Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Офтальмологія


Соболева Ірина Анатоліївна. Етіопатогенетичне обгрунтування дистрофічних змін сітчастої оболонки і зорового нерва у хворих на системну артеріальну гіпотензію та їх корекція : Дис... д-ра наук: 14.01.18 - 2003.



Анотація до роботи:

Соболева І.А. Етіопатогенетичне обґрунтування дистрофічних змін сітчастої оболонки і зорового нерва у хворих на системну артеріальну гіпотензію та їх корекція. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.18 – очні хвороби. – Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова АМН України. Одеса, 2002.

Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності лікування дистрофічних змін сітківки і зорового нерва у хворих на артеріальну гіпотензію шляхом вивчення особливостей загальної та регіонарної гемодинаміки, гідродинаміки ока та обґрунтування патогенетичного лікування змін. Особливу увагу приділено характеру глаукоми з нормальним внутрішньоочним тиском та вивченню патогенетичних факторів ризику її розвитку у хворих на артеріальну гіпотензію. У клінічних дослідженнях встановлено, що порушення загального кровообігу, які характерні для артеріальної гіпотензії, призводять до дефіциту кровопостачання ока, до зниження перфузійного тиску, зниження толерантності зорового нерва і є патогенетичним чинником ризику дистрофічних порушень сітківки та глаукоми з нормальним внутрішньоочним тиском. Запропоновано схеми медикаментозного лікування хворих на АГ із порушеннями сітківки та зорового нерва, які враховували зміни загального та регіонарного кровообігу. Розроблено методи хірургічного лікування хворих з глаукомою нормального внутрішньоочного тиску і прогресуючими екскаваціями зорового нерва: транссклеральний трабекулоспазис і радіарну склеротомію.

1. Артеріальна гіпотензія належить до числа захворювань, у яких відзначаються патологічні порушення системної гемодинаміки з дефіцитом кровопостачання, наслідком чого є гіпоксія та ішемія тканин. Частота артеріальної гіпотензії складає від 0,5 % до 9,8 % дорослого населення. У зв'язку з впливом зниженого артеріального тиску на гемодинаміку і гідродинаміку ока з наступними дистрофічними змінами його тканин, вивчення деяких етіопатогенетичних факторів патології органа зору та розробка методів лікування і профілактики є своєчасною і актуальною задачею клінічної офтальмології.

2. При комплексному дослідженні органа зору у хворих із системною артеріальною гіпотензією у 13,5 % випадків були виявлені ангіопатії сітчастої оболонки, у 35,7% випадків – дистрофічні поразки сітчастої оболонки, в 20,3 % випадків – глаукома з нормальним внутрішньоочним тиском.

3. Характер і частота виявлених змін сітчастої оболонки і зорового нерва залежить від типу артеріальної гіпотензії:

- у хворих з еукінетичним типом кровообігу дистрофічні порушення сітчастої оболонки були виявлені в 9,2 % випадків, наявність фізіологічних екскавацій диска зорового нерва – у 19,0 %, причому в 60,5 % з них відношення екскавації до диска зорового нерва менше 0,4. Глаукому з нормальним офтальмотонусом діагностовано в 4,1 % випадків;

- у хворих з гіпокінетичним типом артеріальної гіпотензії дистрофічні порушення сітчастої оболонки були діагностовані в 26,5 % спостережень, наявність фізіологічних екскавацій диска зорового нерва – у 31,0 % випадків, з яких у 74,0 % відношення величини екскавації до диска зорового нерва є більшим за 0,4. Глаукому з нормальним внутрішньоочним тиском діагностовано у 16,2 % випадків.

4. У хворих з артеріальною гіпотензією без змін на очному дні у порівнянні з нормою відзначено достовірне зниження загального периферічного опору на 11,0 %, підвищення в'язкості крові на 33,0 %, зниження перфузійного тиску на 8,0 %, зниження балансу живлення на 5,0 %, підвищення показника трофіки на 5,0 %.

5. При ангіопатіях сітчастої оболонки у хворих з артеріальною гіпотензією порівняно з показниками нормального очного дна виявлено достовірне зниження загального периферічного опору на 25,0 %, підвищення в'язкості крові на 10,0 %, збільшення калібру артерій на 21,0 %, збільшення калібру вен на 14,0 %, зниження перфузійного тиску на 11,0 %, зниження балансу живлення на 27,0 %, підвищення показника трофіки на 4,0 %.

6. У хворих з артеріальною гіпотензією і дистрофічними змінами сітчастої оболонки відзначено достовірне зниження загального периферічного опору на 45,0 %, підвищення в'язкості крові на 18,0 %, зниження перфузійного тиску на 27,0 %, зниження балансу живлення на 61,0 %, підвищення показника трофіки на 87,0 % порівняно з показниками хворих без змін очного дна.

7. Для глаукоми з нормальним офтальмотонусом у хворих артеріальною гіпотензією є характерним зниження загального периферичного опору на 47,0 %, підвищення в’язкості крові на 19,0 %, зниження перфузійного тиску на 30,0 %, зниження балансу живлення на 65,0 %, підвищення показника трофіки на 88,0 %, зниження продукції камерної вологи на 35,0 %, підвищення індексу інтолерантності на 42,0 %, порівняно з показниками хворих без змін очного дна.

8. Визначальну роль у розвитку дистрофічних змін сітківки і глаукоми з нормальним офтальмотонусом у хворих з артеріальною гіпотензією відіграють системні судинні порушення, характерні для цієї патології, що виявляється в зниженні тонусу судин, зниженні загального периферічного опору, підвищенні в'язкості крові, зниженні швидкості кровотоку і розширенні судин. Ці порушення обумовлюють дефіцит кровопостачання органа зору зі зниженням перфузійного тиску, зниженням балансу живлення сітчастої оболонки, підвищенням показника трофіки, зниженням толерантності зорового нерва і є факторами ризику розвитку дистрофічних змін сітчастої оболонки і глаукоми.

9. Розроблена математична модель змін очного дна у хворих з артеріальною гіпотензією дозволяє прогнозувати нормальне очне дно в 95,0 % спостережень, розвиток ангіопатій – у 46,0 % випадків, дистрофічні порушення сітчастої оболонки – у 93,0 % випадків, розширення екскавації зорового нерва – у 91,0 % спостережень.

10. Розроблені схеми лікування хворих з артеріальною гіпотензією, спрямовані на корекцію загальної і регіонарної гемодинаміки, привели до підвищення стабілізації процесу з дистрофічними змінами сітчастої оболонки з 35,0 % до 78,0 %, із прогресуючою екскавацією зорового нерва і глаукомою нормального тиску – з 42,0 % до 77,2 %.

11. Розроблені непроникаючі операції транссклерального трабекулоспазиса і радіарної склеротомії у хворих з артеріальною гіпотензією та глаукомою з нормальним офтальмотонусом дозволили знизити внутрішньоочний тиск до толерантного і стабілізувати глаукоматозний процес у 87,0 %.

Публікації автора:

  1. Соболева И.А., Бездетко П.А., Шехаб Д. Состояние регионарного кровообращения глаза у больных с первичной артериальной гипотонией // Офтальмологический журнал. – 1994. – № 1. – С. 22-25.

  2. Соболева И.А. Особенности изменений глазного дна у больных с артериальной гипотензией // Збірник наукових праць “Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології” – Вип. 5 (25). – Луганськ.- 1999. – С. 202-208.

  3. Соболева И.А. Изменения сетчатой оболочки у больных с гипотензией // Експериментальна і клінічна медицина. – 2000. – №1. – С. 152-153.

  4. Соболева И.А. Характер изменения органа зрения у больных с артериальной гипотензией // Международный медицинский журнал. – 2000. – Т. 6, № 3. – С. 59-61.

  5. Соболева И.А. Изменения зрительного нерва у больных с артериальной гипотензией // Офтальмологический журнал. – 2000. – № 2. – С. 78-80.

  6. Соболева И.А. Состояние общей и регионарной гемодинамики у больных глаукомой с относительно низким офтальмотонусом при артериальной гипотензии // Офтальмологический журнал. – 2000. – № 4. – С. 53-56.

  7. Соболева И.А. Эффективность комплексной терапии периферических витреохориоретинальных дистрофий у больных с артериальной гипотензией // Офтальмологический журнал. – 2000. – № 5. – С. 21-24.

  8. Соболева И.А. Состояние гемомикроциркуляторного русла бульбарной конъюнктивы и сосудов глазного дна у больных с артериальной гипотензией // Офтальмологический журнал. – 2000. – № 6. – С. 58-60.

  9. Соболева И.А. Результаты комплексного лечения макулодистрофий у больных с артериальной гипотензией // Офтальмологический журнал. – 2001. – № 1. – С. 50-53.

  10. Соболева И.А. К вопросу о комплексном лечении глаукомы с относительно низким офтальмотонусом при артериальной гипотензии // Офтальмологический журнал. – 2001. – № 2. – С. 36-38.

  1. Соболева И.А. Значение гемореологических показателей перфузионного давления в стабилизации глаукоматозного процесса у больных с глаукомой нормального давления и артериальной гипотензией // Офтальмологический журнал. – 2001. – № 4. – С. 55-58.

  2. Соболева И.А. Результаты хирургического лечения глаукомы с относительно нормальным офтальмотонусом у больных с артериальной гипотензией // Офтальмологический журнал. – 2001. – № 5. – С. 4-7.

  3. Соболева И.А. Роль нарушения гемодинамики в патогенезе экскавации диска зрительного нерва у пациентов с артериальной гипотензией // Офтальмологический журнал. – 2001. – № 6. – С. 28-31.

  4. Соболева И.А. Клинические и гидродинамические особенности глаукомы с относительно низким офтальмотонусом и различным уровнем артериального давления // Медицина сьогодні і завтра. – 2001. – № 3. – С. 127-129.

  5. Соболева И.А. Периферические витреохориоретинальные дистрофии у пациентов с артериальной гипотензией // Международный медицинский журнал. – 2001. – Т. 7, № 3. – С. 114-116.

  6. Соболева И.А., Зуб С.И. Применение многомерного статистического анализа в диагностике изменений глазного дна у пациентов с артериальной гипотензией // Проблеми медичної науки та освіти. – 2001. – № 4. – С. 62-65.

  7. Соболева И.А., Воронцова Н.М., Гончарова Н.А. Роль феномена Гайдингера и фотостресс-теста в оценке функционального состояния макулярной области у пациентов с артериальной гипотензией // Експериментальна і клінічна медицина. – 2001. – № 3. – С. 144-146.

  8. Соболева И.А., Воронцова Н.М., Гончарова Н.А., Бездетко Е.П. Эффективность применения ксалатана у пациентов с нормотензивной глаукомой при артериальной гипотензии // Експериментальна і клінічна медицина. – 2001. – № 4. – С. 117-119.

  9. Соболева И.А. Скорость кровотока в сосудах глаза у больных с глаукомой нормального давления при артериальной гипотензии // Медицина сьогодні і завтра. – 2001. – № 4. – С. 136-138.

  10. Соболева И.А. Особенности гемодинамики глаза при артериальной гипотензии и ангиопатиях сетчатки, осложненных ее дистрофическими нарушениями // Международный медицинский журнал. – 2002. – № 3. – С. 54-56.

  11. Патент 38951 А Україна, МПК 7 А61F9/00. Спосіб хірургічного лікування первинної глаукоми / Соболева І.А., Бездітко П.А., Бездітко О.П. – № 2000126931; Заявл. 04.12.2000; Опубл. 15.05.2001; Промислова власність. Офіційний бюлетень № 4 (друга частина). – С. 1.48.

  12. Патент 39717 А Україна, МПК 7 А61F9/00. Спосіб хірургічного лікування первинної глаукоми / Соболева І.А., Бездітко П.А., Колпакова Л.П. – №2001010192; Заявл. 10.01.2001; Опубл. 15.06.2001; Промислова власність. Офіційний бюлетень № 5 (друга частина). – С. 1.31.

  13. Чередниченко В.М., Соболева И.А., Репко О.В., Шкиль Е.А. К вопросу о профилактике осложнений периферических витреохориоретинальных дистрофий // Тези доп. I з'їзду Українського товариства кріобіології і кріомедицини. – Харків, 1995. – С. 274-275. (Приймала участь в діагностичних дослідженнях, особисто провела аналіз та оцінку отриманих результатів)

  14. Соболева И.А., Репко О.В., Шкиль Е.А. Изменения глазного дна и регионарного кровообращения у больных с первичной артериальной гипотонией // Тези доп. IX з'їзду офтальмологів України. – Одеса, 1996. – С. 427-428.

  15. Соболева И.А. Изменения зрительного нерва у больных с артериальной гипотонией // Сборник докл., посвященных 100-летию И.И.Меркулова «Актуальные вопросы нейроофтальмологии».-Харьков, 1997.-С.39-43.

  16. Соболева И.А., Репко О.В., Переузник Ю.Ф. Опыт применения неотложной лазеркоагуляции у больных с периферическими витреохориоретинальными дистрофиями при артериальной гипотонии // Тези доп. X Міжнар. офтальмол. симпозіума “Невідкладна допомога в офтальмології”.- Одеса, 1997.-С.126-127.

  17. Соболева И.А., Бездетко П.А., Недзвецкая О.В. Отдаленные результаты лазеркоагуляции у больных с решетчатой дистрофией при артериальной гипотонии // Материалы X Междунар. научно-практ. конф. “Применение лазеров в медицине и биологии”.- Харьков, 1998.-С.93-94.

  18. Соболева И.А. Характер изменений глазного дна у больных с артериальной гипотензией // Материалы научно-практ. конф., посвящ. 90-летию больницы им. Л.Л.Гиршмана “Актуальные вопросы офтальмологии”.-Харьков, 1998.-С.39-40.

  19. Соболева И.А., Бездетко П.А., Гончарова Н.А. Толерантное внутриглазное давление и состояние зрительного нерва у больных с артериальной гипотонией // Тези доп. IV Міжнар. конф. з офтальмології.- Київ, 1998.-С. 24-25.

  20. Соболева И.А. Характер изменений зрительного нерва у больных с артериальной гипотензией // Тези доп. II Українсько-польської конф. з офтальмології.- Київ, 1999.- С. 157.

  21. Соболева И.А., Бездетко Е.П. Cостояние глазного дна у больных с артериальной гипотензией // Тези наукової конф., присвяченої 125-річчю з дня народж. В.П.Філатова.- Одеса: Астропринт, 2000.-С. 328-330.

  22. Соболева И.А., Воронцова Н.М., Гончарова Н.А., Мартыновская Л.В. Патогенетическое обоснование лечения глаукомы с низким офтальмотонусом у больных с артериальной гипотензией // Тези доп. XII Міжнар. Одеса-Генуя офтальмол симпозіуму “Хірургічне та медикаментозне відновлення зору”.- Чернівці, 2001. - С. 127-129.

  23. Соболева И.А., Мартыновская Л.В., Гончарова Н.А., Воронцова Н.М. Эффективность комплексной терапии периферических витреохориоретинальных дистрофий у больных с артериальной гипотензией // Тези доп. X з'їзду офтальмологів України.- Одеса, 2002.- С.159.