Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Фізика і хімія поверхні


Мерена Роман Іванович. Електронно-іонні процеси на міжфазній границі активований вуглець/електроліт. : Дис... канд. наук: 01.04.18 - 2008.



Анотація до роботи:

  1. Лисовский Р.П., Мерена Р.И. Свойства активированного угля, легированного хромом, как материала для электрохимических конденсаторов // Материалы VI Международной конференции “Фундаментальные проблемы электрохимической энергетики”. – Саратов (Россия), 2005. – С. 229-231.

  2. Мерена Р.И., Лисовский Р.П. Влияние высокотемпературной обработки активированного углерода на свойства электрохимических конденсаторов, созданных на его основе // Mat. IV Int. Conference “New electrical and electronic technologies and their industrial implementation”. Zakopane (Poland). – 2005. – С. 106-108.

  3. Лісовський Р.П., Мерена Р.І., Лучкевич Є.Р. Вплив інжекції ербію на електрохімічні характеристики активованого вуглецю // Матеріали Ювілейної Х Міжнародної конференції МКФТТП. – Яремча, 2005. – Том 2. – С.80-81.

  4. Накопичувач електричної енергії: Пат. на корисну модель № 24159 (Україна), Н01G 2/00, Н01G 4/00, Н01G 5/00 / Б.К. Остафійчук, Р.І. Мерена, М.В. Беркещук, Р.П. Лісовський, І.Ф. Миронюк, Б.І. Рачій. (Україна). – № 200700015; Заявлено 02.01.2007; Опубл. 25.06.2007, Бюл. № 9.

Анотація. Мерена Р.І. Електронно-іонні процеси на міжфазній границі активований вуглець/електроліт. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.18 – фізика і хімія поверхні. – Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Івано-Франківськ, 2008.

У дисертації представлено результати дослідження активованих вуглецевих матеріалів органічного та синтетичного походження, що використовуються в якості електродів електрохімічних конденсаторів. Досліджено вплив хімічної та термічної модифікації на структурні перетворення в активованих вуглецевих матеріалах та електронно-йонні процеси в подвійному електричному шарі на межі розділу електрод/електроліт, а відповідно на енергонакопичувальні характеристики конденсаторів, створених на його основі. Вивчено поведінку даних вуглецевих матеріалів в ряді розчинів електролітів як водних, так і органічних.

  1. Одним із ефективних способів хімічної модифікації вуглецевого електродного матеріалу для електрохімічних конденсаторів є його обробка нітратною кислотою, що дає змогу підвищити питому ємність відповідних конденсаторів на 5 – 20 % через очищення поверхні матеріалу від різного роду неконтрольованих домішок, а також завдяки появі поверхневих функціональних груп, які покращують контакт вуглець/електроліт. Деяке зростання внутрішнього опору на 3 – 8 % пов’язано з тим, що функціональні групи, створюючи дефекти на графітованих частинах вуглецю, знижують його електронну провідність.

  2. Методом вторинної йонної мас-спектрометрії встановлено, що в результаті обробки нітратною кислотою вихідних АВМ розчиняються практично всі неконтрольовані домішки (Li, K, Ca, Na, Mg), при цьому різко зростає кількість адсорбованих на його поверхні комплексів СН, СН2, ОН, СОН, NО, NО2 та СООН.

  3. Високотемпературна обробка АВМ істотно підвищує питому ємність ЕК, яка досягає свого максимуму за температури нагріву 773 К і часі термообробки 80 хв. для водного електроліту і відповідно при 873 К і часі 90 хв. для органічного електроліту.

  4. Методами прецизійної порометрії та електронної мікроскопії показано, що причиною збільшення питомої ємності ЕК після хімічної та термічної обробок АВМ є перерозподіл системи пор за розмірами в бік збільшення об’єму транспортних пор як для водного, так і для органічного електролітів, та утворення мікротріщин, товщиною 50 – 200 нм, які забезпечують доступ йонів електроліту до робочих пор.

  5. Методами ТГ і ДТА аналізів встановлено, що монотонне зростання кривої ДТА в інтервалі 473 – 773 К обумовлене тим, що втрати маси в цьому інтервалі незначні, а інтенсивність екзотермічної реакції оксиґену з карбоном із підвищенням температури зростає і при температурах 773 – 873 K відбувається різке зменшення маси вуглецю (34 %), що свідчить про інтенсивне пороутворення в АВМ і ріст загального об’єму пор.

  6. Встановлено, що катіони К+, Li+ та ТЕА+ входять в пори АВМ в сольватованому стані, причому розміри даних йонів задовольняють ряду К+ < Li+ < ТЕА+. Розмір аніона BF4 є меншим, порівняно з розмірами катіонів в апротонних розчинах. За рахунок цього ємність ЕК на основі водних розчинів електролітів є більшою за ємність відповідних ЕК в неводних електролітах.

  7. Показано, що впроваджене в АВМ залізо, концентрується на розвинутій поверхні вуглецю, не утворюючи заліза карбіду. Наявність двох нееквівалентних позицій йонів Fe3+, згідно даних мессбауерівської спектроскопії, вказує на те, що адсорбоване залізо на поверхні транспортних і робочих пор зв’язане з поверхнею нестійкими водневими зв’язками через ОН-центри адсорбції.

Публікації автора:

  1. Отримання та модифікація нанопористого вуглецю для молекулярних накопичувачів електричної енергії / А.П.Шпак, І.М.Будзуляк, Р.П.Лісовський, Р.І.Мерена, М.В.Беркещук – К.: ІФМ НАН України, 2006. – 82 c.

Вклад дисертанта: Проведення експериментальних досліджень, їх аналіз та математична обробка, брав участь в інтерпретації результатів, повне оформлення наукової праці.

  1. Електрохемічні характеристики конденсаторних систем, сформованих на основі хемічно модифікованого вуглецю / І.М.Будзуляк, В.І.Мандзюк, Р.П.Лісовський, Р.І.Мерена, М.В.Беркещук // Наносистеми, наноматеріали, нанотехнології. – 2006. – Т.4. – Вип.3. – С. 569-583.

Вклад дисертанта: Повне проведення експериментальних досліджень, планування методів вирішення поставлених задач та обговорення отриманих результатів.

  1. Дослідження характеристик електрохімічних конденсаторів, сформованих на основі активованого вуглецю, модифікованого високотемпературною обробкою / Р.І.Мерена, І.М.Будзуляк, І.І.Григорчак, Р.П.Лісовський, І.Ф.Миронюк, Б.К.Остафійчук // Фізика і хімія твердого тіла. – 2004. – Т. 5. – № 4. – С. 836-839.

Вклад дисертанта: Постановка задачі, часткова математична обробка, аналіз та пояснення отриманих результатів, брав участь в оформленні статті.

  1. Модификация свойств активированного углерода, используемого в конденсаторостроении / И.М.Будзуляк, Р.П.Лисовский, Р.И.Мерена, И.Ф.Миронюк, Б.К.Остафийчук, Я.Т.Соловко // Электрохимическая енергетика. – 2005. – Т.6. – №2. – С. 97-101.

Вклад дисертанта: Планування методів вирішення поставлених задач, проведення експериментальних досліджень, формування попередніх висновків та обговорення отриманих результатів.

  1. Температурна залежність експлуатаційних характеристик суперконденсаторів / Б.К.Остафійчук, І.М.Будзуляк, І.І.Григорчак, І.Ф.Миронюк, Р.П.Лісовський, Р.І.Мерена // Фізика і хімія твердого тіла. – 2004. – Т.5. – №2. – С. 387-390.

Вклад дисертанта: Підготовка матеріалів до експерименту, проведення експериментальних досліджень, участь в обговоренні отриманих експериментальних результатів.