Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Інфекційні хвороби


Панасюк Олена Леонідівна. Етіопатогенетична терапія герпесвірусної інфекції із застосуванням протефлазиду та ультрафіолетового опромінювання крові : Дис... канд. мед. наук: 14.01.13 / АМН України; Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського. — К., 2006. — 180арк. — Бібліогр.: арк. 159-180.



Анотація до роботи:

Панасюк О. Л. Етіопатогенетична терапія герпесвірусної інфекції з використанням протефлазиду та ультрафіолетового опромінювання крові. — Рукопис.— Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.13 — інфекційні хвороби.— Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л. В. Громашевського АМН України.— Київ, 2006.

Дисертація містить нове вирішення актуальної наукової задачі — підвищення ефективності лікування і попередження рецидивів герпесвірусної інфекції (ГВІ) шляхом застосування протефлазиду (ПТ), ультрафіолетового опромінювання крові (УФОК) і ациклічних нуклеозидних противірусних препаратів (АНПП).

Описані особливості етіології, сомато-неврологічних і імунологічних порушень внаслідок ГВІ. Вивчено вплив ПТ і УФОК на клініко-імунологічні показники під час ГВІ. Доведено, що найбільш ефективною для лікування важкого, ускладненого перебігу ГВІ є комбінація ПТ з УФОК і АНПП. Вивчено характер реконвалесценції і протирецидивна ефективність ПТ під час ГВІ.

У дисертації узагальнені теоретичні і практичні дані про етіопатогенетичні і клінічні особливості герпесвірусної інфекції. Робота містить нове вирішення актуальної наукової задачі — підвищення ефективності лікування і запобігання рецидивуванню герпесвірусної інфекції шляхом проведення двоетапної етіопатогенетичної терапії із застосуванням протефлазиду і ультрафіолетового опромінювання крові як в моно-, так і в комплексній терапії з ациклічними нуклеозидними противірусними препаратами.

1. У сучасній етіологічній стуктурі герпесвірусної інфекції переважають асоціації герпесвірусів (59,3±3,2)%, які частіше зустрічаються у хворих з хронічним перебігом хвороби. Домінують поєднання вірусів з різною чутливістю до ациклічних нуклеозидних противірусних препаратів (HSV+CMV — 22,9% HSV+CMV+EBV — 15,3% HSV+EBV — 8,1%), що утруднює вибір етіотропного лікування. Моногерпесвірусна інфекція зустрічається у 40,7±3,2% хворих, переважно з гострим початком хвороби (у 19,5% — HSV1/2, 13,1% — EBV і 8,1% — CMV).

2. Ураження організму при герпесвірусній інфекції має системний характер. У генезі нейроінфекційної патології провідну роль грає HSV, вісцеральної патології і гемостазіологічних порушень — EBV і CMV. У структурі патологічних проявів найчастіше мають місце астенічний (100)%, цефалгічний (97,9±1,0)% синдроми, недостатність функції черепних нервів (75,4±2,8)%, психічні (72,0±2,9)%, ліквородинамічні (58,5±3,2)%, чутливі (53,8±3,3)%, і вегетативні (77,1±2,7)% порушення, лімфаденопатія (94,9±1,4)%, лихоманка (81,4±2,5)% і помірне збільшення печінки (59,8±3,2)%.

3. У пацієнтів з герпесвірусною інфекцією спостерігається порушення клітинної і гуморальної ланки імунітету: зниження кількості NK-клітин, пригнічення активності мононуклеарів і нейтрофілів, на тлі підвищення більш ніж удвічі, порівняно з нормою, кількості імунних комплексів, що циркулюють, та аутоантитіл до основного білка мієліну і показників сенсибілізації лімфоцитів до нейроспецифічних білків.

4. Протефлазид в монотерапії середньотяжких і неускладнених форм герпесвірусної інфекції має помірну клініко-імунологічну ефективність, що характеризується регресом сомато-неврологічної симптоматики на 8±2,6 день лікування; сероконверсією специфічних противірусних антитіл на 2,0±0,8 міс. лікування; підвищенням кількості NK-клітин на 17%, функціональної активності мононуклеарів на 20%, нейтрофілів на 10% і зниженням вираженості нейроаутоімунних реакцій в 1,5 раза. Небажані явища на тлі застосування протефлазиду спостерігаються у 11% хворих.

5. Динаміка індукції інтерфероноутворення на тлі прийому протефлазиду характеризується переважанням спочатку активності -інтерферону, з подальшим підвищенням -інтерферону. За умови щоденного вживання препарату пригнічення активності - і -ІФ не спостерігається, що свідчить про відсутність рефрактерності імунотропних клітин до індукції ІФ.

6. Застосування ультрафіолетового опромінювання крові в комплексній терапії герпесвірусної інфекції патогенетично обґрунтоване і сприяє підвищенню її ефективності, що характеризується швидшим регресом загальномозкового, психопатологічного, гастралгічного, кардіалгічного синдромів і вегетативної дисфункції, корекцією гемостазіологічних порушень. УФОК володіє значною імуномодуляторною дією, яка проявляється підвищенням вмісту NK-клітин на 28%, спонтанної цитотоксичності мононуклеарів на 30%, і зниженням активності нейроаутоімунних реакцій більш ніж на 50% від їх первинного рівня.

7. Найефективнішим серед вивчених схем комплексної терапії важкого і ускладненого перебігу герпесвірусної інфекції є комплексне застосування протефлазиду з ультафіолетовим опромінюванням крові і ациклічними нуклеозидними противірусними препаратами. На тлі даної терапії гарний терапевтичний ефект виявлено у 66,67±7,4% хворих, швидше спостерігається регрес основної сомато-неврологічної симптоматики і гемокоагуляційних порушень, в 1,5 раза рідше виявляються резидуальні синдроми і небажані явища терапії.

8. У 48,7% реконвалесцентів після лікування, що застосовувалося нами, спостерігалися рецидиви, які тільки в (21,7±3,9)% випадків супроводжувалися відновленням реплікативної активності вірусів. Застосування протефлазиду в період реконвалесценції дозволяє зменшити частоту повторних клініко-вірусологічних (вірус «+») рецидивів в 1,9 раза, клінічних (вірус «–») рецидивів — в 1,3 раза, а також зменшити тяжкість перебігу хвороби і прискорити досягнення терапевтичного ефекту під час повторної терапії рецидиву.

Публікації автора:

  1. Матяш В.И., Гошко Е.Л. Клинические особенности герпесвирусных поражений нервной системы // Сучасні інфекції. — 2005. — №2. — С. 31–37.

Дисертантом особисто проведено обстеження пацієнтів з ГВІ, узагальнення і статистична обробка матеріалу.

  1. Гошко Е.Л., Рыбалко С.Л., Матяш В.И., Атаманюк В.П. Изучение интерфероногенной и иммуномодулирующей активности протефлазида у больных с герпесвирусным поражением нервной системы // Лабораторная диагностика. — 2005. — №4. — С. 30–35.

Дисертантом проведено обстеження і лікування пацієнтів з ГВІ, забір біологічного матеріалу, узагальнення і статистична обробка даних.

  1. Панасюк В.О., Гошко О.Л. Сучасний клінічний портрет туберкульозного і герпесвірусного ураження речовини й оболонок головного мозку // Вісник наукових досліджень. — 2005. — №3. — С. 26–28.

Дисертантом проведено обстеження і лікування пацієнтів з ГВ ураженням нервової системи і групи хворих на туберкульозний менінгоенцефаліт, аналіз і статистична обробка матеріалу.

  1. Гошко О.Л., Матяш В.І. Етіологічна структура герпесвірусного нейроінфекціонного процесу // Інфекційні хвороби. — 2005. — №4. — С. 14–17.

Дисертантом проведено обстеження пацієнтів з ГВ ураженням нервової системи, аналіз і статистична обробка матеріалу.

  1. Матяш В.І., Боброва І.А., Гошко О.Л. Вітряна віспа (Varicella Zoster) у дорослих — клініко-терапевтичні аспекти // Нова медицина. — 2005. — №2. — С. 66–69.

Дисертантом проведено вивчення літературних джерел за темою роботи, літературне оформлення статті.

  1. Матяш В.И., Гошко О.Л. Проблемы диагностики герпесвирусной инфекции // Тези XIV з' їзду мікробіологів, епідеміологів та паразитологів. — Полтава, 2005. — С. 38.

Дисертантом проведено аналіз даних анамнезу пацієнтів з ГВІ, узагальнення отриманих результатів.

  1. Матяш В.И., Гошко Е.Л. Клиника поражений печени при герпесвирусной инфекции // Проблеми клініки, діагностики та терапії гепатитів: Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю (31 березня — 1 квітня 2005 р.). — Харків, 2005. — С. 142–144.

Дисертантом особисто проведено обстеження пацієнтів з ГВІ, узагальнення і статистична обробка матеріалу.

  1. Гошко Е.Л. Применение протефлазида при хронической герпесвирусной инфекции // Актуальные проблемы госпитальной медицины: Материалы международной научно-практической конференции (25–26 ноября 2004 г.). — Севастополь, 2004. — С. 254–255.

Дисертантом особисто проведено обстеження і лікування пацієнтів з ГВІ, узагальнення і статистична обробка матеріалу.

  1. Матяш В.И., Гошко Е.Л. Роль различных типов герпесвирусов в современной структуре нейроинфекции // Динаміка наукових досліджень, 2004: Матеріали III міжнародної науково-практичної конференції (21–30 червня 2004 р.). – Дніпропетровськ, 2004. — Том 56. — Медицина. — С. 40–41.

Дисертантом проведено обстеження пацієнтів з ГВІ, забір біологічного матеріалу, узагальнення і статистична обробка матеріалу.

  1. Гошко Е.Л. Применение ультрафиолетового облучения крови и плазмафереза в комплексной терапии больных с герпесвирусным поражением нервной системы // Науковий потенціал світу, 2004: Матеріали першої міжнародної науково-практичної конференції (1–15 листопада 2004 р.). — Дніпропетровськ, 2004. — Том 35.— Медицина.— С. 17–19.

Дисертантом особисто проведено лікування пацієнтів з ГВІ, узагальнення і статистична обробка матеріалу.

  1. Матяш В.И., Гошко Е.Л. Применение препарата «Глутаргин» в комплексной этиопатогенетической терапии тяжелых форм герпесвирусной инфекции // Досягнення та перспективи використання вітчизняного препарату глутаргін в клініці внутрішніх хвороб: Збірник робіт науково-практичної конференції. — Харків, 2005.— С. 130–133.

Дисертантом особисто проведено лікування пацієнтів з ГВІ, узагальнення і статистична обробка матеріалу.

  1. Гошко О.Л., Матяш В.І., Шевчук В.Б. Методика застосування препарату «Протефлазид» в лікуванні хворих на герпетичну інфекцію // Інформаційний лист. —Київ, 2004. – №42-2004.

Дисертантом особисто проведено лікування пацієнтів з ГВІ протефлазидом, узагальнення і статистична обробка матеріалу.

  1. Кононенко В.В., Матяш В.И., Гошко Е.Л., Рибалко С.Л., Сольская Т.В. Этиопатогенетическая терапия герпесвирусной инфекции с использованием протефлазида // Инфекционные болезни: проблемы здравоохранения и военной медицины: Материалы российской научно-практической конференции, посвященной 110-летию кафедры инфекционных болезней военно-медицинской академии им. С.М. Кирова (22–24 марта 2006 г.). — Санкт-Петербург, 2006. — С. 160–161.

Дисертантом особисто проведено лікування пацієнтів з ГВІ, узагальнення і статистична обробка матеріалу.