Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Економічна, соціальна та політична географія


Дністрянський Мирослав Степанович. Етнополітична географія України: проблеми теорії, методології, практики : дис... д-ра геогр. наук: 11.00.02 / Київський національний ун- т ім. Тараса Шевченка. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Дністрянський М. С. Етнополітична географія України: проблеми теорії, методології, практики. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора географічних наук за спеціальністю 11.00.02 – економічна та соціальна географія. Львівський національний університет імені Івана Франка. – Львів, 2005.

У дисертації розкрито теоретичні основи нового напряму суспільної географії, етнополітичної географії, включаючи концепцію географічних засад життєдіяльності й політичної активності етнонаціональних спільнот і груп та концепцію структурної зрівноваженості геоетнополітичних процесів як передумови їхнього безконфліктного розвитку. Виявлено закономірності розвитку територіально-етнополітичних процесів на глобальному та регіональному рівнях, розроблено модель методології дослідження територіально-етнополітичних взаємин у державі.

Проаналізовано історико-географічні передумови та виявлено закономірності й наслідки взаємозв’язаного розвитку етногеографічних і територіально-політичних процесів в Україні упродовж ХХ століття.

Визначено основні параметри та співвідношення в сучасній етногеографічній структурі населення України, показано їхні геополітичні функції. Проаналізовано структурно-функціональні особливості державно-територіального устрою України у геоетнополітичному контексті. Виявлено суспільно-географічні відмінності електоральної активності етнонаціональних спільнот і груп.

Обгрунтувано концепуальні засади державної геоетнополітики з метою збалансування загальнодержавних та регіональних етнополітичних орієнтацій.

З огляду на істотні взаємовпливи територіальної організації етнонаціональної і політичної сфер суспільства, уся сукупність їхніх співвідношень та взаємодії зумовлює характер багатьох сучасних глобальних та внутрішньодержавних процесів і є предметом геоетнополітичного аналізу. На основі геоетнополітичного аналізу і теоретико-методологічних засад суспільної географії формується напрям наукових досліджень, етнополітична географія, який на теоретичному рівні розглядає роль територіальної організації етнонаціональної сфери у геополітичних процесах, а на прикладному – забезпечує розроблення моделей стабільного розвитку територіально-етнополітичних систем та здійснює прогнозування подальшого перебігу геоетнополітичних процесів. Всебічність і ефективність геоетнополітичного дослідженння забезпечує використання понятійно-термінологічного апарату теорії етносу, яка на відміну від західних конструктивістських концепцій нації, найбільш об’єктивно, повно і в єдності відображає сутнісні виміри феноменів етнічного і національного.

1. Виходячи із мети дослідження, в рамках геоетнополітичного аналізу розроблено теоретичні основи всебічного дослідження територіально-етнополітичної системи держав, включаючи: а) концепцію географічних засад життєдіяльності та політичної активності етнонаціональних спільнот і груп, основу якої складають положення про політичний потенціал територіальної організації етнонаціональної сфери, які у тісному зв’язку з її демогеорафічним потенціалом визначають повноту структури етносу та його геополітичні можливості; б) концепцію структурної зрівноваженості геоетнополітичних процесів як передумови їхнього безконфліктного розвитку на глобальному та державному рівнях, в основі якої положення про природність політизації етнічності, нерівномірність розвитку етнополітичних процесів за культурно-цивілізаційними регіонами, закономірність тенденцій до більшої відповідності територіально-політичної та етногеографічної організації, які засвідчують, що саме система національних держав і етнонаціональних федерацій є оптимальною моделлю територіально-політичної організації світу.

2. У дисертації обгрунтовано методологічну модель всебічного геоетнополітичного дослідження держави, в основі якої історико-географічний аналіз передумов формування територіальних-етнополітичних взаємин та структурно-функціональний аналіз сучасних етногеографічних співвідношень у державно-територіальному устрої та в особливостях політичної активності етнонаціональних спільнот і груп.

3. Дослідження етногеографічних аспектів формування державності та державних кордонів України упродовж ХХ ст. підтвердили, що попри інтеґраційний характер сучасної державної території України, її сучасну конфігурацію та цілісність здебільшого визначив український етнонаціональний чинник.

4. Геополітичні умови й обставини зумовили нерівномірність динаміки кількості та питомої ваги різних етнонаціональних спільнот і груп в межах сучасної України, зростання обсягів прямих і непрямих демографічних втрат етнічно українського населення, поглиблюючи міжрегіональну поляризацію в межах ареалу розселення і життєдіяльності української нації, що поряд з іншими чинниками перешкоджало процесам її консолідації та модернізації. Водночас позитивне значення у процесах життєдіяльності мало зростання частки міського етнічно українського населення, яке однак, з огляду на несприятливі обставини, не забезпечило повноцінної модернізації і формування цілісного україномовного середовища у великих містах. В структурі населення етнонаціональних меншин значною мірою під дією геоетнополітичного чинника насамперед різко зросла частка етнічних росіян і зменшилася питома вага євреїв, поляків та німців.

5. Аналіз динаміки етногеографічних змін показав, що упродовж 90-х років спостерігалась прогресивна з геополітичної точки зору тенденція вирів-нювання (деполяризації) етнонаціонального простору України, відображаючи також об’єктивну тенденцію подолання контрастності етнонаціональної структури міського і сільського середовищ.

6. Водночас спостерігалось деяке зростання поляризації в територіальній організації української етнічної нації за етнолінгвістичними ознаками, підкреслюючи негативні риси її територіальної культурно-ментальної структури, які гостро виявляються у контрастності ситуації за регіонами та у відношенні велике місто - прилегла округа. Етномовна біполярність значної частини території України послаблює систему територіальних (міжрегіональних і внутрішньорегіональних) поєднань. Географічний аналіз явища політичного русинства засвідчує локальний характер його поширення у Закарпатському регіоні і одночасну визначальну пов’язаність етнічно українського населення цього регіону з ядром української етнічної нації.

7. Попри те, що Україна за усіма основними етногеографічними співвідношеннями належить до типу переважно моноетнічних держав, понад 80% території яких – це ареал розселення одного етносу за наявності порів-няно невеликих ареалів компактного розселення етнічних меншин та невели-ких корінних народів, зберігаються помітні етногеографічні відмінності, результатом аналізу яких стало виділення 8 етногеографічних районів.

8. В дисертації розв’язано проблему моделювання основних співвідношень і зв’язків в територіально-етнополітичній системі України через послідовний аналіз етнонаціональних співвідношень в структурі державно-територіального устрою України та в особливостях електоральної поведінки етнонаціональних спільнот і груп. Етногеографічні параметри насамперед підтверджують оптимальність формування України як національної держави з однією територіальною автономією.

9. Столиця України, м. Київ, має значний потенціал геоетнополітичної консолідації населення України, який уже був значної мірою реалізований у забезпеченні соборності українських земель та міжрегіональних поєднань, але ще недостатньо виявився у формуванні геокультурної ідентичності України. Незрівноваженість представництва етнонаціональних спільнот і груп в органах державної влади і місцевого самоврядування є порівняно незначною і у більш гострих формах виявляється в АР Крим. Сучасна географія етнонаціональних меншин підтверджує, що їхнє самоврядування найбільш доцільно організувати в екстратериторіальній формі.

10. Регіонально-географічний аналіз ситуації у релігійній сфері України виявляє на сьогодні її слабкі етнокультурно-консолідаційні можливості, але все ж нездоланних міжрегіональних бар’єрів релігійно-конфесійні стосунки не створюють. Політична, насамперед електоральна, активність етнонаціональних спільнот і груп у регіональному вимірі залишається різновекторною, але більш помітними стали доцентрові тенденції. Негативним чинником у подальшому розвитку геоетнополітичних взаємин є недостатня пов’язаність (щодо членства, підтримки на виборах) населення етнонаціональних меншин із загальноукраїнськими політичними партіями, що відстоюють принципи незалежного державного розвитку та територіальної цілісності. Послаблює негативне етнополітичне значення таких чинників значна інтегрованість етнонаціональних меншин в загальнодержавні соціально-економічні процеси, достатньо високий ступінь міжетнічної компліментарності та значне їхнє представництво в центральних та місцевих органах державної влади.

11. Геоетнополітичну цілісність держави, гармонізацію територіальних етнополітичних взаємин забезпечує насамперед ефективна державна геоетнополітика. Основними завданнями геоетнополітики України є територіальна консолідація, подолання регіонального відчуження та інерції історичної територіально-політичної роз’єднаності в рамках самої української етнічної нації; подальше формування української політичної нації на основі тісних поєднань української етнічної нації з етнонаціональними меншинами.

12. Підсилити дію конструктивних чинників геоетнополітичної цілісності України може підтримка усім суспільством поєднання ідеї націо-нальної держави з усвідомленням регіональної самобутності і загальнодер-жавної культурної ідентичності. Актуальною проблемою державної геоетно-політики є забезпечення культурної цілісності української державоформуючої нації внаслідок оптимізації територіальної структури україномовної культур-ної сфери.

Публікації автора:

Монографії:

1. Дністрянський М.С. Кордони України. Територіально-адміністративний устрій. Львів: Світ, 1992. – 144 с.

2. Дністрянський М.С. Україна в політико-географічному вимірі. Львів: Видавничий центр ЛНУ ім. І. Франка, 2000. – 310 с.

Рецензії: Доценко А. І. Вагомий внесок у політичну географію України // Український географічний журнал. 2001. № 1. С. 67.

Злупко С. М. Актуальне дослідження політичної географії України та її регіонів // Регіональна економіка. 2001. № 1. С. 242-246.

Тархов С. А. Новые работы львовских географов // География. 2003. №47. С. 24.

3. Дністрянський М. С. Геополітичні доктрини і підходи: критичний аналіз методології. Львів: Видавничий центр ЛНУ ім. І. Франка, 2003. – 114 с.

Статті у фахових виданнях:

1. Дністрянський М. С. Політико-географічні проблеми функціонування столиці та вищих органів державної влади України // Вісн. Львів. ун.-ту. Сер. географ. 1999. Вип. 24. С. 9-14.

2. Дністрянський М. С. Регіональні відмінності впливу політичних партій України за результатами виборів до Верховної Ради України 1998 року // Регіональна економіка. 1999. № 1, – С. 43 – 53.

3. Дністрянський М. Географія громадських об’єднань етнонаціональних меншин як відображення етнополітичних процесів // Україна та глобальні процеси: географічний вимір. Київ-Луцьк, 2000. С. 268-271.

4. Дністрянський М. С. Формування української політичної нації як вузлова проблема регіональної етнополітики // Регіональна економіка, 2000. №4, С. 27-34.

5. Дністрянський М. С. Праці С. Рудницького і Ю. Липи в контексті європейської політико-географічної думки // Історія української географії. Вип. 2. -2000.- С.73-77.

6. Дністрянський М. С. Мовно-географічна ситуація в Україні: проблеми і тенденції розвитку // Наук. зап.-ки Вінницьк. держ. педагог. ун.-ту ім. Михайла Коцюбинського. Серія: Географія. Вип. 1. 2001.- - С. 124-127.

7. Дністрянський М. С. До концепції української національної ідеї: географічний аспект // Наук. вісн. Чернів. ун.-ту. Вип. 104. Географія. 2001. С.71-74.

8. Дністрянський М. С. Етногеополітичний чинник в територіальній організації державної влади і місцевого самоврядування // Наук. записки Терноп. держ. педагог. ун.-ту. Серія: Географія. №1. 2000.-С.33-35.

9. Дністрянський М. С. Етнонаціональна мозаїчність сільського і міського населення України: пізнавальні і прикладні аспекти // Український географічний журнал. 2001. №2 , С. 17-22.

10. Дністрянський М. С. Зовнішньополітичні аспекти регіональної етнополітики України // Наук. вісн. Волин. держ. ун.-ту імені Лесі Українки, 2001. №1. С. 50 – 53.

11. Дністрянський М. С. Регіонально-конфесійні відмінності в Україні як геоетнополітичний чинник // Вісн. Львів. ун.-ту. Сер. міжн. відн. Вип. 5. Львів, 2001.-С. 22- 31.

12. Дністрянський М. С. Типологія держав світу за етнонаціональним складом населення та характером територіальних етнополітичних відносин // Український географічний журнал. 2002. №4. С. 46-49.

13. Дністрянський М. С. Картографічний метод в етногеополітичних дослідженнях: методологічні проблеми та перспективи використання // Віс. Львів. ун.-ту. Сер. міжн. відн. Вип. 6. 2001. С. 50-54.

14. Дністрянський М. С. Зміни етнонаціональної структури населення України протягом 1959-1989 років: загальні тенденції та регіональні особливості // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Географія. 2002.-Вип. 4.-С. 95-101.

15. Дністрянський М. С. Етнонаціональна сфера суспільства і її геополітичні функції: методологічний підхід та порівняльно-історичний аналіз // Історія української географії. 2002. Вип. 6. - С. 74-77.

16. Дністрянський М. С. Геоетнополітичні процеси і тенденції в сучасному світі: загальні закономірності і регіональні особливості // Економічна і соціальна географія: Зб. наук праць. 2003. № 53. С. 250-255

17. Дністрянський М. Релігійні відносини як чинник формування етнонаціонального простору України // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. географ. 2003. Вип. 29. Ч.2. С. 28-32.

18. Дністрянський М.С. Етнонаціональний чинник у геополітичних процесах: глобальні виміри і неадекватні інтерпретації // Вісн. Львів. ун-ту. Сер міжн. відн. 2002. Вип. 7. С. 20-27.

19. Дністрянський М. Деякі методологічні хиби аналізу сучасної геополітичної ситуації в Україні та їхня історично-генетична зумовленість / Історія української географії. Вип. 9. 2004. С. 65-67.

20. Дністрянський М. Геополітичні виміри мовно-географічних процесів в Україні упродовж 1959 – 1989 років // Вісн. Львів. ун-ту. Сер міжн. відн. Вип. 13. 2004. С. 52 – 59.

21. Дністрянський М. Перспетиви використання етнічно-картографічної спадщини Володимира Кубійовича в сучасних дослідженнях // Проблеми безперервної географічної освіти і картографії. Харків, 2004. С. 107-111.

22. Дністрянський М. Демотериторіальні засади етнічності та їхнє функціональне значення // Вісн. Львів. ун.-ту. Сер. географ. 2004. Вип. 30. С. 111 – 118.

Статті в інших виданнях:

1. Дністрянський М. С. Кордони і геополітика // «Дзвін». 1994. № 4. С. 80-90.

2. Дністрянський М. С. Адміністративно-територіальний уст-рій України крізь призму геополітики // «Дзвін», 1996, № 7. С. 93-104.

3. Дністрянський М. С. Конфесії і етнополітика: український варіант// «Дзвін», 1997. № 2.- С. 96-102.

4. Дністрянський М. С. Порівняльний аналіз національного складу населення Волинської, Житомирської і Рівненської областей // Національні меншини Правобережної України. Наук. зб. Т. 18. Житомир: Волинь, 1998. С. 17-20.

5. Дністрянський М. С. Україна на карті світу // «Дзвін». 1999. № 2 C. 84 – 90.

6. Дністрянський М. С. Типологічні риси і проблеми функціонування державних кордонів України // Проблеми і перспективи транскордонного співробітництва в аспекті процесів європейської інтеграції. Вип. ХV. Львів -Луцьк, 2000- С. 298-301.

7. Дністрянський М. С. Адміністративно-територіальний устрій України: структурні параметри і проблеми функціонування // Регіональне управління і місцеве самоврядування. Вип. ХІV. Львів, 2000.-С. 48-56.

8. Дністрянський М. С. Чи потрібно реформувати адміністративно-територіальний устрій України? (політико-географічний погляд) // Політична думка, 2001. №1-2, С. 28 – 39.

9. Дністрянський М. С. Історія формування українсько-білоруського державного кордону в контексті етнополітичних проблем // Картографія та історія України. Зб. наук. праць. Львів - Київ - Нью-Йорк, 2000.-С. 143-149.

10. Дністрянський М. Геополітичні проблеми етнокультурної єдності і консолідації української етнічної нації в Україні // Львівська суспільно-географічна школа у національному та європейському вимірах. Львів, 2005. С. 168 – 179.

Тези і матеріали наукових конференцій:

1. Дністрянський М. С. Політико-географічне значення праць Володимира Кубійовича // Історія української географії і картографії. Тернопіль, 1995. С. 14- 15.

2. Дністрянський М. С. Деякі проблеми формування і вдосконалення політико-географічної термінології // Проблеми української наукової термінології. 1996. С. 128-129.

3. Дністрянський М. С. Етнополітичні аспекти міжконфесійної ситуації в Закарпатській Україні // Історія релігій в Україні. Львів, 1996. - С. 80-81.

4. Дністрянський М. С. Про деякі теоретико-методологічні проблеми української суспільної географії // Матеріали Всеукраїнського науково-практичного семінару. Тернопіль, 1998. - С.61-63.

5. Дністрянський М. С. Про концепцію природно-культурного ландшафту // Ландшафт як інтегруюча концепція ХХІ ст. К., 1999. - С.189-190.

6. Дністрянський М. С. Деякі концептуальні підходи до географічних досліджень етнополітичних процесів // Географічна наука та освіта в Україні. К., 2000.-С. 25-26.

7. Дністрянський М. С. Нерівномірність сільськогосподарської освоєності території України як чинник регіональної демоетнополітики // Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України. К., 2001. - С. 173-174.

8. Дністрянський М. С. Типи територіальних етнополітичних систем держав Європи і Азії: порівняльні аспекти // Теоретитчні і прикладні проблеми країнознавства і краєзнавства. Рівне, 2002.- С. 80-83.

9. Дністрянський М. С. Геоетнополітичні конфлікти: структурно-функціональна зумовленість, типологія, проблеми попередження // Сучасні проблеми і тенденції розвитку географічної науки. Львів, 2003. С. 69-71.

10 Дністрянський М. С. Етнополітична географія як напрям наукових досліджень: концептуальні положення і підходи // Географічна освіта і наука в Україні. К., 2003. С. 42-43.

11. Дністрянський М. С. Вплив природного середовища на територіальну організацію етнонаціональної сфери: історико-методологічні підходи та сучасні інтерпретації // Природничі науки на межі століть. Ніжин, 2004.- С.144-145.

12. Дністрянський М. С. Етнополітичне районування як інформаційна основа державної геополітики // Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України. К., 2004. С. 87-89

13. Дністрянський М. С. Регіональні етнополітичні проблеми України і Криму в контексті конструктивної зрівноваженої геополітики // Геополитические и географические проблемы Крыма в многовекторном измерении Украины. Симферополь, 2004. С. 26-28

14. Дністрянський М. С. Поняття нації в українській суспільно-географічній і громадсько-політичній думці першої половини ХХ ст. // Праці наукового товариства ім. Шевченка. Т. ХІ. Львів, 2003. С. 194-146.

15. Дністрянський М. С. Концептуальні принципи конструктивної зрівноваженої геополітики // Україна: географічні проблеми сталого розвитку. Зб. наук. праць. В 4 – х т. Т. 3. К.: ВГЛ Обрії, 2004. С. 13-15.