Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Германські мови


Онопрієнко Тетяна Миколаївна. Епітет у системі тропів сучасної англійської мови (Семантнка. Структура. Прагматика) : Дис... канд. наук: 10.02.04 - 2002.



Анотація до роботи:

Онопрієнко Т.М. Епітет у системі тропів сучасної англійської мови (Семантнка. Структура. Прагматика). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.04 - германські мови. - Харківський національний університет ім. В.Н.Каразіна, Харків, 2002.

Дисертація присвячена епітету в сучасній англійській тропіці. Наукова новизна дослідження визначається новим підходом до тлумачення тропіки, яка розуміється як системно-структурне макропольове утворення, представлене окремими полями, що частково перетинаються. Новим є тлумачення епітета як первинного тропа в аспекті генезису і як системоутворюючого центру тропіки. Пропонується класифікація епітетів з розподілом їх на узуально-асоціативні й оказіонально-асоціативні. Перші розподіляються за двома підкласами на постійні та описово-оцінні. Серед оказіонально-асоціативних епітетів, гібридних утворень, що виникають у результаті пересічення поля епітета з полями інших тропів, розрізняються метафоричні, компаративні, літотні/гіперболічні, метонімічні, перифразні, оксюморонні та іронічні епітети.

В термінах словотвору епітети розподіляються на прості, похідні, складні, складно-похідні, фразові зі структурою словосполучень та епітети, виражені інтегрованими реченнями. Визначені структурні моделі семантичних класів складних епітетів.

Досліджено роль епітета в реалізації прагматичної скерованості тексту (на матеріалі текстів художньої літератури та деяких газетно-журнальних жанрів).

Тропіка є системно-структурним утворенням, в якому конституенти (тропи) розподіляються за двома вісями мови - парадигматичною та синтагматичною. Функціонально-семантичне макрополе тропіки складається з полів подібності (епітет, порівняння, метафора, літота/гіпербола), суміжності (метонімія, перифраза) і протилежності (оксюморон, іронія).

Еволюція мови в онтогенезі, первинність атрибута по відношенню до предиката дає підстави вважати епітет вихідним тропом (першотропом). Епітет є також системоутворюючим центром тропіки, тому що в нього можуть трансформуватись і зводитись до нього всі інші тропи.

Потрібно розрізняти узуально-асоціативні й оказіонально-асоціативні епітети. До перших належать постійні і описово-oцінні, до других - гібридні утворення, що виникають у результаті пересічення поля епітета з полями інших тропів - метафори, метонімії, оксюморона тощо.

У термінах словотвору епітети поділяються на прості, похідні та складно-похідні слова, а також можуть являти собою інтегровані у складні слова словосполучення і речення різних типів. Складні епітети в сучасній англійській мові відрізняються великою кількістю різноманітних структурних моделей (25 двокомпонентних та 15 трикомпонентних). Первинними слід визнати моделі А+N, N+A, N+PI, N+PII, Adv.+A. Ці ж самі моделі, а також N+-like, N+N, є найбільш частотними серед двокомпонентних епітетів. Серед трикомпонентних епітетів за чисельністю перше місце займають моделі з прийменником у центрі структури: N+Prep.+N, Ger.+Prep.+N, PII+Prep.+N, A+Prep. +N, Pr.+Prep. +N.

Епітети як експресивний засіб відіграють дуже важливу роль у реалізації прагматичної мети текстів художньої літератури, а також текстів газетно-журнальних жанрів - публіцистики, репортажу, реклами.

Актуальність вивчення тропіки як системно-структурного утворення (функціонально-семантичного макрополя) та її системоутворюючого центру - епітета - зумовлює перспективи подальших досліджень у цій галузі стилістики.

Необхідним також є глибокий аналіз епітетів з позицій когнітивної лінгвістики. Адекватне вираження когнітивної сутності епітетів дозволить точніше охарактеризувати не тільки їх тропеїчний статус, але також їх дискурсивну специфіку.

Заслуговує подальшого вивчення взаємозв’язок між структурами моделей і семантикою складних епітетів.

Значний інтерес матимуть дослідження, присвячені еволюції епітета в історії англомовної художньої літератури (прози і поезії) на прикладі індивідуальних авторських стилів: зростаюче вживання оказіонально-асоціативних епітетів, розвиток синкретичності, структурні іновації тощо.

Доцільно дослідити недостатньо вивчену роль епітетів у деяких функціональних стилях і жанрах, зокрема в науково-популярних текстах, рецензіях, анотаціях, що значно розширило б розуміння епітета як найважливішого експресивного прагматично-скерованого засобу не тільки у художній літературній творчості.

Публікації автора:

1. Эпитет: семантика и структура (на материале английской тропики). – Житомир: Полиграфика, 1997.- 48 с.

2. Епітет як первісний троп і системоутворюючий центр тропіки // Вісник ЖДПУ. - № 8. – 2001. – С. 127-130.

3. Роль епітетів у кольоровій насиченості тексту //Записки з романо-германської філології ОДУ: Зб. наук. пр. – Вип. 11. – Одеса: Латстар, 2002.- С. 187-195.

4. Эпитетные конфигурации в романе У. Фолкнера "Авессалом. Авессалом!" // Питання германської філології та методики викладання германських мов: Зб. наук. пр. - Житомир: ЖДПІ, 1996. - С. 104-109.

5. К вопросу о функции эпитета в системе тропики // Функциональный аспект семантики языковых единиц: Материалы VIII Междунар. научной конф. по актуальным проблемам семантических исследований. - Часть 1. - Харьков: ХГПУ. - 1997. - С. 43-45.

6. Мифологический генезис тропов в художественном мышлении // Творче, практичне і критичне мислення: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (Житомир, 23 - 24 вересня 1997). – Житомир: Журфонд. - 1997. -С. 100-103.

7. Эпитет и прагматика текста //Функциональная лингвистика. Прагматика текста: Материалы IV Междунар. конф. (Ялта, 6-10 октября 1997). – Симферополь: CLC. - 1997.- С. 115-117.

8. Эпитеты в английских и шотландских народных балладах // Актуальні питання з романо - германської філології: Дослідження молодих вчених. -Житомир: Поліграфіка. - 1997. — С. 47-50.

9. Organizing Function of Epithet in the System of Tropes // Teach and Learn: Зб. наук пр.-Вип.3. – Житомир: Волинь, 2000. – С. 64-65.

10. Семантика та структурні моделі складних епітетів у сучасній англійській мові // Функціональна семантика слов’янських і германських мов: Матеріали Всеукраїнської наукової конференції (Житомир, 18-19 травня 1995).- Житомир: ЖДПІ. - 1995. – С. 128-129.

11. The Role of Epithets in Pragmatic Orientation of Literary Prose // Pragmatics and Beyond: Abstracts, The Second USSE Conference (Kharkiv, May 28-29 2001). – Kharkiv: Vasyl Karazin National University. - 2001. – P. 59.