Меркулова Юлія Вадимівна. Фармакологічне дослідження L-аргініну L-глутамату (Глутаргіну) як гіпоамоніємічного і гепатопротекторного засобу : Дис... канд. наук: 14.03.05 - 2002.
Анотація до роботи:
Меркулова Ю.В. Фармакологічне дослідження L-аргініну L-глутамату (Глутаргіну) як гіпоамоніємічного і гепатопротекторного засобу. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 14.03.05 - фармакологія. - Одеський державний медичний університет, Одеса, 2002.
Дисертація присвячена дослідженню гіпоамоніємічних і гепатопротекторних властивостей L-аргініну L-глутамату (L-А-L-Г) і його лікарських форм – таблеток і ін’єкційного розчину Глутаргіну. На моделях гострої та підгострої гіперамоніємії зазначені засоби володіють виразною аміакзнешкоджуючою дією: зменшують клінічні прояви інтоксикації і летальність тварин, знижують рівень аміаку в крові і мозку і продукційну азотемію, активують сечовиноутворення як основний процес утилізації аміаку в організмі. Механізм гіпоамоніємічної та антитоксичної дії L-А-L-Г зумовлений метаболічними властивостями аргініну і глутамінової кислоти як субстратів та регуляторними властивостями як активаторів ферментів в реакціях знешкодження NH3 в печінці - циклі синтезу сечовини і глутамінсинтетазній реакції. На різних за етіопатогенезом моделях ушкоджень печінки L-А-L-Г (Глутаргін) виявляє виражену мембраностабілізуючу, дезінтоксикаційну і антиоксидантну дії, ефективно відновлює білоксинтезуючу та ліпотропну функцію печінки.
При отруєнні HCl-гідразином препарат виявляє високу антидотну ефективність, маючи високі ступені індексу захисту (1,84) й антидотної потужності (1,23). За більшістю ефектів L-А-L-Г (Глутаргін) не поступається або перевершує дію препаратів порівняння – аргініну, глутамінової кислоти, їх суміші, Сілібору, Гепа-Мерцу, Метіоніну, Фламіну, Неогемодезу.
Результати досліджень за темою дисертації стали основою для розробки препаратів Глутаргіну для специфічної фармакотерапії гіперамоніємії і гепатитів різної етіології.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що визначається експериментальним обґрунтуванням доцільності медичного застосування препарату Глутаргін для патогенетичної терапії хворих на печінкову недостатність з синдромом гіперамоніємії, що має важливе значення для охорони здоров’я в Україні.
Аналіз експериментальної і клінічної інформації показує, що аргінін та глутамінова кислота володіють різними за механізмами гіпоамоніємічними та гепатопротекторними властивостями, поєднання яких уявляється перспективним для патогенетичної фармакотерапії гіперамоніємії, що розвивається внаслідок різноманітних захворювань печінки.
L-аргініну L-глутамат на моделях гострої та підгострої екзогенної аміачної інтоксикації послаблює клінічні прояви і зменшує летальність тварин на 56-67%, подовжуючи час настання їх загибелі у 3,5-5 разів, знижує в крові рівень аміаку на 30% і підвищує на 20% вміст сечовини – кінцевого продукту орнітинового циклу знешкодження аміаку. Виразність аміакзнешкоджуючих ефектів L-аргініну L-глутамату, як правило, перевищує відповідну активність аргініну та глутамінової кислоти, а також відомого гіпоамоніємічного засобу - Гепа-Мерцу.
L-аргініну L-глутамат при хронічному CCl4-гепатиті знижує на 91% інтенсивність ПОЛ, нормалізує на 44-64% вміст загального білка в крові і печінці, підвищує на 40-363% вміст ДНК у крові і печінці і рівень нуклеотидів у печінці, відновлює на 64-163% показники ліпідного обміну в крові й печінці.
За рівнем гострої токсичності L-аргініну L-глутамат належить до “практично нетоксичних” сполук: при в/венному введенні ЛД50= 3,4 г/кг, що в 1,3 рази нижча суміші аргініну та глутамінової кислоти (ЛД50=2,65 г/кг), дорівнюючи токсичності суміші при введенні в шлунок (ЛД50= 9,94 та 10,36 г/кг відповідно).
Глутаргін на моделях гострої екзогенної аміачної інтоксикації та гострого CCl4-гепатиту виявляє виразні аміакзнешкоджуючі ефекти: знижує концентрацію аміаку в крові в 1,6-2,3 рази, в мозку - у 2,3-4 рази, зменшує рівень продукційної азотемії в 2,4 рази, підвищує утилізацію аміаку в циклі синтезу сечовини в 1,4-1,8 разів, знижує летальність тварин у 1,7-3,5 рази.
Глутаргін на різних за етіопатогенезом моделях гострого і підгострого ураження печінки (CCl4, гідразин-HCl, парацетамол) знижує активність трансаміназ у крові в 1,1-1,7 разів; підвищує в печінці рівень цитохрому Р-450 у 1,2-1,3 рази й активність монооксигеназної системи у 2 рази; збільшує в крові рівень загального білка в 1,1 рази, зменшує в крові тимолову пробу в 1,5-3 рази і концентрацію b-ліпопротеідів у 2 рази, знижує летальність тварин у 1,5-3 рази; в 1,8-2 рази послаблює дистрофічні зміни печінки, попереджаючи розвиток поширеного масивного некрозу у 75-100% тварин, володіє потужним антидотним ефектом, маючи високі ступені індексу захисту (1,84) та антидотної потужності (1,23).
Різнобічний механізм дії Глутаргіну зумовлений широким спектром взаємозв’язаних гіпоамоніємічних і гепатопротекторних властивостей. Перші з них реалізуються, насамперед, завдяки безпосередній участі L-аргініну L-глутамату у знешкодженні NH3 в печінці - циклі сечовини і глутамінсинтетазної реакції, та завдяки відновленню морфо-функціонального стану печінки при її ураженнях. Певну роль у механізмі антитоксичної дії Глутаргіну відіграє оксид азоту. Результати досліджень експериментально обґрунтували доцільність створення і медичного застосування лікарських засобів L-аргініну L-глутамату – таблеток і ін’єкційного розчину Глутаргіну для лікування гіперамоніємії та печінкової недостатності.
Публікації автора:
Меркулова Ю.В., Чайка Л.О. Дослідження гіпоамоніємічної дії Глутаргіну та ролі оксиду азоту в механізмі її реалізації // Ліки. – 2000. - № 3-4. – С. 126-131.
Меркулова Ю.В., Чайка Л.А., Гомон О.Н., Белостоцкая Л.И. Экспериментальное исследование гипоаммониемической активности L-аргинина L-глутамата при подострой интоксикации аммония хлоридом // Современные проблемы токсикологии. – 2000. - № 4. – С. 17-22.
Чайка Л.А., Матяш В.И., Харченко Н.В., Меркулова Ю.В. Клинико-экспериментальное изучение нового гипоаммониемического и гепатопротекторного препарата – Глутаргин // Сучасні інфекції. - 2000. - № 4. - С. 43-49.
Меркулова Ю.В., Чайка Л.О. Вплив глутамату аргініну на функціональний стан печінки при хронічному токсичному гепатиті // Фармаком. - 1998. - № 5. - С. 34-39.
Чайка Л.О., Вертяєва О.М., Меркулова Ю.В. Дослідження деяких фармакологічних ефектів похідних аргініну // Фармакологія: історія, розвиток, досягнення: Зб. наук. праць. – Харків: ХДМУ, 1995. – С. 44-47.
Чайка Л.А., Белостоцкая Л.И., Меркулова Ю.В., Вертяева О.Н. Влияние органической соли аргинина на развитие лекарственного гепатита // III Российский национальный конгресс "Человек и лекарство": Тез. докл. - М., 1996. - С. 232-233.
Чайка Л.А., Вертяева О.Н., Белостоцкая Л.И., Меркулова Ю.В., Шостенко Ю.В., Шеин А.Т. Антитоксический и гепатопротекторный эффект соли аргинина и глутаминовой кислоты // IV Российский национальный конгресс "Человек и лекарство": Тез. докл. – М., 1997. – С. 184.
Меркулова Ю.В., Вертяєва О.М., Білостоцька Л.І., Чайка Л.О. Фармакологічна корекція процесів мікросомального окислення в печінці тварин старечого віку при токсичному гепатиті // VII Український біохімічний з'їзд. – Київ, 1997. – Ч.III. - С. 53-54.
Меркулова Ю.В., Гомон О.Н., Чайка Л.А., Белостоцкая Л.И. Влияние оксида азота на антитоксические свойства аргинина глутамата при гипераммониемии // VII Российский национальный конгресс "Человек и лекарство": Тез. докл. – М., 2000. – С. 522-523.
Меркулова Ю.В., Гомон О.Н., Чайка Л.А., Белостоцкая Л.И. Влияние аргинина глутамата на кислотно-основной баланс крови при гипераммониемии // VIII Российский национальный конгресс "Человек и лекарство": Тез. докл. - М, 2001. – С. 591.
Чайка Л.А., Георгиевский В.П., Гомон О.Н., Белостоцкая Л.И., Меркулова Ю.В., Шеин А.Т., Казаринов Н.А., Алмакаева Л.Г., Сухинин В.Н. Аргинин: новые препараты и перспективы // II Національний з`їзд фармакологів України: Тез. доп. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 269.
Merkulova Y.V., Chaika L.A., Belostotskaya L.I., Gomon O.N. Correction of lipid metabolism damage under chronic CCL4-hepatitis: glutamic acid, arginine or combination thereof? //XIII International Congress of Pharmacology, July. - 1998, Munchen (Germany). - P 40.46, Tu. – P. R359.
Merculova Yu., Chaika L., Gomon O., Belostotskaya L. Efficiency of L-Glutamate-L-Arginine and L-Ornitine-L-Aspartate in the therapy of acute hyperammonemia in the rats // Fundamental & Clinical Pharmacology. – 1999. – Vol. 13/Suppl. 1. – PM162.- Р. 311.