Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Матеріалознавство


Сизоненко Ольга Миколаївна. Електророзрядна дія на структуру пористих матеріалів і динаміку фільтрації в них вуглеводневих флюїдів : Дис... д-ра наук: 05.02.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Сизоненко О.М. Електророзрядна дія на структуру пористих матеріалів і динамікуфільтрації в них вуглеводневих флюїдів. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.02.01 – матеріалознавство. – Інститут проблем матеріалознавства НАН України, м. Київ, 2006 р.

Робота присвячена вирішенню важливої науково-технічної проблеми розробки наукових основ методу зміни структури пористих матеріалів, заповнених вуглеводневими флюїдами, з метою поліпшення їх фільтраційних характеристик.

Вперше науково обґрунтовано й експериментально визначено умови, за яких високовольтні електричні розряди приводять до перебудови структури пористих матеріалів, чому сприяє активація розчинів поверхнево активних речовин (ПАР), посилення їх адсорбції в порах і мікротріщинах, створення розклинювального ефекту, дилатансійне розущільнення породи.

Теоретично обґрунтовано параметри електромеханічної дії, що поліпшують фільтраційні характеристики пористих матеріалів під дією гідродинамічних збурень. Визначено умови для збільшення амплітуди імпульсів тиску. Показано, що використання водонафтової емульсії дозволяє збільшувати амплітуду імпульсів тиску як за рахунок зниження втрат енергії на стадії формування каналу розряду в результаті ініціації пробою середовища бульбашками, які утворюються в рідині в результаті її плазмотермічного розкладання, так і за рахунок трансформації хвилі тиску, що розповсюджується в газорідинному середовищі.

Вперше встановлено закономірності зв'язку параметрів електророзрядної дії з часовою залежністю зміни фізико-хімічних властивостей рідини (розчини поверхнево-активних речовин), в якій формується плазмовий канал розряду, а саме - здатністю видалення в’язкопластичних і крихких відкладень із твердих поверхонь, запобіганням сорбції цих відкладень, зниженням поверхневого натягу на межі рідини (нафта+ПАР) з повітрям. Вперше встановлено закономірності зв'язку параметрів електророзрядної дії з часовою залежністю зміни реологічних характеристик вуглеводневого флюїда - динамічною в’язкістю і граничного напруження зсуву і структури цього флюїду (знакозмінними хвилями стиснення диспергується тверда дисперсна фаза, що складається з міцел асфальтенів і кристалів парафіну); фізико-хімічних властивостей і структури гетерогенної грубодисперсної системи - біопалива «Dynamotive» (Канада): кінематичною в’язкістю (знизилася в 2 рази), схильністю до коксування (знизилася на 15%), розподілом коксових частинок за розмірами (крупні розміром 10 - 50 мкм (59,2%) дисперговані до розмірів 5 - 10 мкм (86%).

Наукові основи електророзрядного методу зміни структури пористих матеріалів, заповнених вуглеводневими флюїдами, з метою поліпшення їх фільтраційних характеристик використано для створення технології інтенсифікації фільтраційних процесів у продуктивних нафтових пластах електророзрядними пристроями типу „Скіф” (приплив нафти збільшується більш ніж у 3 рази) в різних геолого-технічних умовах України, Росії, Казахстану і Китаю (більше 300 свердловин).

1. Розв'язано науково-технічну проблему розробки наукових основ електророзрядного методу зміни структури пористих матеріалів, заповнених вуглеводневими флюїдами, з метою поліпшення їх фільтраційних характеристик. Вперше науково обгрунтовано і експериментально визначено умови, за яких високовольтні електричні розряди приводять до перебудови структури пористих матеріалів, чому сприяє активація розчинів ПАР, посилення їх адсорбції в порах і мікротріщинах, створення розклинювального ефекту, дилатансійне розущільнення породи. Встановлено закономірності зв'язку складу робочого середовища (водонафтова емульсія з додаванням ПАР, у складі якої присутній піноутворювач) і параметрів електророзрядної дії з часовою залежністю зміни фільтраційних характеристик – пористості (у пісковиків збільшується в 3 рази, у карбонатів - у 2,5 рази), проникності (у пісковиків збільшується в 6 разів, у карбонатів - у 3 рази ) і структури (розмір пор істотно збільшується).

2. Сформульовано експериментально-теоретичні передумови заходів для збільшення фільтраційних характеристик пористих середовищ, насичених флюїдами, при електророзрядній дії. Заходи полягають у виборі робочої рідини (водонафтова емульсія з домішкою ПАР, у складі якої присутній піноутворювач), котра має бути хімічно активною до виду відкладень у породі, і встановленні часового режиму циклічної дії залежно від типу породи, її пористості і характеру відкладень (ефект у 2 рази перевищує суму ефектів від дій, які чинять самостійно ПАР і електричний розряд).

3. Теоретично обґрунтовано параметри електромеханічної дії, що поліпшують фільтраційні характеристики пористих матеріалів, які є ближньою зоною типової нафтової свердловини, під дією гідродинамічних збурень.

4. Визначено умови для збільшення амплітуди імпульсів тиску, від яких залежить зміна проникності пористого середовища і переміщення матеріалу відкладень. Показано, що використання водонафтової емульсії дозволяє збільшувати амплітуду імпульсів тиску як за рахунок зниження втрат енергії на стадії формування каналу розряду в результаті ініціації пробою середовища бульбашками, що утворюються в рідині в результаті її плазмотермічного розкладання, так і за рахунок трансформації хвилі тиску, що розповсюджується в газорідинному середовищі.

5. Вперше встановлено закономірності зв'язку параметрів електророзрядної дії (енергії, що запасається, і суми питомих імпульсів тиску) з часовою залежністю зміни фізико-хімічних властивостей рідини (розчини ПАР), в якій формується плазмовий канал розряду, а саме - здатністю видалення в'язкопластичних і крихких відкладень із твердих поверхонь (досягає 93%), запобіганням сорбції цих відкладень (посилилася на 30%), зниженням поверхневого натягу на межі рідини (нафта + ПАР) з повітрям (на 10%).

6. Вперше встановлено закономірності зв'язку параметрів електророзрядної дії з часовою залежністю зміни реологічних характеристик вуглеводневого флюїда - динамічною в'язкістю (знижується в 2 рази при швидкості зсуву 15 с-1) і граничним напруженням зсуву (знижується на 40%) та структури цього флюїда (знакозмінними хвилями стиснення - розрідження диспергується тверда дисперсна фаза, що складається з міцел асфальтенів і кристалів парафіну).

7. Вперше експериментально визначено умови, які сприяють активації розчинів ПАР синхронно діючими чинниками високовольтного електричного розряду: в результаті поляризації діелектричних частинок ПАР, газоутворення в рідині при плазмотермічному розкладанні каналом розряду і спінювання при інтенсивному перемішуванні газорідинного середовища у присутності піноутворювача, внаслідок чого відбувається посилення здатності розчинів ПАР видаляти твердофазні відкладення з твердих поверхонь і запобігати їх сорбції, знижувати поверхневий натяг на контакті рідина (розчин ПАР + нафта) – повітря, динамічну в'язкість, граничне напруження зсуву у вуглеводневих флюїдах.

8. Вперше встановлено закономірності зв'язку параметрів електророзрядної дії з часовою залежністю зміни фізико-хімічних властивостей і структури гетерогенної грубодисперсної системи - біопалива „Dynamotive” (Канада): кінематичною в'язкістю (знизилася в 2 рази), схильністю до коксування (знизилася на 15%), розподілом коксових частинок за розмірами (крупні розміром від 10 до 50 мкм (59,2%) дисперговано до частинок від 5 до 10 мкм (86%)).

9. Наукові основи електророзрядного методу зміни структури пористих матеріалів, заповнених вуглеводневими флюїдами, з метою поліпшення їх фільтраційних характеристик використано для створення технології інтенсифікації фільтраційних процесів у продуктивних нафтових пластах електророзрядними пристроями типу „Скіф” (приплив нафти збільшується більш ніж у 3 рази) в різних геолого-технічних умовах України, Росії, Казахстану і Китаю (більше 300 свердловин).

Публікації автора:

1. Сизоненко О.Н., Пастухов В.Н., Малюшевский П.П. Влияние параметров электрического контура на энергетические и гидродинамические характеристики электрического взрыва в условиях воздействия на продуктивный нефтяной пласт // Физика и технология электрогидроимпульсной обработки материалов. – К.: Наукова думка, – 1984. – С. 125-131.

Сизоненко О.М. – загальна ідея і постановка задачі теоретичних досліджень, аналіз результатів.

2. Максутов Р.А., Сизоненко О.Н., Малюшевский П.П., Урманов Э.Г., Зиятдинов В.В., Ростэ З.А. Использование электровзрывного воздействия на призабойную зону//Нефтяное хозяйство. – 1985. – № 1. – С. 34 – 35. (Росія.)

Сизоненко О.М. – загальна ідея статті, при підготовці програми та технологічного регламенту застосувала наукову концепцію у керуванні фізико-хімічним станом системи вуглеводневий флюїд - пористе середовище та динамікою фільтрації, керівництво й участь у роботі на свердловинах, аналіз результатів.

3. Сизоненко О.Н., Малюшевский П.П., Горовенко Г.Г., Голубенко Ю.Г. Исследование параметров волн механических напряжений в насыщенной пористой среде//Электронная обработка материалов. – 1987. - № 6. – С. 47 – 50. (Молдова)

Сизоненко О.М. – постановка задачі досліджень, розробка методики досліджень, участь у виконанні експериментальних досліджень, встановлення зв’язку між фільтраційними характеристиками пористого середовища і параметрами хвиль механічних напружень при електророзрядній дії.

4. Сизоненко О.Н., Малюшевский П.П., Максутов Р.А. Применение электрического взрыва для интенсификации притока из пластов// Разрядноимпульсная технология: проблемы совершенствования. – К.: Наукова думка. – 1988. – С. 32 – 36.

Сизоненко О.М. - загальна ідея статті, при підготовці програми та технологічного регламенту використала наукову концепцію у керуванні фізико-хімічним станом системи вуглеводневий флюїд - пористе середовище та динамікою фільтрації, аналіз результатів.

5. Сизоненко О.Н. Повышение эффективности электроразрядного метода воздействия на продуктивный пласт// Разрядноимпульсная технология: проблемы совершенствования. – К.: Наукова думка. – 1988. – С. 36 – 40.

6. Сизоненко О.Н., Малюшевский П.П. Распространение ударных волн электровзрыва в насыщенных пористых средах//Физико-технические аспекты электровзрывного преобразования энергии. – К.: Наукова думка. – 1990. – С. 42 – 45.

Сизоненко О.М. – постановка задачі досліджень, розробка методики досліджень, участь у виконанні експериментальних досліджень, встановила закономірності зв’язку між фільтраційними характеристиками пористого середовища і параметрами хвиль механічних напружень при електророзрядній дії, аналіз результатів роботи.

7. Сизоненко О.Н., Ляпис Д.Н., Буряк В.Н., Банько В.Н. Изменение фильтрационных свойств насыщенной пористой среды при электровзрывном воздействии// Электронная обработка материалов. – 1992. - № 2. – С. 33 – 36. (Молдова)

Сизоненко О.М. – наукове обґрунтування об’єктів і методу досліджень, постановка задачі досліджень, розробка методики досліджень, участь у виконанні експериментальних досліджень, розробила наукові основи керування фізико-хімічним станом системи рідина – пористе середовище і динамікою фільтрації, аналіз результатів роботи.

8. Сизоненко О.Н. Технологические аспекты электровзрывного воздействия на призабойную зону скважины//Теория, эксперимент, практика электроразрядных технологий. – 1993. – Вып. 1. – С. 70 – 71.

9. Сизоненко О.Н., Ляпис Д.Н., Буряк В.Н., Банько В.Н. Влияние электровзрыва на изменение проницаемости кернов пород-коллекторов в процессе фильтрации// Теория, эксперимент, практика электроразрядных технологий. – 1993. – Вып. 1. – С. 72 – 75.

Сизоненко О.М. - постановка задачі досліджень, розробка методики досліджень, участь у виконанні експериментальних досліджень, встановила закономірності зв’язку між параметрами електророзрядної дії, властивостями пористого середовища і динамікою фільтрації, аналіз результатів роботи.

10. Сизоненко О.Н, Жекул В.Г., Любимов А.Д., Денисюк О.Н., Горбунова В.Д. Влияние профиля волны сжатия электроразряда на фильтрационные характеристики горных пород-коллекторов//Воздействие высоких давлений на материалы. – Киев: Институт проблем материаловедения им. И.Н. Францевича. – 1993. – С. 149 – 154.

Сизоненко О.М. – наукове обґрунтування об’єктів і методів досліджень, постановка задачі досліджень, обґрунтувала спосіб керування фізико-хімічним станом системи рідина – пористе середовище і динамікою фільтрації, участь у виконанні експериментальних досліджень, аналіз результатів роботи.

11. Сизоненко О.Н., Ляпис Д.Н., Буряк В.Н., Банько В.Н. Исследование воздействия электрического взрыва на проницаемость пород в процессе фильтрации//Нефтяное хозяйство. – 1993. - № 9. – С. 19 – 21. (Росія)

Сизоненко О.М. - постановка задачі досліджень, обґрунтувала спосіб керування фізико-хімічним станом системи рідина – пористе середовище і динамікою фільтрації, участь у виконанні експериментальних досліджень, аналіз результатів роботи.

12. Maksutov R.A., Sizonenko O.N., Shvets I.S. Application of electroimplosion for well stimulation//Seventh European Symposium on Improved Oil Recovery. – 1993. – Volume 1. – P. 348 – 352. (Росія)

Сизоненко О.М. - загальна ідея статті, при підготовці програми та технологічного регламенту використала розроблену наукову концепцію у керуванні фізико-хімічним станом системи вуглеводневий флюїд - пористе середовище та динамікою фільтрації, керівництво та участь у відпрацюванні технології на свердловинах, аналіз результатів.

13. Сизоненко О.Н. Влияние высоковольтного электрического разряда в жидкости на изменение фильтрационной характеристики пористых насыщенных сред// Теория, эксперимент, практика электроразрядных технологий. – 1995. - Вып. 2. – С. 97 – 99.

14. Сизоненко О.Н., Любимов А.Д., Денисюк О.Н. Влияние обводнённости водонефтяной эмульсии на эффективность электрического разряда // Нефтяное хозяйство. – 1996. - № 4. – С. 51 – 52. (Росія)

Сизоненко О.М. – постановка задачі досліджень, розробка методики досліджень, участь у виконанні експериментальних досліджень, розробила наукову концепцію і експериментально підтвердила умови, що сприяють збільшенню амплітуди імпульсів тиску, аналіз результатів роботи.

15. Сизоненко О.Н., Любимов А.Д., Денисюк О.Н. Исследование влияния профиля волны сжатия электроразряда на изменение пористости и проницаемости осадочных пород // Физика и техника высоких давлений – Т. 7. - № 1.– 1997.– С. 107 – 111.

Сизоненко О.М. - наукове обґрунтування об’єктів і методів досліджень, постановка задачі досліджень, обґрунтувала спосіб керування фізико-хімічним станом системи рідина – пористе середовище і динамікою фільтрації, участь у виконанні експериментальних досліджень, аналіз результатів роботи.

16. Сизоненко О.Н., Швец И.С. Особенности электроразрядной технологии интенсификации фильтрационных процессов в нефтяных скважинах//Современные проблемы электрофизики и электрогидродинамики жидкостей – Санкт-Петербург. – 1998. – С.137 – 139. (Росія)

Сизоненко О.М. - загальна ідея статті, обґрунтувала наукову концепцію у керуванні фізико-хімічним станом системи вуглеводневий флюїд - пористе середовище та динамікою фільтрації та виконала аналіз результатів.

17. Сизоненко О.Н., Швец И.С. О возможностях высоковольтного электрического разряда для интенсификации притока нефти в скважину//Геотехническая механика. – 2001. - № 25. – С. 79 – 85.

Сизоненко О.М. - постановка задачі досліджень, розробка методики досліджень, обґрунтувала умови, необхідні для поліпшення фільтраційних характеристик пористого середовища, керівництво та участь у відпрацюванні технології на свердловинах, аналіз результатів роботи.

18. Сизоненко О.Н., Швец И.С., Кучернюк А.В. Применение электроразрядного воздействия для обработки добывающих и нагнетательных скважин // Нефтяное хозяйство. – 2000. - № 12. – С. 133 – 135. (Росія)

Сизоненко О.М. - загальна ідея статті, обґрунтувала наукову концепцію у керуванні фізико-хімічним станом системи вуглеводнева рідина - пористе середовище та динамікою фільтрації, розробила технологічний регламент, аналіз результатів роботи.

19. Сизоненко О.Н. Особенности электроразрядного воздействия на призабойную зону скважин// Геотехническая механика. – 2001. - № 27. – С. 41 – 45.

20. Сизоненко О.Н., Шерстнев Н.М. Особенности изменения фильтрационных характеристик пород-коллекторов при реагентно-импульсном воздействии //Нефтяное хозяйство. – 2001. - № 4. – С. 49 – 51. (Росія)

Сизоненко О.М. – встановила закономірності впливу синхронно діючих чинників високовольтного електричного розряду в розчинах ПАР на відновлення пористості, зростання проникності й динаміки фільтрації у забруднених АСПВ і ВМС пористих середовищах, розробила спосіб створення синергетичного ефекту у зміненні фільтраційних характеристик пород-колекторів.

21. Vovchenko A., Shvets I., Dubovenko K., Ivanov A., Kosenkov V., Kurashko Yu., Onyshenko L., Prykhod‘ko A., Rizun A. and Syzonenko O. Developments of pulsed industrial applications at the institute of research and engineering (IPRE)//Digest of Technical Papers Pulsed Power Plasma Science Conference to 2001. – P. 1066 – 1069. (США)

Сизоненко О.М. – розробила наукові основи електророзрядної технології інтенсифікації фільтраційних процесів вуглеводневих флюїдів у пористому середовищі.

22. Сизоненко О.Н., Любимов А.Д., Денисюк О.Н., Хвощан О.В., Петухов С.В. Исследование зависимости фильтрационных характеристик коллекторов от воздействия электрического разряда в водонефтяной эмульсии//Нефтяное хозяйство. – 2002. - № 1. – С. 43 – 45. (Росія)

Сизоненко О.М. - наукове обґрунтування об’єктів і методів досліджень, встановила залежність між синхронно діючими чинниками високовольтного електричного розряду і відновленням пористості, зростанням проникності і динамікою фільтрації, постановка задачі досліджень, розробка методики досліджень, аналіз результатів роботи.

23. Дыхта Л.М., Сизоненко О.Н. К теории расширения сферического канала подводного искрового разряда на активной стадии//Геотехническая механика. – 2002. – Вып. 35. – С. 14 – 23.

Сизоненко О.М. – виробила постановку задачі і одержала аналітичні співвідношення, які дозволили описати процес розширення сферичного каналу розряду на активній стадії при довільних значеннях числа Маха.

24. Сизоненко О.Н., Колмогорова Р.П., Тафтай Э.И., Ткаченко А.К., Хвощан О.В. Влияние высоковольтного электрического разряда в растворах ПАВ на их моющее и ингибирующее действие//Нефтяное хозяйство. – 2003. - № 2. – С. 53 – 55. (Росія)

Сизоненко О.М. – наукове обґрунтування об’єктів і методів досліджень, встановила і обґрунтувала умови, які сприяють активації розчинів ПАР, аналіз результатів роботи.

25. Сизоненко О.Н., Барбашова Г.А., Хвощан О.В. К вопросу о распространении волны напряжений в пласте при электрическом разряде в скважине//Электронная обработка материалов. – 2003. - № 4. – С. 51 – 56. (Молдова)

Сизоненко О.М. – загальна ідея статті і постановка задачі досліджень, розробила методику експрес – оцінки напружень, виникаючих у пласті, аналіз результатів.

26. Сизоненко О.Н., Хвощан О.В. К вопросу электроразрядной технологии интенсификации притока нефти в скважины//Электронная обработка материалов. – 2003. - № 5. – С. 80 – 85. (Молдова)

Сизоненко О.М. - загальна ідея статті, наукове обґрунтування об’єктів і методів досліджень, постановка задачі досліджень, обґрунтувала та використала при розробці електророзрядної технології наукову концепцію у керуванні фізико-хімічним станом системи вуглеводневій флюїд - пористе середовище та динамікою фільтрації.

27. Сизоненко О.Н., Колмогорова Р.П., Искимжи А.И., Тафтай Э.И., Ткаченко А.К., Хвощан О.В. Влияние добавок ПАВ, обработанных электроразрядом, на реологические параметры нефти//Нефтяное хозяйство. – 2003. - № 11. – С. 79 – 81. (Росія)

Сизоненко О.М. – розробила наукові основи для керування фізико-хімічним станом флюїда.

28. Сизоненко О.Н. Синергетический эффект в изменении фильтрационных характеристик пористых насыщенных жидкостью сред при электроразрядном воздействии // Геотехническая механика. – 2003. – Вып. 42. – С. 173 – 186.

29. Сизоненко О.Н., Дыхта Л.М. Разработка способа расчета переходной функции при распространении волн сжатия в газожидкостной среде //Геотехническая механика. – 2004. – Вып. 49. – С. 114 – 129.

Сизоненко О.М. – постановка задачі, обґрунтувала, що причиною осциляційного характеру перехідної функції є наявність нескінченних розривів щільності інтегралу Фур’є.

30. Сизоненко О.Н., Тафтай Э.И., Ткаченко А.К., Швец И.С. Особенности электроразрядного воздействия на высоковязкие среды // Электронная обработка материалов. – 2004. - №6. – С. 60 – 64. (Молдова)

Сизоненко О.М. – розробила електророзрядний спосіб ударно-хвильової дії на високов’язкі дисперсні системи, аналіз результатів роботи.

31. Сизоненко О.Н., Тафтай Э.И., Ткаченко А.К., Швец И.С. Влияние электроразрядного воздействия на физико-химические свойства высоковязких сред // Збірник наукових праць Національного Університету Кораблебудування . – Миколаїв: НУК. – 2004. - №6 (399). – С.102 – 109.

Сизоненко О.М. – розробила наукові основи для керування фізико-хімічним станом рідини, аналіз результатів роботи.

32. Барбашова Г.А., Сизоненко О.Н., Тафтай Э.И., Хвощан О.В. Влияние рабочей среды в скважине на эффективность электрического разряда // Нефтяное хозяйство. – 2004. - №6. – С. 90 – 92. (Росія)

Сизоненко О.М. – визначила умови для зростання амплітуди імпульсів тиску, від яких залежить зміна проникності пористого середовища та переміщення матеріалу відкладень, участь у виконанні експериментальних досліджень, аналіз результатів.

33. Сизоненко О.Н., Тафтай Э.И., Хвощан О.В. Исследование влияния рабочей среды на амплитуду импульсов давления при высоковольтных импульсных разрядах// Электронная обработка материалов. – 2005. - №2. – С. 45 – 49. (Молдова)

Сизоненко О.М. – загальна ідея, наукове обґрунтування об’єктів і методів досліджень, визначила умови для зростання амплітуди імпульсів тиску, від яких залежить зміна проникності пористого середовища та переміщення матеріалу відкладень, участь у виконанні експериментальних досліджень, аналіз результатів.

34. Хвощан О.В., Сизоненко О.Н., Курашко Ю.И., Швец И.С. К выбору параметров генератора импульсных токов установок погружного типа // Вестник Национального технического университета "ХПИ" "Техника и электрофизика высоких напряжений". Вып. 49. – Харьков: Национальный технический университет "ХПИ". - 2005 . – С.111 – 119.

Сизоненко О.М. - наукове обґрунтування об’єктів і методів досліджень фільтраційних процесів в пористих середовищах, розробила наукові основи керування фізико-хімічним станом системи вуглеводневий флюїд - пористе середовище та динамікою фільтрації, аналіз результатів роботи.

35. Сизоненко О.Н., Дыхта Л.М. О воздействии волны давления на призабойную зону скважин // Геотехническая механика: Межвед. сб. науч. тр. – Вып. 57. – Днепропетровск: Ин-т геотехн. механики НАН Украины. – 2005. - С. 47 - 53.

Сизоненко О.М. – виконала аналіз математичної особливості приватної кураєвої задачі і розробила рекомендації по вибору щляху і методу побудови її рішення.

36. Сизоненко О.Н., Райченко А.И., Косенков В.М. Поведение примесей в слабопроводящей пористой среде с флюидами при импульсном давлении, возбуждаемом єлектрическим разрядом // Порошковая металлургия. – 2006. - №11/12. – С. 3 – 12.

Сизоненко О.М. – загальна ідея, наукове обґрунтування об’єктів і методів досліджень, обґрунтувала механізм впливу електричних розрядів на поведінку пористого середовища, яке заповнене вуглеводневими флюїдами – нафтою, водним розчином ПАР та твердими органомінеральними відкладеннями.

37. А.с. 1550968 СССР, Е 21 В 43/25. Способ обработки стенок скважины и пласта и оборудование для его осуществления/О.Н. Сизоненко, Р.А. Максутов, П.П. Малюшевский, А.В. Соколов и Г.Г. Горовенко. – № 4107364/23-03; Опубл. 11.06.86. – 5 с.

Сизоненко О.М. – розробила спосіб обробки стінок свердловини, в якому відбиту від відбивного пристрою хвилю фокусують на стінці свердловини в інтервалі пласта, в обладнанні запропонувала застосувати відбивальний пристрій з системою перефокусування.

38. А.с. 1596836 СССР, Е 21 В 43/00. Способ крепления призабойной зоны нефтяной скважины и устройство для его осуществления / О.Н. Сизоненко, В.И. Щекин, П.П. Малюшевский, В.К. Федорцов, А.К. Ягафаров и А.В. Соколов. – № 4452294/31-03; Опубл. 29.06.88. – 4 с.

Сизоненко О.М. – запропонувала спосіб кріплення призабійної зони нафтової свердловини за рахунок впровадження продуктів коксування нафти у призабійну зону пласта, в обладнанні для його здійснення запропонувала виконати позитивний електрод у вигляді диска, розміщеного між еластичними кільцями з утворенням розрядної камери.

39. А.с. 1637418 СССР, Е 21 В 43/25. Состав для проведения электрогидравлического воздействия на призабойную зону нефтяного пласта /Г.А. Орлов, В.В. Зиятдинов, Я.И. Сулейманов, М.Х. Мусабиров, И.С. Швец, О.Н. Сизоненко. - № 472830/03; Опубл. 08.08.89. – 6 с.

Сизоненко О.М. – запропонувала у робочій рідині для проведення електрогідравлічної дії на призабійну зону нафтового пласта використати катіонактивну ПАР, виконала перевірку наданого складу на експериментальному стенді, який моделює умови пласта.

40. А.с. 91311184, 5 Е 21 В 43/00. Способ эксплуатации скважин/О.Н. Сизоненко. - № 4843384/03/069180; Заявл. 25.06.90; Опубл. 16.04.91.–8с.

41. Пат. 5004050 США, Е 21 В 43/24. Method for well stimulation in the process of oil production and device for carrying same into effect/Olga N. Sizonenko, Rafkhat A. Maxutov, Pavel P. Maljushevsky, Georgy G. Gorovenko, Alexei V. Sokolov, Diana N. Lyapis, Vladimir I. Schekin, Natalya I. Kuskova. - № 457828; Заявл. 12.01.90; Опубл. 02.04.91. – 13 с. (США)

Сизоненко О.М. – розробила спосіб збудження свердловини у процесі видобутку нафти з періодичною генерацією ударних хвиль, шляхом ініціювання електричного розряду в рідині подаванням електропровідного флюїду, а у пристрої для його реалізації запропонувала використати систему синхронно спрацьовуючи дозованих клапанів, з’єднаних з генератором імпульсних струмів.

42. Пат. 2055171 РФ, 6 Е 21 В 43/25. Способ интенсификации добычи нефти / И. М.Аметов, Б.А. Искужиев, Н. М. Петров, О.Н. Сизоненко, С.И. Толоконский, А.В. Уголева, Г.Б. Хаиров, Н.М. Шерстнев, Ю.А. Целищев, Э.А. Кайль, М.А. Городников, Г.Ю. Матвеенко. - № 93055695/03; Заявл. 14.12.1993; Опубл. 27.02.96. – 4 с. (Росія)

Сизоненко О.М. – розробила наукові основи способу інтенсифікації видобутку нафти при електророзрядній дії на призабійну зону свердловини.

43. Пат. 2097546 РФ, 6 Е 21 В 43/25. Способ интенсификации добычи нефти/О.Н. Сизоненко, С.И. Толоконский, Р.А. Максутов, Н.И. Чернуха, Н.М. Шерстнев, В.И. Калюжный, Ю.А. Целищев, А.И. Фомин, М.Л. Коробов, А.А. Торопов. - № 97102053/03; Заявл.17.02.97; Опубл. 27.11.97. Бюл. № 33. – 3 с. (Росія)

Сизоненко О.М. – розробила спосіб створення синергетичного ефекту при електророзрядному способі інтенсифікації видобутку нафти.

44. Пат. 67828 Украины, 7С10L1/32. Спосіб обробки високов'язкого палива/О.Н. Сизоненко, И.С. Швец, Л.С. Дудукин, О.Ф. Головащенко. - №20011096173; Заявл.07.09.2001; Опубл. 15.07.2004. Бюл. №7. – 3 с.

Сизоненко О.М. – розробила спосіб ударно-хвильової дії на високов’язкі дисперсні системи.

45. Пат. 2244109 Российская Федерация, МПК7 Е 21 В 43/16. Способ обработки призабойной зоны скважины / С.И. Толоконский (Россия), Е.М. Панкратов (Россия), О.Н. Сизоненко (Украина), И.С. Швец (Украина). - № 2004113630; Заявл. 06.05.2004; Опубл. 10. 01.2005, Бюл. № 1. – 5 с. (Россія)

Сизоненко О.М. – розробила спосіб створення синергетичного ефекту при електророзрядному способі інтенсифікації видобутку нафти.

46. Пат. 73615 Україна, МПК 7 Е 21 В 43/25 Спосіб інтенсифікації видобування нафти / О.Н. Сизоненко (Україна), І.С. Швець (Україна), О. І. Вовченко (Україна), С.І. Толоконський (Росія), Є.М. Панкратов (Росія). - № 2003054256; Заявл. 12.05.2003 Опубл. 15.08.2005, Бюл. № 8. – 4 с.

Сизоненко О.М. – розробила електророзрядний спосіб інтенсифікації видобутку нафти шляхом створення синергетичного ефекту у змінені властивостей системи вуглеводневий флюїд – пористе середовище.