Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Соціальна філософія та філософія історії


Пучков Олександр Олександрович. Етнонаціональний вимір безпеки сучасного українського суспільства : дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / Військовий ін-т телекомунікацій та інформатизації Національного технічного ун-ту України "Київський політехнічний ін-т". — К., 2007. — 191арк. — Бібліогр.: арк. 171-191.



Анотація до роботи:

Пучков О.О. Етнонаціональний вимір безпеки сучасного українського суспільства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук за спеціальністю 09.00.03 – соціальна філософія та філософія історії. – Інститут вищої освіти Академії педагогічних наук України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена дослідженню етнонаціональних процесів в Україні, характеру їх протікання та впливу на безпеку в умовах трансформаційних явищ, які відбуваються в українському суспільстві. На основі теоретичного аналізу визначені механізми формування безпеки поліетнічного суспільства та ролі в них етнічного фактору.

Досліджена роль етнонаціональних процесів в сукупності соціальних змін, що відбуваються у суспільствах, які знаходяться на перехідному етапі від минулих соціально-економічних відносин до нових ринкових.

Запропонований автором розгляд етнічного фактору, дозволяє дослідити його як динамічне явище, яке відіграє подвійну (стабілізуючу – дестабілізуючу) роль в суспільстві перехідного типу. Велику увагу приділено етнічним процесам, які відбуваються в Україні на фоні трансформаційних явищ у всіх сферах суспільного життя.

Проведене соціально-філософське дослідження характеру впливу етнонаціонального чинника на формування та функціонування безпеки суспільства перехідної доби дало можливість сформулювати наступні висновки:

– на основі аналізу історичного процесу формування сутності безпеки показано, що причиною виникнення й існування системи безпеки є об’єктивна потреба будь-якого суспільства в самозбереженні. У процесі розвитку людства зміст безпеки розширився від розуміння її як здатності суб’єкта захиститися від збройного насилля ззовні до нейтралізації всього комплексу загроз країні. Об’єктами безпеки є людина, суспільство, держава. При створенні системи безпеки країни варто оцінювати її як відкриту, складну соціальну систему. Головними елементами системи безпеки слід вважати: соціальні процеси і зв’язки в суспільстві; соціальні інститути, які забезпечують безпеку; соціальні групи людей, як виразників значимих потреб та їх інтересів. На створення системи безпеки країни важливий вплив здійснюють такі чинники, як: геополітичний, соціальний, економічний, етнічний, культурний;

– кінець ХХ – початок ХХІ століття характеризується подальшим ростом національної самосвідомості; посиленням могутності національних рухів, які можуть за певних обставин викликати загрозу безпеці поліетнічних держав; почуттям незадоволеності потреб етносів у саморозвитку, яке виникає в поліетнічних державах незалежно від їхніх соціально-економічних систем. Тому етноси прагнуть до створення своєї держави. Це прагнення підсилюється загостренням соціальних умов в транзитних суспільствах та вимогами до їх безпеки. Інтеграційні процеси у світі не привели до очікуваного стирання етнічних розходжень і ослаблення протиріч у етнонаціональних відносинах. Етнічний чинник у поліетнічних суспільствах виконує в системі безпеки важливу роль і може служити дестабілізуючою силою;

– розвиток суспільства в перехідний період пов’язаний з руйнацією традиційного способу життя, сталих соціальних норм і цінностей. Це призводить до того, що процес створення і функціонування системи безпеки України йде досить складно. В даний час є всі підстави стверджувати, що раціонально побудована й ефективно діюча система безпеки України поки що відсутня. Формування системи безпеки, ефективність її функціонування багато в чому, якщо не повністю, залежить від соціальної стабільності українського суспільства. Проведене дослідження, використані при цьому матеріали соціологічних опитувань свідчать, що в даний час достатньо гострі суперечності існують у всіх сферах суспільства, що істотно послабляє систему безпеки;

– специфіка процесу формування безпеки в Україні визначається цілим рядом факторів, до яких у першу чергу варто віднести: досить складну загальну економічну ситуацію в країні і, як наслідок, соціальну напруженість у суспільстві; поліетнічність; наявність різних релігійних конфесій; недостатній досвід політичної еліти українського суспільства; відсутність підтримуваної всіма верствами суспільства консолідуючої ідеї й у зв'язку з цим суперечливість соціально-політичної орієнтації українського суспільства. Україна є поліетнічною державою зі складною етнічною структурою. Це означає, що етнонаціональний фактор у системі безпеки виконує важливу роль і може служити як стабілізуючою (об'єднуючою) силою, так і бути спрямованим на її руйнування;

– політика регулювання міжетнічних відносин в Україні недостатньо усвідомлена і розроблена теоретично та мало ефективна на практиці. Складна економічна ситуація в країні змусила політичні сили суспільства і держави сконцентрувати основну увагу на інші сфери суспільства. Духовне життя народу, національні культури реально приречені на самовиживання, національно-патріотичне виховання більше декларується і часто носить однобокий характер. Ідеологія національної держави після її формулювання перестала бути вихідною точкою формування ціннісних основ створення української демократичної держави. В основі кризи суспільних систем постсоціалістичних країн перехідного типу крім інших лежить також криза ідеології. Отже, можна стверджувати, що процес відродження передбачає формування нової системи цінностей і нової національної ідеології, як ідеології єдності;

– у цілому ж слід зазначити, що наявні до цього часу серйозні розбіжності серед політиків і вчених у визначенні й оцінках джерел загроз національної безпеки поки що не дозволяють створити найбільш оптимальну систему її забезпечення. Ситуацію погіршує і неконсолідованість суспільства. У подібних умовах проблема гарантування національної безпеки України приречена існувати в теорії у вигляді офіційних і альтернативних концепцій, а на практиці в якості не збалансованої системи, окремі елементи якої можуть, за певних умов, являти загрозу протягом свого функціонування для інших елементів і для суспільства в цілому.

Проте в Україні існує потенціал для успішного рішення такої важливої проблеми як забезпечення безпеки. Це можливо за умови опори на консолідацію сили народів, що проживають в країні.

Публікації автора:

  1. Пучков О.О. Безпека, як об’єкт соціально-філософського аналізу // Мультиверсум. Філософський альманах: Зб. наук. праць / Гол. ред. В.В. Лях. – Вип. 53. – К.: Український центр духовної культури, 2006. – С. 223–234.

  2. Пучков О.О. Національна безпека, як умова модернізації сучасного українського суспільства // Мультиверсум. Філософський альманах: Зб. наук. праць / Гол. ред. В.В. Лях. – Вип. 47. – К.: Український центр духовної культури, 2005. – С. 232–240.

  3. Пучков О.О. Етнонаціональний чинник у безпеці суспільства: соціально-філософський контекст // Мультиверсум. Філософський альманах: Зб. наук. праць / Гол. ред. В.В. Лях. – Вип. 46. – К.: Український центр духовної культури, 2005. – С. 185–190.

  4. Пучков О.О. Етнонаціональні детермінанти системи міжнародної безпеки // Мультиверсум. Філософський альманах: Зб. наук. Праць / Гол. ред. В.В. Лях. – Вип. 45. – К.: Український центр духовної культури, 2005. – С. 211–217.

  5. Пучков О.О. Етнонаціональні відносини й національна політика // Зб. Наук. праць: суспільні науки. Вип. 12. – К.: ВІТІ НТУУ «КПІ», 2007. – С. 12–20.

  6. Пучков О.О. Особистість в системі національної безпеки сучасного українського суспільства // Зб. Наук. праць: суспільні науки. Вип. 11. – К.: ВІТІ НТУУ «КПІ», 2005. – С. 180–194.

  7. Пучков О.О. Основні напрями розвитку системи безпеки поліетнічної України // Зб. Наук. праць: суспільні науки. Вип. 10. – К.: ВІТІ НТУУ «КПІ», 2005. – С. 24–33.

  8. Пучков О.О. Особливості формування системи безпеки українського суспільства // Зб. Наук. праць: суспільні науки. Вип. 8. – К.: ВІТІ НТУУ «КПІ», 2004. – С. 120–131.

  9. Пучков О.О. Поняття «корупція» та проблема його визначення в сучасному українському суспільстві // Зб. Наук. праць: суспільні науки. Вип. 7. – К.: ВІТІ НТУУ «КПІ», 2003. – С. 152–163.

  10. Пучков О.О. Воєнна безпека в контексті трансформації психології міжнародних відносин // Збірник наукових праць / За заг. ред. В.М. Литвина та М.М. Слюсаревського. – К.: Інф.-вид. центр Тов-ва «Знання» України, 2001. – Вип.3. – С. 324–325.

  11. Пучков О.О. Україна в системі глобальної світової безпеки // Матеріали VІ Міжнародної науково-теоретичної конференції: «ХХІ століття: альтернативні моделі розвитку суспільства. Третя світова теорія». – К.: Фенікс, 2007. – С. 391–393.

  12. Пучков О.О. Система безпеки України поліетнічному суспільстві // ІІ Міжнародна науково-практична конференція «Військова освіта та наука: сьогодення та майбутнє», – К.: ЛОГОС, 2006. – 23 с.

  13. Пучков О.О. Етнонаціональні процеси в умовах побудови поліетнічного українського суспільства // V Міжнародної науково-теоретичної конференції: «ХХІ століття: альтернативні моделі розвитку суспільства. Третя світова теорія». – К.: Фенікс, 2006. – С. 152–155.

  14. Пучков О.О. Етнонаціональний чинник у безпеці сучасного українського суспільства // Матеріали міжкафедральної науково-практичної конференції: «Система морально-психологічного забезпечення діяльності військ (сил): сучасний стан та перспективи розвитку». – К.: НАОУ, 2005. – С. 203–209.

  15. Пучков О.О. Етнонаціональні процеси в умовах побудови громадянського суспільства // Матеріали ІV Міжнародної науково-теоретичної конференції: «ХХІ століття: альтернативні моделі розвитку суспільства. Третя світова теорія». – К.: Фенікс, 2005. – С. 197–199.