Бурденко Ірина Миколаївна. Фінансова стійкість підприємств торгівлі та її забезпечення в умовах трансформації національної економіки: Дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Українська академія банківської справи. - Суми, 2001. - 229арк. - Бібліогр.: арк. 187-201.
Анотація до роботи:
Бурденко І.М. Фінансова стійкість підприємств торгівлі та її забезпечення в умовах трансформації національної економіки. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Українська академія банківської справи, Суми, 2001.
Дисертаційне дослідження присвячене аналізу існуючих і обґрунтуванню нових напрямків до оцінки фінансової стійкості підприємств торгівлі в умовах ризикової діяльності.
На основі всебічного аналізу методів оцінки фінансової стійкості уточнено систему фінансових показників, які враховують особливості фінансового стану та галузеву специфіку підприємств торгівлі та обґрунтовано схему поглибленого аналізу фінансової стійкості торгових підприємств. Досліджено функціональні зв’язки торгових підприємств, на основі яких проведена систематизація видів фінансово-економічних ризиків, що впливають на безперервну діяльність підприємств торгівлі.
У роботі обґрунтовано нові підходи до вдосконалення оцінки фінансової стійкості на підставі аналізу рівноваги між джерелами фінансування, їх потребою та оцінкою грошових коштів як основного елемента забезпечення фінансової рівноваги, розроблено рекомендації щодо послідовності процесу управління фінансовими ризиками торгових підприємств залежно від часу реагування на ризикову ситуацію.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі, що виявляється в обґрунтуванні і запровадженні нових методів та підходів до оцінки фінансової стійкості та організації її забезпечення на підприємствах торгівлі.
Основні висновки виконаного дисертаційного дослідження полягають у наступному:
Системне розв’язання фінансових проблем, що зумовили загострення ризикових ситуацій у торговій галузі, обумовлює необхідність вдосконалення процесу оцінки та управління фінансовою стійкістю торгових підприємств як динамічної інтегральної характеристики спроможності підприємства трансформувати ресурси та ризики з метою ефективного функціонування в ризикових умовах.
З метою проведення комплексної оцінки фінансової стійкості суттєво уточнено систему фінансових показників та схему аналізу, яка враховує особливості економічного розвитку та галузеву специфіку підприємств торгівлі на підставі розрахунку показників тривалості операційного та фінансового циклів, синхронності надходження та витрат грошових коштів.
Виходячи з того, що вирішення проблеми фінансування підприємств торгівлі, діяльність яких характеризується відносно постійним зростанням потреби в оборотному капіталі, оцінку фінансового стану доцільно проводити на підставі дослідження взаємозв’язку та взаємозалежності компонентів фінансової рівноваги, що дозволить оцінити наявність джерел фінансування та напрямки їх використання.
З метою поглибленого аналізу, зниження ступеня ризику втрати фінансової стійкості та порушення фінансової рівноваги потребує подальшого вдосконалення методика оцінки фінансової стійкості торгових підприємств на основі оцінки грошових потоків та стану наявних грошових коштів, що дозволяє вирішувати завдання оцінки строків і обсягів коштів від основної діяльності, доцільності капіталовкладень та структури фінансових операцій, а також необхідного запозичення коштів, доцільності використання кредиту, його повернення та сплати.
Для забезпечення оптимального рівня фінансової стійкості та фінансової рівноваги запропоновано розрахунок показників потенційного та реального надлишку або дефіциту грошових коштів, що дасть змогу визначити збалансованість структури джерел фінансування та каналів їх використання.
З метою виявлення впливу зміни фінансових ресурсів від операційної та неопераційної діяльності торгового підприємства на фінансову стійкість запропоновано методику оцінки фінансової рівноваги за допомогою системи показників фінансування.
Для запобігання впливу фінансових ризиків на фінансовий стан підприємств торгівлі запропоновано схему послідовності дій управління ризиками, що сприятиме своєчасному прийняттю заходів щодо зниження рівня фінансових втрат.
Публікації автора:
Бурденко І.М. Методичні підходи до оцінки фінансової стійкості підприємств торгівлі в умовах трансформації економіки перехідного періоду // Вісник УАБС. – 2000. – № 2 (9). – С. 56 – 59, 0,3 д.а.
Бурденко І.М. Методологічні принципи дослідження фінансової рівноваги підприємств торгівлі // Вісник УАБС. – 2001. – № 1 (10). – С. 77-81, 0,4 д.а.
Бурденко І.М. До питання про інформаційну базу для оцінки фінансової стійкості підприємств // Банківська система України: теорія і практика становлення: Збірн. наук. праць. Т. 2. – Суми: ВВП “Мрія-1” ЛТД “Ініціатива”, 1999. – С. 511-516, 0,2 д.а.
Бурденко І.М. Управління ризиками в діяльності торгових підприємств в умовах трансформації економіки перехідного періоду в Україні // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірн. наук. праць. Випуск 63. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2000. – С. 9-16, 0,3 д.а.
Бурденко І.М. Аналіз показників грошових потоків як критерій оцінки фінансової стійкості торгових підприємств // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірн. наук. праць. Випуск 87. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2001. – С. 85-91, 0,3 д.а.
Бурденко І.М. Використання методу грошових потоків для оцінки фінансової стійкості торгових підприємств // Глобалізація економіки: нові можливості чи загроза людству?: Матеріали міжнародної конференції. Т. 1. – Донецьк: ВРЦ ДонДУЕТ ім. М. Туган-Барановського, 2001. – С. 148-152, 0,2 д.а.
Бурденко І.М. Комплексне управління фінансовими ресурсами підприємств як метод обмеження фінансового ризику в діяльності підприємств торгівлі // Теорія і практика перебудови економіки: Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Черкаси: ЧДТУ, 2001. – С.168-171, 0,1 д.а.