Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Федірко Михайло Миколайович. Фінансова стійкість лізингових компаній: дисертація канд. екон. наук: 08.04.01 / Тернопільська академія народного господарства. - Т., 2003.



Анотація до роботи:

Федірко М. М. Фінансова стійкість лізингових компаній. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01. – Фінанси, грошовий обіг і кредит – Тернопільська академія народного господарства, Тернопіль, 2003.

У дисертаційній роботі проведено комплексний аналіз теоретичних і практичних аспектів фінансової стійкості лізингових компаній як суб’єктів ринку фінансових послуг в умовах трансформації економіки України в ринкову. Здійснено дослідження теоретичних засад економічного змісту та суті лізингу, його функцій в економіці, умов і факторів формування фінансової стійкості лізингових компаній. Розглянуто і розкрито суть та доведено необхідність підвищення їх фінансової стійкості. Досліджено її вплив на розвиток та стабільність ринку фінансових послуг в Україні. Обгрунтовано і запропоновано інструментарій для оцінювання та методичні підходи до забезпечення фінансової стійкості лізингових компаній. Розроблено стратегію забезпечення фінансової стійкості, в основу якої покладено співвідношення між прибутком та ліквідністю, побудовано економіко-математичну модель оптимізації такого співвідношення. Запропоновано методику управління фінансовою стійкістю лізингових компаній, що має практичне спрямування.

Основні результати дисертаційного дослідження впроваджені на практиці й у навчальному процесі.

У дисертації подано теоретичне узагальнення і подальше вирішення наукового завдання, що виявляється у доповненні теоретичних та практичних засад функціонування лізингу, обгрунтуванні теоретичних і методичних підходів та розробці рекомендацій щодо забезпечення фінансової стійкості лізингових компаній України. Проведене дисертаційне дослідження дало змогу зробити такі висновки і пропозиції.

  1. Сучасний стан економіки нашої держави характеризується, з одного боку, значним ступенем зношення основних засобів, погіршенням їх технологічної та відтворюваної структури, а з іншого – недостатністю і нестабільністю джерел фінансування та кредитування інвестицій в основний капітал. Як показує міжнародна практика, часткове вирішення цієї проблеми може бути реалізоване шляхом застосування лізингу як нетрадиційної форми кредитування капіталовкладень. Проте сучасний рівень функціонування лізингу в Україні через об’єктивні та суб’єктивні причини недостатній для вирішення цього завдання. Одна з головних причин – низький рівень конкурентоздатності і фінансової стійкості лізингових компаній як суб’єктів ринку фінансових послуг. Вирішення проблеми підвищення фінансової стійкості потребує поліпшення умов і факторів формування та вдосконалення механізму її забезпечення, розробки і практичного впровадження методики забезпечення фінансової стійкості лізингових компаній.

2. Лізинг – одна з форм середньотермінової та довготермінової оренди, що в умовах постіндустріального розвитку країн набула нових рис і властивостей; він має складний синтетичний характер та містить риси орендної, кредитної й інвестиційної діяльності, які тісно пов’язані і взаємно проникають одна в одну. В економіці різних країн лізинг виконує важливі функції: фінансову, виробничу, збутову та використання податкових пільг.

В умовах трансформації вітчизняної економіки в ринкову існує необхідність посилення названих функцій, особливо фінансової і збутової, та практичної реалізації лізингу як виду підприємницької діяльності. При цьому інвестиційний характер лізингу виявляється дедалі чіткіше.

3. Одна з організаційно-правових форм функціонування лізингу – лізингові компанії, що діють як фінансові посередники на ринку фінансових послуг. Вони є найближчими конкурентами комерційних банків у кредитуванні капіталовкладень на цьому ринку та використанні його ресурсів. Розбудова лізингового сектора ринку фінансових послуг має позитивний вплив на його еволюцію і стабільність: поліпшується конкурентне середовище, розширюється коло фінансових послуг та стабілізуються ціни на них.

4. Подальший розвиток лізингового сектора ринку фінансових послуг потребує підвищення конкурентоздатності лізингових компаній, однією з характеристик якої є фінансова стійкість. Фінансова стійкість лізинових компаній – це інтегральна характеристика їхньої здатності як фінансових комерційних установ у процесі трансформування ресурсів та ризиків повноцінно виконувати свої функції під впливом факторів зовнішнього і внутрішнього середовищ.

Методику оцінювання і забезпечення фінансової стійкості лізингових компаній слід будувати таким чином, щоб суб’єкти ринку фінансових послуг та передусім кредитори і позичальники мали змогу зробити правильний вибір: придбання обладнання за рахунок банківського кредиту чи лізингу, вкладання коштів у банківську установу чи лізингову компанію, тобто вона має бути наближеною до тієї, яку застосовують для банківських установ з урахуванням відмінностей, наявних між ними. Фінансова стійкість лізингових компаній забезпечується за допомогою зовнішніх та внутрішніх важелів, що мають регулювальний і стабілізаційний характер.

5. Такі показники лізингу, як обсяги лізингових операцій та частка лізингу в обсязі загальних інвестицій, залежать від рівня економічного розвитку країн, що визначається рівнем доходу. Названі параметри лізингу опосередковано характеризують конкурентоздатність лізингових компаній на ринку фінансових послуг, у тому числі їхню фінансову стійкість. З огляду на це визначено три моделі лізингу в межах світового господарства: 1) у країнах з розвиненою ринковою економікою; 2) у країнах, що розвиваються; 3) у країнах з низьким рівнем доходів та перехідною економікою.

6. Умови і фактори формування та механізм забезпечення фінансової стійкості лізингових компаній у межах трьох моделей суттєво відрізняються. У країнах першої та другої моделей макроекономічне середовище й інвестиційний клімат сприятливі, лізингову діяльність регулює загальне господарське чи спеціальне законодавство. На початковому етапі функціонування лізингу надавали, а в багатьох країнах продовжують надавати пільги з оподаткування й амортизації. Загалом лізингова діяльність характеризується низьким рівнем ризиків. Менеджмент лізингових компаній для оцінювання конкуренції на ринку фінансових послуг застосовує спеціальну систему рейтингів, що дає змогу з’ясувати роль і місце на ньому лізингових компаній.

7. Становище, що склалося у сфері кредитування капіталовкладень в Україні, зумовлює необхідність розширення масштабів застосування лізингу, а отже, поліпшення діяльності лізингових компаній як лізингодавців та суб’єктів ринку фінансових послуг. Це пов’язано з поліпшенням умов і факторів формування й удосконаленням механізму забезпечення їхньої фінансової стійкості.

8. Дослідження концепцій щодо механізму забезпечення фінансової стійкості лізингових компаній допомагає встановити, що в їх основі лежить принцип поліпшення умов та факторів формування й удосконалення важелів забезпечення фінансової стійкості. Зважаючи на це, актуальними є розробка і впровадження заходів, спрямованих на поліпшення податкового й амортизаційного законодавства, що стосується лізингу в Україні, на підвищення рівня капіталізації, формування страхових резервів, зростання ефективності та зниження ризиковості. З метою реалізації цих заходів запропоновано інструментарій для оцінювання фінансової стійкості лізингових компаній, що дає змогу здійснювати аналіз показників якості активів і пасивів, ліквідності та показників ефективності.

9. Дослідження концепцій щодо внутрішніх важелів забезпечення фінансової стійкості лізингових компаній показує, що в їх основі лежить принцип інтегрованого управління балансом, яке дає змогу оптимізувати співвідношення між прибутковістю і ліквідністю. Найповноцінніше принцип інтегрованого управління можна реалізувати за допомогою використання економіко-математичної моделі оптимізації завдяки методу лінійного математичного програмування.

10. Забезпечення фінансової стійкості лізингових компаній може бути досягнуто шляхом комплексного використання зовнішніх та внутрішніх механізмів, що передбачає запропонована методика управління фінансовою стійкістю лізингових компаній. Вона побудована так, що дає змогу високоякісно і своєчасно виконувати всі управлінські функції: прогнозування, планування, організації, мотивації, координації та контролю.

Розрахунки, здійснені з використанням цієї методики на прикладі українських лізингових компаній, свідчать, що для підвищення ефективності функціонування лізингу в нашій державі необхідно вирішити питання інтеграції незалежних лізингових компаній у структуру ринку фінансових послуг.

На основі дослідження розроблено практичні рекомендації, основний зміст яких полягає у тому, що:

законодавство, яке регулює лізингову діяльність в Україні, потребує суттєвого поліпшення: на початковому етапі становлення лізингу необхідно надавати пільги з оподаткування й амортизації;

на сучасному етапі трансформації вітчизняної економіки в ринкову лізинг як форму кредитування капіталовкладень можна використовувати лише у галузях, підприємства яких є прибутковими, а це означає, що застосування лізингу в сільському господарстві, яке протягом останнього часу було збитковим, можливе лише на пільгових умовах; не рекомендовано використовувати кредити банків для фінансування лізингових компаній, які не є їхніми структурами;

інтеграція лізингових компаній у структуру ринку фінансових послуг буде мати позитивний вплив на його розвиток: розшириться коло інструментів цього ринку, зросте рівень конкуренції тощо;

з метою забезпечення фінансової стійкості лізингових компаній необхідно застосовувати методику, запропоновану в дисертаційному дослідженні; вона дає змогу розраховувати основні показники статей балансу і співвідношення між прибутковістю та ліквідністю;

з метою підвищення репрезентативності наукових досліджень щодо лізингової діяльності в нашій державі потрібно вдосконалювати інформаційну забезпеченність, що стосується лізингу в Україні.

Перелік опублікованих праць за темою дисертаційного дослідження

У наукових фахових виданнях:

  1. Федірко М. М. Економічні передумови впровадження в Україні лізингу технологій і послуг // Вісник Тернопільського державного технічного університету. – 1999. – Т. 4. – № 2. – С. 141–145 (0,5 д. а.).

  2. Федірко М. М. Іноземні інвестиції як джерело фінансування лізингової діяльності в Україні // Вісник Тернопільської академії народного господарства. –1999. – Вип. 10. – С. 192–194 (0,4 д. а.).

  3. Федірко М. М. Світовий досвід лізингу: уроки для України // Вісник Тернопільської академії народного господарства. –1999. – Вип. 6. – С. 241–246 (0,6 д. а.).

  4. Шумелда Я. П., Білик І. В., Федірко М. М. Страхування лізингових операцій // Фінанси України. – 2000. – Травень № 5(53). – С. 129–133 (0,4 д. а., особисто автору належить 0,3 д. а.) (обгрунтовано умови та критерії страхування лізингових операцій з урахуванням міжнародної практики лізингової діяльності).

  5. Федірко М. М. Аналіз та оцінка фінансової стійкості лізингової компанії // Наукові записки. Серія: Економіка. Тернопільський державний педагогічний університет ім. В. Гнатюка. – 2001. – № 9. – С. 87–90 (0,4 д. а.).

  6. Федірко М. М. Вибір інструментів аналізу та оцінки фінансової стійкості лізингової компанії // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 2001. – Вип. 17. – С. 106–112 (0,6 д. а.).

В інших виданнях:

1. Федірко М. М. Економічні передумови впровадження лізингу / Тези доповідей Третьої науково-технічної конференції ТДТУ (24–26 листопада 1998 р.) ,,Прогресивні матеріали, технології та обладнання в машино- і приладобудуванні”. – Тернопіль, 1998 (0,05 д. а.).

2. Федірко М. М. Іноземні інвестиції як джерело фінансування лізингу в Україні / Тези доповідей Четвертої міжнародної наукової конференції ,,Проблеми економічної інтеграції України в Європейський Союз: інвестиційні аспекти”. Ялта – Форос (Україна), 13–15 вересня 1999 р. – (0,06 д. а.).

3. Федірко М. М. Проблеми впровадження лізингу в Україні: міжнародний та український досвід / Матеріали науково-практичної конференції ,,Фінансова система України.” Тернопільська академія народного господарства, 31 травня 2001 р. – Фінанси України. – 2001. – № 12 (0,05 д. а.).

4. Федірко М. М. Фінансова стійкість як необхідна умова успішного функціонування лізингової компанії / Матеріали ІХ Всеукраїнської науково-практичної конференції (13 березня 2002 р.) ”Менеджмент та маркетинг: досягнення і перспективи” НТУУ ”Київський політехнічний інститут”. – Київ, 2002 р. (0,05 д. а.).