Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Фармацевтична хімія та фармакогнозія


Грицик Любов Миколаївна. Фармакогностичне дослідження видів роду кремена флори України : дис... канд. фармац. наук: 15.00.02 / Івано-Франківський держ. медичний ун-т. — Івано-Франківськ, 2005. — 192арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 137-147.



Анотація до роботи:

Грицик Л. М. Фармакогностичне дослідження видів роду кремена флори України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за фахом 15.00.02 - фармацевтична хімія та фармакогнозія. - Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2006.

В дисертації представлені результати фармакогностичного дослідження видів роду кремена флори України як перспективного джерела біологічно активних речовин. Вивчено якісний склад та кількісний вміст біологічно активних речовин в надземних і підземних органах к. гібридної, к. білої та к. несправжньої. Вивчена динаміка нагромадження діючих речовин в сировині в залежності від фази вегетації та місця зростання. З листків і кореневищ к. гібридної виділено та ідентифіковано 4 гідроксикоричні кислоти, 5 флавоноїдів. Екстракти з листків і кореневищ к. гібридної не токсичні, проявляють ранозагоювальну, протизапальну і антимікробну дії. На основі екстракту з листків к. гібридної розроблено мазь з ранозагоювальною дією.

Виявлені місця зростання к. гібридної та к. білої на території західних областей України, встановлені запаси сировини. Розроблена методика спектрофотометричного визначення суми фенольних сполук в перерахунку на хлорогенову кислоту.

1. Вперше теоретично обґрунтовано і доведено практичну значимість трьох видів кремени флори України як джерела біологічно активних речовин, встановлено запаси к. гібридної і к. білої на виявлених місцях зростання, визначено якісний склад і кількісний вміст основних діючих речовин, розроблено спосіб одержання екстрактів з кореневищ і листків кремени гібридної, які проявляють ранозагоювальну, антибактеріальну і протизапальну активність.

2. В листках і кореневищах к. гібридної, к. білої і к. несправжньої виявлені дубильні речовини, флавоноїди, гідроксикоричні кислоти, сапоніни, аскорбінову і органічні кислоти, вільні цукри і полісахариди, сліди алкалоїдів.

3. В листках видів роду кремена виявлено 10 вільних амінокислот, з них 5 незамінимі; у кореневищах – 7, з них 3 незамінимі. Встановлено якісний склад органічних кислот в сировині видів роду кремена. В листках досліджуваних видів ідентифіковано 6 органічних кислот (аскорбінова, щавелева, лимонна, бензойна, янтарна, винна), а в кореневищах – 5 (аскорбінова, щавелева, лимонна, бензойна, винна).

4. Виділено фракції водорозчинних полісахаридів, пектинових речовин, геміцелюлози А і Б з листків і кореневищ видів роду кремена, в яких методом хроматографії на папері та тонкому шарі сорбенту виявлено моноцукри глюкозу, фруктозу, рамнозу, глюкуронову та галактуронову кислоти.

5. З надземних і підземних органів к. гібридної виділено в індивідуальному стані 9 речовин: 4 гідроксикоричні кислоти (хлорогенова, неохлорогенова, кофейна, ферулова), 5 флавоноїдів (кверцетин, кемпферол, рутин, астрагалін, гіперозид).

6. Визначено кількісний вміст дубильних речовин, суми фенольних сполук, флавоноїдів, аскорбінової та вільних органічних кислот, водорозчинних полісахаридів в надземних і підземних органах к. гібридної, к. білої, к. несправжньої. За вмістом основних діючих речовин листки к. білої і к. несправжньої можуть бути рівноцінною і додатковою рослинною сировиною до листків к. гібридної, а кореневища досліджуваних видів – джерелом біологічно активних речовин.

7. Розроблені способи екстракції БАР з листків і кореневищ к. гібридної водою та водно-спиртовими сумішами. Вихід екстрактів для кореневищ к. гібридної становить 33,84 - 36,40 %, для листків - 31,22 - 33,60 % в залежності від виду екстрагенту. Водні та водно-спиртові екстракти листків і кореневищ к. гібридної не токсичні, проявляють ранозагоювальну, протизапальну і антимікробну дії. Найкращу ранозагоювальну активність виявляє водно-спиртовий екстракт з листків кремени гібридної, спосіб одержання якого захищений патентом України № 8388.

8. На основі екстракту з листків кремени гібридної розроблено склад мазі та запропоновано технологію її виробництва, на спосіб виготовлення і застосування якої одержано патент України № 8556.

9. Встановлені місця зростання к. гібридної і к. білої на території Івано-Франківської, Закарпатської і Львівської областей. Обсяги можливих щорічних заготівель для листків даних видів на встановлених заростях становить 11,18 і 12,26 т відповідно, кореневищ – 0,84 і 1,37 т відповідно. Запаси сировини к. гібридної і к. білої достатні для промислової заготівлі як можливої лікарської рослинної сировини.


10. Розроблена методика спектрофотометричного визначення суми фенольних сполук в перерахунку на хлорогенову кислоту. Відносна похибка методики складає ± 3,65%. Встановлено, що в листках к. гібридної міститься від 9,82 до 13,50% суми фенольних сполук. Розроблена методика включена в проект АНД „Кремени гібридної листки”.

16

11. Визначено кількісний вміст основних груп БАР в листках і кореневищах к. гібридної і к. білої в залежності від фази вегетації та місця зростання. Максимальний вміст БАР в листках нагромаджується в період масової вегетації, в кореневищах – на початку вегетації та відмирання надземної частини. Вміст БАР в сировині видів роду кремена в залежності від місця зростання суттєво не відрізняється.

12. Встановлено числові показники для оцінки доброякісності листків к. гібридної: вміст суми фенольних сполук не менше 9,0%, втрата в масі при висушуванні не більше 13%, золи загальної не більше 10%, золи, нерозчинної в 10% розчині хлористоводневої кислоти не більше 2,0%, пожовтілих і почорнілих частин листків не більше 5,0%, органічних домішок не більше 2,0%, мінеральних домішок не більше 1,0%. Термін придатності рослинної сировини - 2 роки. Показники тотожності і доброякісності сировини включені до ТУ України на листки кремени гібридної (ТУ У 15.8-30983669-006:2005).

13. Розроблені проекти АНД „Кремени гібридної листки” та інструкції з заготівлі і сушіння сировини кремени гібридної.

Публікації автора:

1. Цвеюк Н.П., Гавкалюк М.І., Клименко А.О., Грицик Л.М., Грицик А.Р. Використання лікарських рослин Карпат в дерматології // Вісник фармації. - 2002. - № 2. - С. 67 - 68. (Здобувач особисто проводив збір матеріалу щодо свого об’єкту дослідження).

  1. Грицик Л.М., Бензель Л.В. Дослідження кремени гібридної // Збірник наукових статей. Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики. - Випуск ХІІ, Т. ІІІ. - Запоріжжя, 2004. - С. 160 - 163. (Здобувач особисто приймав участь в узагальненні даних та написанні наукової статті).

  2. Грицик Л.М., Бензель Л.В. Перспективи використання рослин роду кремена в медицині та фармації // Фітотерапія. Часопис. - 2005. - № 2. - С. 44 - 49. (Здобувач особисто проводив збір матеріалів, приймав участь в узагальненні даних та написанні наукової статті).

  3. Грицик Л., Капелюха А., Сребродольський О. Одержання екстрактів і фракцій біологічно активних речовин кремени гібридної та вивчення їх антимікробної активності // Ліки України. - 2005. - № 10. - С. 115 - 116. (Здобувач особисто приймав участь у проведенні дослідження, інтерпретації отриманих даних, написанні наукової статті).

  4. Патент на корисну модель № 8388. Спосіб одержання екстракту з ранозагоюючою активністю / Грицик Л.М., Бензель Л.В. - № 2004806404; Заяв. 02.08.2004; Опубл. 15.08.2005; Бюл. № 8. (Здобувач особисто приймав участь у проведенні дослідження, інтерпретації отриманих даних).

  5. Патент на корисну модель № 8556. Мазь з екстрактом кремени гібридної з ранозагоювальною дією / Грицик Л.М., Бензель Л.В. - № а 200500558; Заяв. 21.01.2005;


Опубл. 15.08.2005; Бюл. №8. (Здобувач особисто приймав участь у проведенні дослідження, інтерпретації отриманих даних).

17

  1. Грицик Л.М., Бензель Л.В. Вивчення полісахаридного комплексу кремени гібридної // Матеріали науково-практичної конференції „Створення, виробництво, стандартизація, фармакоекономіка лікарських засобів та біологічно активних добавок”. - Тернопіль, 2004. - С. 93 - 94. (Здобувач особисто приймав участь у проведенні дослідження, інтерпретації, статистичній обробці отриманих даних, написанні наукової статті, виступав з доповіддю на конференції).

  2. Грицик Л.М., Бензель Л.В., Грицик А.Р. Розробка складу мазі з екстрактом кремени гібридної // Матеріали Всеукраїнського науково-практичного семінару „Перспективи створення в Україні лікарських препаратів різної спрямованості дії. - Харків, 2004. - С. 109 - 113. (Здобувач особисто приймав участь у проведенні дослідження, статистичній обробці отриманих даних, написанні наукової статті, виступав з доповіддю на конференції).

  3. Грицик Л.М., Клименко А.О. Дослідження ранозагоюючої дії мазі з екстрактом кремени гібридної // Материалы Всеукраинской научно-практической конференции с международным участием «Лекарства - человеку. Современные проблемы создания, исследования и апробации лекарственных средств». - Харьков, 2005. - С. 191 - 195. (Здобувач особисто приймав участь у проведенні дослідженнь, статистичній обробці отриманих даних, написанні наукової статті).

  4. Грицик Л.М. Дослідження запасів кремени гібридної // Матеріали VIII міжнародної науково-практичної конференції „Наука і освіта 2005”. - Дніпропетровськ, 2005. - Т. 9 : Біологія. - С. 46 - 47.

  1. Грицик Л.М., Бензель Л.В. Дослідження гострої токсичності мазі з екстрактом кремени гібридної // Матеріали науково-практичної конференції „Фармацевтичне право: організаційно-правові проблеми рецептурного та безрецептурного відпуску лікарських засобів у сучасних умовах”. - Ліки України. - 2004. - № 9. - С. 144. (Здобувач особисто приймав участь у проведенні дослідження, інтерпретації отриманих даних, написанні наукової статті, виступав з доповіддю на конференції).

  2. Грицик Л.М. Вивчення хімічного складу кремени гібридної // Матеріали до наукової конференції студентів та молодих вчених з міжнародною участю. - Вінниця, 2004. - С. 306.

  3. Грицик Л.М., Бензель Л.В. Створення нових фітопрепаратів для дерматології // Матеріали науково-практичної конференції „Вік та шкіра”. - Київ, 2004. - С. 46. (Здобувач особисто приймав участь у проведенні дослідження, написанні тез).

  4. Грицик Л.М., Бензель Л.В. Мазь з екстрактом кремени гібридної для лікування термічних опіків // Тези доповідей Х Конгресу СФУЛТ. Чернівці - Київ - Чикаго, 2004. - С. 80. ( Здобувач особисто приймав участь у проведенні дослідження, написанні тез, виступав з доповіддю на конференції).

  5. Грицик Л.М. Дослідження амінокислотного складу рослин роду кремена // Матеріали ІV міжнародної науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень 2005”. - Дніпропетровськ, 2005. - Т. 65: Хімія. - С. 4 - 6.

  6. Грицик Л.М. Дослідження органічних кислот видів роду кремена // Мате-ріали VІ Національного з’їзду фармацевтів України „Досягнення та перспективи роз-


витку фармацевтичної галузі України”. - Харків, 2005. - С.694.

18

  1. Бензель Л.В., Грицик Л.М. Відмітні морфолого-анатомічні діагностичні ознаки підбілу звичайного та ботанічно близьких видів роду кремена: Інформаційний лист. Вип. 7. - Київ, 2004. - 5 с. (Здобувач особисто проводив збір матеріалу, його аналіз, написання інформаційного листа, приймав участь в оформленні до друку).

  2. Грицик Л.М., Бензель Л.В. Розповсюдження і застосування рослин роду кремена в медицині / Методичні рекомендації. - Львів, 2003. - 18 с. (Здобувач особисто проводив збір матеріалу, його аналіз, приймав участь в оформленні методичних рекомендацій до друку).