУ, 2004. – С. 26-31.

Тези

  1. Коломієць В.В. До питань формування експортного потенціалу України // Матеріали 2-ої міжн. наук.-практ. конференції „Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю”. – Черкаси: ЧДТУ. – 2004. – С.167-169.

  2. Коломієць В.В. Особливості формування продовольчого експортного потенціалу України // Матеріали ІІІ Всеукраїнської наук.-практ. конференції „Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України”. – Київ. – ВГЛ Обрії. – 20-21 квітня 2004. – С. 257-258.

  3. Коломієць В.В. Особливості експортно-імпортних операцій в Україні // Матеріали 4-ої міжн. наук.-практ. конференції „Наука і освіта в Україні”. – Дніпропетровськ. – вип. 151. – С. 45-47.

  4. Коломієць В.В. Напрями розвитку зовнішньоекономічної діяльності на регіональному рівні // Мат. V міжн. наук.-практ. конф. „Теорія і практика сучасної економіки”. – Черкаси: ЧДТУ, – 2004. – С.94-97.