Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Технологія ліків та організація фармацевтичної справи


Янишин Уляна Ярославівна. Фармацевтичне забезпечення лікування сифілісу, гонореї, ВІЛ/СНІДу : Дис... канд. наук: 15.00.01 - 2009.



Анотація до роботи:

У.Я. Янишин. Фармацевтичне забезпечення лікування сифілісу, гонореї, ВІЛ/СНІДу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 – технологія ліків та організація фармацевтичної справи. – Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Львів, 2009.

Робота присвячена аналізу арсеналу лікарських засобів (ЛЗ) для лікування сифілісу, гонореї, ВІЛ/СНІДу, визначенню потреби в них, спеціалізації фармацевтичної допомоги при захворюваннях, які передаються статевим шляхом (ЗПСШ).

Опрацьовано методику фармакоекономічного аналізу лікування сифілісу бензатин бензилпеніциліном (ретарпеном) у порівнянні з біцилінами – -1,-3,-5. Встановлено, що вартість фармакотерапії ретарпеном в 1,1-2,9 рази менша, при більшій ефективності та кращому compliance хворих. Визначено потребу в ретарпені для превентивного лікування різних форм та стадій сифілісу на 100 хворих.

Опрацьовано методику та встановлено закономірності динаміки арсеналу ЛЗ для лікування гонореї з 1950 по 2006 роки. Найвища динаміка оновлення арсеналу спостерігалась за 2001-2006 роки (середньорічний коефіцієнт оновлення 13,2%). Доведено, що факторами, які формують потребу в ЛЗ для лікування гонореї є систематичне зменшення показників захворюваності населення України з 1995 року при інтенсифікації процесу постійної заміни антибіотиків з протигонококовою дією.

Доведено, що постулат ВООЗ, який регламентує необхідність безпосередньої участі фармацевтів у боротьбі з ВІЛ/СНІДом, в Україні не реалізовано, у той час коли показники глобалізації захворюваності та поширеності є загрозливими.

Шляхом порівняльного аналізу ринку антиретровірусних препаратів в Україні та Великій Британії встановлено, що фармацевтичний ринок України може бути розширений за рахунок апробованих у Великій Британії таких препаратів: ампренавір, валганцикловір, дісопроксол, емтрицитабін, енфувіртид, калетра, ритонавір, саквінавір, тенофовір, тіпранавір, фармцикловір, фосампренавір.

Перспективною є організація на регіональному рівні спеціалізованої аптеки для осіб із ЗПСШ для оптимізації фармацевтичного, інформаційного забезпечення хворих, планування потреби в профільних ЛЗ, санітарно-просвітницької роботи.

1. На основі маркетингового аналізу, фармакоекономічного аналізу, вивчення динаміки арсеналів ЛЗ при захворюваннях, які передаються статевим шляхом, фармацевтичної складової офіційних інструкцій щодо лікування сифілісу, гонореї та ВІЛ/СНІДу, узагальнення тенденцій захворюваності сифілісом, гонореєю, ВІЛ/СНІДом встановлено напрямки оптимізації фармацевтичної допомоги шляхом визначення потреби в ЛЗ для лікування ЗПСШ, організації державних аптек, спеціалізованих з фармацевтичного забезпечення ЛЗ даного контингенту хворих, системної участі фармацевтів у профілактиці, соціальній, медичній, фармацевтичній допомозі хворим на ВІЛ/СНІД з опрацюванням інформаційного, навчально-методичного забезпечення відповідної післядипломної підготовки провізорів.

2. Опрацьовано методику фармакоекономічного аналізу ЛЗ для лікування сифілісу методом „вартість-ефективність” за „Інструкцією по лікуванню та профілактиці сифілісу і гонореї” (МОЗ, 1995р.) і „Методикою лікування і профілактики інфекцій, які передаються статевим шляхом” (МОЗ, 2001р.).

3. За результатами фармакоекономічного аналізу вартість фармакотерапії бензатин бензилпеніциліном (ретарпеном) при різних формах та стадіях сифілісу за офіційними інструкціями є в 1,1-2,9 раза менша у порівнянні з вартістю фармакотерапії біцилінами -1,-3,-5, при більшій ефективності та кращому compliance хворих. Потреба в ретарпені на 100 хворих складає: для превентивного лікування (з моменту зараження не більше 3 місяців) – 100 флаконів (по 2,4 млн. ОД); для набутого сифілісу з точно встановленим строком зараження до 3 місяців (первинний, вторинний свіжий, прихований) – 200 флаконів (по 2,4 млн. ОД); для набутого сифілісу з точно встановленим строком зараження від 3 до 6 місяців (вторинний свіжий, рецидивний, прихований) – 300 флаконів (по 2,4 млн. ОД); для набутого сифілісу з точно встановленим строком зараження від 6 місяців до 1 року (вторинний рецидивний, прихований) – 400 флаконів (по 2,4 млн. ОД).

4. Опрацьовано методику та встановлено закономірності динаміки арсеналу ЛЗ для лікування гонореї за офіційними інструктивно-методичними матеріалами МОЗ України з 1950р. до 2006р. Показано, що за період дослідження арсенал зріс від 2 до 35 препаратів. Найвища динаміка оновлення арсеналу антибіотиками для фармакотерапії гонореї спостерігалась за 2001-2006рр. з середньорічним коефіцієнтом оновлення 13,2%.

5. Факторами, що впливають на формування потреби в ЛЗ для фармакотерапії гонореї є:

- систематичне зменшення показників захворюваності населення України гонореєю з 1995р. й до сьогодні;

- інтенсифікація процесу постійної заміни антибіотиків з протигонококовою дією на більш сучасні та ефективні з 1995р.;

Таким чином, перспективне планування потреби в ЛЗ для фармакотерапії гонореї є недоцільне.

6. На основі вивчення матеріалів ООН, ВООЗ, Законів України, Указів Президента, Постанов Кабінету Міністрів України, наказів МОЗ України, системи організації надання медичної допомоги хворим на ВІЛ/СНІД (включаючи Головний та регіональні Центри профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІДом) встановлено, що постулат ВООЗ, який регламентує необхідність безпосередньої участі фармацевтів у боротьбі з ВІЛ/СНІДом, в Україні не реалізовано, у той час коли показники глобалізації захворюваності та поширеності є загрозливими.

7. Шляхом порівняльного аналізу ринку антиретровірусних препаратів в Україні та Великої Британії станом на 2008 рік на основі Національного переліку ЛЗ, Державного Формуляру України, Клінічних протоколів антиретровірусної терапії ВІЛ-інфекції у дорослих та підлітків (МОЗ України, 2004 і 2006рр.) та Національного Формуляру Великої Британії (2008р.) встановлено, що в обох країнах використовуються такі АРТ-препарати: абакавір, атазанавір, диданозин, зидовудин, індинавір, іфавіренц, ламівудин, невірапін, нелфінавір, ставудин.

Фармацевтичний ринок антиретровірусних препаратів України може бути розширений за рахунок апробованих у Великій Британії, препаратів (ампренавір, дарунавір, дісопроксол, індинавір, маравірок, тіпранавір).

Результати маркетингового аналізу вказують на наявність у Великій Британії низки національних виробників АРТ-препаратів: GSK (GlaxoSmith Kline), Roche, Gilead, Abbot (Abbot Laboratories Ltd), Bristol-Myers Squibb, Ardem (Ardem healthcare Ltd), Pharmacia (Phizer Ltd), Actra (Zeneca UK Ltd), MSD (Merck Sharp Dohme), Novartis (Novartis Pharmaceuticals UK).

Для стратегічного вирішення питання у зв’язку з глобалізацією ВІЛ/СНІДу в Україні доцільно ставити питання про національне виробництво антиретровірусних препаратів.

8. Вперше опрацьовано інформаційне забезпечення надання фармацевтичної допомоги хворим на ВІЛ/СНІД в Україні. Алгоритм оптимізації санітарно-просвітньої роботи аптек з питань профілактики, діагностики базується на інформаційному листі «Інформаційне забезпечення працівників аптек, які надають соціальну та фармацевтичну опіку хворим на ВІЛ/СНІД та членів їх родин» з грифом МОЗ, №127-2007 (рішення ПК „Фармація”, Протокол № 47 від 20.06.2007р.)

9. Доведено ефективність експериментального впровадження до навчального процесу системи післядипломної підготовки провізорів тематики фармацевтичної допомоги хворим на ВІЛ/СНІД з підготовкою навчально-методичного забезпечення: навчальний посібник „Фармацевтична допомога хворим на ВІЛ/СНІД” (2007р.) та методичні рекомендації „Фармацевтична допомога хворим на ВІЛ/СНІД” (2009р.).

10. Обгрунтовано перспективність організації на регіональному рівні спеціалізованих аптек для осіб із ЗПСШ для оптимізації фармацевтичного, інформаційного забезпечення хворих, планування потреби в профільних ЛЗ, санітарно-просвітницької роботи.

Публікації автора:

У періодичних фахових виданнях, затверджених ВАК:

1. Янишин У.Я. Фармакоекономічний підхід до визначення потреби в лікарських засобах для лікування сифілісу / У.Я. Янишин, Н.Є. Городиловський, О.Я. Когут // Фармацевтичний журнал. – 2003. – №3. – С. 31-34. (Особистий внесок автора: провела фармакоекономічний аналіз ЛЗ для лікування сифілісу, розрахувала потребу в них).

2. Проблеми інформаційного забезпечення хворих при фармацевтичній опіці в Україні / Б.Л. Парновський, О.Б. Блавацька, О.В. Мельник, У.Я.Янишин // Фармацевтичний журнал. – 2004. – № 2. – С. 8-12. (Особистий внесок автора: здійснила аналіз витягів з нормативно-правових документів, що конкретизують права та обов’язки фармацевтів при фармацевтичній опіці).

3. Янишин У.Я. Лікарські засоби рослинного походження в комплексному лікуванні ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД / У.Я. Янишин, Г.В.Крамаренко // Фітотерапія. Часопис. – 2005. – № 2.– С.61–63. (Особистий внесок автора: систематизувала перелік ЛЗ рослинного походження в Україні, які стимулюють імунітет).

4. Янишин У.Я. Завданя фармацевтів у системі профілактики та лікування ВІЛ/СНІДу в Україні / У.Я. Янишин // Фармацевтичний журнал. – 2005. – № 5. – С. 27-30.

5. Янишин У.Я. Визначення потреби в інформації фармацевтів з профілактики та лікування ВІЛ/СНІДу / У.Я. Янишин // Фармацевтичний журнал. – 2006. – № 2. – С. 22–24.

6. Янишин У.Я. Визначення потреби в лікарських засобах для лікування сифілісу / У.Я. Янишин, Б.Л. Парновський, О.Ю. Туркевич // Фармацевтичний журнал. – 2006 – № 4. – С. 22–27. (Особистий внесок автора: визначена потреба в ЛЗ (на 100 хворих, на курс лікування) специфічної дії при лікуванні сифілісу).

7. Янишин У.Я. Аналіз динаміки арсеналу лікарських засобів для лікування гонореї в Україні за період 1950–2006 рр. / У.Я.Янишин // Фармацевтичний журнал. – 2008. –№3. – С.38–42.

8. Інформаційне забезпечення працівників аптек, які надають соціальну та фармацевтичну опіку хворим на ВІЛ/СНІД та членам їх родин: інформаційний лист № 127–2007 / [У.Я. Янишин]. – К., 2007. – 4 с.

Інші науково-методичні видання:

1. Янишин У.Я. Про доцільність включення до асортименту аптеки засобів діагностики ЗПСШ / У.Я. Янишин // Аптека Галицька –2006 – №9 (172) – С. 8–9.

2. Правові проблеми диференційного забезпечення лікарів і пацієнтів фармацевтичною інформацією / О.Б. Блавацька, Б.Л.Парновський // Аптека Галицька” – 2006 – №12 (175). – С.7–9. (Особистий внесок автора: аналіз нормативно-правової бази щодо диференціації інформаційно-консультативної допомоги для лікарів та пацієнтів).

3. Янишин У.Я. ВІЛ/СНІДУ– 25… / У.Я.Янишин, М.О. Калиняк // Аптека Галицька. –2006. – №21 (175),С. 10–13, 24–25. (Особистий внесок автора: зроблено огляд інформації про ВІЛ/СНІД).

4. Янишин У.Я. Глобализация ВИЧ/СПИДа: задания фармацевтов /У.Я. Янишин, Б.Л.Парновский // Провизор. – 2006. – № 24, С.15. (Особистий внесок автора: опрацювала міжнародні статистичні дані про динаміку захворюваності та поширеності ВІЛ/СНІДу ).

5. Фармацевтична допомога хворим на ВІЛ/СНІД: Навчальний посібник // [У.Я. Янишин]. – Львів: Малті-М, 2007. – 75с.

6. Янишин У.Я. Фармацевти і СНІД / У.Я.Янишин // Фармацевт. Практик. (інтерв’ю). – 2007. – №2. – С.71–72.

7. Янишин У.Я. Прорив у боротьбі з ВІЛ/СНІДом / У.Я.Янишин // Аптека Галицька. – 2007. - №9 (196). – С.4.

8. Фармацевтична допомога хворим на ВІЛ/СНІД: Методичні рекомендації (до семінарських занять «Загальна фармація» та «Організація і управління фармацією») / [У.Я.Янишин]. – Львів: підрозділ оперативного друку ЛНМУ імені Данила Галицького, 2009. – 50с.

У матеріалах науково-практичних конференцій в Україні та закордоном:

1. Янишин У.Я. Фармакоекономічне дослідження лікування сифілісу в Україні // Ш міжнародна науково-практична конференція “Наука і соціальні проблеми суспільства: медицина і фармація та біотехнологія” . – Харків.– 2003. – С.363.

2. Янишин У.Я. Методичні основи вивчення потреби ЛЗ для лікування сифілісу / У.Я. Янишин // Матеріали науково-практичної конференції. “Створення, виробництво, стандартизація, фармакоекономіка лікарських засобів та біологічно активних добавок”. – Тернопіль. – 2004. –С. – 505–506.

3. Янишин У.Я. Оптимізація лікарського забезпечення ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД / У.Я. Янишин // Науково-технічний прогрес і оптимізація технологічних процесів створення лікарських засобів: матеріали І-ї міжнародної наук.-практ. конф. (м. Тернопіль, 6–7 квітня 2006). – Тернопіль: Укрмедкнига, 2006.– С. 127–128.

4. Янишин У.Я. Фармацевтична громадськість у профілактиці і лікуванні, опіці хворих на ВІЛ/СНІД // На шляху реформи. Актуальні проблеми забезпечення населення Волинськоїї області якісними та безпечними лікарськими засобами. – Луцьк – 2006.

5. O. Zaliska. Costs of pulmonary tuberculosis in Ukraine /O. Zaliska, U.Yanyshyn // 6-th SPOR European congress: –Programm. – Barselona, Spain.– 2003.– P.8.

6. Blavatska О. Legal problems of differential providing of doctors and patients by pharmaceutical information /O.Blavatska, U.Yanyshyn // Abstract on-line. – Moldova, Kyshenev, –2006. (Особистий внесок автора: опрацювала інформацію щодо диференціації інформації для лікаря та пацієнта).