Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Фармакологія


Марчишин Світлана Михайлівна. Фармакологічне обґрунтування створення нового лікарського препарату на основі екстракту пирію повзучого : Дис... д-ра наук: 14.03.05 - 2007.



Анотація до роботи:

Марчишин С.М. “Фармакологічне обґрунтування створення нового лікарського препарату на основі екстракту пирію повзучого”. - Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора фармацевтичних наук за спеціальністю 14.03.05. – фармакологія. – Національний фармацевтичний університет, Харків, 2007.

Проведено фармакологічне вивчення густого водного екстракту кореневищ і коренів пирію повзучого (ЕКПП) та таблеток на його основі. Встановлено, що ЕКПП при внутрішньошлунковому введенні у дозі 100 мг/кг виявляє виражену анаболічну активність на здорових тваринах та на модельних патологіях порушення білкового обміну: харчової депривації, гідрокортизоніндукованого катаболізму. Виявлено переваги досліджуваного препарату та таблеток на його основі у порівнянні з анаболічною дією калію оротату при тетрацикліновому ураженні печінки і нирок та адреналіновому ураженні серця.

Дослідження механізмів анаболічної дії дозволили встановити вплив ЕКПП на синтез нуклеїнових кислот, а також на гормональну регуляцію білкового обміну: збільшувався рівень тестостерону, знижувалась активність щитоподібної залози. Під дією ЕКПП збільшувався рівень 11-оксикортикостероїдів, що свідчило про адаптивну дію препарату.

При вивченні фармакодинаміки встановлено, що ЕКПП має широкий спектр фармакологічної активності: гепатопротекторну дію, що була встановлена на моделі тетрахлорметанового гепатиту; антиалергічну активність, яка встановлена на моделях алергічних реакцій негайного та сповільненого типу; протизапальну – на моделі карагенінового набряку.

ЕКПП повзучого є “відносно нешкідливим”, не чинить суттєвої токсичної дії на органи та системи тварин при вивченні хронічної та специфічної токсичності.

ЕКПП рекомендується як анаболічний засіб для лікування порушень білкового обміну, які виникають при більшості захворювань. Досліджуваний препарат характеризується широким спектром активності та є вигідним за економічними характеристиками.

У дисертаційній роботі наведені результати теоретичних та експериментальних досліджень, що виступають вагомим обґрунтуванням створення нового анаболічного засобу рослинного походження з пирію повзучого.

1. Фітохімічними дослідженнями встановлено, що до складу кореневищ і коренів пирію повзучого входять полісахариди, амінокислоти, дубильні речовини, флавоноїди, гідроксикоричні кислоти, макро- і мікроелементи, які забезпечують його фармакологічну активність.

2. Розроблено технологію одержання водного густого екстракту кореневищ і коренів пирію повзучого та встановлено, що до його складу входять такі БАР: полісахариди, амінокислоти, дубильні речовини, флавоноїди, гідроксикоричні та органічні кислоти.

3. У процесі фармакологічного скринінгу ЕКПП з анаболічної активності встановлена його ефективна умовнотерапевтична доза – 100 мг/кг.

4. Встановлено виражену анаболічну активність ЕКПП, яка значно переважає дію препарату порівняння – калію оротату, як у дослідах на здорових тваринах, так і в умовах порушення білкового обміну на моделях харчової депривації та гідрокортизоніндукованого катаболізму. Встановлена також імуномодулююча дія ЕКПП.

5. Показано перевагу ЕКПП та його лікарської форми – жувальних таблеток, над препаратом порівняння – калію оротатом за всіма досліджуваними показниками анаболічної дії на моделях порушення білкового обміну в життєвоважливих органах: печінці та нирках при тетрацикліновому ураженні; серці при адреналіновому ураженні.

6. Встановлено, що складовими механізму анаболічної дії ЕКПП є наявність впливу на синтез нуклеїнових кислот – ДНК та РНК, а також на гормональну регуляцію білкового обміну за рахунок збільшення рівня тестостерону та зниження активності щитоподібної залози. Показана адаптивна активність досліджуваного препарату за рахунок збільшення глюкокортикоїдів у крові тварин.

7. Підтверджена здатність ЕКПП виявляти інші види фармакологічної активності, окрім анаболічної: гепатопротекторну, виражену антиалергічну та протизапальну дії, які забезпечені багатим вмістом БАР досліджуваного екстракту.

8. ЕКПП є нетоксичним за показником гострої токсичності (ЛД50) та не викликає патологічних змін органів та систем тварин при дослідженні хронічної токсичності за виключенням показника протромбінового часу, що зменшувався на 6-му місяці введення та пригнічення окремих реакцій ЦНС на тому ж терміні. Враховуючи, що анаболічний ефект препарату виявляється на першому місяці застосування, зазначені зміни не мають практичного значення.

9. Показано, що ЕКПП не викликає патологічних змін при дослідженні всіх видів специфічної токсичності: імуно-, ембріо-, гонадотоксичності, алергізувальної, мутагенної, кумулятивної дії та негативного впливу на ШКТ.

Завдяки наявності вираженої анаболічної активності ЕКПП, а також імуномодулюючої, адаптивної, антиоксидантної, гепатопротекторної, антиалергічної, протизапальної дії показанням до застосування препарату у медичній практиці є післяопераційні стани, загальне виснаження, обширні опіки, порушення функцій ШКТ, інфаркти, туберкульоз, цукровий діабет та багато інших тяжких захворювань, які супроводжуються порушенням метаболізму білків.

Публікації автора:

1. Пат. 7213 U. Україна, МПК А61К35/78. Спосіб отримання фармакологічно активної субстанції з рослинної сировини / С.М. Марчишин, Л.В. Яковлєва, С.М. Дроговоз, М.М. Тимченко. – № 20041108899; Заявлено 01.11.2004; Опубл. 15.06.2005, Бюл. № 6. (Дисертантом самостійно сформульовано ідею та виконано дослідження щодо одержання екстракту та проведено фармакологічний експеримент, сформульовані висновки).

2. Марчишин С.М. Фармакологічні властивості біологічно активних речовин, що входять до складу пирію повзучого (Agropyron repens L.) // Фармацевтичний журнал. – 2004. - №2. – С. 31-39.

3. Марчишин С.М. Пирій повзучий у народній та науковій медицині // Фармацевтичний журнал. – 2004. - №6. – С. 62-66.

4. Марчишин С.М. Вплив екстракту кореневищ і коренів пирію повзучого на масу тіла і внутрішніх органів щурів // Медична хімія. – 2005. – Т. 7, № 1.– С. 95-97.

5. Яковлєва Л.В., Марчишин С.М. Дослідження анаболічної дії екстракту пирію повзучого на моделі харчової депривації // Медична хімія. – 2005. – Т. 7, № 4. – С. 85-87. (Дисертант самостійно виконав дослідження, статистично опрацював отримані результати, сформулював положення і висновки).

6. Яковлєва Л.В., Марчишин С.М. Дослідження анаболічної дії екстракту пирію повзучого на моделі гідрокортизоніндукованого катаболізму // Медична хімія. – 2006. – Т. 8, № 1. – С. 16-20. (Дисертант виконав дослідження, статистично опрацював результати, сформулював висновки).

7. Марчишин С.М., Андріїшин О.П., Лар’яновська Ю.Б., Гевко О.В. Імуномодулююча дія екстракту пирію повзучого за умов гіперкортицизму // Здобутки клінічної і експериментальної медицини. – 2006. - № 1. – С. 80-85. (Автором підготовлено матеріал для проведення гістологічних досліджень, проведено аналіз отриманих результатів, підготовлено матеріал до друку).

8. Марчишин С.М., Калушка О.Б. Вивчення амінокислотного та елементного складу пирію повзучого // Фармацевтичний журнал. – 2006. - № 1. – С. 83-85. (Дисертант опрацював результати, сформулював висновки).

9. Яковлєва Л.В., Марчишин С.М. Екстракт пирію повзучого – перспективний анаболічний засіб // Вісник фармації. – 2006. - № 2 (46). – С. 74-77. (Дисертант виконав дослідження, опрацював результати і сформулював висновки).

10. Яковлєва Л.В., Марчишин С.М., Лар’яновська Ю.Б. Вплив густого екстракту кореневищ і коренів пирію повзучого на структуру наднирникової залози щурів в умовах гіперкортицизму // Вісник наукових досліджень. – 2006. - № 2. – С. 136-139. (Автором підготовлено матеріал для проведення гістологічних досліджень, проведено аналіз отриманих результатів, підготовлено матеріал до друку).

11. Марчишин С.М., Андріїшин О.П., Лар’яновська Ю.Б., Козир Г.Р. Вплив екстракту пирію на гістоструктуру нирок при їх ураженні тетрацикліном // Здобутки клінічної і експериментальної медицини. – 2006. - № 2. – С. 80-83. (Автором підготовлено матеріал для проведення гістологічних досліджень, проведено аналіз отриманих результатів, підготовлено матеріал до друку).

12. Марчишин С.М., Яковлєва Л.В. Анаболічна дія екстракту пирію повзучого при ураженні печінки тетрацикліном // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки і практики. Зб. наук. статей. – 2006. – Т. 2, В. 15,. – С. 286-291. (Дисертант виконав дослідження, опрацював результати, сформулював висновки).

13. Марчишин С.М., Яковлєва Л.В. Анаболічна активність екстракту пирію повзучого при ураженні нирок тетрацикліном // Фітотерапія. Часопис. – 2006. - № 3. – С. 8-11. (Дисертант самостійно виконав дослідження, статистично опрацював отримані результати, сформулював положення і висновки).

14. Яковлєва Л.В., Цубанова Н.А., Марчишин С.М. Вивчення можливої ембріотоксичної дії нового анаболічного препарату екстракту пирію //Вісник фармації. – 2006. - № 3 (47). – С. 66-71. (Дисертантом проведено дослідження, статистично опрацьовані результати, сформульовані висновки).

15. Яковлєва Л.В., Марчишин С.М., Козир Г.Р. Вивчення анаболічної дії екстракту кореневищ і коренів пирію повзучого на моделі адреналінового ураження серця // Медична хімія. – 2006. – Т.8, № 4. – С. 109-111. (Дисертант виконав дослідження, опрацював результати, сформулював висновки).

16. Марчишин С.М., Кошова О.Ю. Гепатопротекторна активність екстракту пирію повзучого // Фармацевтичний журнал. – 2006. - № 6. – С. 80-83. (Дисертантом проведено моделювання патології, опрацьовані результати, сформульовані висновки).

17. Марчишин С.М., Яковлєва Л.В., Кошова О.Ю., Леницька О.Б. Вивчення імунотоксичних властивостей екстракту кореневищ та коренів пирію повзучого // Вісник фармації. – 2007. - № 1 (49). – С. 64-65. (Дисертантом проведено дослідження, статистично опрацьовані результати, сформульовані висновки).

18. Яковлєва Л.В., Марчишин С.М., Мачуліна С.О. Дослідження можливого впливу екстракту кореневищ і коренів пирію повзучого на геном соматичних та генеративних клітин ссавців // Медична хімія. – 2007. - Т. 9, № 1. – С. 20-23. (Дисертантом проведені дослідження, опрацьовані результати).

19. Яковлєва Л.В., Марчишин С.М., Лар’яновська Ю.Б., Леницька О.Б. Дослідження впливу екстракту кореневищ і коренів пирію повзучого на репродуктивні органи щурів // Фармаком. – 2007. - № 1. – С. 87-89. (Автором підготовлено матеріал для проведення гістологічних досліджень, проведено аналіз отриманих результатів, підготовлено матеріал до друку).

20. Яковлєва Л.В., Марчишин С.М., Леницька О.Б. Вплив екстракту кореневищ та коренів пирію повзучого на функціональний стан ЦНС // Ліки. – 2007. - № 1-2. – С. 28-32. (Дисертант виконав дослідження, опрацював результати і сформулював висновки).

21 Марчишин С.М., Яковлєва Л.В., Леницька О.Б. Дослідження алергізувальної дії екстракту кореневищ і коренів пирію повзучого // Фармаком. – 2007. - № 2. – С. 80-82. (Дисертантом проведено дослідження, статистично опрацьовані результати, сформульовано висновки).

22. Марчишин С.М., Калушка О.Б. Хімічні та технологічні аспекти дослідження пирію повзучого // Медична хімія. – 2007. – Т.9, № 2. – С. 121-123. (Дисертантом проведено дослідження, опрацьовано результати, сформульовано висновки).

23. Яковлєва Л.В., Марчишин С.М., Мачуліна С.О., Леницька О.Б. Дослідження хронічної токсичності екстракту пирію // Фармацевтичний журнал. – 2007. - № 3. – С. 99-104. (Дисертантом проведено дослідження, статистично опрацьовані результати, сформульовані висновки).

24. Яковлєва Л.В., Цубанова Н.А., Марчишин С.М. Вивчення можливої гонадотоксичної дії екстракту пирію //Лекарства – человеку. Современные проблемы создания, исследования и апробации лекарственных средств: Материалы конференции. 23 марта 2006 года, г. Харьков. – Харьков: Изд-во НФаУ, 2006. – С. 334-338. (Автор приймав участь у дослідженні, провів аналіз результатів, сформулював висновки).

25. Марчишин С.М., Мосула Л.М., Бутко Я.А. Перспективи використання пирію повзучого в якості лікарської сировини – джерела біологічно активних сполук та лікарських засобів // Тези доповідей ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції „Наука і соціальні проблеми суспільства: медицина, фармація, біотехнологія” 21-23 травня 2003 року м. Харків. – Харків: Видавництво НФаУ, 2003. – С. 202. (Дисертант виконав дослідження, опрацював результати і сформулював висновки).

26. Марчишин С.М. Вплив екстракту пирію повзучого на білковий обмін // Медична хімія. – 2004. - Т.6, №3. –– С. 172.

27. Марчишин С.М., Нечай Р.Є., Дахим І.С., Калушка О.Б. Про фармакологічну активність екстракту кореневищ та коренів пирію повзучого // Здобутки клінічної та експериментальної медицини. Матеріали ХLVІІ підсумкової науково-практичної конференції, присвяченої 150-річчю з дня народження акад. І.Я. Горбачевського. 3-4 червня 2004 року. Тернопіль. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2004. – С. 129. (Дисертант виконав дослідження, статистично опрацював результати, сформулював висновки).

28. Яковлєва Л.В., Марчишин С.М. Про анаболічну активність екстракту пирію повзучого // Досягнення та перспективи розвитку фармацевтичної галузі України. Матер. VІ Національного з’їзду фармацевтів України. 28-30 вересня 2005 р., м. Харків. – Харків: Вид-во НФаУ, 2005. – С. 630-631. (Дисертант виконав дослідження, статистично опрацював результати, сформулював висновки).

29. Фіра С.М., Марчишин С.М., Шанайда М.І., Лихацький П.Г., Кернична І.З., Грималюк О.І., Нечай Р.Є. Дослідження вмісту флавоноїдів в лікарській рослинній сировині // Науково-технічний прогрес і оптимізація технологічних процесів створення лікарських препаратів. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2006. – С. 43. (Дисертантом проведено визначення флавоноїдів у підземних органах пирію повзучого, опрацьовано результати, сформульовано висновки).

30. Марчишин С.М. Екстракт пирію – перспективний рослинний анаболічний засіб // Матер. ІX Міжнародної науково-практичної конференції „Наука та освіта – 2006”. Медицина. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. - Т.16. – С. 13-15.

31. Лар’яновська Ю.Б., Марчишин С.М. Корекція змін гістологічної структури наднирників щурів, що розвиваються в умовах гідрокортизон-індукованого катаболізму, викликаного екстрактом кореня пирію повзучого // Лекарства – человеку. Современные проблемы создания, исследования и апробации лекарственных средств: Материалы конференции. 23 марта 2006 года, г. Харьков. – Харьков: Изд-во НФаУ, 2006. – С. 70-71. (Автор провів дослідження, аналіз результатів, сформулював висновки).

32. Яковлєва Л.В., Цубанова Н.А., Марчишин С.М. Вивчення можливої гонадотоксичної дії екстракту пирію // Лекарства – человеку. Современные проблемы создания, исследования и апробации лекарственных средств: Материалы конференции. 23 марта 2006 года, г. Харьков. – Харьков: Изд-во НФаУ, 2006. – С. 334-338. (Дисертантом проведено дослідження, статистично опрацьовані результати, сформульовані висновки).

33. Марчишин С.М. Перспективи використання рослинних анаболічних препаратів // Здобутки клінічної та експериментальної медицини. Матеріали ХLІХ підсумкової науково-практичної конференції. 2 червня 2006 року. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2006. – С.35-37.

34. Марчишин С.М., Кошова О.Ю. Дослідження впливу екстракту пирію на стан перекисного окиснення ліпідів та антиоксидантної системи печінки щурів в умовах тетрахлорметанового гепатиту // Вісник стоматології. Спеціальний випуск. – 2006. - № 3. – С. 21. (Дисертантом проведено дослідження на тваринах, статистично опрацьовані результати, сформульовані висновки).

35. Марчишин С.М., Леницька О.Б. Дослідження антиалергічної активності екстракту пирію // Створення, виробництво, стандартизація, фармакоекономічні дослідження лікарських засобів та біологічно активних добавок: Тези доп. ІІ Міжнародної науково-практичної конференції (12-13 жовтня 2006 р.). – Х.: Вид-во НФаУ, 2006. – С. 187. (Дисертантом проведено моделювання патології у тварин, статистично опрацьовані результати, сформульовано висновки).

36. Марчишин С.М. Протизапальна активність пирію повзучого (Agropyron repens L.) // Фармакологія 2006 – крок у майбутнє: Тези доповідей. ІV Національний з’їзд фармакологів України. 17-20 жовтня 2006 р. – Одеса, 2006. – С. 109.

37. Марчишин С.М., Мачуліна С.О., Удовицька І.С. Дослідження мутагенних властивостей екстракту пирію // Фармакологія 2006 – крок у майбутнє: Тези доповідей. ІV Національний з’їзд фармакологів України. 17-20 жовтня 2006 р. – Одеса, 2006. – С. 109. (Дисертант приймав участь у дослідженні, статистично опрацював результати, сформулював висновки).

38. Яковлєва Л.В., Цубанова Н.А., Марчишин С.М. Дослідження дії екстракту пирію на показники сперматогенезу у щурів // Фармакологія 2006 – крок у майбутнє: Тези доповідей. ІV Національний з’їзд фармакологів України. 17-20 жовтня 2006 р. – Одеса, 2006. – С. 210. (Дисертантом проведено дослідження, статистично опрацьовані результати, сформульовано висновки).