Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Технологія ліків та організація фармацевтичної справи


Пушак Катерина Іванівна. Фармакоекономічні дослідження лікарських засобів для запобігання вагітності та лікування клімактеричних розладів у жінок : Дис... канд. наук: 15.00.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Пушак К.І. Фармакоекономічні дослідження лікарських засобів для запобігання вагітності та лікування клімактеричних розладів у жінок. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 – технологія ліків та організація фармацевтичної справи. – Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Міністерство охорони здоров’я України, Львів, 2008.

Дисертацію присвячено фармакоекономічній оцінці контрацептивів і схем фармакотерапії клімактеричних розладів, розробці відповідної інформаційної складової для оптимізації лікарського забезпечення жінок. Вперше теоретично обґрунтовано та апробовано методики фармакоекономічного аналізу гормональних контрацептивів і препаратів для лікування клімактеричних розладів методами „вартість-ефективність” і „мінімізація вартості”. Визначено перелік перспективних препаратів при запровадженні формулярної системи в Україні.

Обґрунтовано роль провізора та напрямки фармацевтичної опіки жінок репродуктивного і постменопаузного віку.

Запропоновано комп’ютерну базу даних „Інформаційне забезпечення та моніторинг застосування лікарських засобів – гормональних контрацептивів”.

  1. Вперше теоретично обґрунтовано та апробовано методики фармакоекономічного аналізу лікарських засобів для запобігання вагітності з урахуванням їхніх маркетингових характеристик. Опрацьована комп’ютерна база даних про контрацептиви з поданням їх фармакоекономічних показників та даних доказової медицини для покращення інформаційного забезпечення спеціалістів, визначення потреби в препаратах, що актуально при реалізації Державної програми „Репродуктивне здоров’я нації” на період до 2015 року. Обґрунтовано методичні підходи та опрацьовано методики фармакоекономічного аналізу препаратів для лікування клімактеричних розладів з урахуванням динаміки показників захворюваності жінок в менопаузі.

  2. Вивчено маркетингові характеристики арсеналу контрацептивів: 93 засоби, з них 37 – гормональні препарати, які є виключно іноземного виробництва. Досліджено, що за період існування гормональних контрацептивів в Україні з 1972 року максимальне оновлення арсеналу відбулося у 1984 – 1993 рр. (Ко 0,85), а найінтенсивніше розширення номенклатури – в 2000 – 2008 рр. за рахунок впровадження препаратів у нових лікарських формах, а також 8-ми низько- і мікродозованих препаратів.

  3. Запропоновано методики оцінки попиту на лікарські засоби для запобігання вагітності та потреби в інформації про них серед жінок. Виявлено, що високий попит характерний для 11 контрацептивів. Встановлено, що домінуючими факторами вибору засобу контрацепції є зручність застосування (52%), висока ефективність (33%), а вартість препарату важлива лише для 10% опитаних. Сформульовано основні напрями фармацевтичної опіки при відпуску контрацептивів: інформування жінок про раціональне застосування, переваги, недоліки, побічні ефекти препаратів, їх попередження та усунення.

  4. Узагальнено наукову інформацію про показники ефективності та побічні дії засобів для запобігання вагітності за даними доказової медицини. Визначено, що гормональні контрацептиви мають лікувальні ефекти та низький ризик побічних ефектів при застосуванні менше 10 років.

  5. Вперше обґрунтовано методику фармакоекономічного аналізу гормональних контрацептивів методом „вартість-ефективність” з використанням показника комплаєнтності відповідно до міжнародних вимог. Встановлено, що оптимальне значення КВЕ мають гестагенні контрацептиви депо-провера – 16,22 грн/% та мірена – 22,51 грн/%; серед комбінованих естроген-гестагенних контрацептивів у різних лікарських формах оптимальним КВЕ характеризується препарат новарінг – 13,81 грн/%.

  6. Опрацьовано методику фармакоекономічного аналізу „вартість-ефективність” гормональних контрацептивів з урахуванням фактору побічної дії та визначено, що при використанні препарату з гестагеном другого покоління витрати на контрацепцію зростають на 16-60% за рахунок усунення побічної реакції.

  7. Запропоновано методику фармакоекономічного аналізу „мінімізація вартості” гормональних контрацептивів та обґрунтовано економічну вигоду при використанні препаратів: ліндинет 20, ліндинет 30, мерсилон, мікрогінон, мінізістон, новінет, регулон, сілест, тризістон, триквілар – вартість річного курсу контрацепції якими для однієї жінки становить 193-505 грн. Розроблено методичні підходи до прогнозування потреби у контрацептивах на прикладі Львівської області.

  8. Розроблено проблемно-орієнтовану на лікарів і провізорів комп’ютерну базу даних про гормональні контрацептиви, що надає комплексне інформаційне забезпечення включно з релевантними рекомендаціями ВООЗ, даними доказової медицини, фармакоекономічними показниками, результатами моніторингу побічних ефектів за інформацією ДФЦ МОЗ України, принципами фармацевтичної опіки при відпуску препаратів.

  9. Вперше проведено маркетинговий аналіз гормональних, гомеопатичних, фітопрепаратів для лікування клімактеричних порушень у жінок. Встановлено, що в Україні арсенал представлений 58 торговими назвами препаратів, 62% з яких – гормональні, в основному у лікарських формах для перорального і зовнішнього (гель, крем) застосування. У БНФ входить значно більша кількість цих препаратів у нових лікарських формах (трансдермальні пластирі, імплантанти, вагінальні кільця). Обґрунтовано доцільність національного виробництва і впровадження на вітчизняний ринок трансдермальних систем для замісної гормонотерапії у жінок.

  10. Запропоновано методики фармакоекономічного аналізу препаратів для лікування клімактеричних розладів методами „вартість-ефективність” і „мінімізація вартості”. Обґрунтовано рекомендації щодо включення до Державного Формуляру України 14 гормональних препаратів, вартість одномісячного курсу лікування якими – менше 100 грн: дивіна, естерлан, естрамон 50, паузогест, естріол-М, дивігель (0,5 г), клімен, клімодієн, клімонорм, овестин (табл.), прогінова, фемостон1мг+10мг, фемостон2мг+10мг, фемостон конті; одного фіто- і 4-х гомеопатичних препаратів, вартість мінімального курсу лікування – 107-195 грн: клімадинон (р-н), гінекохеель, клімаксан, клімакто-гран, клімакт-хеель.

  11. Підготовлено, видано і впроваджено у практичну діяльність аптечних закладів України, навчальний процес провізорів, Інституту досліджень та тренінгів Джона Сноу (м. Київ) для реалізації Міжнародного проекту з планування сім’ї та покращення репродуктивного здоров’я в Україні методичні рекомендації з маркетингового і фармакоекономічного аналізу лікарських засобів для запобігання вагітності.

Публікації автора:

  1. Фармацевтична інформатика: монографія / Б. Л. Парновський, М. В. Слабий, О. М. Заліська, А. І. Бойко, О. Б. Блавацька, Г. В. Крамаренко, Г. Ю. Яцкова, А. А. Лендяк, О. В. Парамош, К. І. Пушак, Ю. В. Майнич, І. Г. Мудрак, М. Я. Підгірна. – Львів : Кварт, 2008. – 446 с. (Особистий внесок: самостійно опрацьовано підрозділ монографії „База даних „Інформаційне забезпечення та моніторинг застосування лікарських засобів – гормональних контрацептивів”.)

  2. Заліська О. М. Дослідження ролі фармакоекономіки і фармацевтичної опіки для профілактики і лікування захворювань / О. М. Заліська, К. І. Пушак // Вісник фармації. – 2004. – № 4. – С. 45-49. (Особистий внесок: обґрунтовано і представлено рекомендації щодо фармакоекономічного аналізу і фармацевтичної опіки профілактичних лікарських засобів.)

  3. Актуальні проблеми фармацевтичної профілактики / К. І. Пушак, І. І. Даценко, Б. Л. Парновський, Г. Ю. Яцкова // Фармац. журн. – 2005. – № 1 – С. 3-5. (Особистий внесок: проведено аналіз фахової літератури, обґрунтовано потребу в інформації про лікарські засоби для профілактики, підготовлено статтю до друку.)

  4. Пушак К. І. Аналіз динаміки арсеналу гормональних контрацептивів та вивчення фармацевтичних аспектів контрацепції в Україні / К. І. Пушак, О. М. Заліська // Фармац. журн. – 2005. – № 5. – С. 22-26. (Особистий внесок: здійснено аналіз динаміки арсеналу гормональних контрацептивів за 1972 – 2005 рр. з обчисленням коефіцієнтів оновлення та стабільності, проаналізовано попит на контрацептиви, підготовлено статтю до друку.)

  5. Пушак К. І. Можливості та напрямки використання комп’ютерної бази даних „Інформаційне забезпечення та моніторинг застосування лікарських засобів – гормональних контрацептивів” / К. І. Пушак, О. М. Заліська, Б. Л. Парновський // Фармац. журн. – 2007. – № 1. – С. 15-20. (Особистий внесок: опрацьовано структуру та напрями використання бази даних про гормональні контрацептиви як інформаційного забезпечення лікарів, провізорів, жінок, підготовлено статтю.)

  6. Пушак К. І. Фармакоекономічні дослідження лікарських засобів для запобігання вагітності / К. І. Пушак, О. М. Заліська // Фармац. журн. – 2008. – № 1.– С. 38-45. (Особистий внесок: обґрунтовано методики фармакоекономічного аналізу контрацептивів методами „вартість-ефективність” та „мінімізація вартості”, підготовлено статтю до друку.)

  1. Пушак К. І. Маркетингові та фармакоекономічні дослідження лікарських засобів для профілактики і лікування клімактеричних порушень у жінок / К. І. Пушак // Фармац. журн. –– 2008. – № 2. – С. 23-30.

  2. Пушак К. І. Порівняльний аналіз арсеналу лікарських засобів для лікування клімактеричних розладів у жінок / К. І. Пушак, О. М. Заліська // Фармацевтичний часопис. – 2008. – № 3. – С.102-106. (Особистий внесок: представлено фрагмент досліджень з аналізу препаратів для лікування клімактеричних розладів у БНФ, підготовлено статтю до друку.)

  3. Авторське право 16092 Україна. Комп’ютерна база даних „Інформаційне забезпечення та моніторинг застосування лікарських засобів гормональних контрацептивів / К. І. Пушак, О. І. Кордонець, Б. Л. Парновський, О. М.Заліська (Україна) ; заявка № 15904, 31.03.06; опубл.: Офіційний бюлетень „Авторське право і суміжні права”. – 2006. – № 9. – С. 45. (Особистий внесок: обґрунтовано потребу у комп’ютерній базі даних для лікарів і провізорів про гормональні контрацептиви, опрацьовано її структуру, інформаційне забезпечення, схему і напрямки використання, підготовлено матеріали до реєстрації авторського права.)

  4. Раціоналізаторська пропозиція „Комп’ютерна база даних „Інформаційне забезпечення та моніторинг застосування лікарських засобів гормональних контрацептивів” / К. І. Пушак, О. І. Кордонець, Б. Л. Парновський, О. М. Заліська // Свідоцтво на раціоналізаторську пропозицію № 1818 від 08.12.06 Львів. націон. мед. університету ім. Данила Галицького. (Особистий внесок: самостійно опрацьовано і подано до наукового відділу раціоналізаторську пропозицію щодо використання комп’ютерної бази даних.)

  5. Пушак К. І. Маркетингові та фармакоекономічні дослідження контрацептивів / К. І. Пушак // Досягнення та перспективи розвитку фармацевтичної галузі України : матеріали V Національного з’їзду фармацевтів України (м. Харків, 28-30 вересня 2005 р.). – Х. : Вид-во НФаУ, 2005. – С. 895-897.

  6. Заліська О. М. Реформування вищої фармацевтичної освіти та розробка навчальних програм відповідно до Болонського процесу / О. М. Заліська, Б. Л. Парновський, К. І. Пушак // Вища медична освіта в контексті Болонського процесу : матеріали конф. (м. Київ, 7 жовтня 2005 р.). – К., 2005. – С. 28-29. (Особистий внесок: участь у розробці перспективних напрямків оптимізації навчальної програми провізорів з питань раціональної контрацепції.)

  7. Puszak K. Badania farmakoekonomiczne preparatw antykoncepcyjnych na Ukrainie / K. Puszak, O. Zaliska // materjaly III Konferencji naukowej Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego (Warshawa, 24 pazdernika 2005 r.). – Warshawa, 2005. – Р. 12. (Особистий внесок: представлені результати фармакоекономічного аналізу „мінімізація вартості” оригінальних і генеричних гормональних контрацептивів, підготовлено матеріали на польській мові.)

  8. Пушак К. І. Роль і вплив фармацевтичних і фармакоекономічних факторів на демографічну ситуацію в Україні (дослідження на прикладі західного регіону) / К. І. Пушак, О. М. Заліська, Б. Л. Парновський // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Політика демографічного розвитку: сучасний стан та її перспективи в західному регіоні України : зб. наук. праць Інституту регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2005. – Вип. 5. – С. 482-484. (Особистий внесок: представлено фрагмент аналізу стану здоров’я жінок у Львівській області за статистичними даними, визначено фармацевтичні аспекти його покращення.)

  9. Zaliska О. A cost-effectiveness analysis of contraceptives in Ukraine / О. Zaliska, K. Pushak // ISPOR 2nd Asia-Pacific Conference (Shanghai, 5-7 March 2006). – Shanghai, 2006. – P. 52. (Особистий внесок: виконано фармакоекономічний аналіз „вартість-ефективніть” гормональних контрацептивів у різних лікарських формах, підготовлено тези.)

  10. Пушак К. И. Фармакоэкономическая оценка побочного действия гормональных контрацептивов в Украине / К. И. Пушак, О. Н. Залиская // Проблемы стандартизации в здравоохранении. – 2008. – № 1. – С. 165. (Управление качеством в здравоохранении: стандартизация, клинико-экономический анализ : тез. научн.-практ. конф. (г. Москва, 5-6 декабря 2007 г.)). (Особистий внесок: розроблено методику фармакоекономічного аналізу „вартість-ефективність” гормональних контрацептивів з урахуванням витрат на усунення їх побічної дії.)

  11. Пушак К. І. Аналіз доказових даних про фармакотерапію психоемоційних порушень у жінок в менопаузі / К. І. Пушак // Вісник фармакології та фармації. – 2008. – № 5. – С. 55-56. (Человек и Лекарство – Украина : матеріали І Національного Конгресу (м. Київ, 26-28 березня 2008 р.)).

  12. Пушак К. І. Фармакоекономічні дослідження лікарських засобів для лікування клімактеричних розладів у жінок / К. І. Пушак // Формування Національної лікарської політики за умов впровадження медичного страхування: питання освіти, теорії та практики : матеріали наук.-практ. конф. (м. Харків, 14-15 березня 2008 р.). – Х. : Вид-во НФаУ, 2008. – С. 267-269.

  13. Zaliska О. Cost-effectiveness of oral and transdermal contraceptives in Ukraine / О. Zaliska, K. Pushak // Value in Health. – 2008. – Vol. 11, № 3. – P. 247-248. (13th ISPOR Annual International Meeting. Poster Session ІІ Program (Toronto, 3-7 May 2008 у.). (Особистий внесок: запропоновано методику фармакоекономічного аналізу „вартість-ефективність” контрацептивів для перорального і трансдермального використання.)

  14. Пушак К. І. Фармакоекономічні дослідження лікарських засобів для профілактики і лікування клімактеричних розладів / К. І. Пушак // Фармакоэкономика в Украине: состояние и перспективы развития : материалы научн.-практ. конф. (г. Харьков, 30 мая 2008 г.). – Х.: Изд-во НФаУ, 2008. – С. 83-84.

  15. Фармацевтичний маркетинг. Маркетинговий аналіз лікарських засобів для запобігання вагітності : метод. рек. до семінарських занять провізорів-інтернів зі спеціальності „Загальна фармація” / [укл. : К. І. Пушак ; за ред. О. М. Заліської]. – Львів : Підрозділ оперативного друку ЛНМУ імені Данила Галицького, 2006. – 53 с.

Окрім вказаних друкованих праць результати досліджень опубліковані ще у 9 статтях та 8 тезах доповідей.