Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Фармакологія


85. Євтушенко Ольга Олександрівна. Фармакологічний аналіз центральних нейромедіаторних механізмів дії протисудомних препаратів: дис... канд. мед. наук: 14.03.05 / АМН України; Інститут фармакології та токсикології. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Євтушенко О.О. Фармакологічний аналіз центральних нейромедіаторних механізмів дії протисудомних препаратів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.05 – фармакологія. – Інститут фармакології та токсикології АМН України, Київ, 2005.

В роботі теоретично обґрунтовується можливість індивідуального підбору протиепілептичних препаратів з урахуванням їх нейромедіаторного профілю дії.

Встановлений індивідуальний профіль нейромедіаторної дії протиепілептичних препаратів першої лінії (фенобарбітал, карбамазепін, депакін) та нового покоління (ламотриджин, топірамат, фелбамат) на функціонування центральних нейромедіаторних систем. Показано, що по відношенню до моноамінів мозку, всі досліджувані протиепілептичні препарати, окрім фенобарбіталу, мають домінантний вплив на праву гемісферу. При цьому всі препарати згладжують міжпівкульову асиметрію співвідношення вмісту норадреналін / дофамін. На основі аналізу нейромедіаторних профілів дії досліджуваних протисудомних засобів обгрунтовані найбільш оптимальні комбінації антиепілептичних препаратів – депакін з ламотриджином та карбамазепін з топіраматом. Показано, що ці комбінації є найбільш ефективними у випадках, коли судомний синдром розвивається на фоні порушення метаболізму гамма-аміномасляної кислоти.

Методом квантової хімії виявлений зв’язок між антиконвульсантною активністю фенобарбіталу, карбамазепіну, депакіну, ламотриджину, фелбамату та енергетичними характеристиками взаємодії цих препаратів з амінокислотною послідовністю Thr201-Thr202-Gly203-Ala204-Tyr205-Pro206 ГАМКА рецептора.

Отримані в роботі експериментальні дані щодо нейромедіаторного профілю дії фенобарбіталу, карбамазепіну, депакіну, ламотриджину, топірамату та фелбамату дають підстави для обґрунтованого індивідуального вибору препаратів при лікуванні епілепсії, а також створення комбінацій протиепілептичних препаратів на основі їх впливу на центральні нейромедіаторні системи.

1. У механізмі дії фенобарбіталу приймають участь усі вивчені нейромедіаторні системи, що, напевно, визначає його високу протисудомну ефективність:

ГАМК- система – препарат знижує кількість тварин з тонічними судомами та зменшує летальність на 57% у досліді з букукуліном, на 80% та 60% зменшує відповідні показники у досліді з тіосемікарбазидом та попереджує виникненню тонічних судом та летальності у досліді з коразолом (р<0,05);

гліцинергічна система – у досліді зі стрихніном під впливом фенобарбіталу тонічні судоми та летальність зменшуються на 60%;

глутаматергічна система – препарат зменшує летальність в 3 рази в досліді з каїновою кислотою;

адренергічна система – повністю попереджує рухову гіперактивність та гіпертермію, викликану введенням сиднокарбу;

серотонінергічна система – препарат повністю запобігає резерпіновій гіпотермії;

холінергічна система – фенобарбітал попереджує розвиток судомного синдрому, викликаного нікотином (р<0,05).

2. У функціональному плані карбамазепін змінює активність ГАМК- і гліцинергічної систем (попереджаючи тонічні судоми і знижуючи летальність на 57% у досліді з бікукуліном, та знижуючи на 50% тонічні судоми і на 70% летальність у досліді зі стрихніном).

3. Депакін має властивості агоніста ГАМКА рецептора (попереджує тонічні судоми та летальність тварин при дії коразолу, р<0,05). Також препарат проявляє виражену антихолінестеразну дію (потенціює прояви, викликані езерином, р<0,05) та активізує гальмівну серотонінергічну систему (попереджує симптоми, викликані резерпіном).

4. Ламотриджин потенціює ГАМК та гліцинергічну системи (повністю попереджує тонічні судоми та знижує летальність на 60% в досліді з тіосемікарбазидом і на 60% знижує тонічні судоми та летальність у досліді зі стрихніном). Вплив препарату на дофамінергічну систему проявляється у збільшенні латентного періоду апоморфінової стереотипії у 2 рази та зменшенні тривалості стереотипії в 1,3 рази.

5. Фелбамат має виражений вплив на ГАМКергічну систему (попереджує тонічні судоми та летальність у досліді з бікукуліном (р<0,05), запобігає розвитку судомного синдрому в досліді з тіосемікарбазидом, попереджує розвиток тонічних судом (р<0,05) та на 50% знижує летальність у досліді з коразолом). Фелбамат попереджує рухову гіперактивність та гіпертермію, викликані введенням сиднокарбу (р<0,05). Препарат потенціює гальмівну дофамінергічну систему (знижує прояви каталепсії, викликані галоперидолом та потенціює стереотипію, викликану апоморфіном (р<0,05)). Також препарат знижує активність адренергічної системи, попереджуючи розвиток тонічних судом та летальності, викликаних нікотином (р<0,05).

6. Для топірамату характерне потенціювання ГАМКергічної системи (повністю запобігає розвитку судомного синдрому, викликаного тіосемікарбазидом). Топірамат потенціює антихолінестеразну активність, викликаючи гіперсалівацію у 80% тварин, та летальність у 50% тварин при введенні езерину. Також препарат має вплив на адренергічну систему (попереджує розвиток гіпертермії, викликаної введенням сиднокарбу, р<0,05).

7. Виявлена домінантність дії досліджуваних протисудомних засобів на вміст моноамінів в тканинах лівої та правої півкуль головного мозку. Карбамазепін та ламотриджин підвищують рівень норадреналіну у правій півкулі в 1,9 рази, топірамат – у 1,7 рази. Фенобарбітал підвищує рівень норадреналіну в лівій півкулі в 1,5 рази.

Рівень дофаміну підвищується в правій півкулі під впливом депакіну у 1,4 рази, топірамату – у 1,5 рази, а в лівій – при дії фенобарбіталу (у 1,9 рази).

Рівень серотоніну підвищується в правій півкулі під впливом депакіну та топірамату у 2,1 рази. Рівень триптофану збільшується в 1,5 рази під впливом фенобарбіталу у правій та лівій півкулях. Топірамат підвищує рівень триптофану у 1,4 рази у правій півкулі.

8. Встановлена міжпівкульова асиметрія співвідношення вмісту норадреналін / дофамін (права півкуля 1/4, ліва – 1/2). Виявлено, що всі досліджувані протиепілептичні препарати згладжують міжпівкульову асиметрію співвідношення норадреналін / дофамін.

9. Обґрунтовано оптимальні комбінації антиепілептичних препаратів, а саме – депакін з ламотриджином та карбамазепін з топіраматом. Показано, що ці комбінації є найбільш ефективними у випадках, коли судомний синдром розвивається на фоні порушення метаболізму ГАМК.

10. Встановлено, що найбільш активні електронодонорні та електроноакцепторні ділянки амінокислотних послідовностей субодиниць ГАМКА рецепторів при їх взаємодії з дослідженими антиконвульсантами є Phe65, Phe66, Tyr157, Tyr159, Tyr205, Phe257, Thr264. Одержані результати підтверджують літературні дані цілеспрямованого мутагенезу щодо активності цих амінокислотних субодиниць у регуляції провідності каналів іонів хлору ГАМКА рецепторів.

11. На підставі вивчення протисудомної дії фенобарбіталу, карбамазепіну, депакіну, ламотриджину та фелбамату у дослідах з бікукуліном та розрахунку квантовохімічним методом енергетичних характеристик взаємодії цих препаратів з амінокислотною послідовністю Thr201-Thr202-Gly203-Ala204-Tyr205-Pro206 ГАМКА рецептора, встановлена лінійна залежність між антисудомною активністю цих препаратів та їх енергією взаємодії DЕ з вказаною послідовністю, що дозволяє вести направлений пошук протисудомних засобів з більш вираженою антиконвульсантною активністю.

Публікації автора:

  1. Євтушенко О.О. Нейромедіаторні механізми дії деяких протисудомних засобів // Ліки. – 2003. - №5-6. – С. 74-78.

  2. Євтушенко О.О. Нейромедіаторний профіль дії протисудомних препаратів нового покоління Ламотриджину, Топірамату, Фелбамату // Клінічна фармація. – 2004. – Т.8, №2. – С. 47-50.

  3. Євтушенко О.О. Особливості взаємодії протиепілептичних препаратів з амінокислотною послідовністю Thr201 -Thr202 - Gly203 - Ala204 - Tyr205 - Pro206 ГАМКА рецептора // Ліки. – 2004. - №3-4. – С. 94-97.

  4. Євтушенко О.О. Асиметрична міжпівкульна дія протиепілептичних засобів на вміст моноамінів головного мозку // Журн. Акад. мед. наук України. – 2004. – Т.10, №3. – С.563-568.

  5. Громов Л.А., Евтушенко О.А., Куць В.С. Антиконвульсантная активность противоэпилептических препаратов и квантовохимическое моделирование их взаимодействия с рецептором ГАМКА // Укр. біохім. журнал. – 2004. – Т.76, №6. – С. 117-121. (Особистий внесок здобувача: проведення експериментів та комп’ютерних кванотовохімічних розрахунків, участь в аналізі та узагальненні отриманих даних).

  6. Євтушенко О.О. Нейромедіаторні механізми протисудомної дії антиепілептичених засобів нового покоління (Топірамат, Фелбамат, Ламотриджин) // Наука і соціальні проблеми суспільства: медицина, фармація, біотехнологія: Тез. доп. – Харків, 2003. – Т. 2. - С.74.

  7. Євтушенко О.О. Особенности взаимодействия противоэпилептических препаратов с «ключевыми» аминокислотами ГАМКA рецептора // Фундаментальные и прикладные проблемы современной медицины: Материалы 5 молодеж. науч. конф. СО РАМН – Новосибирск, 2004. - С. 66-67.

  8. Olga Yevtushenko, Leonid Gromov, Vladimyr Kouts. Quantum pharmacologic study of antiepileptic drugs and chemoconvulsants interaction with “key” amino acids of GABAA receptor // Journal of Psychopharmacology. – 2004. - Vol.18, №3, - P.A18.

  9. Євтушенко О.О. Вплив протиепілептичних препаратів на вміст серотоніну, дофаміну, триптофану, норадреналіну в мозку щурів // Вчені майбутнього: Тез. доп. – Одеса, 2004. – С. 31.