Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Фармацевтична хімія та фармакогнозія


Цвеюк Надія Петрівна. Фармакогностичне дослідження тирличу ваточниковидного : дис... канд. фармац. наук: 15.00.02 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Цвеюк Н.П. Фармакогностичне дослідження тирличу ваточниковидного. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.02 – фармацевтична хімія та фармакогнозія. – Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України. – Київ, 2005.

В дисертації представлені результати фармакогностичного дослідження тирличу ваточниковидного. Проведено систематичні фітохімічні, фармакологічні і ресурсознавчі дослідження тирличу ваточниковидного. Ідентифіковано 4 флавоноїди, ксантон, 3 фенолкарбонові кислоти. Проведено вивчення вмісту біологічно активних речовин в коренях і траві тирличу ваточниковидного в залежності від фази вегетації і місця зростання рослини. Водно-спиртовий екстракт коренів і сухі екстракти коренів і трави є нетоксичними і проявляють гепатозахисну і протизапальну активність. Виявлені місця зростання рослини на території Українських Карпат, встановлені запаси надземних і підземних органів.

На основі дослідженого хімічного складу та вивчених фармакологічних властивостей запропоновано використовувати корені і траву тирличу ваточниковидного як лікарську рослинну сировину з протизапальними і гепатопротекторними властивостями, на які розроблено проекти АНД.

  1. Вперше теоретично обгрунтована і доведена практична значимість тирличу ваточниковидного як лікарської рослини, встановлено його запаси на виявлених місцях зростання і показники доброякісності трави і коренів; визначено якісний склад та кількісний вміст основних діючих речовин, розроблено спосіб одержання стандартизованих екстрактів з коренів і трави, які проявляють протизапальну і гепатозахисну активність.

  2. В підземних і надземних органах тирличу ваточниковидного виявлені флавоноїди, ксантони, іридоїди, фенолкарбонові кислоти, алкалоїди, аскорбінова кислота, вільні цукри і полісахариди.

  3. З надземних органів тирличу ваточниковидного виділено та ідентифіковано 8 речовин: 4 флавоноїди (апігенін, лютеолін, ізовітексин, ізоорієнтин), 1 ксантон (мангіферин), 3 фенолкарбонові кислоти (хлорогенова, неохлорогенова, ферулова).

  4. Одержано фракції водорозчинних полісахаридів, пектинових речовин, геміцелюлози з надземних і підземних органів тирличу ваточниковидного, в яких методом хроматографії на папері виявлено глюкозу, фруктозу, генціанозу, глюкуронову кислоту. За допомогою хроматографічного аналізу виявлено від 6 до 11 амінокислот у надземних і підземних органах тирличу ваточниковидного.

  5. Визначено кількісний вміст макро- і мікроелементів (Fe, Mg, Zn, Mn, Co, Cu, Li, Cr, Cd) в коренях і траві тирличу ваточниковидного. Вивчено динаміку нагромадження елементів у сировині протягом вегетаційного періоду, а також вплив висоти над рівнем моря на елементний склад тирличу ваточниковидного.

  6. Визначено кількісний вміст суми поліфенольних речовин, суми г-піронів, аскорбінової кислоти та вільних органічних кислот в надземних і підземних органах тирличу ваточниковидного в різні фази вегетації і з різних місць зростання. Заготовляти траву доцільно під час бутонізації і масового цвітіння, корені – на початку вегетації, або після відмирання надземної частини рослини.

  7. Розроблені проекти інструкцій із заготівлі, сушіння і зберігання трави і коренів тирличу ваточниковидного, технічні умови та проекти аналітичної нормативної документації на сировину, у специфікації яких включено показник кількісного вмісту суми г-піронів і показник гіркоти.

  8. Розроблені способи екстракції біологічно активних речовин з коренів і трави тирличу ваточниковидного водою, водно-спиртовими сумішами. За вмістом суми поліфенольних і суми г-піронових сполук найкращими екстрагентами для коренів є вода і 40% етанол, для трави – вода, 40% і 70% етанол.

  9. Водні і водно-спиртові екстракти надземних і підземних органів тирличу ваточниковидного, які вміщують флавоноїди, ксантони, іридоїди, фенолкарбонові кислоти, органічні кислоти, не токсичні, проявляють протизапальну і гепатозахисну активність. Спосіб одержання водно-спиртового екстракту з коренів тирличу ваточниковидного, який проявляє виражену гепатозахисну дію, захищений патентом України № 70451 А. На спосіб одержання екстракту з трави тирличу ваточниковидного, який проявляє гепатозахисну активність нами подано заявку на корисну модель в Укрпатент (№ заявки u 2005 00556 від 21.01.2005 р.).

  10. Встановлені місця зростання тирличу ваточниковидного на територіях Івано-Франківської, Закарпатської і Чернівецької областей площею 39,6 га. Обсяг можливих щорічних заготівель на виявлених заростях становить для коренів 965,4 кг, для трави – 1229,5 кг.

Публікації автора:

  1. Грицик А.Р., Цвеюк Н.П. Розповсюдження і запаси тирличу ваточниковидного // Зб. наук пр. КМАПО ім. П.Л.Шупика. – Київ, 2003. – Вип.12. – С. 821-826. (Здобувач особисто приймав участь у встановленні місць зростання, проводив

визначення запасів підземних і надземних органів методом модельних екземплярів).

  1. Клименко А., Грицик А., Цвеюк Н. Вивчення гепатозахисних властивостей деяких рослин роду тирлич // Ліки України. – 2003. – № 5. – С. 19-20. (Здобувач особисто приймав участь у проведенні дослідження, інтерпретації, статистичній обробці отриманих даних, написанні наукової статті).

  2. Грицик А.Р., Бензель Л.В., Цвеюк Н.П. Використання рослин роду тирлич (Gentiana L.) в медицині // Фармац. журнал. – 2003. – № 2. – С. 91-97. (Здобувач особисто приймав участь в узагальненні даних та написанні наукової статті).

  3. Грицик А.Р., Цвеюк Н.П., Мойсей У.Б. Дослідження протизапальної активності тирличу ваточниковидного // Збірник наукових статей “Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики”. – Запоріжжя:Вид-во ЗДМУ, 2004. – Вип. ХІІ – Том ІІ – С. 137-141. (Здобувач особисто приймав участь у проведенні дослідження та написанні наукової статті, виступав з доповіддю на конференції).

  4. Грицик А.Р., Цвеюк Н.П., Лейбенко Н.М., Сікорин У.Б. Перспективні рослини Карпатського регіону з гепатопротекторними та жовчогінними властивостями // Запорізький медичний журнал. – 2004. – Том 2. – № 1. – С. 99-100. (Здобувач особисто приймав участь в поданні матеріалів до статті про об’єкт дослідження).

  5. Грицик А.Р., Цвеюк Н.П. Одержання і дослідження сухих екстрактів трави тирличу ваточниковидного // Ліки України. – 2004. – № 9 (86). – С. 152. (Здобувач особисто приймав участь у виготовленні і дослідженні екстрактів, інтерпретації, статистичній обробці отриманих даних, написанні наукової статті).

  6. Пат. 70451 А, Україна, МКІ А61К35/78. Спосіб одержання екстракту з коренів тирличу ваточниковидного, який проявляє гепатозахисну активність / Цвеюк Н.П., Грицик А.Р., Клименко А.О. (Україна). – 3 с. (Здобувач особисто приймав участь у проведенні дослідження, статистичній обробці отриманих даних, підготовці матеріалів деклараційного патенту України).

  7. Грицик А.Р., Цвеюк Н.П. Тирлич ваточниковидний – перспективна лікарська рослина // Військова медицина України. – 2003. – Том 3, № 3-4. – С. 144-146. (Здобувач особисто проводив збір матеріалу, його аналіз, приймав участь в написанні статті).

  8. Цвеюк Н., Грицик А., Нєктєгаєв І., Паздерська І. Порівняльна оцінка гострої токсичності екстрактів тирличу ваточниковидного // Актуальні проблеми профілактичної медицини. Зб. наук. праць лабораторії промислової токсикології.– Дрогобич:Коло, 2004. – Вип.6. – С. 61-63. (Здобувач особисто приймав участь у проведенні дослідження, інтерпретації отриманих даних, написанні наукової статті).

  9. Цвеюк Н.П. Дослідження тирличу ваточниковидного // 7-й Міжнародний медичний конгрес студентів та молодих учених 21-23 травня. – Тернопіль: Укр-медкнига, 2003. – С. 263.

  10. Цвеюк Н.П., Грицик А.Р., Клименко А.О. Гепатозахисні властивості екстракту

коренів тирличу ваточниковидного // ІІІ Міжнародна науково-практична конференція “Наука і соціальні проблеми суспільства: медицина, фармація, біотехнологія” 21-23 травня. – Харків:Вид-во НФаУ, 2003. – Т. 1.– С. 311-312. (Здобувач особисто приймав участь у проведенні дослідження, інтерпретації, статистичній обробці отриманих даних, написанні тез).

  1. Цвеюк Н.П. Дослідження ксантонів тирличу ваточниковидного // Матеріали наукової конференції студентів та молодих вчених з міжнародною участю. – Вінниця, 2004. – С. 333.

  2. Цвеюк Н.П., Грицик А.Р. Дослідження іридоїдів тирличу ваточниковидного // Х Конгрес СФУЛТ, 26-28 серпня. – Чернівці, 2004. – С. 95. (Здобувач особисто приймав участь у проведенні дослідження, написанні тез).

  3. Цвеюк Н.П., Грицик А.Р. Тирлич ваточниковидний – перспективна рослина з лікувально-профілактичними властивостями // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Створення, виробництво, стандартизація, фармакоекономіка лікарських засобів та біологічно активних добавок” 14-15 вересня. – Тернопіль:Укрмедкнига, 2004. – С. 134-136. (Здобувач особисто приймав участь в узагальненні даних та написанні наукової статті).

  4. Цвеюк Н.П., Грицик А.Р., Бензель Л.В. Розробка технології і одержання сухих екстрактів з трави тирличу ваточниковидного // Матер. наук.-практ. семінару. Перспективи створення в Україні лікарських препаратів різної спрямованості дії. – Харків:Вид-во НФаУ, 2004. – С. 212-219. (Здобувач особисто приймав участь у проведенні дослідження, інтерпретації, статистичній обробці отриманих даних, написанні наукової статті, виступав з доповіддю на конференції).

  1. Грицик А.Р., Цвеюк Н.П., Клименко А.О. Дослідження елементного складу тирличу ваточниковидного // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю „Ліки – людині”, 3 лютого 2005 р. – Харків:Вид-во НФаУ, 2005. – С. 196-200. (Здобувач особисто приймав участь у проведенні дослідження, статистичній обробці отриманих даних, написанні наукової статті).

  2. Цвеюк Н.П., Грицик А.Р. Поширення та перспективи використання тирличу ваточниковидного в медицині: Методичні рекомендації. – Львів:ДП “Друкарня господарського відділу УМВСУ у Львівські області”, 2003. – 20 с. (Здобувач особисто особисто проводив збір матеріалу, його аналіз, приймав участь у проведенні дослідження, інтерпретації, статистичній обробці отриманих даних, приймав участь в оформленні методичних рекомендацій до друку).