Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Електрохімія


Баранова Олена Олександрівна. Електрокаталізатори на базі диоксиду свинцю, модифікованого іонами групи заліза: дисертація канд. хім. наук: 02.00.05 / Український держ. хіміко- технологічний ун-т. - Д., 2003.



Анотація до роботи:

Баранова О.О. Електрокаталізатори на базі диоксиду свинцю, модифіковані іонами групи заліза. -Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.05 - електрохімія. Український державний хіміко-технологічний університет, Дніпропетровськ, 2003.

Вивчені кінетичні закономірності процесу електроосадження PbO2 за наявністю іонів родини Феруму. Встановлено, що катіони родини Феруму адсорбуються на поверхні електрода при потенціалах формування PbO2 та їх адсорбція описується ізотермою Ленгмюра. Значення вільної енергії адсорбції іонів зростають у ряду Ni2+, Fe3+, Co2+. Адсорбція іонних домішок інгібує процес електроосадження PbO2. Гальмування реакції за постійною концентрацією іонів у розчині збільшується у ряду Ni2+, Fe3+, Co2+. Модифікування PbO2 іонами родини Феруму призводить до зміни його фізико-хімічних властивостей і каталітичної активності. Виявлене збільшення каталітичної активності електродів стосовно процесу електроокиснення чотири-хлорфенолу у системах, модифікованих Ферумом і Нікелем. Вперше досліджений процес електроосадження PbO2 на підшар із іридій диоксиду на титані і на наношар іридій оксиду на синтетичному алмазі, модифікованому бором.

Ключеві слова: модифікований плюмбум диоксид, електроосадження, синтетичний алмаз, модифікований бором.

  1. Встановлено, що катіони родини Феруму адсорбуються на поверхні електрода при потенціалах формування PbO2, та їх адсорбція описується ізотермою Ленгмюра. Значення вільної енергії адсорбції іонів зростають у ряду Ni2+, Fe3+, Co2+.

  2. Адсорбція іонних домішок інгібує процес електроосадження PbO2. Гальмування реакції за постійною концентрацією іонів у розчині збільшується в ряду Ni2+, Fe3+, Co2+.

  3. На основі кінетичної схеми процесу електроосадження PbO2 створена модель імпедансу електрода, на якому протікає чотиристадійна реакція утворення плюмбум диоксида. За допомогою імпедансних вимірів показана її адекватність реальній системі і встановлено, що домішки іонів родини Феруму в електроліті не впливають на механізм електроосадження PbO2.

  4. Вміст модифікуючих елементів в PbO2 залежить від природи іонної домішки у розчині, зростаючи в ряду Ni2+, Fe3+, Co2+. Кількість модифікуючого елемента в оксиді може бути змінена при варіюванні потенціалу осадження, складу електроліту, його рН і температури. Зроблене припущення, що включення модифікуючих іонів у покриття, що зростає, може відбуватися по місцях катіонних вакансій за рахунок утворення локальних негативних зарядів на поверхні в цілому позитивно зарядженого електроду.

  5. Модифікування PbO2 іонами родини Феруму призводить до зміни його фізико-хімічних властивостей, впливаючи на морфологію, фазовий склад і силу зв’язку хемосорбованих оксигенвмістних частинок на поверхні оксиду.

  6. Вперше досліджений процес електроокиснення чотири-хлорфенолу на електродах, модифікованих іонами родини Феруму. Виявлено збільшення каталітичної активності електродів стосовно даного процесу у системах, модифікованих ферумом і нікелем.

  7. Вперше досліджений процес електроосадження PbO2 на підшар з іридій диоксиду на титані і на наношар іридій оксиду на синтетичному алмазі, модифікованому бором. Виявлено, що процес електроосадження PbO2 на даних матеріалах протікає з тими ж кінетичними закономірностями, що і на платині і синтетичному алмазі. Різниця у потенціалах осадження PbO2 обумовлена різною природою матеріалу основи.

Основний зміст роботи викладено у публікаціях:

  1. Величенко А.Б., Гиренко Д.В., Амаделли Р., Баранова Е.А., Данилов Ф.И. Выделение кислорода на модифицированном фтором и железом диоксиде свинца // Электрохимия. - 2000. - Т. 36. - С. 1372-1377.

  2. Величенко А.Б., Баранова Е.А., Гиренко Д.В., Данилов Ф.И. Механизм электроосаждения PbO2 в присутствии ионов кобальта и никеля // Вопросы химии и хим. технологи. - 2001. - №1. - С.135-137.

  3. Величенко А.Б., Баранова Е.А., Гиренко Д.В., Амаделли Р., Данилов Ф.И. Влияние ионов кобальта на процесс образования диоксида свинца // Вопросы химии и хим. технологи. - 2001. - №2. - С.134-136.

  4. Velichenko A.B., Amadelli R., Baranova E.A., Girenko D.V. and Danilov F.I. Electrodeposition of Co-doped lead dioxide and its physicochemical properties // J. Electroanal Chem. -2002. –V.527. –P. 56-64.

  5. Веліченко О, Баранова О. Електроосадження та фізико-хімічні властивості мікромодифікованого плюмбум диоксиду // Вісник Львівського університету. Серія хімічна.-2002. - Вип..42, Ч. 1. -С. 11-13.

  6. Баранова Е.А. Гиренко Д.В. Электроосаждение PbO2 в присутствии Fe(III). Тезисы докладов на Региональную конференцию молодых ученых и студентов по актуальным вопросам химии. – Украина, Днепропетровск, 2000, с.

  7. Баранова Е.А. Гиренко Д.В. Электросинтез модифицированных электрокатализаторов для получения озона и электрохимической обработки сточных вод. Тезисы докладов на 3ю всеукраинскую научно-практическую конференцию студентов, аспирантов и молодых ученых “Экология. Человек. Общество”. – Украина, Киев, 2000, с..

  8. Amadelli R., Baranova E.A., Velichenko A.B., Girenko D.V. High performance ozone evolving electrodes based on doped PbO2 deposited on porous titanium substrates. Abstracts of 51th ISE Meeting. - Warsaw, Poland, 2000.

  9. Velichenko A.B., Amadelli R., Girenko D.V., Baranova E.A. and Danilov F.I., Electrodeposition and physicochemical properties of Co-doped lead dioxide. Abstracts of 51th ISE Meeting. - Warsaw, Poland, 2000.

  10. Баранова Е.А., Гиренко Д.В., Величенко А.Б., Данилов Ф.И. Закономерности электроосаждения диоксида свинца в присутствии ионов группы железа. Тезисы на конференцию “Электрохимия. Гальванотехника и обработка поверхности”. - Москва, Россия, 2001.