Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Соціологічні науки / Теорія, методологія та історія соціології


Бродецька Юлія Юріївна. Феномен маргінальності в сучасному українському суспільстві: теоретико- методологічний аналіз: дисертація канд. соціол. наук: 22.00.01 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2003. : схеми



Анотація до роботи:

Бродецька Ю.Ю. Феномен маргінальності в сучасному українському суспільстві: теоретико-методологічний аналіз. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата соціологічних наук за спеціальністю 22.00.01 - теорія та історія соціології. – Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна. – Харків, 2003.

Дисертація присвячена вивченню феномена маргінальності в сучасному українському суспільстві, його детермінант та форм прояву. Викладено теоретико-методологічні основи дослідження даного феномена. Реінтерпретовано поняття „соціальної маргінальності”. Воно трактується як становище (та процес його досягнення) елементів соціальної системи в ситуації розузгодження їх соціальних якостей, що зумовлює трансформацію останніх. Доведено, що в сучасних умовах соціальна маргінальність виступає результатом культурних та стратифікаційних суперечностей соціальної системи, детермінованих трансформаційними процесами. Введення в дискурсивний контекст терміну „соціальна маргінальність” значно поповнює категоріальний апарат соціологічної науки в контексті аналізу соціальних явищ. Розкрито природу та специфіку розгортання механізму маргінальності в залежності від типів та основних детермінант феномена.

Визначено, що структурна диференціація концепту „маргінальність” дозволяє виділити „граничність” та „периферійність” як основні характеристики явища. Це дозволило позиціонувати граничну маргінальність як конструктивний соціальний феномен сучасного суспільства. Виділено основні форми маргінальності.

Соціологічний аналіз проблеми дозволив розширити знання про феномен маргінальності, визначити його детермінанти, форми прояву та потенціал в сучасному українському суспільстві.

Дослідження процесів, що охопили сучасне українське суспільство, вимагає розробки певних концептуальних основ аналізу. Поняття “соціальна маргінальність” має в цьому відношенні значний евристичний потенціал, оскільки основні трансформаційні процеси соціальної структури в наш час найбільш рельєфно просліджуються саме через призму маргінальних явищ. Останні знаходять своє відображення в процесах формування нових соціальних груп та прошарків, трансформації стратифікаційного рівня соціальної структури, зміні стилів і способів життя, кризі ідентичності та вільному конструюванні нових ідентитетів, фрагментарності ціннісно-нормативної системи, в формуванні нових культурних форм.

Теоретико-соціологічний аналіз досліджуваного феномена дає можливість констатувати, що соціальна маргінальність є багаторівневим та багатоаспектним явищем, що знаходить своє відображення в суспільних явищах і процесах. Це положення підтверджується комплексним аналізом концепцій маргінальності, що мають місце в соціологічній науці. Перша група теоретичних підходів, представлена головним чином роботами Д. Головенскі, М. Голдберга, Е.Стоунквіста, Р. Парка та ін., акцентувала увагу на вивченні екзистенційних основ феномена, його соціокультурного характера як продукта процесів аккультурації та конфлікту культур. В рамках концепції культурної маргінальності остання розглядається як суб'єктивний феномен, що супроводжується внутрішнім конфліктом норм та цінностей декількох культурних систем в свідомості індивіда.

Представники структурної лінії інтерпретації (М. Вебер, Б. Манчині, К.Маркс, Р. Фарж та ін.) аналізували феномен маргінальності в контексті стратифікаційних суперечностей, тобто як об'єктивне явище.

Аналіз представлених теоретичних підходів дозволяє інтерпретувати маргінальність в сучасних умовах як багаторівневий феномен, що виявляється як на рівні окремого індивіда, так і на рівні структури в цілому.

Узагальнення досвіду дослідження поняття маргінальності дає можливість побудувати інтерпретаційну лінію концепту “соціальної маргінальності” на підставі комплексного підходу. Змістовне наповнення поняття маргінальності дозволяє набагато ширше досліджувати його евристичні можливості з позицій граничності та периферійності. З урахуванням особливостей змісту поняття “маргінальність” і в співвідношенні його із соціальною структурою сучасного українського суспільства, була розроблена аналітична модель маргінальності, виділені її основні форми та детермінанти.

Підставою цього стали положення концепції структурного функціоналізму Р. Мертона, Т. Парсонса, К. Маркса, а також положення діяльнісної парадигми П.Штомпки (схема INIO).

В результаті аналізу представлених підходів було виявлено, що маргінальність – це складне явище, яке виступає атрибутом структурних перетворень сучасного українського суспільства. Відтак основними детермінантами маргінальності виступають стратифікаційні та соціокультурні умови її функціонування. Це дозволяє аналізувати маргінальність з позицій S – O феномена, що сприяє збагаченню його евристичного потенціалу. В залежності від рівня детермінації маргінальність набуває конкретних форм прояву.

Аналіз маргінальності в контексті трансформаційних процесів сучасного українського суспільства показав, що на відміну від гомеостатичних структур, трансформаційні процеси українського суспільства детермінують примусовий характер маргінальності, який в залежності від змістовного наповнення даного явища несе в собі конструктивний або деструктивний потенціал. В залежності від характеру детермінації феномен маргінальності набуває різних форм. В результаті було виявлено, що формування нових культурних форм, соціальне інсценування, „втеча від реальності” (ціннісне відчуження, ескапізм), інноваційні практики виживання та „жертви структурації” – є форми, що приймає соціальна маргінальність в залежності від умов, що її породжують.

Як результат соціокультурних протиріч маргінальність знаходе своє відображення (в залежності від змістовного наповнення) не лише у різних формах “втечі від реальності”, але й у формуванні нових культурних форм, соціокультурному інсценуванні. Це дає можливість констатувати позитивний соціальний ефект феномена.

З погляду стратифікаційних процесів маргінальність заявляє про себе (знову ж у залежності від змістовного наповнення) формуванням пасивно-індиферентних соціальних утворень. Вони виконують деструктивну функцію в соціальній структурі українського суспільства у вигляді андеркласу, люмпенів, пауперів, декласованих елементів (периферійна маргінальність). Поряд з цим відбувається формування нових соціально-професійних груп, що володіють інноваційним потенціалом і виконують роль конструкторів нової системи (гранична маргінальність). Аналіз маргінальності в контексті культурного та стратифікаційного рівнів структури дозволяє поряд з деструктивними виділяти конструктивні аспекти її соціального ефекту.

Таким чином, проведений теоретико-соціологічний аналіз є спробою переосмислення такого традиційного явища, як маргінальність, що у сучасних умовах здобуває якісно іншого наповнення. У результаті цього склалося комплексне бачення феномена соціальної маргінальності, його форм, факторів, розкриті його евристичні можливості, що дозволяє в цілому поповнити соціологічне знання про феномен маргінальності.

Публікації автора:

1. Бродецька Ю.Ю. Концепт «маргінальності» в теоріях західних дослідників// Грані: Науково-теоретичний та громадсько-політичний альманах. –Дніпропетровськ, 2000. - №6(14). - С.47-49.

2. Бродецкая Ю.Ю. Феномен маргинальности в контексте социокультурного измерения// Грані: Науково-теоретичний та громадсько-політичний альманах. – Дніпропетровськ, 2002. - № 2(22). - С.68-71.

3. Бродецкая Ю.Ю. Особенности и специфика маргинальных процессов в контексте трансформационных преобразований украинского общества// Грані: Науково-теоретичний та громадсько-політичний альманах. – Дніпропетровськ, 2002. - № 5(25). - С.89-92.

4. Бродецька Ю.Ю. Феномен маргінальності в умовах трансформації українського суспільства: соціоструктурний аспект// Вісник Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна „Соціологічні дослідження сучасного суспільства: методологія, теорія, методи”.- 2002.-С.63-67.

5. Бродецкая Ю.Ю. К вопросу о специфике маргинализационных процессов в украинском обществе //Вісник Дніпропетровського університету. Соціологія. Філософія. Політологія. Випуск 8.-Дніпропетровськ, РВВ ДНУ, 2002.-С.111-115.

6. Бродецкая Ю.Ю. К вопросу о специфике субкультур в контексте рассмотрения периферийной маргинальности// Молодь в умовах нової соціальної перспективи. Матеріали IV Міжнародної науково-практичної конференції.-Житомир, 2002.-С.32-33.

7. Бродецкая Ю.Ю. Трансформирующееся украинское общество: от маргинальности к лимитрофности// Вісник: Світова цивілізація і міжнародні відносини. Науковий журнал.- Дніпропетровськ: вид-во ДНУ, 2002.-№1(3).-С.231-234.

8. Бродецкая Ю.Ю. Постановка проблемы маргинальности в контексте постмодернистских воззрений// Методологія, теорія та практика соціологічного аналізу сучасного суспільства: Збірник наукових праць.-Харків: Видавничий центр ХНУ ім. В.Н. Каразіна, 2002.-С.268-272.

9. Бродецька Ю.Ю. До питання про соціокультурні аспекти феномену маргінальності// Соціологія міста: наукові проблеми та соціальні технології - Збірник наукових праць. –Дніпропетровськ: ДНУ, 2001.-С.131-133.

10. Бродецкая Ю.Ю. Социостратификационные маркеры феномена маргинальности в трансформирующемся обществе// Проблеми розвитку соціологічної теорії. Теоретичні проблеми змін соціальної структури українського суспільства: Наукові доповіді і повідомлення II Всеукраїнської соціологічної конференції /Соціологічна асоціація України, Інститут соціології НАН України.-К., 2002.-С.464-468.

11. Бродецкая Ю.Ю. Маргинальные явления в структуре современного украинского общества// Проблема особистості в сучасній науці: результати та перспективи досліджень. Тези доповідей Четвертої Міжнародної конференції молодих науковців. - К.: Вид-во КНУ ім. Т.Шевченка, 2001.-С.53-54.