Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Анестезіологія та інтенсивна терапія


70. Білоусов Андрій Миколайович. Екстракорпоральна гемокорекція із застосуванням магнітокерованого сорбенту в інтенсивній терапії синдрому інтоксикації у хворих з патологією органів гепатопанкреатодуоденальної зони (експериментально-клінічне дослідження): дис... д-ра мед. наук: 14.01.30 / Дніпропетровська держ. медична академія. - Д., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Білоусов А.М. Екстракорпоральна гемокорекція із застосуванням магнітокерованого сорбенту в інтенсивній терапії синдрому інтоксикації у хворих з патологією органів гепатопанкреатодуоденальної зони. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за фахом 14.01.30 – анестезіологія та інтенсивна терапія. Дніпропетровська державна медична академія, 2004 р.

Дисертація присвячена питанням вивчення впливу нового методу екстракорпоральної гемокорекції із застосуванням магнітокерованого сорбенту на різні рівні гомеостатичних систем у хворих з синдромом ендогенної інтоксикації, обумовленим патологією гепатопанкреатодуоденальної зони.

У результаті застосування запропонованого методу екстракорпоральної гемокорекції в усіх хворих основної групи відзначені ознаки покращення метаболічного гомеостазу, рівноваги між антирадикальними та прорадикальними продуктами, що підтверджується достовірним зниженням токсичних форм кисню. Даний факт є основною патогенетичною відмінністю запропонованого методу від комплексної традиційної інтенсивної терапії, проведеної у хворих групи порівняння.

Характеpною рисою представленого методу із застосуванням магнітокерованого сорбенту є те, що перш за все метод альтернативний не по детоксикаційному ефекту, а по системній неспецифічній біологічній модуляції.

Запропонований метод технічно простий і надійний в обслуговуванні. Відсутність побічних ефектів (гемічних, гемодинамічних, білкових, гормональних, електролітних, імунологічних) створюють реальні передумови для його застосування в інтенсивній терапії різного виду хворих із клінікою синдрому ендогенної інтоксикації.

1. Робота вирішує нову наукову проблему - підвищення ефективності сучасної патогенетичної терапії хворих з синдромом ендогенної інтоксикації, обумовленим патологією органів гепатопанкреатодуоденальної зони, за допомогою розробленого методу екстракорпоральної гемокорекції із застосуванням магнітокерованого сорбенту.

2. Розроблено новий ефективний метод терапії синдрому ендогенної інтоксикації на прикладі лікування хворих з патологією органів гепатопанкреатодуоденальної зони, що включає використання екстракорпоральної гемокорекції магнітокерованим сорбентом.

  1. Експериментально на практично здорових тваринах доведена безпека запропонованого методу. Виявлено, що метод не викликає гемічні, гемодинамічні, білкові, електролітні, гормональні та імунні розлади.

  1. В експерименті на тваринах з синдромом ендогенної інтоксикації, обумовленим патологією органів гепатопанкреатодуоденальної зони, у порівнянні з даними літератури, де використовувалися загальноприйняті методи лікування виявлена висока ефективність нового методу екстракорпоральної гемокорекції, що полягала у нормалізації до 7-8 доби спостереження серцево-судинної, дихальної, травної, видільної, нейроендокринної та імунної систем.

  2. Установлено, що метод екстракорпоральної гемокорекції із застосуванням магнітокерованого сорбенту впливає на субмікроскопічну архітектоніку клітин печінки, нирок і легень у експериментальних тварин з синдромом ендогенної інтоксикації, що ультраструктуpно виражалося активацією репаративних внутрішньоклітинних процесів.

  3. Виявлено, що магнітокерований сорбент володіє специфічними (селективними) сорбційними властивостями і проявляє найбільшу спорідненість до молекулярних компонентів плазми крові, які сприяють розвитку синдрому ендогенної інтоксикації. Механізм такої селективності ґрунтується на принципі магнітоферезу і створює передумови для виникнення у процесі терапії непрямих саногенетичних ефектів. Проведене порівняння за допомогою середніх значень t – критерію cорбційних і непрямих терапевтичних ефектів магнітокерованого сорбенту показало, що його сорбційний механізм дії в 2,1 рази перевершує непрямий його ефект.

  4. Магнітокерований сорбент у відношенні патогенних мікроорганізмів «in vitro» проявляє бактеріостатичну та протигрибкову дії, не викликає зниження росткових якостей нормофлори, в 2-3 рази знижує мінімально-гнітюче дозування антибактеріальних препаратів.

  5. Встановлено, що запропонований метод у порівнянні з традиційною терапією за ступенем достовірності значно покращує комплексний показник динаміки червоної крові (t = 5,05; p<0,001 проти t = 1,93; p>0,05), системи гемостазу (t = 3,74; p<0,001 проти t = 1,24; p>0,05), функції печінки (t = 9,6; p<0,001 проти t = 3,4; p<0,001), білкового обміну (t = 8,97; p<0,001 проти t = 1,93; p>0,05); гормонального рівня (t = 13,8; p<0,001 проти t = 2,13; p<0,05), ПОЛ (t = 17,78; p<0,001 проти t = 0,55; p>0,05), ліпідного обміну (t = 3,6; p<0,001 проти t = 0,25; p>0,05). Комплексний детоксикаційний ефект в основній групі в 3,4 рази був більш достовірний, ніж у групі порівняння.

  6. Запропонований метод екстракорпоральної гемокорекції до 7-8 доби спостереження значно зменшує прояв окисного стресу у хворих із синдромом ендогенної інтоксикації, в 2,5±0,5 рази активізує процес дисоціації оксигемоглобіну на фоні прямопропорційного збільшення АТФ, покращує електрокінетичний заряд мембран еритроцитів і мікроциркуляцію.

  7. На основі одержаних даних клініко-лабораторного дослідження виявлено, що у цілому середньосумарний (за даними рівнів гомеостазу) терапевтичний ефект в основній групі (t = 7,25; p<0,001), де на фоні традиційної терапії використовувався новий метод екстракорпоральної гемокорекції, був більш достовірний, ніж у групі порівняння (t = 2,14; p<0,05).

  8. Установлено, що показанням для застосування запропонованого методу екстракорпоральної гемокорекції є наявність синдрому ендогенної інтоксикації, про що лабораторно свідчать порушення з боку показників білкового, ліпідного і гормонального обмінів, імунологічного статусу, ЛІІ, парамеційного тесту, СМ, ПОЛ, ВРПО, активності антирадикальних ферментів, стану мікроциркуляції, рН і ВВ венозної крові, електрокінетичного заряду мембран еритроцитів, функціональної активності ферментів печінки і підшлункової залози, функції нирок, і який проявляється порушенням системи згортання крові, наявністю анемії, тромбоцитопенії. Відносним протипоказанням можуть бути тяжка ступінь анемії, низький рівень кортизолу, так як “in vitro” відмічається значне зниження останнього.

  9. У результаті визначення ієрархії терапевтичного ефекту встановлено, що традиційна терапія проявляє головну саногенетичну дію відносно функції нирок (різниця рангових місць 10), а гемокорекція із використанням магнітокерованого сорбенту найбільш диференційований терапевтичний ефект проявляє стосовно системи вільнорадикального окислювання ліпідів (різниця рангових місць 9).

  10. Досліджено, що ефект покращення гуморального імунітету при застосуванні гемокорекції магнітокерованим сорбентом був достовірний ніж у традиційній терапії (t = 10,64; p<0,001 проти t = 1,72; p>0,05). Аналогічним був і комплексний ефект гемокорекції магнітокерованим сорбентом відносно нормалізації Т-клітинного імунітету, де t = 4,78; p<0,001; проти t = 0,6; p>0,05. У цілому сумарний терапевтичний ефект щодо покращення показників імунної системи в основній групі був достовірний, а у групі порівняння – не достовірний, де середні значення t – критерію не досягали навіть мінімального рівня значимості (t = 1,72).

  11. Системна ефективність запропонованого методу полягає не тільки у зменшені числа та сили зв'язків між порушеними елементами функціональної системи організму хворих і переходу на більш ощадливий режим її функціонування, а також кардинальному руйнуванні патогенетичної матриці кореляцій, що в остаточному підсумку призводить до формування у більшості випадків нової функціональної системи.

  12. У результаті використання запропонованого методу встановлено, що характерною особливістю його біологічної дії є, насамперед, не процес штучної детоксикації, а активація механізмів природної детоксикації організму, завдяки компенсаційно-пристосувальним і репаративним процесам.

  13. Введення у комплексну інтенсивну терапію методу екстракорпоральної гемокорекції із застосуванням магнітокерованого сорбенту, у порівнянні з традиційним варіантом лікування, дозволило зменшити термін перебування хворих у відділенні анестезіології та інтенсивної терапії на 4±1 ліжко-дні, а в цілому у стаціонарі - на 11±2 ліжко-днів. Летальні випадки в основній групі склали 3%, а у групі порівняння –14%.

Публікації автора:

  1. Белоусов А.Н. Влияние метода экстракорпоральной гемокоррекции с использованием магнитоуправляемого сорбента на клинико-лабораторные показатели интоксикации // Медицина сегодня и завтра, ХГМУ, 1999. - №3-4. - С. 89-92.

  2. Білоусов А.М. Дослідження впливу магнітокеруючого сорбенту на хвороботворні мікроорганізми та імунний статус // Педіатрія, акушерство та гінекологія. - Київ. – 1999. - №4. - С.174-175.

  3. Белоусов А.Н. Влияние магнитоуправляемого сорбента на микроорганизмы // Экспериментальная и клиническая медицина , ХГМУ, 2000. - №4. – С. 89-91.

  4. Белоусов А.Н. Влияние магнитоуправляемого сорбента на параметры кислотно-щелочного состояния крови и процессы гликолиза в эритроцитах // Біль, знеболювання і інтенсивна терапія. – Київ, 2000. - №2. С. 263-265.

  5. Белоусов А.Н. Влияние нового метода экстракорпоральной гемокоррекции с применением магнитоуправляемого сорбента Белоусова на систему кровообращения у больных с синдромом интоксикации // Медицина сегодня и завтра, ХГМУ, 2000. - №1. – С. 85-89.

  6. Белоусов А.Н. Изучение влияния магнитоуправляемого сорбента на кислотно-щелочное состояние крови // Медицина сегодня и завтра, ХГМУ, 2000. - №2. – С. 110-113.

  7. Белоусов А.Н. Изучение влияния экстракорпоральной гемокоррекции с применением магнитоуправляемого сорбента на параметры системы кровообращения // Біль, знеболювання і інтенсивна терапія. – Київ, 2000. - №1. С. 244-246.

  8. Белоусов А.Н. Особенности реакции иммунной системы на экстракорпоральную гемокоррекцию с применением магнитоуправляяемого сорбента // Медицина сегодня и завтра, ХГМУ, 2000. - №3. – С. 91-94.

  9. Белоусов А.Н. Влияние экстракорпоральной гемокоррекции с применением магнитоуправляемого сорбента на уровень продуктов перекисного окисления липидов и липидные фракции крови // Медицина сегодня и завтра, ХГМУ, 2000. - №4. – С. 116-118.

  10. Белоусов А.Н. Влияние экстракорпоральной гемокоррекции с применением магнитоуправляемого сорбента на интенсивность свободнорадикального перекисного окисления липидов // Экспериментальная и клиническая медицина, ХГМУ, 2001. - №1. – С. 113-115.

  11. Белоусов А.Н. Влияние метода экстракорпоральной гемокоррекции с применением магнитоуправляемого сорбента на гормональный уровень крови // Экспериментальная и клиническая медицина, ХГМУ, 2001. - №4. – С. 96-98.

  12. Белоусов А.Н. Изменение гормонального уровня крови в результате применения метода экстракорпоральной гемокоррекции с использованием магнитоуправляемого сорбента // Медичні перспективи, ДДМА, 2001, т.6, №3. – С.72-74.

  1. Белоусов А.Н. Регуляция уровня продуктов перекисного окисления липидов и липидных фракций крови методом экстракорпоральной гемокоррекции с применением магнитоуправляемого сорбента у больных с сидромом эндогенной интоксикации // Медичні перспективи, ДДМА, 2001, т.4, №1. – С.64-66.

  2. Белоусов А.Н. Коррекция гормональных нарушений методом экстракорпоральной гемокоррекции с использованием магнитоуправляемого сорбента в эксперименте // Клиническая фармация, Харьков, 2001, издательство НФАУ, т.5, №2. – С.37-39.

  3. Белоусов А.Н., Белоусова Е.Ю., Оболенцев Н.И. Коррекция показателей кислото-щелочного состояния крови и процессов гликолиза в эритроцитах методом экстракорпоральной детоксикации с использованием магнитоуправляемого сорбента // Вісник проблем біології і медицини, Полтава, 2001. - №6. – С. 11-14. (Соискателем осуществлен подбор больных, проведено лечение, исследованы процессы гликолиза в эритроцитах, дана оценка полученных результатов).

  4. Белоусов А.Н. Коррекция уровня продуктов перекисного окисления липидов и липидных фракций крови методом экстракорпоральной гемокоррекции с использованием магнитоуправляемого сорбента в эксперименте // Клиническая фармация, Харков, 2001, издательство НФАУ, т.5, №3. – С.42-45.

  5. Белоусов А.Н., Белоусова Е.Ю., Оболенцев Н.И. Коррекция системы кровообращения методом экстракорпоральной детоксикации с использованием магнитоуправляемого сорбента // Вісник проблем біології і медицини, Полтава, 2002. - №1. – С. 62-65. (Соискателем разработан метод экстракорпоральной гемокоррекции, осуществлен подбор больных, проведено лечение, сделаны выводы).

  6. Белоусов А.Н. Изменение показателей интенсивности свободнорадикального перекисного окисления липидов при использовании метода экстракорпоральной гемокоррекции с использованием магнитоуправляемого сорбента // Медичні перспективи, ДДМА, 2002, т. 7, №2. – С.76-78.

  7. Белоусов А.Н., Оболенцев Н.И., Белоусова Е.Ю., Безкоровайная О.И. Перспективы применения метода экстракорпоральной гемокоррекции с использованием магнитоуправляемого сорбента в педиатрической практике // Проблемы медицинской науки и образования, Харьков, 2002, издательство: ФОЛИО, №1. - С. 43-44. (Соискателем проведен подбор литературы, определена актуальность темы, предложен новый метод терапии, исследованы основные гомеостатические системы).

  8. Білоусов А.М. Вплив екстракорпоральної гемокорекції з використанням магнітокерованого сорбенту на рівень середньомолекулярних речовин в плазмі крові хворих // Вісник проблем біології і медицини, Полтава, 2003. - №6. – С. 33-34.

  9. Белоусов А.Н. Влияние магнетита - препарата нанотехнологии на клеточный метаболизм // Вісник проблем біології і медицини, Полтава, 2003. - №7.- С. 36-37.

  10. Белоусов А.Н., Оболенцев Н.И., Белоусова Е.Ю. Новые возможности и перспективы применения магнитной жидкости (МЖ) в анестезиологической практике // Материалы 2-го Национального конгресса анестезиологов Украины. - Харьков, 1996. - С. 190. (Соискателем разработан химический синтез коллоидного раствора магнетита, осуществлен подбор животных, сделаны выводы).

  11. Белоусов А.Н. Предпосылки использования магнитных липосом (МЛ) в анестезиологии // Материалы 2-го Национального конгресса анестезиологов Украины. - Харьков, 1996. - С. 35.

  12. Белоусов А.Н., Невзоров В.П. Ультраструктура клеток печени после введения магнетита // Международный сборник научных трудов 4 научно-практической конференции по созданию и апробации новых лекарственных средств. - Москва, 1997, т.4. - С. 71-77. (Соискателем осуществлен подбор животных, разработан метод терапии, сделаны выводы).

  13. Белоусов А.Н. Использование нового сорбента в экстракорпоральной детоксикации биологических жидкостей // Международный сборник научных работ IY научно-практической конференции по созданию и апробации новых лечебных средств. - Москва, 1997, т.4. - С. 65-70.

  14. Белоусов А.Н., Оболенцев Н.И., Белоусова Е.Ю. Экспериментальное исследование сорбционной активности магнитоуправляемого гемосорбента относительно белковых комплексов крови. // Анестезиология и реаниматология на рубеже XXI века. Проблемы, тенденции, перспективы. - Днепропетровск, 1998. - С. 14-15. (Соискателем осуществлен подбор больных, проведена статистическая обработка полученных данных, сделаны выводы).

  15. Белоусов А.Н., Оболенцев Н.И. Экспериментальное исследование сорбционной активности магнитноуправляемого гемосорбента по отношению к липидам крови // Анестезиология и реаниматология на рубеже XXI века. Проблемы, тенденции, перспективы. - Днепропетровск, 1998. - С. 16-18. (Соискателем осуществлен подбор больных, разработан метод терапии, проведено лечение, исследованы основные гомеостатические системы, сделаны выводы).

  16. Belousov A.N. Experimental study of activity of magnet-controlled haemosorbent with respect to blood protein fractions. // Eighth International Conference on magnetic fluids. - Timisoara, Romana. 1998. - P. 478-479.

  17. Белоусов А.Н., Оболенцев Н.И., Белоусова Е.Ю., Григорова И.А. Применение нанотехнологического процесса при экстракорпоральной детоксикации в эксперименте // Теоретические и клинические проблемы современной реаниматологии. – Москва. – 1999. – С. 94-95. (Соискателем осуществлен подбор экспериментальных животных, разработан метод терапии, проведено лечение, сделаны выводы).

  18. Belousov A.N. Application of products nanotechnology at creation of devices “An Artificial Liver” // 12-th World Congress of Anaesthesiologists. - Monreal, Canada. – 2000. – P.307.

  19. Belousov A.N. Experimental study of effects of Belousov’s magnet-controlled sorbent on parameters of acid-base equilibrium in blood and processes of glycolysis in erythrocytes // Adsorption technologies and blood purification procedures. – Germany. - 2000. – P. 45.

  20. Belousov A.N. Ultrastructural reactivity of hepatic cells in response to administration of the Belousov’s sorbent in experiment // The International Conference on Ferrites, Kyoto, Japan, 2000. – P. 325-326.

  21. Белоусов А.Н. Экспериментальное изучение влияния метода экстракорпоральной гемокоррекции с применением магнитоуправляемого сорбента на клинико-лабораторные показатели интоксикации: Сб. науч. тр. – Плесс, Ивановский государственный энергетический университет, 2000. – С.337-340.

  22. Belousov A.N.Use of magnet-controlled sorbent as haemosorben of lipid complexes in experiment // 8th Joint MMM-Intermag Conference San Antonio, 2001. Texas USA – P.91-92.

  23. Belousov A.N. Introduction of nanotechnological process to extracorporal methods of haemocorrection // The International Thermal Spray. Singapore, 2001. – P.97-98.

  24. Belousov A.N. New trend in extracorporal detoxication of biological fluids // The International Thermal Spray. Singapore, 2001. - P.484-485.

  25. Белоусов А.Н., Оболенцев Н.И., Белоусова Е.Ю. Изучение интенсивности свободнорадикальных процессов и продуктов перекисного окисления липидов в результате применения метода экстракорпоральной гемокоррекции с использованием магнитоуправляемого сорбента // Современные проблемы анестезии, интенсивной терапии и реабилитации, Пенза, 2001 издательство Приволжский дом знаний. – С.61-65. (Соискателем осуществлен подбор и лечение больных, проведена статистическая обработка пролученных данных, дана оценка полученных результатов).

  26. Белоусов А.Н., Оболенцев Н.И., Белоусова Е.Ю. Перспективы использования нового метода экстракорпоральной гемокоррекции с применением МУС-Б // Тр. IX Международной конференции «Новые информационные технологии в медицине и экологии», Ялта-Гурзуф, 2001. – С.43-46. (Соискателем осуществлен подбор и лечение больных, проведена статистическая обработка пролученных данных, дана оценка полученных результатов).

  27. Белоусов А.Н., Оболенцев Н.И., Белоусова Е.Ю. Влияние препаратов нанотехнологии на клеточный метаболизм // Сб. науч. тр. «Достижения и перспективы со-временной анестезиологии и интенсивной терапии». – Днепропетровск: АРТ-ПРЕСС. – 2003. – С.14-16. (Соискателем осуществлен подбор больных, проведена статистическая обработка пролученных данных, дана оценка полученных результатов).

  28. Белоусов А.Н. Метод экстракорпоральной детоксикации с использованием магнитоуправляемого сорбента (МУС-Б) – магнетита (Fe3O4)». / Вып. 1. «Анестезиология и реаниматология». Информационное письмо №33–2001.

  29. Госпатент №14817А UA A61N2/00. Cпособ получения магнитной жидкости для транспорта и удержания лекарств в организме / (Украина) № 96062463. Заявл. 21.06.96; Опубл. 18.02.97. Бюл. №2. - 3 с.

  30. Госпатент №24322А UA A61N2/00. Сорбент для экстракорпоральной детоксикации биологических жидкостей / Украина, № 97062918. Заявл. 19.06.97; Опубл. 17.07.98. Бюл. №7. - 4 с.

  31. Госпатент №24183А UA A61N2/00. Способ экстракорпоральной детоксикации биологических жидкостей / Украина, № 97062917. Заявл. 19.06.97; Опубл. 17.07.98. Бюл. №7. - 3 с.