Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Соціальна медицина


Козаченко Ольга Василівна. Фактори ризику захворюваності і смертності немовлят в сільській місцевості : дис... канд. мед. наук: 14.02.03 / Одеський держ. медичний ун-т. — О., 2007. — 281арк. — Бібліогр.: арк. 190-221.



Анотація до роботи:

Козаченко О.В. Фактори ризику захворюваності і смертності немовлят в сільській місцевості. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.03 — соціальна медицина. — Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2007.

Дисертацію присвячено вивченню проблеми формування здоров’я немовлят в сільських сім’ях під впливом різноманітних факторів. Розроблена і впроваджена методика медико-соціального дослідження сільської сім’ї з дитиною першого року життя, спрямована на виявлення та оцінку факторів ризику виникнення захворювань і смерті немовлят; на визначення сімей за групами ризику.

Встановлені найбільш важливі фактори ризику захворюваності й смертності немовлят, згруповані як сімейні, детерміновані матір’ю та дитиною, медико-організаційні; сім’ї розподілені за групами високого, середнього, низького ризику. Науково обґрунтована системна функціонально-організаційна модель сімейної диспансеризації в сільській місцевості. Розроблена технологія поетапної сімейної диспансеризації для запобігання виникненню випадків захворювань і смерті немовлят на основі обліку і своєчасної корекції негативного впливу факторів ризику. Її ефективність на етапах запропонованої оптимізованої системи надання медичної допомоги дітним сім’ям сільської місцевості підтверджена результатами впровадження окремих елементів розробленої моделі.

Комплексним соціально-гігієнічним дослідженням встановлені закономірності та особливості формування здоров’я немовлят у сільській місцевості Одеської області за показниками захворюваності та смертності залежно від факторів ризику різної етіології, визначені найбільш вагомі з них, що стало підставою для розробки і наукового обгрунтування функціонально-організаційної моделі якісно нової медико-профілактичної системи сімейної диспансеризації на чолі з сімейним лікарем, впровадження її елементів довело медичну ефективність.

1. Встановлена різноспрямована тенденція зростання захворюваності та зниження смертності немовлят у сільських районах за показниками швидкості й темпу відповідно Ї 115,22 і (–31,91) % і 215,22 і (–68,09) %. Показано, що перші рангові місця у структурі захворюваності немовлят посідають хвороби органів дихання, а в структурі причин їх смертності — окремі стани, що виникають у перинатальному періоді, зі зростанням їх питомої ваги (31,30 % Ї 1995 р.; 33,21 % Ї 2000 р. і 38,84 % Ї 2004 р.), а також природжені вади розвитку з коливаннями (23,20; 28,88 і 26,03 %) у ті ж роки.

2. Доведений вплив на формування здоров’я немовлят 4 груп факторів ризику: сімейних, детермінованих матір’ю, дитиною та діяльністю лікувально-профілактичних закладів. Першоранговим і стійким у часі серед сімейних факторів захворюваності та смертності немовлят є житлові й матеріальні умови життя, харчування; нуклеарність і багатодітність сімей; серед материнських Ї освіта, стан соматичного та репродуктивного здоров’я, вживання алкоголю; детермінованих дитиною — її здоров’я, терміни прикладання до грудей, раннє штучне і змішане вигодовування; медичних факторів — якість лікувально-профілактичних заходів жіночої консультації; якість педіатричної допомоги дитині відділенням патології новонароджених, дитячою консультацією і стаціонаром у ранньому та пізньому неонатальному і постнеонатальному періодах.

3. Встановлено, що провідну роль у впливі на смертність немовлят у сільській місцевості відіграють 192 фактори ризику, виявлені з допомогою послідовного аналізу, в тому числі серед 49 сімейних Ї показники багатодітності та чисельності родини ( 8), прожитковий мінімум, прогностичні коефіцієнти яких становлять у балах відповідно (+7), (+6) і (+3); серед 35 детермінованих матір’ю Ї порядковий номер пологів 5 Ї (+4) бали; а серед 92 детермінованих дитиною Ї окремі інфекційні та паразитарні хвороби Ї (+5), хвороби крові й кровотворних органів Ї (+6), а як супровідні захворювання — ендокринні хвороби, розлади харчування та обміну речовин Ї (+5) балів; серед 16 медико-організаційних — кратність лікарських патронажів до новонародженого і до дитини від 1 до 12 міс менше норми Ї по (+2) бали.

4. Запропонована, обґрунтована, розроблена й впроваджена методика комплексного медико-соціального дослідження сільських сімей з дітьми, основною метою якої є виявлення факторів ризику захворюваності та смертності немовлят; виділення сімей груп ризику на основі створених оціночно-прогностичних таблиць для індивідуального прогнозування ймовірності виникнення у них випадків захворювань і смерті немовлят; розробка комплексних профілактичних програм, диференційованих за групами сімейного ризику.

5. Запропонований за результатами дослідження науково-обгрунтований підхід до прогнозування ризику виникнення випадків захворювань і смерті немовлят, що базується на підсумовуванні прогностичних коефіцієнтів, зведених у прогностичні таблиці, та їх оцінки за пропонованою шкалою, забезпечив можливість формування груп ризику сімей, виокремлення з них груп високого, середнього й низького ризику, встановлення за ними постійного динамічного спостереження. Доведено, що в сільській місцевості групу високого ризику за сімейними факторами складають 45,80 % сімей, а за всіма чотирма групами факторів ризику (сімейними, детермінованими матір’ю, дитиною й діяльністю ЛПЗ) — 60,99 % сімей, що характерно для сільської місцевості України.

6. Науково обґрунтована, розроблена й апробована функціонально-організаційна структурна модель якісно нової оптимізованої медико-профілактичної системи сімейної диспансеризації в сільській місцевості. Показано, що центральною фігурою в ній став сімейний лікар, якісно новими елементами Ї сімейні центри (первинний, міжрайонний, регіональний і національний), а невід’ємною складовою Ї нова технологія поетапної сімейної диспансеризації, що грунтується на принципах системності й функціональної єдності, яка дозволяє, зберігаючи чинну систему охорони здоров’я, функціонально поєднати її елементи між собою з метою впливу на дітні сім’ї для недопущення і зниження кількості випадків захворювань і смерті немовлят.

7. Впровадження елементів запропонованої функціонально-організаційної моделі системи сімейної диспансеризації в сільській місцевості дозволило забезпечити реалізацію заходів на 4 етапах надання медичної допомоги дітним сім’ям у медичному, психологічному, правовому, соціальному і методично-організаційному аспектах. Подальше інтегрування медичних і немедичних заходів усіх секторів суспільства, спрямованих на покращання профілактики випадків захворювань і смерті немовлят у сільських сім’ях, пов’язується з уведенням в дію сімейних центрів.

8. Ефективність запропонованої моделі доведена за період 2000–2004 рр. позитивним зрушенням рівнів смертності немовлят у всіх 11 базових районах дослідження при темпі зниження (–82,48) % і швидкості (–17,52) %, у решті 15 районах Ї (–70,88) і (–29,12) % відповідно; темпами її зниження при подальшому спостереженні до 2006 р. порівняно з 2000 р. в 11 районах дослідження (–76,77) % при швидкості (–23,23) % та в експериментальній групі Ї (–72,63) і (–27,37) %; в решті 15 Ї (–61,30) і (–38,70) %, у всіх сільських районах Ї (–72,61) і (–27,39) % відповідно; а також рівнем використаного коефіцієнту ефективності сімейної диспансеризації більшим за одиницю (1,50 Ї серед всіх досліджуваних сімей у районах впровадження; 1,06 Ї у районах основної та порівнювальної груп і 1,97 Ї в експериментальних).

9. Отримані результати дозволяють рекомендувати запропоновану модель для впровадження в інших регіонах України.

Публікації автора:

У наукових виданнях, що регламентовані ВАК України:

1. Тинтюк Д.В., Козаченко О.В. Думка лікарів щодо удосконалення первинної медико-санітарної допомоги дітям віком до року у сільській місцевості півдня України // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 1994. – № 2. – С. 8–10. Дисертантом проведено збір і аналіз статистичного матеріалу, узагальнення результатів, сформульовані висновки, написана стаття.

2. Козаченко О.В. Актуальні проблеми вигодування немовлят в південному регіоні України // Довкілля та здоров’я. – 2000. – № 3. – С. 35–36.

3. Козаченко О.В. Смертність немовлят у сільській місцевості Одеської області // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2000. – № 6. – С. 8–11.

4. Колоденко В.О., Козаченко О.В. Напрямки удосконалення первинної медико-санітарної допомоги // Одес. мед. журнал. – 2000. – № 6. – С. 87–89. Дисертантом проведений аналіз літератури, збір та аналіз статистичного матеріалу, узагальнені результати, сформульовані висновки, написана стаття.

5. Козаченко О.В. Захворюваність немовлят в сільський місцевості південного регіону України // Лікар. справа – Врач. дело. – 2001. – № 1. – С. 123–128.

6. Козаченко О.В. Проблеми комплексної оцінки здоров’я дитячого населення південного регіону України // Одес. мед. журнал. – 2001. – № 1. – С. 81–84.

7. Козаченко О.В. Сучасні погляди на фактори, що визначають стан здоров’я немовлят, і на розвиток профілактичних технологій у системі охорони материнства та дитинства // Укр. мед. часопис. – 2005. – Т. ХІ/ХІІ, № 6 (50). – С. 47–56.

В інших наукових виданнях за темою дисертації:

8. Кадастры и атлас карт медико-геологических аномалий на территории Одесской области / Редакторы: И.В. Носырев, Д.В. Тинтюк. Авторы: А.М. Анисимов, С.А. Батечко, В.В. Кенц, О.В. Козаченко, А.Д. Корвецкий, Е.П., Крамских, И.В. Носырев, В.П. Гунько, В.М. Робул, А.И. Сидячекно, Д.В. Тинтюк, А.В. Чепижко. – Одесса, 1991. – 176 с. Дисертантом здійснена постановка завдань дослідження; проведено збір, аналіз статистичного матеріалу й підготовку до картографування; обговорення результатів.

9. Захарченко Е.М., Козаченко О.В., Ратовский И.И. Семейные факторы здоровья. – Одесса, 1993. – 57 с. Дисертантом проведений аналіз літературних джерел, визначені метологічні підходи, написана брошура.

10. Состояние и перспективы организации первичной медико-санитарной помощи сельскому населению Одесской области / Д.В. Тинтюк, Г.И. Подолинный, Е.М. Захарченко, О.В. Козаченко, А.Д. Корвецкий, С.А. Батечко // Соц. гигиена, организация здравоохранения и история медицины: Респ. сб. – Вып. 24. – К., 1993. – С. 93–96. Дисертантом визначені завдання дослідження, проведений аналіз літератури, обговорені результати, написані висновки.

11. Козаченко О.В. Рекомендації до організації медичної допомоги сільській сім’ї з дітьми при переході на посімейне обслуговування населення // Формування та реалізація регіональної політики в галузі охорони здоров’я: Матер. наук.-практ. конф. за міжнар. участі (24–25 квітня 2002 р.). – Одеса: ОРІДУ УАДУ, 2002. – С. 251–261.

12. Козаченко О.В. Напрямки реалізації регіональної політики в системі охорони материнства та дитинства // Регіональна політика в галузі охорони здоров’я: шляхи формування та реалізації: Матер. наук.-практ. конф. за міжнар. участі (24–25 квітня 2003 р.). – О.: ОРІДУ УАДУ, 2003. – С. 223–234.

13. Козаченко О.В., Корвецький О.Д. Проблеми теорії та практики сімейної медицини в НДР кафедри СМУЕОЗ ОДМУ: (1990-2003) // Сучасний стан та перспективи розвитку соціальної медицини та організації охорони здоров’я: напрямки та шляхи реформування системи охорони здоров’я (до 80-тирічного ювілею кафедри соціальної медицини, управління та економіки охорони здоров’я): Матер. міжнар. наук.-практ. конф. (18–19 вересня 2003 р.). – Одеса: Одес. держ. мед. ун-т, 2003. – С. 116–129. Дисертантом визначені мета й завдання дослідження, проведено аналіз літературних джерел, формулювання висновків, написання статті, підготовка до друку.

14. Козаченко О.В. Здоров’я жінки-матері, як фактор, що детермінує здоров’я дитини // Сучасний стан та перспективи розвитку соціальної медицини та організації охорони здоров’я: напрямки та шляхи реформування системи охорони здоров’я (до 80-тирічного ювілею кафедри соціальної медицини, управління та економіки охорони здоров’я): Матер. міжнар. наук.-практ. конф. (18–19 вересня 2003 р.). – Одеса: Одес. держ. мед. ун-т, 2003. – С. 142–147.

15. Козаченко О.В. Епідеміологічний метод в медико-соціальном дослідженні здоров’я немовлят із сільських сімей Одеської області // Інтеграція української медичної освіти з європейським і американським освітнім простором: Матер. Всеукр. навч.-наук. конф. (15–16 травня 2006 р.). – Тернопіль, 2006. – С. 266–270.

16. Козаченко О.В. Оцінка ефективності функціонування моделі поетапної сімейної диспансеризації // Наукові дослідження – теорія та експеримент’2006: Матер. другої міжнар. наук.-практ. конф. (15–17 травня 2006 р.). – Полтава: ІнтерГрафіка, 2006. – С. 31–35.

17. Развитие первичной медико-санитарной помощи населению в новых условиях хозяйствования / Д.В. Тинтюк, А.Д. Корвецкий, А.Н. Намятый, О.В. Козаченко // Матер. 2-го съезда соц. гигиенистов и организаторов здравоохранения Украины. – Киев, 1990. – Ч. 2. – С. 137–138. Дисертантом проведений аналіз літературних джерел, написані висновки.

18. Захарченко Е.М., Козаченко О.В. Семейные факторы здоровья детей // Здоровый образ жизни: Тез. науч.-практ. конф. (25 ноября 1991 г.). – Одесса, 1991. – С. 44–44. Дисертантом визначені завдання дослідження, проведені аналіз й обговорення результатів.

19. Тинтюк Д.В., Захарченко Е.М., Козаченко О.В. О семейных факторах здоровья // Здоровый образ жизни: Тез. науч.-практ. конф. (25 ноября 1991 г.). – Одесса, 1991. – С. 130–130. Дисертантом визначені завдання дослідження, проведено аналіз літератури і статистичних даних, обговорення результатів.

20. Тинтюк Д.В., Козаченко О.В. Младенческая смертность как интегрированный показатель здоровья // Здоровый образ жизни: Тез. науч.-практ. конф. (25 ноября 1991 г.). – Одесса, 1991. – С. 130–131. Дисертантом здійснено аналіз літературних джерел і статистичного матеріалу, визначено методологічні підходи, узагальнено результати, написано тези.

21. Тинтюк Д.В., Козаченко О.В. Мнение врачей о перспективных формах организации медико-санитарной помощи // Актуальные проблемы медицины транспорта: Тез. док. Укр. межведомственной науч.-практ. конф. (22–24 сентября 1993 г.). – Одесса, 1993. – Ч. 2. – С. 364–364. Дисертантом визначені мета й завдання дослідження, проведені збір й аналіз статистичних даних, обговорення результатів, написання тез.

22. О месте и роли семейного врача в системе оказания медицинской помощи работникам транспорта / Д.В. Тинтюк, А.Н. Намятый, Г.И. Подолинный, А.Д. Корвецкий, О.В. Козаченко // Актуальные проблемы медицины транспорта: Тез. док. Укр. межведомственной науч.-практ. конф. (22–24 сентября 1993 г.). – Одесса, 1993 – Ч. 2. – С. 365–365. Дисертантом визначені завдання та обговорені результати дослідження.

23. Роль семейного врача в совершенствовании ПМСП сельскому населению / Д.В. Тинтюк, Г.И. Подолинный, А.Д. Корвецкий, О.В. Козаченко // Современные аспекты фармакотерапии заболеваний внутренних органов: Тез. док. науч.-прак. конф. (февраль 1993 г.).– Одесса, 1993. – С. 65–66. Дисертантом здійснені постановка завдань дослідження, обговорення результатів, підготовка матеріалів до друку.

24. Соціологічне дослідження як найважливіший напрям у вивченні стану здоров’я дітей / Д.В. Тинтюк, О.В. Козаченко, О.Д. Корвецький, С.А. Батечко // Соціологічний вимір вищої освіти України: Метод. зб. програм, тематичних планів, тез лекцій. – К., 1993. – С. 119–120. Дисертантом визначені мета й завдання дослідження, проведено аналіз літератури, збір і аналіз статистичних даних, обговорення результатів, формулювання висновків, написання тез.

25. Профилактика – основной резерв сохранения здоровья детей / Е.М. Захарченко, О.В. Козаченко, В.Е. Лосева, И.И. Ратовский // Вопросы профилактики: Матер. науч.-практ. конф. – Одесса, 1995. – С. 17–19. Дисертантом визначені мета й завдання дослідження, проведено аналіз літератури, збір і аналіз статданих, обговорення результатів, формулювання висновків, написання тез.

26. Козаченко О.В. Наукове обгрунтування управління профілактикою порушень здоров’я дітей до року у сільських сім’ях півдня України: Тези доп. 6-го конгр. СФУЛТ (9–14 вересня 1996 р.). – Одеса, 1996. – С. 9–9.

27. Козаченко О.В. Фактори ризику захворюваності і смертності немовлят в сільській місцевості південного регіону України: Матер. 7-го конгр. СФУЛТ (16–20 серпня 1998 р.). – Ужгород, 1998. – С. 120–120.

28. Козаченко О.В. Медико-соціальна характеристика сільської дітної сім’ї та перспективи сімейної медицини на півдні України / Актуальні питання сімейної медицини: Тези доп. 3-ї Укр. наук.-практ. конф. з питань сімейної медицини з міжнар. участю (19–20 жовтня 2000 р.). – Одеса, 2000. – С. 24–26.

29. Козаченко О.В. Напрямки удосконалення профілактичної допомоги сім’ям з немовлятами: історичний аспект // Ювілейний VIII з’їзд ВУЛТ. Присвячений 15-річчю організації (1990 – 2005 рр.) (21–22 квітня 2005 р.). – К., 2005. – С. 466–467.

30. Козаченко О.В. Сімейна диспансеризація в закладах системи охорони материнства і дитинства сільського району // Ювілейний VIII з’їзд ВУЛТ (21–22 квітня 2005 р.). – К., 2005. – С. 555–555.

31. Козаченко О.В. Валеологічний підхід як напрямок удосконалення профілактичної допомоги сільським сім’ям з немовлятами // Сучасні досягнення спортивної медицини, лікувальної фізкультури та валеології: Матер. ХІ міжнар. наук.-практ. конф. (9–10 червня 2005 р.). – Одеса, 2005. – С. 120–122.

32. Журавель В.І., Козаченко О.В. Медико-соціальне дослідження сім’ї, яка має дитину першого року життя: Методичні рекомендації. – К.: МОЗ України, УЦНМІПЛР. – 2004. – 27 с. Дисертантом визначені методологічні підходи, розроблена методика медико-соціального дослідження сім’ї з дитиною першого року життя, проведені збір і аналіз статистичних даних; апробація методики, написання методичних рекомендацій, підготовка до друку.

33. Козаченко О.В. Організаційні принципи сімейної диспансеризації в сільській місцевості: Інформ. лист. – К.: МОЗ України, УЦНМІПЛР. – 2000. – 3 с.