Кічимасова Яна Сергіївна. Фармакогностичне вивчення ясена звичайного та розробка субстанцій на його основі : Дис... канд. фармац. наук: 15.00.02 / Національний фармацевтичний ун-т. — Х., 2006. — 174, [22]арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 158-174.
Анотація до роботи:
Кічимасова Я.С. Фармакогностичне вивчення ясена звичайного та розробка субстанцій на його основі – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.02 – фармацевтична хімія та фармакогнозія. – Національний фармацевтичний університет, Харків, 2006.
Вперше в Україні проведено системне фармакогностичне дослідження сировини ясена звичайного та показано перспективність створення на його основі лікарських форм різної спрямованості дії. Встановлено, що листя та кора ясена звичайного є перспективними видами сировини. З листя та кори виділено в індивідуальному стані 19 сполук. З листя ясена звичайного вперше виділено 4 речовини, з кори ясена звичайного вперше виділено 5 речовин. Вперше визначено кількісний вміст жирних кислот, макро- та мікроелементів, суми органічних кислот та ряду груп фенольних сполук в сировині та субстанціях ясена звичайного. Визначено технологічні параметри сировини, розроблено оптимальні технології отримання густих екстрактів з листя та кори ясена звичайного, встановлено показники сировини та отриманих субстанцій необхідні для їх стандартизації. Встановлено антимікробну, цитотоксичну, мембраностабілізуючу, сперміцидну дію отриманих субстанцій, їх здатність підвищувати клітинний імунітет. Вперше розроблено проекти АНД на кору та густий екстракт кори. Оформлено технологічний регламент отримання густого екстракту кори ясена звичайного.
Вперше в Україні проведено системне фармакогностичне вивчення ясена звичайного з дослідженням груп БАР, виявленням перспективних видів сировини, отриманням комплексів БАР, стандартизацією сировини та субстанцій, встановленням їх біологічної активності.
На підставі результатів хроматографічного скрінінгу з точки зору накопичення груп БАР виділено перспективні види сировини – листя та кору, які накопичують в переважаючій кількості похідні гідроксибензойної кислоти, гідроксикоричні кислоти, гідроксикумарини, флавоноїди, дубильні речовини.
Використовуючи фізичні, фізико-хімічні, хімічні методи (УФ- та ІЧ-спектроскопію, визначення оптичної активності, кислотний гідроліз, лужну деструкцію) з листя та кори ясена звичайного, виділено в індивідуальному стані та встановлено структуру 19 сполук: поліол, похідне гідроксибензойної кислоти, похідне гідроксикоричного спирту, 3 похідні гідроксикоричної кислоти, 7 похідних бензо-a-пірону, 6 похідних 2-фенілбензо-g-пірону. З них вперше для листя та кори ясена звичайного виділено 9 речовин: з листя – 4 речовини, з кори – 5 речовин.
Вперше визначено кількісний вміст жирних кислот, макро- та мікроелементів, суми органічних кислот в сировині та субстанціях ясена звичайного.
Встановлено кількісний вміст ряду груп фенольних сполук: суми окислювальних фенолів, елеутерозиду В, гідроксикоричних кислот, флавоноїдів, дубильних речовин та катехінів в сировині ясена звичайного та отриманих густих екстрактах.
Визначено технологічні параметри сировини, розроблено оптимальні технології отримання густих екстрактів з листя та кори ясена звичайного.
Встановлено фізичні та хімічні показники сировини та отриманих субстанцій, які використані для їх стандартизації.
Отримані субстанції з сировини ясена звичайного мають антимікробну активність, чинять позитивний вплив на клітинний імунітет, а також виявляють цитотоксичну, мембраностабілізуючу та сперміцидну дію.
Вперше розроблені проекти АНД на кору та густий екстракт кори ясена звичайного дають можливість стандартизувати та контролювати якість продукту, а технологічний регламент отримання густого екстракту кори ясена звичайного апробовано в умовах ТОВ «Фармацевтична кампанія «Здоров’я».