Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Грешко Роман Ігорович. Фінансова санація промислових підприємств. : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Грешко Р. І. Фінансова санація промислових підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – Тернопільський національний економічний університет, Тернопіль, 2008.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретичних засад фінансової санації, формуванню на цій основі ефективного фінансового забезпечення санаційних операцій та розробці практичних рекомендацій щодо вдосконалення механізму її здійснення. Розкрито концептуальні засади фінансової санації промислових підприємств, проаналізовано відповідне законодавство й окреслено економіко-правові умови її проведення. Обґрунтовано значення механізму фінансової санації у стабілізації фінансового стану підприємств, а також систематизовано методичні підходи до оцінки загрози їх неплатоспроможності та санаційної спроможності.

В роботі з’ясовано внутрішні та зовнішні чинники впливу на фінансово-господарську діяльність промислових підприємств, оцінено рівень схильності їх до неплатоспроможності та встановлено джерела фінансового забезпечення здійснення фінансової санації. Представлено розроблену автором модель прогнозування неплатоспроможності підприємств, яку впроваджено в їх практичну діяльність, удосконалено інструментарій фінансової санації.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та викладено авторське бачення вирішення наукової проблеми обґрунтування сутності фінансової санації та формування ефективного механізму її здійснення. Науково-теоретичні та практичні висновки дослідження полягають у наступному:

1. Фінансова санація є об’єктивною реальністю ринкового господарювання. Вона носить комплексний характер і охоплює практично всі фінансові аспекти функціонування підприємств. Наукові погляди щодо розкриття сутності фінансової санації є в основному рівнозначними в сутності санації. Фінансова санація є процесом відновлення платоспроможності, прибутковості та поліпшення фінансового стану підприємства за рахунок здійснення системи фінансових операцій, які є послідовними та взаємопов’язаними між собою й ініціаторами котрих, окрім самих підприємств, можуть виступати й інші зацікавлені суб’єкти ринку.

2. У контексті правових умов здійснення фінансової санації перевагою фінансової досудової санації є те, що вона зберігає автономність підприємств і не передбачає зміну форм власності, ініціюється здебільшого самими підприємствами і направлена на забезпечення збалансованості інтересів окремих учасників фінансових відносин та усунення наслідків конфліктів, які виникають на цьому ґрунті. Результативність здійснення фінансової досудової санації є набагато вищою, оскільки вона превентивна, чим убезпечує підприємства від судових процедур врегулювання неплатоспроможності.

3. Механізм фінансової санації направлений на досягнення її мети. Він має функціонально-цільову структуру, складовими якої є нормативно-правове, інформаційне та фінансове забезпечення, а також рівнозначні методи і важелі, що реалізують послідовні і взаємопов’язані фінансові операції, результатами яких є мобілізація резервів фінансового забезпечення відновлення платоспроможності та досягнення прибутковості промислових підприємств. Метод самофінансування забезпечує мобілізацію внутрішніх фінансових ресурсів підприємств і є гарантом погашення залучених і позичених коштів на поточну виробничо-господарську діяльність. Регулятором грошового обігу підприємств є метод кредитування, який забезпечує поповнення і цільове використання позичених грошових ресурсів.

4. Вивчення та застосування на практиці наукових підходів до встановлення загрози неплатоспроможності підприємницьких структур дало змогу з’ясувати основні їх недоліки та сильні сторони. На цій підставі виокремлено окремі моделі прогнозування неплатоспроможності, котрі забезпечують об’єктивну оцінку реальних фінансових ситуацій, які склалися на промислових підприємствах, а також дозволяють виявити фінансові резерви погашення заборгованості й відновлення платоспроможності, враховуючи вітчизняні економічні умови господарювання, що сприятиме визначенню шляхів та резервів досягнення цілей фінансової санації.

5. Фінансове забезпечення як складова механізму фінансової санації покликане виконувати навантаження не тільки щодо мобілізації фінансових ресурсів, але й стосовно ефективного їх використання. Це дозволяє досягнути беззбитковості та зміцнення фінансового стану промислових підприємств. Фінансове забезпечення здійснення фінансової санації генерує всі джерела поповнення фінансових ресурсів, які можуть стати вагомими для зміцнення фінансового стану та створення умов економічного розвитку підприємницьких структур без проведення судових процедур.

6. Застосування селекційного відбору показників для оцінки санаційної спроможності промислових підприємств дозволяє визначити їх рівень забезпеченості власним капіталом, ліквідність та платоспроможність, ділову активність, рух грошових коштів та рентабельність. Апробація згаданих показників дала змогу констатувати різний рівень санаційної спроможності досліджуваних підприємств молочної промисловості. Це пояснюється нездатністю кожного підприємства раціонально організовувати рух грошових потоків, цілеспрямовано використовувати власні та позичені фінансові ресурси, зберігати автономію для відновлення своєї платоспроможності, прибутковості та зміцнення фінансового стану.

7. Запропонована система раннього прогнозування неплатоспроможності побудована на зборі й аналізі інформації щодо прихованих негативних економічних тенденцій. Вона поєднує формування інформаційної бази і розрахунок фінансових показників, які відображають глибину негативних явищ і процесів у діяльності підприємств. На основі цих показників можна зробити висновки та внести рекомендації щодо поліпшення фінансового стану підприємств і забезпечення відповідного рівня їх прибутковості.

8. Розроблена і апробована модель прогнозування неплатоспроможності підприємств молочної промисловості дозволяє визначити рівень поточної платоспроможності на основі значень коефіцієнтів покриття, абсолютної ліквідності та співвідношення кредиторської та дебіторської заборгованості. Це дає змогу виваженіше приймати рішення у сфері управління фінансами досліджуваних підприємств щодо усунення негативних тенденцій і запобігання їх неплатоспроможності.

9. Аналіз практичного застосування інструментарію фінансової санації вітчизняних промислових підприємств як основи забезпечення взаємозв’язку між формуванням інформаційної бази і фінансовим аналізом, фінансовим плануванням та внутрішнім фінансовим контролем на підприємствах дав змогу розробити систему контрольного спостереження за фінансовим станом підприємств. Вона базується на відборі контрольованих показників, які характеризують рівні забезпеченості власними фінансовими ресурсами, ліквідності та платоспроможності, оборотності та ділової активності, а також рентабельності та прибутковості підприємств.

10. Застосування матричної моделі для визначення зон ризиків та стабільності фінансового стану підприємств молочної промисловості дає змогу аргументувати необхідність здійснення фінансової санації в цілому або застосування її окремих елементів. За значеннями контрольованих показників можна визначити їхні мінімальні та максимальні межі, що дозволяє розробити систему оптимальних фінансових операцій, спрямованих на відновлення платоспроможності та досягнення прибутковості підприємницьких структур.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

  1. Грешко Р. І. Фінансовий контролінг як метод застереження банкрутства підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Випуск 190: В 4 т. Том ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 648–654 (0,39 д. а.).

  2. Грешко Р. І. Парадигма фінансової санації в умовах реструктуризації підприємств // Вісник Львівської державної фінансової академії. Зб. наук. статей. Економічні науки. – Львів: Львівська державна фінансова академія, 2005. – № 8. – С. 179–185 (0,47 д. а.).

  3. Грешко Р. І. Моделі оцінки схильності підприємств до банкрутства та проблеми їхнього використання в Україні // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. Вип. ІІ. Економічні науки. – Чернівці: АНТ Лтд, 2006. – С. 225–235 (0,52 д. а.).

  4. Грешко Р. І. Санація балансу в системі фінансового забезпечення санаційних заходів // Науковий вісник Буковинської державної фінансової академії: Зб. наук. праць. Вип. 7: Економічні науки. – Чернівці, 2006. – С. 333–337 (0,36 д. а.).

  5. Грешко Р. І. Нормативно-правове забезпечення у системі фінансового механізму досудової санації підприємств // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. Вип. IV. Економічні науки. – Чернівці: АНТ Лтд, 2007. – C. 338–343 (0,32 д. а.).

В інших виданнях

  1. Грешко Р. І. Фінансовий ринок як інфраструктура фінансової системи // Наука і освіта – 2002: Матеріали 5-ї Міжнародної науково-практичної конференції. Том 9. Економіка. – Дніпропетровськ, 2002. – С. 13–15 (0,13 д. а.).

  2. Грешко Р. І. Розвиток паралельних ринків акцій як фактор зміцнення національного фінансового ринку // Творча спадщина Йозефа А. Шумпетера та трансформація сучасної економіки України: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Чернівці: Рута, 2003. – С. 339–340 (0,12 д. а.).

  3. Грешко Р. І., Грозь Р. І. Рефінансування дебіторської заборгованості як метод фінансового забезпечення санаційних заходів // Фінансово-економічні та інституційні чинники розвитку регіону. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Чернівці: Рута, 2005. – С. 444–446 (0,15 д. а., дисертанту належить 0,14 д. а., визначено рефінансування дебіторської заборгованості методом фінансового забезпечення здійснення санації підприємств).

  4. Грешко Р. І. Визначення санації балансу як фінансового забезпечення проведення санаційних заходів // Фінансово-бюджетне регулювання соціально-економічного розвитку адміністративно-територіальної одиниці: Матеріали Міжвузівської наукової конференції студентів та молодих вчених. – Чернівці: БДФА, 2006. – С. 129–131 (0,18 д. а.).

  5. Грешко Р. І. Визначення санаційних заходів підприємства // Фінансовий потенціал регіонів України в умовах ринкової економіки: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Чернівці, 2006 р. – С. 122–125 (0,19 д. а.).

  6. Грешко Р. І. Оцінка санаційної спроможності підприємств // Регіональні аспекти організації і управління фінансовими ресурсами: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Івано-Франківськ: ВДВ ЦІТ, 2006. – С. 100–102 (0,14 д. а.).

  7. Грешко Р. І. Система раннього прогнозування банкрутства в процесі проведення фінансової санації промислових підприємств // Наукові дослідження – теорія та експеримент, 2007: Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції. – Полтава: ІнтерГрафіка, 2007. – Т. 8. – С. 61–64 (0,19 д. а.).

  8. Грешко Р. І. Досудова санація в системі законодавчих актів України // Стратегии развития Украины в глобальной среде: Материалы Международной научно-практической конференции. – Симферополь: Изд. центр Крымского института бизнеса, 2007 г. – С. 57–59 (0,18 д. а.).

  9. Грешко Р. І. Фінансове забезпечення досудової санації підприємств // Фінансові ринки та інститути: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Харків: ІНЖЕК, 2007. – Т. 2. – С. 362–365 (0,12 д. а.).