Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Мікуліна Марина Олександрівна. Фінансова безпека розвитку сільськогосподарських формувань : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Мікуліна М.О. Фінансова безпека розвитку сільськогосподарських формувань - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. Національний науковий центр „Інститут аграрної економіки” УААН, Київ, 2008.

В дисертаційній роботі досліджено особливості та проблеми фінансової безпеки розвитку сільськогосподарських формувань.

У роботі вперше сформульовано визначення поняття фінансової безпеки розвитку сільськогосподарських формувань як сукупність фінансових інструментів, спрямованих на запобігання негативного впливу факторів розвитку сільськогосподарських формувань з метою випуску сільськогосподарської продукції відповідно до потреб населення на Україні.

Поглиблено і розвинуто факторний аналіз щодо стабілізації безпеки сільськогосподарських формувань, який дає змогу виявити проблемні напрями в діяльності підприємства досліджувати їх причини.

У роботі також розроблено і запропоновано конкретні рекомендації щодо фінансової безпеки розвитку сільськогосподарських формувань.

Проведене в дисертаційній роботі дослідження фінансової безпеки сільськогосподарських формувань в аграрному секторі економіки України дозволило сформулювати ряд висновків теоретичного, методичного та науково-практичного змісту, які розв’язують основні завдання відповідно до поставленої мети а саме:

1. Однією з найважливіших умов забезпечення формування кінцевих результатів фінансової діяльності сільськогосподарських формувань є наявність ефективної системи їх фінансової безпеки. Тому важливим результатом, що характеризує сутність наукової новизни дисертаційної роботи, є визначення поняття фінансової безпеки розвитку сільськогосподарських формувань як сукупність фінансових інструментів, спрямованих на запобігання негативного впливу факторів розвитку сільськогосподарських формувань з метою забезпечення випуску високоякісної та конкурентоспроможної сільськогосподарської продукції відповідно до потреб України.

2. В дисертаційній роботі з'ясовано поняття «сільськогосподарські
формування», які визначено як суб'єкти господарювання, діяльність яких
регламентується Господарським кодексом України та іншими нормативними актами і спрямована на випуск високоякісної, екологічно чистої та
конкурентоспроможної продукції, що набуває особливої актуальності при
вступі України в СОТ, оскільки на світовому ринку ця продукція повинна
користувати попит.

Безпека розвитку сільськогосподарських формувань - це процес забезпечення гарантованого задоволення потреб всіх членів суспільства високоякісними продуктами харчування за умов збереження й поетапного відтворення якісного стану природного середовища (створення можливостей для рівноваги між його потенціалом і вимогами людей всіх поколінь ).

3. Проаналізовано зарубіжний досвід фінансово-господарської
діяльності сільськогосподарських формувань та виявлено, що діяльність вітчизняних сільськогосподарських формувань потребує більш повного й чіткого уявлення про результати їх діяльності та перспективи подальшого розвитку, що неможливо без забезпечення належного рівня їх фінансової безпеки, особливо за умов вступу України в СОТ.

  1. Результати проведеного дослідження показали, що для оцінки фінансової безпеки сільськогосподарських формувань застосовується велика кількість фінансових коефіцієнтів, що здебільшого мають загальний характер і роблять таку оцінку не ефективною. В дисертаційній роботі запропоновано найбільш оптимальні групи показників для оцінки фінансової безпеки сільськогосподарських формувань, до яких належать показники ліквідності, фінансової стійкості, капіталу, ділової активності та рентабельності.

  2. Розроблено концептуальні основи фінансової безпеки розвитку сільськогосподарських формувань та виявлено, що фінансове управління оперує надходженнями та виплатами грошових коштів, що є у розпорядженні господарюючого суб'єкта на певну дату. Такий підхід принципово відмінний від бухгалтерського обліку до оцінки кінцевих результатів діяльності сільськогосподарських формувань.

6. Аналіз впливу внутрішніх і зовнішніх факторів на
діяльність сільськогосподарських формувань виявив його різнонаправлений характер стосовно результатів функціонування сільськогосподарських формувань, а отже, і в суми одержаного прибутку, тому негативна взаємодія одних факторів здатна зменшити або повністю нівелювати вплив інших.

7. Доведено, що дієвість фінансової безпеки сільськогосподарських
формувань потребує належного інформаційного забезпечення, під яким
розуміють сукупність документів і даних, які в них знаходяться, а також
методів і засобів їх отримання, організації зберігання та обробки .

Інформаційне забезпечення фінансової безпеки являє собою функціональний комплекс, який забезпечує процес безперервного цілеспрямованого підбору відповідних інформаційних показників, необхідних для здійснення аналізу, планування і вироблення ефективних управлінських рішень за всіма аспектами фінансової безпеки сільськогосподарських формувань.

8. Запропонований механізм оцінки фінансової безпеки
сільськогосподарських формувань на регіональному рівні на базі
інтегрального показника діяльності сільськогосподарських формувань
включає в себе показники ліквідності, фінансової стійкості, капіталу, ділової
активності та рентабельності.

9. Розроблений алгоритм оцінки фінансової безпеки
сільськогосподарських формувань передбачає вибір напрямів їх
фінансово-безпечного розвитку на основі інтегрального показника та
значущості впливу факторів на діяльність сільськогосподарських формувань,
величини їх зміни, порівняння з гранично допустимими значеннями й
вибору напрямів подальшого розвитку сільськогосподарських формувань.

  1. У межах апробації наукових положень дисертаційного дослідження визначено рейтинг сільськогосподарських формувань Сумської області за рівнем фінансової безпеки на основі розрахунку запропонованих фінансових коефіцієнтів і порівняння їх з гранично допустимими.

  2. Фінансова безпеки сільськогосподарських формувань має включати в себе не тільки оцінку результатів господарювання суб'єкта та своєчасний контроль за діяльністю сільськогосподарських формувань, але і фінансову діагностику з метою виявлення відхилень від нормального фінансового стану та виявлення причин, що спричинили негативні процеси. Фінансову діагностику слід розглядати як комплекс заходів, що забезпечують якісно-порівняльну оцінку основних параметрів фінансової системи сільськогосподарських формувань: наявність і використання фінансових ресурсів; комплексна оцінка фінансового стану; потенційні можливості в плані доступу до зовнішніх фінансів. Основним напрямом розвитку сільськогосподарських формувань як суб'єктів господарювання є визначення стратегії фінансової безпеки, яка забезпечує захист його фінансових інтересів від різноманітних загроз шляхом формування довгострокових цілей такого захисту, вибору найбільш ефективних шляхів їх досягнення, адекватного корегування напрямів і форм захисту при зміні факторів і умов фінансового середовища його функціонування.

12. Діяльність сільськогосподарських формувань щодо забезпечення своєї фінансової безпеки не може зводитися тільки до поточного реагування на загрози своїм фінансовим інтересам. На сучасному етапі дедалі більша кількість сільськогосподарських формувань усвідомлюють необхідність перспективного управління фінансовою безпекою на основі наукової методології передбачення її напрямів і форм, адаптації до загальних цілей розвитку сільськогосподарських формувань й умов мінливого зовнішнього фінансового середовища, що змінюється.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Мікуліна М.О. Проблеми адаптації сільського господарства до ринкових механізмів господарювання / М.О. Мікуліна // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія „Фінанси і кредит”. – 2001. – № 2. – С.232-236.

2. Мікуліна М.О. Передумови та необхідність розвитку кредитної кооперації в аграрній сфері / М.О. Мікуліна // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія „Фінанси і кредит”. – 2002. – №1. – С. 75-78.

3. Мікуліна М.О. Кредитний ризик та його прогнозування в сільському господарстві / М.О. Мікуліна // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія „Фінанси і кредит”. – 2003. – №1. – С. 35-42.

4. Мікуліна М.О. Кредитоспроможність сільськогосподарського підприємства та методичні засади її визначення / М.О. Мікуліна // Українська академія банківської справи. – 2003. – №3. – С. 103-107

5. Мікуліна М.О. Скоринг - системи як інструмент оцінки кредитоспроможності підприємств агропромислового комплексу / М.О. Мікуліна // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія „Фінанси і кредит”. – 2004. – №2. – С. 24-33.

6. Мікуліна М.О. Фінансова діагностика сільськогосподарського підприємства: можливості традиційного підходу / М.О. Мікуліна // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія „Фінанси і кредит”. – 2005. – №1. – С. 108-113.

7. Мікуліна М.О. Фінансова безпека розвитку сільськогосподарських формувань/ М.О. Мікуліна, Ю.В. Скрипник // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія „Фінанси і кредит”. – 2007. – №2. – С. 132-137.

Матеріали наукових конференцій

8. Мікуліна М.О. Застосування регресійного аналізу у визначенні кредитоспроможності сільськогосподарського підприємства / М.О. Мікуліна // Сучасні проблеми економіки сільського господарства та агропромислового комплексу : міжнар. наук.-практ. конф., 13-16 трав. 2003 р.): тези доп. – С., 2003 – С. 75.

10. Мікуліна М.О. Автоматизовані системи скорингу як засіб мінімізації кредитного ризику / М.О. Мікуліна // Мат. наук.-практ. конф. викл., асп. та студ. Сумськ. наці. аграр. ун-ту, 6-22 квіт. 2004 р., – С., Козацький вал, 2004. – С. 430.

11. Мікуліна М.О. Формування системи моніторингу фінансової діагностики сільськогосподарського підприємства / М.О. Мікуліна // Мат. наук.-практ. конф. викл., асп. та студ. Сумськ. наці. аграр. ун-ту, 24-27 трав. 2005 р.,– С., Козацький вал, 2005 – С.130.

12. Мікуліна М.О. Коефіцієнтний метод у фінансово-діагностичних розрахунках М.О. Мікуліна // Мат. наук.-практ. конф. викл., асп. та студ. Сумськ. наці. аграр. ун-ту, 4-6 квіт. 2007 р., – С., Козацький вал, 2007 – С.287.