Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Тучкіна Ірина Олексіївна. Етапна реабілітація підлітків з гінекологічними захворюваннями та юних вагітних з екстрагенітальною патологією : дис... д-ра мед. наук: 14.01.01 / Харківський держ. медичний ун-т. — Х., 2007. — 348арк. — Бібліогр.: арк. 300-348.



Анотація до роботи:

Тучкіна І.О. Етапна реабілітація підлітків з гінекологічними захворюваннями та юних вагітних з екстрагенітальною патологією. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2007.

Робота присвячена підвищенню рівня репродуктивного здоров’я підлітків з акушерсько-гінекологічною патологією при наявності екстрагенітальних захворювань, шляхом розробки і впровадження комплексної етапної реабілітації на підставі сучасних технологій діагностики з визначенням патогенетичних механізмів її формування. За допомогою клініко-лабораторних, біохімічних, генетичних, імуноферментних, імуноморфологічних, променевих (рентгенографічних, ультразвукових, в тому числі доплерометричних, томографічних) методів досліджень дано комплексну оцінку перебігу пубертату при наявності вагітності і гінекологічних порушень у 520 дівчат-підлітків. Встановлено, що у 89,9 % вагітних і 91,9% гінекологічних хворих, які потребують акушерсько-гінекологічної допомоги, спостерігається екстрагенітальна патологія, що поглиблює акушерські ускладнення та порушення статевого розвитку і менструальної функції. На підставі аналізу одержаних результатів визначено патогенетичну роль гормональних, генетичних, біохімічних, доплерографічних змін в розвитку ускладнень вагітності і пологів та формуванні гінекологічних розладів у підлітків. Створено алгоритми діагностики патології пубертату у гінекологічних хворих та прогнозу акушерських ускладнень у юних вагітних. Розроблено і впроваджено комплексну етапну систему реабілітації, яка включає у лікувальні схеми природні та преформовані фізичні фактори для санаторно-курортного та позакурортного використання, що нормалізує функції статевої системи і стан соматичного здоров’я.

У дисертаційній роботі проведено наукове обґрунтування та теоретичне узагальнення нового вирішення проблеми розвитку механізмів дизадаптації підліткового організму у пубертаті при гінекологічних порушеннях і вагітності на тлі екстрагенітальної патології, клініко-параклінічних особливостей їх перебігу із створенням алгоритмів діагностики та прогнозу. Оптимізовано спеціалізовану допомогу шляхом розробки і застосування нової системи комплексної етапної реабілітації дівчат-підлітків та юних жінок для збереження їх репродуктивного здоров’я.

1. У формуванні патологічного перебігу пубертату і акушерських ускладнень у підлітків значну роль відіграє ЕП, яка виявляється у 91,9% хворих з ПСР і ПМФ та у 89,9% юних вагітних. Дизадаптація організму підлітка в процесі пубертатогенезу детермінована комплексом взаємодії ендо- і екзогенних факторів: спадкових, преморбідних, соматичних, нейрогуморальних, що обумовлює розвиток і відповідні клінічні прояви акушерсько-гінекологічної патології.

2. Для 70% підлітків вагітність є незапланованою і небажаною, у 94,3% виникає на несприятливому соціальному тлі: 57,6% - із малозабезпечених, 31,9% – з неповних, 4,8% – асоціальних родин, при наявності шкідливих звичок (19,5%), як наслідок раннього статевого дебюту, проміскуїтету та низької санітарної культури, поза шлюбом, при порушенні у 82,3% з них психоемоційного стану (вірогідно частіше на тлі ЕП), що обумовлює запізнілий і непостійний лікарняний нагляд.

3. Ускладнення вагітності в неповнолітніх з ЕП виявляються у 88,8% (проти 45% у соматично здорових юних вагітних), виникають на фоні обтяженої спадковості з порушень РС (75%), обтяженого гінекологічного анамнезу (44,7%), несприятливого преморбідного тла (38,2%), характеризуються високою частотою ЗДА (86,4%), НВ (63,9%), ПН (47,6%), ранніх ГВ і прееклампсії (42,9%), клінічна симптоматика яких проявляється раніше, а маніфестація тяжкого стану формується скоріше, ніж у жінок фертильного віку.

4. У неповнолітніх вагітних з ЕП відхилення у стані ФПК проявляються зниженням БПП (75%), зміненнями матково-плацентарно-плодової гемодинаміки (77,4%), вираженими порушеннями гормонального гомеостазу. Характерні знижені рівні Е3 (31,5±0,7) у II і (48,5±0,6) у III триместрах, Е2 (42,5±0,5) у III триместрі, ПРГ (110,9±12,4) у II та (279,4±24,6) нмоль/л у III триместрах відповідно, ПРЛ – на протязі всієї вагітності, ПЛ - у 47,8%. Підвищені рівні К (650,64±48,1 нмоль/л) та ПЛ у 32,2% у II триместрі, їх зв’язок (r = 0,55), кореляція підвищеного рівня ПЛ із масою новонароджених (r=0,74), є результатом активації наднирок плода і метаболічних процесів у плаценті, як адаптаційно-компенсаторної реакції, направленої на пролонгацію вагітності. Значне зниження вмісту ПЛ характерно для підлітків із ХГП, НВ, ЗДА, що перенесли ГРВІ під час вагітності.

5. Пологи у юних з ЕП ускладнюються у 86,5%: ГП у 28,9%, несвоєчасне вилиття навколоплідних вод у 27,5%, слабкість пологової діяльності у 24,16%, акушерське травмування у 45,6%. Характерні висока частота оперативного родорозродження (16,8%) та передчасних пологів (10,7%), субінволюція матки у післяпологовому періоді (44,3%), асфіксія (43,7%) та СЗРП (15,9%) у дітей.

6. Морфофункціональні особливості плацент у 88,1% юних жінок з ЕП проявляються інволютивно-дистрофічними і склеротичними процесами, що компенсується гіперплазією, прискореним дозріванням термінальних ворсин і змінами плацентарної гемодинаміки, які посилюються при ускладненнях вагітності і переважають при патології ССС. У 30% випадків при пізніх ГВ, ВУІ на тлі патології органів дихання і сечовидільної системи встановлено інфікування плаценти. При ЗДА, ПН, НВ розвивається її функціональна недостатність, що свідчить про зрив місцевих компенсаторних механізмів і несприятливо позначається на плині вагітності і стані плоду.

7. Розроблені алгоритми виникнення акушерських ускладнень і діагностики гінекологічної патології в пубертаті дозволяють запропонованій системі індивідуально виявляти формування несприятливого акушерського прогнозу та різних форм гінекологічних розладів в підлітковому віці. Оптимальним є обстеження із визначенням гормонального профілю, генетичного полу, ЯМР і КТ, ехографічних та доплерометричних маркерів, проведення диференціально-діагностичних проб. Застосовані критерії ефективності лікування гінекологічних хворих дотримують принципів наступності з урахуванням характеру патології на кожному етапі для підвищення інформативності їх використання.

8. У підлітків при ПСР і ПМФ на тлі ЕП виражена дисфункція гіпоталамо-гіпофізарно-гонадної системи залежить від характеру реалізації спадкової детермінації і соматичного стану організму, що обумовлює відповідну клінічну картину та проявляється дискореляцією продукції ЛГ і ФСГ (80% при АМ, 86% при ПМК, 90% при ЗСР та 100% при ДГ), порушеннями лакто- і тіреотропної функції гіпофізу, продукції і метаболізму стероїдних гормонів (гіпоестрогенія при ЗСР, ДГ, АМ; гіпо-, нормо- та гіперестрогенія при ПМК, ДМ, зниження ПРГ та зміни К і Т при змінах ендогенних нейрогуморальних взаємовідносин).

9. Для дівчат з ПСР і ПМФ характерно порушення вмісту лептину в крові. Рівень гормону залежить від особливостей гінекологічних розладів і гормонального дисбалансу, а не від віку, як у здорових дівчат: вищий визначається при ДГ (29,5±0,3), нижчий - при ЗСР (1,21±0,02) мкг/л. Концентрація Л тісно корилює з ІМТ (r=0,98 при ЗСР; r=0,91 при ДГ; r=0,68 при ПМК) та з Е2 (при ЗСР r=0,64; при АМ r=0,71; при ПМК r=0,76; при ДГ r=-0,58). МФ як маніфестна у пубертатогенезі, певною мірою пов’язана із вмістом Л і його взаємовідносинами з естрогенами, що є важливою ланкою в патогенезі патології періоду статевого дозрівання.

10. Візуалізація судин внутрішніх статевих органів найвища при ПМК та ДМ (86-92%). Особливості Д показників у підлітків залежать від характеру гінекологічної патології та гормонального профілю: високі ПІ та ІР при ЗСР (2,2±0,05; 0,89±0,01) та ДГ (3,4±0,05; 0,96±0,02); пов’язані із гіпоестрогенією та гіпергонадотропінемією, що підтверджується кореляцією між Е2 та ПІ (r=-0,70); Е2 та ІР (r=-0,74); ЛГ та ІР (r=0,62); ФСГ та ІР (r=0,69;). Зниження ПІ та ІР при ПМК визначені на фоні дисбалансу Е2 і ПРГ; високі ПІ і ІР при ДМ (3,2±0,04; 0,88±0,02) обумовлені ідіопатичною простагландинемією.

11. У вагітних і гінекологічних хворих підлітків з ЕП доцільно застосування етапної системи реабілітації, що нормалізує функції статевої системи і стан соматичного здоров’я. Реабілітація юних вагітних ефективна у 84%, у гінекологічних хворих із санаторно-курортним етапом - у 96,9% випадків, при застосуванні нових фізіотерапевтичних та фармакологічних методик у позакурортних умовах – у 84,6-86%, в залежності від характеру патології. Клінічна ефективність супроводжується нормалізацією гормональних показників, що доказує її патогенетичну доцільність. Введення розробленої системи в якості четвертого ступеня до спеціалізованої акушерсько-гінекологічної допомоги підліткам сприяє її вдосконаленню на якісно новому рівні.

Публікації автора:

1. Тучкіна І.О. Діагностика та лікування невиношування у юних вагітнх з екстрагенітальною патологією. // Репродуктивное здоровье женщины. – 2005. – №1 (21). – С.51-52.

2. Тучкіна І.О. Клініко-ехографічна характеристика перебігу вагітності у підлітків із екстрагенітальними захворюваннями // Вісник наукових досліджень. – 2005. – №2. – С. 126 – 127.

3. Тучкіна І.О. Психоемоційний стан юних вагітних з екстрагенітальною патологією // “Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології”: Збірник наукових праць . – Київ-Луганськ-Харків, 2005 – Випуск 4 (67). – С. 237 – 243.

4. Тучкина И.А. Организация и рациональное функционирование специализированной акушерско-гинекологической службы для детей и подростков – перспектива сохранения генофонда нации // “Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології”: Збірник наукових праць. – Київ-Луганськ-Харків, 2005 – Випуск 6(69). – С. 231-236.

5. Паращук Ю.С., Тучкина И.А. Анализ амбулаторно-поликлинического обеспечения службы гинекологии детского и подросткового возраста в Харьковском регионе // Медицина сегодня и завтра. – 2005. – №1. – С.131-133. (Запропонувала ідею, провела аналіз та статистичну обробку, склала текст статті та підготувала до друку).

6. Тучкина И.А. Диагностика и выбор тактики лечения при ургентных состояниях, связанных с патологией женской половой системы в детском и подростковом возрасте // Харківська хірургічна школа. – 2005. – №1 (14). – С.70 – 74.

7. Тучкина И.А. Клинико-эхографическая характеристика пороков развития женской половой системы в гинекологии детского и подросткового возраста // Харківська хірургічна школа. – 2005. – №2 (16). – С.26 – 31.

8. Тучкина И.А. Новые физиотерапевтические методы лечения в этапной реаблитации девочек-подростков с гинекологической патологией и юных беременных с экстрагенитальными заболеваниями // Медицина сегодня и завтра. – 2005. – №2. – С.103. – 106.

9. Паращук Ю.С., Тучкина И.А. Негормональное лечение девочек-подростков с патологией пубертатного периода в комплексе этапной реабилитации // Експериментальна і клінічна медицина. – 2005. – №2. – С.144-147. (Запропонувала ідею, визначила мету, завдання дослідження, зробила узагальнення результатів, підготувала статтю до друку).

10. Паращук Ю.С., Тучкіна І.А., Сорокіна І.В. Морфофункціональна характеристика особливостей перебігу вагітності та пологів у неповнолітніх жінок із соматичними захворюваннями та їх лікування // Медико-соціальні проблеми сім’ї – 2003. – №1. – Том 8. – С.37 – 41. (Запропонувала ідею, виконала забір матеріалу, сформувала клінічні групи, провела статистичний аналіз, склала текст статті та підготувала його до друку).

11. Тучкина И.А. Медицинские и социально-психологические аспекты беременности и ее предупреждение в подростковом возрасте // Медицина сегодня и завтра. – 2003 – № 2. – С. 101 – 104.

12. Тучкина И.А. Оптимізація лікувально-діагностичних заходів у підлітків з ендокринно-залежними порушеннями статевого розвитку і менструальної функції при наявності екстрагенітальної патології // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2003. – № 3. – С.87 – 93.

13. Тучкина И.А. Опыт работы организационно-медицинской системы выбора метода подростковой контрацепции // Буковинський медичний вісник. – 2003. – Т. 7, № 3. – С.177 – 179.

14. Тучкина И.А. Реабилитация несовершеннолетних с экстрагенитальной патологией во время беременности и после родов // Експериментальна та клінічна медицина. – 2003. – № 2. – С.142 – 146.

15. Тучкина И.А. Современные подходы к диагностике гинекологической патологии детского и подросткового возраста // Медико-социальные проблемы семьи. – 2003. – Т. 8, № 2. – С.109 – 114.

16. Тучкина И.А. Оптимизация клинического подхода к дифференцированной терапии гинекологических нарушений у подростков // Репродуктивное здоровье женщины. – 2003. – № 3 (15). – С.93 – 95.

17. Тучкина И.А. Клиническая эффективность микроволновой резонансной терапии у девочек-подростков с синдромом альгодисменореи на фоне экстрагенитальной патологии // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2003. – № 3. – С.55 – 57.

18. Паращук Ю.С., Тучкина И.А. Клинико-диагностические критерии применения комбинированных оральных контрацептивов в подростковом возрасте // Репродуктивное здоровье женщины. – 2003. – № 1 (13). – С. 104 – 107. (Запропонувала ідею роботи, склала групи хворих, провела динамічний клінічний нагляд, підготувала статтю до друку).

19. Тучкина И.А. Диагностика и гормональная коррекция нарушений менструальной функции у подростков в процессе поэтапной реабилитации // Репродуктивное здоровье женщины. – 2002. – № 2 (11). – С.77 – 79.

20. Паращук Ю.С., Тучкина И.А. Особенности течения беременности и родов у несовершеннолетних на фоне железодефицитного состояния в зависимости от срока гестации и их лечение // Медико-социальные проблемы семьи. – 2002. – Т.7, № 3 – 4. – С. 61 – 64. (Запропонувала ідею роботи, провела клінічне спостереження і аналіз результатів, сформулювала попередні висновки та підготувала статтю до друку).

21. Тучкина И.А. Комплексный дифференцированный подход к применению и оценке эффективности этапной реабилитации гинекологических больных детского и подросткового возраста // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2002 – № 3. – С.39 – 41.

22. Тучкина И.А. Лечение и профилактика железодефицитных состояний у девочек-подростков с нарушениями менструальной функции при наличии экстрагенитальной патологии // Медико-социальные проблемы семьи. – 2002. – Т. 7. – № 2. – С.91 – 94.

23. Паращук Ю.С., Тучкина И.А. Особенности лечения детей и подростков с воспалительными заболеваниями женской половой системы с помощью препарата «Календодерм» // Експериментальна і клінічна медицина. – 2001. – № 4. – С. 108 – 111. (Запропонувала ідею статті, здійснила клінічне спостереження, аналіз результатів, статистично обробила та підготувала до друку матеріали статті).

24. Патент 48757 А UA, МПК A61K31/00 Спосіб лікування ювенільних маткових кровотеч / Ю.С. Паращук, М.Г. Богдашкін, І.О. Тучкіна; Заявка № 2001128236, Опубл. 15.08.2002. Бюл. № 8. (Запропонувала ідею, розробила новий спосіб лікування, узагальнила результати роботи з визначенням ефективності терапії та підготувала матеріали до друку).

25. Патент 59191 А. UA, МПК A61K31/00 Україна. Спосіб лікування невиношування вагітності у неповнолітніх першороділь з екстрагенітальною патологією/ І.О. Тучкіна, Ю.С. Паращук; Заявка № 2003076505, Опубл. 15.08.2003. Бюл. № 8. (Запропонувала ідею, розробила новий спосіб лікування з оцінкою його ефективності та підготувала матеріали до друку).

26. Тучкина И.А. Роль лептина в патогенезе некоторых патологических состояний женской половой системы в пубертате // “Актуальні питання охорони здоров’я дівчат-підлітків”: Матеріали ІІІ науково-практичної конференції. – Харків, 2005. – С.139 – 141.

27. Паращук Ю.С., Тучкіна І.О., Бичкова Є.О. Особливості перебігу вагітності у неповнолітніх жінок із серцево-судинною патологією // Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И.Георгиевского «Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения». – 2005. – Т. 141, часть 2. – С.110-112. (Запропонувала ідею, мету, дослідження. Провела ехографічну діагностику, аналіз результатів, склала текст статті і висновки).

28. Паращук Ю.С., Тучкіна І.О. Особливості перебігу вагітності у неповнолітніх із урахуванням змін фетоплацентарного комплексу і характеру психоемоційного стану // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – Київ: Інтермед, 2005. – С.326 – 329. (Провела клінічне дослідження, узагальнила результати, підготувала матеріали до друку).

29. Паращук Ю.С., Тучкина И.А. Аномалии развития женской половой системы в детском и подростковом возрасте // Врачебная практика. – 2002. – № 6. – С.38 – 44. (Провела клінічне спостереження, ультразвукову діагностику та аналіз отриманих результатів, підготувала роботу до друку).

30. Паращук Ю.С., Тучкина И.А. Клиническая эффективность негормональной медикаментозной терапии у подростков с патологией менструальной функции // «Лекарства – человеку»: Сб. науч. работ. – Харків, 2002. – Т.ХVІІ. – № 3 – С.306 – 313. (Запропонувала ідею, здійснила клінічне дослідження, аналіз результатів, підготувала статтю до друку).

31. Богдашкин Н.Г., Тучкина И.А. Детская и подростковая гинекология: опыт и перспективы развития //Междунар. мед. журнал. – 1998. – Т. 4. – № 3. – С.59 – 61. (Узагальнила досвід служби дитячої гінекології за минулі роки, зробила аналіз її стану, склала та підготувала текст до друку).

32. Богдашкін М.Г., Тучкіна І.О., Лісова М.А., Благовещенський Є.В. Особливості перебігу вагітності у неповнолітніх жінок з невиношуванням // “Невиношування вагітності”: Збірник наукових праць. – Київ, 1997. – С.23-26. (Сформулювала мету, завдання, висновки роботи. Провела ультразвукове обстеження, аналіз отриманих результатів).

33. Parashchuk Yu.S., Tuchkina I.A. Adolescent contraception. Problems and solutions in a major industrial region of post communist Ukraine // 7 Congress of the Europ. Society of Contraception. – Geneva, 2002. – P. 26 – 27. (Запропонувала ідею, мету дослідження, провела набір матеріалу, підготувала роботу до друку).

34. Tuchkina I.A. Rehabilitation of the female adolescents with menstrual disorders // Gynecological Endocrinology.2 – 2000. – V. 14, № 2. – Р.48

35. Tuchkina I.A . Application of microwave resonance therapy for the treatment of female adolescents with dysmenorrhea // Book of abstr. VIII Europ. Congress on Pediatric and Adolescents gynecology. – Prague, 2000. – P.267

36. Parashchuk Yu.S., Bogdaschkin N.G., Tuchkina I.A., Lesovaya M.A. Effectiveness of various contraception methods with female adolescents residing in a major industrial region of postcommunist Ukraine // Book of abstr. VIII Europ. Congress on Pediatric and Adolescents gynecology. – Prague, 2000. – P.346 – 347. (Запропонувала ідею, виконала набір матеріалу, підготувала роботу до друку.)

37. Parashchuk Yu.S., Tuchkina I.A., Lesovaya M.A. Optimization of contraceptive servies in adolescent in the environment of large industrial region in present Ukraine // Europ. J. Contraception and Reproductive Health Care: Book of Abstracts of the 6th Congress of the European Society of Contraception. – Ljubljana, 2000. – P.98. (Запропонувала ідею, завдання дослідження, здійснила набір матеріалу, аналіз результатів, підготувала текст до друку).

38. Tuchkina I.A. Adolescent pregnancy and delivery in the environment of a large industrial region of the present-day Ukrainе // 12 Wold Congress Pediatric and Adolescents Gynecology. – Helsinki, 1998. – W.17.14.

39. Tuchkina I.A., Lesovaja M.A. Clinical experience of applying oral contraceptives in the treatment of juvenile uterine blееding // 4 Intern. Congress The young Women of the Rise of the 21 Century Gynecological and Reproductive Issuers in Health and Disease. – Athens, 1998. – P.344. (Запропонувала ідею, здійснила набір матеріалу, аналіз результатів, підготування тексту до друку).