Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Імунологія та алергологія


Скітяк Світлана Анатоліївна. Фенотипічні та цитокінові характеристики лімфоцитів у хворих на гліоми головного мозку: Дис... канд. мед. наук: 14.03.08 / Інститут нейрохірургії ім. А.П.Ромоданова АМН України. - К., 2002. - 171 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 153-169.



Анотація до роботи:

Скітяк С.А. Фенотипічні та цитокінові характеристики лімфоцитів у хворих на гліоми головного мозку.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.08 - імунологія та алергологія.- Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця, Київ, 2002.

Дисертація містить результати комплексного імунологічного обстеження 212 хворих на пухлини головного мозку, в тому числі 165 пацієнтів з гліомами. Встановлено, що при гліальних пухлинах відбуваються різноспрямовані - супресивні, стимулюючі та проапоптичні зміни в клітинах імунної системи. Імуносупресивні проявляються зменшенням загальної кількості лімфоцитів, вмісту NK-клітин прямопропорційно розміру пухлини та ступеню її злоякісності, імуностимулюючі полягають в збільшенні відносної кількості В-клітин та CD8+ лімфоцитів, а проапоптичні - в збільшенні кількості лімфоцитів з фенотипом CD95 незалежно від ступеня анаплазії гліоми. Виявлено, що найбільш значимі імуносупресивні зміни при гліальних пухлинах спостерігаються в процесах активації лімфоцитів, що проявляється як зменшенням кількості CD25+ клітин, так і пригніченням продукції ІФН-g активованими клітинами in vitro. Встановлена невідповідність між рівнем прозапальних цитокінів в сироватці крові та здатністю імунокомпетентних клітин індукувати їх синтез - в сироватці крові виявляється підвищений рівень ІФН-g та ФНП-a, в той час, як in vitro спостерігається гальмування їх продукції. Вперше встановлено, що при «швидкому» перебігу гліобластоми з коротким періодом клінічних проявів зміни в імунній системі виявляються лише в зменшенні кількості NK-клітин та активованих лімфоцитів, що дозволяє віднести їх до ранніх ознак наявності в організмі гліального пухлинного процесу.

В дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення актуальної медичної проблеми по встановленню патогенетичних ланок ураження імунної системи при гліомах головного мозку, завдяки чому розкрито нові механізми пошкодження різних ланцюгів імунних реакцій при даному виді новоутворень.

1. У хворих на гліальні пухлини головного мозку без урахування ступеня їх анаплазії спостерігаються зміни в різних ланках імунної системи: пригнічення утворення лімфоцитів та їх диференціювання в NK-клітини; гальмування процесів активації лімфоцитів, особливо тих, що відбуваються за участю рецептора ІЛ-2, стимуляція ознак апоптичних процесів у лімфоцитах, збереження співвідношення між субпопуляціями Т-лімфоцитів.

  1. Порушення в імунній системі в значній мірі залежать від ступеня анаплазії гліальної пухлини, її розміру та, в меншій мірі, від величини перифокального набряку.

  2. Імунологічні зміни при гліальних пухлинах I-II ступеня анаплазії характеризуються зменшенням вмісту NK-клітин, пригніченням процесів утворення і активації лімфоцитів та синтезу імунокомпетентними клітинами ІФН-g і ФНП-a, підвищенням вмісту CD8 та CD95 позитивних лімфоцитів.

  3. При злоякісних гліомах III та IV ступеня анаплазії спостерігаються різноспрямовані зміни імунної системи: пригнічення лімфопоезу, зменшення вмісту CD3+, CD4+, NK-клітин, вірогідне пригнічення процесів активації лімфоцитів та синтезу ІФН-g і ФНП-a. В той же час відмічається збільшення в крові вмісту CD95+ лімфоцитів та активація В-ланки імунної відповіді, що проявляється зростанням відносної кількості CD19+лімфоцитів.

  4. Найбільш ранні порушення в імунній системі при розвитку злоякісної гліоми виявляються в зменшенні кількості NK-клітин та гальмуванні процесів активації лімфоцитів, що проявляється зменшенням вмісту CD25+ лімфоцитів крові.

6. Хірургічне видалення гліальних пухлин не призводить до вірогідно значимого покращення показників клітинної ланки імунітету в ранній післяопераційний період, що свідчить про довготривалий характер змін в імунній системі.

7. Підвищений рівень в сироватці крові прозапального цитокіна ФНП-a при гліомах свідчить як про наявність в організмі активації протипухлинного імунітету, так і про розвиток загальної запальної реакції організму у відповідь на ріст пухлини.

8. При злоякісних гліомах III та IV ступеня анаплазії порівняно з пухлинами I-II ступеня анаплазії вірогідно пригнічується продукція ІФН-g та ФНП-a активованими імунокомпетентними клітинами крові, що може свідчити про більш селективний імуносупресивний вплив цих пухлин на активацію лімфоцитів та синтез тумороцидних ефекторних цитокінів лімфоцитами.

9. Зміни субпопуляційного складу лімфоцитів, визначені за допомогою моноклональних антитіл, та вмісту прозапальних цитокінів в сироватці крові та супернатантах клітин крові свідчать про різноспрямований - супресивний та стимулюючий вплив гліальних пухлин різного ступеня анаплазії, що необхідно враховувати при хірургічному та комбінованому лікуванні хворих.

Публікації автора:

1. Лісяний М.І., Розуменко В.Д., Скітяк С.А. Особливості імунного та цитокінового статусу у хворих з гліомами головного мозку (огляд літератури) // Український нейрохірургічний журнал.-2001.-№1.- С.24-31.

2. Скітяк С.А., Лісяний М.І. Характеристика показників клітинної ланки імунітету при злоякісних гліальних пухлинах головного мозку // Український науково-медичний молодіжний журнал.-2002.-№1-2.-С.48-51.

3. Скітяк С.А. Характеристика показників клітинної ланки імунітету при різних пухлинах головного мозку // Український нейрохірургічний журнал.-2002.-№2.-С.90-93.

4.Лісяний М.І., Скітяк С.А. Особливості стану клітинної ланки імунітету та продукції цитокінів у хворих з гліальними пухлинами головного мозку //Український медичний часопис.-2002.N5.-С.29-31.

  1. Лісяний М.І., Скітяк С.А Динаміка субпопуляційного складу лімфоцитів у хворих на гліоми різного ступеня анаплазії // Імунологія та алергологія.-2002.-N4.-С.29-31.

6. Лісяний М.І., Скітяк С.А. Застосування аміксину в комплексному лікуванні гліоми головного мозку // Лікарська справа. Врачебное дело.-2002.-N8.-С.121-123.

7. Розуменко В.Д., Скітяк С.А. Зміни субпопуляційного складу лімфоцитів у хворих з гліомами головного мозку на етапах комбінованого лікування // Матер. наук.-прак. конф. “Нейроімунологія в неврології та нейрохірургії”, 25-26 квітня 2000р., Київ,С.67.

8. Лисяный Н.И., Гнедкова И.А., Главацкий А.Я., Маркова О.В., Скитяк С.А. Иммунология глиом головного мозга и проблемы иммунотерапии // “Онкология 2000”, тезисы II съезда онкологов стран СНГ, Украина, Киев, 23-26 мая 2000г.Т-1176.

9. Лисяный Н.И., Скитяк С.А. Характеристика фенотипического состава лимфоцитов периферической крови у больных глиомами головного мозга // Тезисы IV съезда иммунологов и аллергологов СНГ, Москва, Россия, 12-14 сентября 2001г. Аллергология и иммунология.-2001.- Т.2, №2.-С.129.

10. Zozula Yu.A., Lisyany N.I., Rozumenko V.D., Skityak S.A. Subpopulation lyphocytic’s dynamic in patients with glioblastomas // 12th World Congress of neurosurgery. Sydney 2001. Abstract book. P.315.

11. Лисяный Н.И., Гнедкова И.А., Маркова О.В., Скитяк С.А. Иммунопатогенетические особенности роста внутримозговых глиом различной степени анаплазии // Матеріали Х з’їзду онкологів України. Крим, 10-12 жовтня 2001р.- К.2001.-С.45.

12. Гнедкова И.А., Маркова О.В., Скитяк С.А., Любич Л.Д. Иммунопатогенетические особенности внутримозговых глиом различной степени анаплазии // Материалы Одиннадцатой Всероссийской конференции “Нейроиммунология” /научно-практическая конференция неврологов. Россия, Санкт-Перербург 15-18 мая 2002г. С.65-66.

13. Лисяный Н.И., Маркова О.В., Скитяк С.А., Гнедкова И.А., Любич Л.Д. Глиомы и иммунная система организма // Материалы III съезда нейрохирургов России. 4-8 июня 2002г. Санкт-Петербург. С.122-123.

14. Лисяный Н.И., Розуменко В.Д., Гнедкова И.А., Скитяк С.А. Коррекция иммунных нарушений индукторами интерферона при комбинированном лечении глиом III-IV степени анаплазии // Материалы III съезда нейрохирургов России. 4-8 июня 2002г. Санкт-Петербург. С.123.

15.Бичкова Н.Г., Марушко Ю.В., Скітяк С.А., Панченко О.В. Спосіб оцінки функціонального стану Т-лімфоцитів // Деклараційний Патент на винахід № 44068А G01 №33/53 від 15.01.2002р. Бюл. №1.

16.Лісяний М.І., Розуменко В.Д., Скітяк С.А. Характеристика змін в клітинній ланці імунної системи при різних видах пухлин головного мозку // Український журнал гематології та трансфузіології.- 2002.- N5(2).-С.29-30.

  1. Лісяний М.І., Гнєдкова І.О., Главацький О.Я., Розуменко В.Д., Любич Л.Д., Скітяк С.А. Спосіб імунотерапії гліом головного мозку // Деклараційний патент на винахід №50988А А61К45/00 від 15.11.2002р. Бюл №11.