Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Непомяша Валентина Анатоліївна. Епідеміологія і профілактика синдрому раптової смерті у дітей. : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2004.



Анотація до роботи:

Непомяща В.А.

Епідеміологія і профілактика синдрому раптової смерті у дітей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. - Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена вивченню епідеміології та профілактики синдрому раптової смерті серед дітей першого року життя. Вивчення основних соціально-економічних і медико-біологічних факторів ризику СРСД, вивчення і проведення порівнювального аналізу практики догляду за дітьми в різних регіонах світу і в Одеському регіоні відповідно до ризику СРСД, дозволило розробити комплекс профілактичних заходів щодо попередження СРСД: виявлення та усунення соціально-економічних та медико-біологічних факторів ризику раптової смерті немовлят у лікувально-профілактичних закладах на рівнях жіночої консультації, пологового будинку, дитячих поліклініки та стаціонару; проведення моніторування дітей в домашніх умовах і в стаціонарі та підвищення інформованості населення і медичного персоналу у питаннях раптової смерті завдяки санітарно-просвітницькій роботі Центру з проблем СРСД, роботі лікувально-профілактичних закладів і Асоціації підтримки сім’ї сприяло зниженню частоти раптової смерті немовлят в Одеському регіоні..

1. За результатами виконання міжнародної програми "Міжнародне вивчення практики догляду за дітьми" ("International Child Care Practices Study", ICCPS) в Одеському регіоні у порівнянні з іншими країнами групи В соціально-економічними особливостями родин були: менша частота матеріальної незабезпеченості родин (р<0,02), частіше спостерігалися неповні сім’ї (р<0,01) та незареєстрований шлюб (р<0,01), більшою була поширеність повної освіти серед матерів (р<0,02), паління матері під час вагітності (р<0,001), паління батька до народження дитини (р<0,02) та в 3-и місячному віці дитини (р<0,02).

2. Основними медико-біологічними особливостями сімей Одеського регіону в порівнянні з країнами групи В були більш висока частота матерів юного віку (р<0,05), менша частота високого паритету (р<0,02), розродження із застосуванням кесаревого розтину (р<0,03), низької маси тіла при народженні (р<0,01) та малого гестаційного віку (р<0,01).

3. В Одеському регіоні в порівнянні з країнами групи В виявлені такі особливості: більш низька частота положення дитини під час сну на череві (р<0,01), спільний сон з батьками (р<0,01), збільшення тривалості перебування дитини з батьками у ліжку більш 6 годин (р<0,02); більш високі показники перебування немовляти в кімнаті батьків (р<0,01). Відмічена значна кількість родин де дитину клали спати на клейонку (р<0,01). В Одеському регіоні в порівнянні з країнами групи В, не застосовували пухову ковдру під дитиною. В дослідженні встановлено, що в догляді за дітьми частіше використовувалися матраци з м’якою поверхнею та ватяні матраци (р<0,01). Дітей укладали спати на подушку всім тілом (р<0,05), а не тільки головою, наповнювачем подушки в більшості випадків були пух-перо (р<0,05). В родинах Одеського регіону віддавали перевагу сповиванню дитини під час сну (р<0,01) та вдяганню шапочки малюку (р<0,01). Відмічена більш висока частота штучного вигодовування (р<0,02) та використовування пустушки деякий час протягом доби (р<0,01).

4. Результати регіональних та національних досліджень за програмою -"Європейська узгоджена акція по боротьбі зі СРСД" ("European Concerted Action on Sudden Infant Death", ECAS) свідчать про те, що ряд соціально-економічних показників являються факторами ризику СРСД. В Одеському регіоні до таких віднесені: низький освітній рівень матері (ВР 5,05), низька матеріальна забезпеченість родин (ВР 7,95), паління членів родини під час вагітності (ВР 3,35) та після пологів (ВР 4,13).

5. Основними медико-біологічними чинниками ризику СРСД в Одеському регіоні слід вважати юний вік матері (ВР 3,44), гестаційний вік менше 37 тижнів (ВР 3,78), штучне та змішане вигодовування (ВР 6,98).

6 .Особливостями практики догляду за дітьми в Одеському регіоні, які пов‘язані з ризиком розвитку СРСД, являються перебування дитини у ліжку з батьками під час сну звичайно (ВР 1,17) та під час останнього сну (ВР 3,26), перебування малюка на боці під час сну звичайно (ВР 1.16) та під час останнього сну (ВР 4,02), положення дитини на череві під час останньої ночі (ВР 4,60), використання пухової ковдри над дитиною звичайно (ВР 4,20) та під час останнього сну (ВР 4,65), використовування мякого матрацу під малюком звичайно і протягом останньої ночі (ВР 3,04), а також підвищеного потовиділення під час останнього сну (ВР 4,26).

7. Розроблено і впроваджено удосконалений комплекс профілактичних заходів, заснований на виявлені факторів ризику СРСД та формуванні цільових груп для моніторування дітей, яким загрожує апное, а також на значному покращенні інформованості медичних працівників і всього населення про чинники ризику СРСД із залученням до цієї роботи засобів масової інформації і громадських організацій.

8.Впроваджений комплекс профілактичних заходів протягом 1995-2000 років дозволив знизити показники СРСД в Одеському регіоні (з 0,75 у 1993-1994рр до 0,65 у 1999-2000 рр)

Публікації автора:

  1. International Child Care Practices Study: infant sleep position and parental smoking// Early Human Development.- 2001.- №64.-P.7-20 (Співавт. E.A.S. Nelson, B.J.Taylor, ICCPS Study Group: N.Aryayev, ell) Дисертант збирала дані по Одеському регіоні за стандартними опитувальниками, проводила статобробку

  2. International Child Care Practices Study: infant sleepingenvironment// Early Human Development -2001.- №62.-P.43-55. (Співавт. E.A.S. Nelson, B.J.Taylor, ICCPS Study Group: N.Aryayev, ell) Дисертант збирала дані по Одеському регіоні за стандартними опитувальниками, проводила статобробку даних

  3. The significance of ante- and perinatal periods for formation of risk of sudden infant death syndrome// Ginekologia Polska.- 2001,- Vol.12t LXXП.-P. 931-939.- (Співавт. N.Aryayev, V. Kukushkin) Дисертант проаналізувала по Одеському регіоні за стандартними опитувальниками, проводила статобробку даних, підготовка до друку

  4. Зaпoбiгaння cиндpoмy paптoвoї cмepтi y дiтeй в лiкyвaльнo-пpoфiлaктичниx зaклaдax Oдecькoгo peгioнy // Лiкapcькa cпpaвa.- 2002.-№1.-C.156-157.

  5. Вивчення впливy фaктopiв pизикy нa чacтoтy cиндpoмy paптoвoї cмepтi cepeд дiтeй мaлeчoгo вiкy // Hoвi тexнoлoгiї y нaвчaльнoмy пpoцeci, тeopeтичнiй тa клiнiчнiй мeдицинi (дoдaтoк дo ,,Oдecькoгo мeдичнoгo жypнaлy).-1999.- C. 184-185

  6. Профілактика синдрому раптової смерті у дітей // Вісник морської медицини. - 2003. -№ 3.- С. 143-146.

  7. Вплив пpaктики дoглядy зa дiтьми нa чacтoтy CPCД// Матеріали нayкoвo-пpaктичної кoнфepeнцiї мoлoдиx вчeниx тa cтyдeнтiв, пpиcвячeної VI кoнгpecy CФУЛT (9-12 вepecня, 1996p) - Oдeca,- 1996. - Toм 1.- C.61.

  8. Пoшиpeнicть cиндpoмy paптoвoї cмepтi y дiтeй в Oдeci тa Oдecькiй oблacтi // Матеріали VI кoнгpecу Cвiтoвoї фeдepaцiї yкpaїнcькиx лiкapcькиx тoвapиcтв 9-14 вepecня 1996, -Oдeca.- C.67. (Співавт Apяєв M.Л., Бpeдeлeвa H.K., Tpoфiмoв Г.T.) літературне оформлення роботи.

  1. Загрозливі для життя стани, як фактор ризику раптової смерті грудних дітей //Матеріали 3-ї науково-практичної конференції „Сучасні проблеми дитячої кардіоревматології”.- Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 2000.-№2.- С. 45-46. (Співавт Apяєв M.Л., Бpeдeлeвa H.K., Kyкyшкiн B.H.) Аналіз результатів програми ICCPS, літературне оформлення роботи.

  2. Cиндpoм paптoвoї cмepтi y дiтeй// мeтoдичнi peкoмeндaцiї. -Oдeca, - 2001. – 30 с . (Співавт Apяєв M.Л., Бpeдeлeвa H.K., Kyкyшкiн B.H., Maлoмyж I.П, Mepiкoвa Н.Л)

  3. Психологічні проблеми контакту з батьками, що втратили дітей, у зв‘язку з синдромом раптової смерті.// Матеріали 65 підсумкової студентської наукової конференції, - Одеса. - 1996.- С. 67 . (Співавт Черниченко Н.Е.).

  4. Розробка стратегії профілактики синдрому раптової смерті у дітей в Україні (на моделі Одеського регіону)// Teзи дoпoвiдeй на 67 підсумковій студентській науковій конференції. - Одеса. - 1998.- С.94 . (Співавт Крачев В.С.)

  5. Стратегії боротьби з синдромом раптової смерті у дітей в Україні за матеріалами міжнародних програм// Тез. доп.Х з‘їзду педіатрів України. Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 1999.- №4.-С.164. . (Співавт Apяєв M.Л., Бpeдeлeвa H.K., Kyкyшкiн B.H.) Аналіз результатів програми ICCPS, літературне оформлення роботи