Гуменюк Костянтин Віталійович. Ендовідеохірургічний спосіб стимуляції регенерації печінки у хворих на цироз аргоноплазмовою коагуляцією (експериментально-клінічне дослідження). : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2009.
Анотація до роботи:
Гуменюк К.В. Ендовідеохірургічний спосіб стимуляції регенерації печінки у хворих на цироз аргоноплазмовою коагуляцією (експериментально-клінічне дослідження). - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова МОЗ України. Вінниця, 2008.
У дисертації приведено наукове обґрунтування й нове вирішення актуальної задачі – покращення результатів лікування хворих на цироз печінки шляхом розробки та клінічного впровадження нового малоінвазивного способу, направленого на стимуляцію регенерації печінки за допомогою аргоноплазмової коагуляції.
Встановлено, що після моделювання цирозу печінки на дослідних тваринах 40,0 % розчином чотирьох хлористого вуглеця (ССІ4), відбувались патологічні морфо-функціональні зміни в печінці з розвитком цирозу. Після проведення запропонованим способом стимуляції регенерації печінки в режимі 50 Вт, у дослідних тварин відмічені позитивні морфологічні результати на протязі 360 діб.
У 38 (58,4 %) хворих на цироз печінки, класу А та В за Child-Turcotte-Pugh встановлений добрий клінічний результат та обґрунтована доцільність і доведена ефективність запропонованого способу, який полягає у ендовідеохірургічній стимуляції регенерації печінки за допомогою аргоноплазмової посегментарної коагуляції, що дозволило покращити: клінічний перебіг захворювання, білково-синтетичну, пігментну функцію печінки, виконати корекцію цитолітичного, мезенхімально-запального, холестатичного синдромів, покращити накопичення РФП в печінці, кровопостачання в судинах печінки, зменшити прояви портального запалення, некрозів та фіброзу печінки. Це дало змогу подовжити тривалість життя та її якість та знизити летальність з 21,4 % до 10,5 %.
У роботі наведено наукове обґрунтування та нове вирішення актуальної задачі – покращання результатів лікування хворих на цироз печінки шляхом розробки та клінічного впровадження нового малоінвазивного ендовідеохірургічного способу стимуляції регенерації печінки.
1. В експериментальному дослідженні визначений оптимальний режим аргоноплазмової коагуляції з потужністю 50 Вт для стимуляції регенерації печінки, з достовірним збільшенням об’єму гіпертрофованих гепатоцитів в стані поділу до (31,4±0,8) %, двоядерних гепатоцитів до (3,7±0,7) %, коефіцієнта нормалізації паренхіми печінки до 3,07 та зменшення об’єму гепатоцитів в стані некрозу до (10,2±1,7) %.
2. У віддалений період після проведення аргоноплазмової коагуляції (55±5) см встановлений добрий клінічний результат у 58,4 % хворих на цироз печінки класу А та В за Child-Turcotte-Pugh.
3. За результатами функціонального стану печінки, згідно біохімічних показників крові, у віддалений період відмічено покращання пігментної та білково-синтетичної функції у 61,2 % хворого, зі зменшенням холестатичного, мезенхімально-запального та цитолітичного синдрому.
4. Стимуляція регенерації покращила кровопостачання в печінці у 47,7 % хворих класу А та В, зі збільшенням рівня загального печінкового кровотока до (1125,0±15,0) мл/хв., об’ємної швидкості кровотока у печінковій артерії до (210,5±20,0) мл/хв., об’ємної швидкості кровотока у воротній вені до (915,5±25,4) мл/хв., зі зменшенням індексу резистентності до (0,55±0,05).
5. Виявлені позитивні результати пов’язані з покращенням морфологічної структури печінки з відсутністю та зменшенням індексу гістологічної активності, портального запалення, некрозу та фіброзних змін у 47,7 % хворих.
6. Запропонований спосіб стимуляції регенерації печінки знизив летальність з 21,4 % до 10,5 % , покращив якість життя 66,6 % хворим у яких ІК становив 80-100 %, та подовжив тривалість життя понад 360 діб 89,5 % хворим.
7. У хворих на цироз класу С за Child-Turcotte-Pugh стимуляція регенерація печінки не призводить до відновлення її структури та функції, стабілізації циротичних ознак не відбувається. Захворювання прогресує, незважаючи на проведене оперативне втручання з погіршенням якості та скороченням тривалості життя.
Публікації автора:
Гуменюк К. В. Результати лікування хворих на цироз печінки рентгенендоваскулярними методиками / К. В. Гуменюк, М.П. Драчевський, Р.П. Стащук // Вісник Вінницького державного медичного університету.- 2003.- Т. 2, № 2.- С. 701-702. (Здобувач самостійно проаналізував результати лікування хворих, підготував статтю до друку).
2. Покидько М. І. Морфологічні аспекти репаративної регенерації і судинних взаємодій в умовах корекції портальної гіпертензії / М.І. Покидько, К.В. Гуменюк, М.П. Драчевський // Архив клинической и экспериментальной медицины. – 2003. - Т. 12, № 2. – С. 192-194. (Здобувач особисто виконав оперативні втручання на тваринах. Первинна обробка результатів, підсумки, попередні висновки зроблені автором самостійно. Участь здобувача у підготовці статті до друку є провідною).
3. Гуменюк К.В. Ранні та пізні ознаки розвитку цирозу печінки і портальної гіпертензії по даним ультрасонографії у хворих до і після хронічної емболізації селезінкової артерії / К.В. Гуменюк, М.І. Покидько, М.П. Драчевський // Хірургія України. - 2003.- № 4(8). - С. 42–44. (Здобувач самостійно провів аналіз отриманих результатів, висновки виконані під керівництвом наукового керівника).
4. Гуменюк К. В. Лапароскопія при цирозі печінки / К. В. Гуменюк, М. І. Покидько, М. П. Драчевський // Вісник Вінницького національного медичного університету.- 2004.- Т. 1, №8.- С. 170-172. (Здобувач особисто виконував лапароскопію у хворих з цирозом печінки, під керівництвом підготував статтю до друку).
5. Драчевський М. П. Основні етапи розвитку хірургічного лікування портальної гіпертензії при цирозі печінки / М. П. Драчевський, М. І. Покидько, К. В. Гуменюк // Військова медицина України. – 2004. – Т. 4, № 1-2. – С. 139-143. (Здобувачем самостійно виконаний аналіз літературних джерел, приймав участь у написанні статті. Участь здобувача у підготовці статті до друку є провідною).
6. Гуменюк К. В. Результати поєднаних малоінвазивних методів в лікуванні хворих на цироз печінки з портальною гіпертензією / К.В. Гуменюк, М.І. Покидько, М.П. Драчевський // Хірургія України. – 2004.-№ 4(12). – С. 45-47. (Здобувач самостійно виконав поєднанні малоінвазивні методи у хворих на цироз печінки. Під керівництвом підготував статтю до друку).
7. Гуменюк К. В. Клінічний досвід використання аргоноплазмової коагуляції у хворих на цироз печінки / К. В. Гуменюк, М. І. Покидько, М. П. Драчевський // Шпитальна хірургія.- 2004.- №2. – С. 127-130. (Здобувачем особисто проведені оперативні втручання, сумісно з науковим керівником проведений клінічний аналіз, статистична обробка отриманого матеріалу).
8. Гуменюк К. В. Наш досвід у лікуванні хворих на цироз печінки з портальною гіпертензією / К. В. Гуменюк, М. І. Покидько, М. П. Драчевський // Хірургія України.- 2005.- № 1(13).- С. 73-76. (Здобувачем сумісно з науковим керівником виконаний аналіз лікування хворих на цироз печінки. Підготовка статті до друку здобувачем є провідною).
Гуменюк К. В. Результати ендовідеохірургічного методу аргоноплазмової коагуляції у хворих на цироз печінки / К. В. Гуменюк, М. І. Покидько, М. П. Драчевський // Військова медицина України. – 2005.- Т. 5, № 4. – С. 25-30. (Здобувачем самостійно проведений аналіз отриманих результатів після аргоноплазмової коагуляції. Оперативні втручання виконані самостійно).
Гуменюк К. В. Використання ендовідеохірургії у діагностиці та лікуванні хворих цирозом печінки / К.В. Гуменюк, М. І. Покидько // Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. – 2006.- Т. 10, № 3.- С. 28-29. (Здобувачем самостійно проведені операції, визначані покази та протипокази до запропонованого способу).
Покидько М. І. Значення малоінвазивних методів у лікуванні хворих на цироз печінки з портальною гіпертензією / М. І. Покидько, К. В. Гуменюк, М .П. Драчевський // Серце та судини. – 2006.- № 4. – С. 390-395. (Здобувач самостійно визначив значення малоінвазивних методів у лікуванні хворих по класам захворювання. Сумісно з керівником визначені покази, аналіз ускладнень. Підготовка статті до друку здобувачем є провідною).
Покидько М.І. Оцінка показників якості життя у хворих на цироз печінки після ендовідеохірургічного втручання / М. І. Покидько, М. Д. Желіба, К. В. Гуменюк // Шпитальна хірургія.- 2008.- № 4. – С. 63-65. (Здобувачем самостійно виконана оцінка показників якості життя, сумісно з керівником підготовлена стаття до друку).
13. Пат. 8394 Україна, А61М23/00, А61В17/00. Спосіб стимуляції регенерації печінки у хворих на цироз / Гуменюк К. В., Покидько М. І., Драчевський М. П. заявник і патентовласник Вінницький нац. мед. у-т ім. М.І. Пирогова № 20040806887; заявл. 17.08.2004; опубл.15.08.2005, Бюл. № 8. (Здобувач особисто провів патентний пошук, підготував документацію на оформлення патенту. Експериментальне та клінічне впровадження запропонованого нового способу здобувачем є провідною).
14. Гуменюк К. В. Вплив ендовідеохірургічного методу аргоноплазмової коагуляції на стимуляцію репаративної регенерації циротично зміненої печінки / К.В. Гуменюк, М.І. Покидько, М.П. Драчевський // Мат. ХХІ з’їзду хірургів України. - Запоріжжя, 2005. - Т. 2. - С. 303-305. (Здобувачем сумісно з науковим керівником проведений комплексний аналіз впливу аргоноплазмової коагуляції на стимуляцію регенерації, та підготовлена доповідь).
15. Гуменюк К. В. Результати ендовідеохірургічного методу стимуляції регенерації печінки з використанням аргоноплазмової коагуляції у хворих на цироз / К.В. Гуменюк, М.І. Покидько // Клінічна хірургія. – 2006. - № 4-5.– С. 32-33. (Здобувачем проведений аналіз клінічних, лабораторних інструментальних показників).
16. Гуменюк К. В. Досвід використання аргоноплазмової коагуляції у хворих на цироз печінки / К.В. Гуменюк, М.І. Покидько // Використання фізичних факторів у хірургії : мат. ІІ всеукр. наук.-практ. конф. – Чернівці, 2006 : тези допов. - С. 63-67. (Здобувачем сумісно з науковим керівником проведений остаточний аналіз, статистична обробка отриманих результатів).