Кухар Наталія Миколаївна. Етапна реабілітація дітей з дискінезіями жовчовивідних шляхів з використанням східного масажу, східної оздоровчої гімнастики і пелоїдотерапії: Дис... канд. мед. наук: 14.01.33 / Одеський держ. медичний ун-т. - О., 2002. - 149арк. - Бібліогр.: арк. 126-149.
Анотація до роботи:
Кухар Н.М. Етапна реабілітація дітей з дискінезіями жовчовивідних шляхів з використанням східного масажу, східної оздоровчої гімнастики і пелоїдотерапії.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.33. – курортологія та фізіотерапія. – Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології, Одеса, 2002.
Дисертація присвячена підвищенню ефективність відновлювального лікування дітей з дискінезіями жовчовивідних шляхів завдяки включенню в лікувально-реабілітаційний комплекс на стаціонарному етапі послідовного застосування диференційованих прийомів східного масажу, східної оздоровчої гімнастики і пелоїдотерапії, а на амбулаторно-поліклінічному – східної оздоровчої гімнастики з елементами самомасажу.
Диференційоване застосування східного масажу, східної оздоровчої гімнастики і пелоїдотерапії на госпітальному етапі відновлювального лікування здійснюють нормалізуючу дію на моторно-евакуаторну функцію жовчовивідної системи і вегетативний статус дітей з ДЖВШ, сприяє скороченню термінів клінічних проявів захворювання, прискоренню видужання і поліпшенню результатів лікування. Включення в комплекс реабілітаційних заходів на амбулаторно-поліклінічному етапі східної оздоровчої гімнастики збільшує тривалість періоду ремісії у дітей з дискінетичними порушеннями жовчовивідних шляхів.
Дискінетичні порушення жовчовивідних шляхів у 60,3 % дітей перебігають за гіпокінетичним типом і у 39,7 % - за гіперкінетичним. При цьому для гіпокінетичного типу характерною є перевага симпатичного відділу вегетативної нервової системи, а для гіперкінетичного – парасимпатичного.
При гіпокінетичному типі ДЖВШ у дітей, враховуючи знижену у них енергетичну активність меридіана жовчного міхура і перевагу симпатичного відділу вегетативної нервової системи, східний масаж і східну оздоровчу гімнастику на стаціонарному етапі необхідно проводити за тонізуючою методикою, пелоїдотерапію – у вигляді аплікацій на “комірцеву” ділянку.
При гіперкінетичному типі ДЖВШ у дітей, враховуючи у них підвищену енергетичну активність меридіана жовчного міхура і перевагу парасимпатичного відділу вегетативної нервової системи, східний масаж і східну оздоровчу гімнастику на стаціонарному етапі необхідно проводити за седативною методикою, пелоїдотерапію – у вигляді аплікацій на ділянку правого підребер'я з метою розслаблюючої дії теплового фактора і нормалізації функції вегетативної нервової системи.
Включення в комплекс реабілітаційних заходів на амбулаторно-поліклінічному етапі диференційованих прийомів східної оздоровчої гімнастики залежно від типу ДЖВШ дозволяє підтримувати ейтонічний стан вегетативної нервової системи, стабільну моторику жовчного міхура і збільшити тривалість періоду ремісії.
При дискінезіях жовчовивідних шляхів необхідно проводити етапну реабілітацію з диференційованим включенням фізичних факторів залежно від типу ДЖВШ, за якою застосування східного масажу, східної оздоровчої гімнастики і пелоїдотерапії на стаціонарному етапі сприяє більш швидкій нормалізації моторно-евакуаторної функції жовчного міхура і сфінктерного апарату, ліквідації проявів дисфункції вегетативної нервової системи, прискоренню термінів клінічного видужання, а застосування східної оздоровчої гімнастики на амбулаторно-поліклінічному етапі підтримує одержаний ефект і збільшує тривалість періоду ремісії.
Публікації автора:
Кухар Н.Н. Диференційований підхід до нетрадиційних методів реабілітації дітей, хворих на дискінезію жовчовивідних шляхів // Вісник морської медицини. - 2001. - №3. - С. 80-82.
Кухар Н.Н., Мороз Ю.Г., Кравченко Т.Ю. Влияние восточной оздоровительной гимнастики на моторно-эвакуаторную функцию желчевыводящей системы при дискинезиях желчевыводящих путей у детей // Медицинская реабилитация, курортология, физиотерапия. - 2001. - №3. - С.14-15. (Кухар Н.М. проведено літературний пошук за даною проблемою, здійснювався підбір хворих, вивчався вегетативний статус хворих).
Кухар Н.М. Вплив східного масажу на клінічний перебіг дискінезії жовчовивідних шляхів у дітей // Одеський медичний журнал. - 2001. - №3. - С. 69-70.
Кухар Н.Н. Нетрадиционные методы в реабилитации детей с дискинезиями желчевыводящих путей // Вестник физиотерапии и курортологии. - 2001. - № 3. - С. 40-42.
Кухар Н.Н. Отдаленные результаты дифференцированного лечения дискинезий желчевыводящих путей у детей // Буковинський медичний вісник. – 2001. - №3. - С. 182-184.
Кравченко Т.Ю., Кухар Н.Н., Метешкин Ю.В. Этапная реабилитация детей с патологией желчевыделительной системы // Медицинская реабилитация в педиатрии. - 1998. - №6. - С.57-59. (Кухар Н.М. розроблена методика лікування, обстежена частина хворих, проаналізовано отримані дані).
Кухар Н.М. Амбулаторно-поліклінічний етап реабілітації дітей з дискінезіями жовчовивідних шляхів // Медицинская реабилитация, курортология, физиотерапия. – 2002. - № 1. – С.
Кухар Н.М. Реабілітація дітей, хворих на дискінезію жовчовивідних шляхів, з використанням східного масажу, східної оздоровчої гімнастики і пелоїдотерапії // Одеський медичний журнал. – 2002. – № 1. – С. 98-100.
Применение массажа “юмэйхо” в реабилитации детей с патологией желчевыводящей системы / Соколовський В.С., Кухар Н.Н., Метешкин Ю.В., Кравченко Т.Ю. // Праці V Всеукраїнської науково-практичної конференції “Сучасні досягнення валеології та спортивної медицини”. - Одеса, 1999. - С.186. (Кухар Н.М. проведено літературний пошук за проблемою статті, проведено узагальнення методик, які використовуються в класичній фізіотерапії).
Кухар Н.Н., Кравченко Т.Ю. Динамика психоэмоционального статуса у детей с дискинезиями желчевыводящих путей в процессе комплексной терапии // Праці VI Міжнародної науково-практичної конференції “Сучасні досягнення валеології та спортивної медицини”. - Одеса, 2000. - С. 155-156. (Кухар Н.М. узагальнені основні принципи системного впливу використання фізичних чинників, обстежена частина хворих).
Кухар Н.Н. Влияние восточной оздоровительной гимнастики и восточного массажа на клиническое течение дискинезий желчевыыодящих путей у детей // Праці IV Міжнародного наукового конгресу “Олімпійський спорт і спорт для всіх: проблеми здоров’я, рекреації, спортивної медицини та реабілітації”. - Київ, 2000. - С. 387-388.