Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Масна Орислава Іванівна. Фінансове забезпечення мікрокредитування малого і середнього бізнесу в Україні : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Масна О. І. Фінансове забезпечення мікрокредитування малого і середнього бізнесу в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит / Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2008.

Дисертація присвячена системному дослідженню фінансового забезпечення мікрокредитування малого і середнього бізнесу в Україні. У дисертації розкрито економічну сутність малого підприємництва, обґрунтовані форми і методи мікрокредитування малого підприємства, а також розглянуто зарубіжний досвід фінансового забезпечення мікрокредитування і визначено можливості його використання у вітчизняній економіці. Проаналізовано вплив кредиту на розвиток малого і середнього бізнесу, здійснено аналіз портфеля мікрокредитів. Удосконалено систему мікрокредитування, обґрунтовано методологію зниження кредитних ризиків; за допомогою економіко-математичного моделювання обчислено прогнозні оцінки ресурсів, необхідних для мікрокредитування малого та середнього бізнесу, що надаються банківськими та небанківськими установами підприємствам малого та середнього бізнесу.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення важливого наукового завдання щодо удосконалення фінансового забезпечення мікрокредитування малого і середнього бізнесу та підвищення його ефективності. За результатами проведеного дослідження сформульовано низку висновків теоретичного та практичного характеру.

  1. Обґрунтовано, що в умовах ринкової економіки малий та середній бізнес повинен стати важливим структуроутворювальним елементом і дієвим чинником розвитку вітчизняної економіки, перш за все регіональної. Дослідження засвідчили, що на сучасному етапі розвитку національної економіки вітчизняна фінансово-кредитна система не виконує ролі прискорювача розвитку малого підприємництва. Це пов’язано з тим, що в Україні ще не розроблено і не запроваджено ефективного механізму фінансового забезпечення мікрокредиту-вання сфери малого і середнього бізнесу, а чинні форми і методи мікрокредитування малих підприємницьких структур ще не вдосконалено.

  2. Установлено, що запровадження стабільного державного і недержавного мікрокредитування, а також суттєво важливого гарантування мікрокредитів підприємницьким структурам сфери малого і середнього бізнесу дасть значний поштовх до стійкого економічного їх зростання та розвитку регіонів.

  3. Проаналізувавши механізми фінансового забезпечення мікрокредиту-вання сфери малого і середнього бізнесу, що є органічною основою ринкової економіки та порівнявши їх із світовими аналогами, можна стверджувати, що в умовах трансформації економіки і встановлення ринкових відносин мікрокредитування є необхідним не тільки як важливий засіб забезпечення фінансово-господарської діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, а й як засіб розвитку національної економіки та суттєвого забезпечення соціальних потреб населення і його добробуту. Ринок мікрокредитування забезпечує умови щодо стабільного розвитку вітчизняної економіки, а кінцевим результатом використання мікрокредитів повинен стати розвиток виробництва, спрямованого на пріоритетні галузі економіки, випуск конкурентоспроможної продукції та надання високоякісних послуг.

  4. Ефективне функціонування малого підприємництва значною мірою залежить від розвинутості і дієвості загальнодержавних, регіональних та міжнародних програм сприяння розвиткові малого і середнього бізнесу та їх фінансового забезпечення за рахунок як внутрішніх, так і зовнішніх джерел фінансування. З цією метою автором запропоновано систему заходів щодо поліпшення фінансування розвитку малого і середнього бізнесу на основі банківського мікрокредитування.

  5. З метою стимулювання розвитку підприємств малого і середнього бізнесу пропонується розробити регіональні програми розвитку малого підприємництва, які б включали:

    • створення центру реєстрації регіональних програм у розрізі промисловості;

    • затвердження в бюджетах місцевих рад відповідних коштів для компенсації відсотків за кредити по енергозберігальних технологіях для розвитку малого та середнього бізнесу в регіоні;

    • реєстрацію у центрі регіональних програм, банків – операторів із лімітом дешевих кредитних ресурсів терміном до трьох років кредитування, а місцевим органам узяти під особливий контроль суб’єкти малого та середнього бізнесу, які зареєстровані в центрі регіональних програм, з абсолютною мінімізацією перевірок; провести аналіз галузевих програм росту рівня ВВД малого та середнього бізнесу і надходження до місцевого бюджету. При визначенні того, що в суб’єкта господарювання, який зареєстрований у центрі регіональних програм, бізнес є успішним протягом фінансового року, то сума коштів на компенсацію відсотків не повертається, у протилежному разі суб’єктом господарювання проводиться взаєморозрахунком органами місцевих рад. Комерційним банкам – операторам за згодою клієнтів створити регіональну базу даних кредитних історій суб’єктів господарювання малого і середнього бізнесу.

  6. У дисертаційній роботі на основі економетричного моделювання та даних щодо кредитування вітчизняними фінансово-кредитними установами малих підприємницьких структур сфери малого і середнього бізнесу обчислено прогнозні обсяги мікрокредитів, що дасть можливість ефективно і якісно розробляти загальнодержавні та регіональні програми сприяння розвиткові малого підприємництва і стабільно фінансувати його господарську діяльність.

  7. З метою забезпечення надійності мікрокредитування суб’єктів підприємницької діяльності на основі практичного досвіду розроблено методику аналізу платоспроможності позичальника, що дасть можливість ефективно і без суттєвих витрат кредитувати підприємства малого і середнього бізнесу.

  8. Важливим у системі мікрокредитування малого підприємництва є застосування ефективної процедури кредитування малого і середнього бізнесу, що забезпечить банку зменшення рівня неповернення кредитів та їх прострочення. Особливістю цієї процедури є забезпечення дієвого моніторингу, починаючи від пошуку потенційного позичальника до закриття кредитної справи.

  9. Визначальним фактором успішної реалізації ринкових реформ у сучасних умовах є підвищення соціальної активності населення шляхом його залучення у сферу підприємницької діяльності. Реалізація цієї ключової проблеми може бути досягнута за рахунок розширення мережі банківських та небанківських установ, які свою діяльність будуть спрямовувати на ефективне фінансування мікрокредитування малого і середнього бізнесу.

Виконання всіх зазначених пропозицій та заходів сприятиме реалізації державної загальноекономічної політики розвитку малого підприємництва зокрема та національної економіки загалом.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

  1. Масна О. І. Інноваційна реструктуризація інформаційно-аналітичного комплексу «Петрівка-інфо» / Ю. В. Банах, І. І. Коркуна, Т. В. Федак, О. І. Масна, Р. М. Мацьків // Соціально-економічні дослідження в перехідний період / НАН України. Інститут регіональних досліджень ; Редкол. : відп. ред. акад. НАН України М. І. Долішній. – Львів, 2005. – (Вип. 1(LI) : Механізми управління ефективністю інновацій у регіоні). – С. 385–390. – 0,38 друк. арк. Особистий внесок: розроблення системи банківського обслуговування «СБОН+» власників торговельно-розважального комплексу та торговців. 0,076 друк. арк.

  2. Масна О. І. Про інноваційну комплексну програму інформаційно- фінансового обслуговування населення міста (регіону) / Ю. В. Банах, І. І. Коркуна, Т. В. Федак, О. І. Масна // Регіональна економіка. – 2005. – Вип. 2(36). – С. 247–253. – 0,54 друк. арк. Особистий внесок: аналіз та пропозиції щодо впровадження програмно-технічного комплексу: «система управління комунальним господарством». 0,135 друк. арк.

  1. Масна О. І. Фінансово-кредитна та інвестиційна підтримка малого підпри-ємництва / М. А. Вознюк, І. М. Польова, О. І. Масна // Соціально-економічні дослідження в перехідний період / НАН України. Інститут регіональних досліджень ; Редкол. : відп. ред. акад. НАН України М. І. Долішній. – Львів, 2006. – (Вип. 3(LIХ) : Євроінтеграційний курс України: фінансовий вимір). – С. 172–179. – 0,54 друк. арк. Особистий внесок: аналіз інвестиційних партнерів у сфері інвестування малого бізнесу області. 0,18 друк. арк.

  2. Масна О. Чинники реструктуризації підприємств / О. Масна, Ю. Банах, К. Масний // Вісник Львівського державного аграрного університету : Економіка АПК. – Львів : ЛДАУ, 2006 ; вип. № 13. – С. 204–211. – 0,58 друк. арк. Особистий внесок: аналіз чинників відтворення умов господарського зростання і соціально-економічного розвитку. 0,19 друк. арк.

  3. Масна О. Визначення коефіцієнта відношення інвестора до ризику і побудова функції корисності / С. Щербина, О. Масна, А. Музичук // Торгівля, комерція, підприємництво : зб. наук. праць. – Львів : Львівська комерційна академія, 2007. – С. 176–180. – 0,3 друк. арк. Особистий внесок: досліджено зв’язок між коефіцієнтом відношення ОПР до ризику. 0,1 друк. арк.

  4. Масна О. І. Особливості мікрокредитування малого бізнесу в США / О. І. Масна // Наукові записки : наук.-техн. зб. – Львів : Українська академія друкарства, 2007 ; вип. 2 (12). – С. 112–118. – 0,44 друк. арк.

  5. Масна О. І. Аналіз платоспроможності позичальника з використанням теорії нечіткої логіки / О. І. Масна, К. М. Масний, А. А. Музичук // Наукові записки : наук.-техн. зб. – Львів : Українська академія друкарства, 2008 ; вип. 1 (13). – С. 101–105. – 0,18 друк. арк. Особистий внесок: аналіз платоспроможності позичальника з використанням елементів нечітких множин. 0,06 друк. арк.

Матеріали конференцій

  1. Масна О. Аналіз нормативної бази реструктуризації промислових підпри-ємств / Ю. Банах, О. Масна // Розвиток фінансово-кредитної системи України: здобутки, проблеми, перспективи : тези доповідей I Всеукр. наук.-практ. конф. аспірантів та молодих учених (21–22 вересня 2005 р., м. Львів). – Львів, 2005. – С. 16–17. – 0,12 друк. арк. Особистий внесок: аналіз досвіду правового регулювання реструктуризації промислових підприємств. 0,06 друк. арк.

  2. Масна О. Формування та управління нетиповим портфелем з двох активів в умовах ризику / А. Музичук, О. Масна // Теоретичні та прикладні аспекти аналізу фінансових систем : матеріали VI Всеукр. наук. конф. аспірантів та студентів (26–27 квітня 2006 р., м. Львів). – Львів, 2006. – С. 368–373. – 0,32 друк. арк. Особистий внесок: визначення умов прийняття рішення щодо формування оптимального інвестиційного портфеля в умовах ризику. 0,16 друк. арк.

  3. Масна О. І. Особливості кредитної технології мікрофінансових установ / О. І. Масна // Розвиток фінансово-кредитної системи України: здобутки, проблеми, перспективи : тези доповідей II Всеукр. наук.-практ. конф. аспірантів та молодих учених (27–29 вересня 2006 р., м. Львів). – Львів, 2006. – С. 158–160. – 0,16 друк. арк.

  4. Масна О. Критерій порівняння банком інвестиційних процесів з однаковим NPV / А. Музичук, О. Масна // Банківська система України в умовах глобалізації фінансових ринків : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. (18–20 жовтня 2006 р., м. Черкаси). – Черкаси, 2006. – С. 97–100. – 0,12 друк. арк. Особистий внесок: аналіз та визначення ефективнішого інвестиційного проекту із двох проектів з одинаковим NPV. 0,06 друк. арк.

  5. Масна О. І. Банк як управитель фонду фінансування будівництва / І. І. Коркуна, С. Я. Щербина, О. І. Масна // Банківська система України в умовах глобалізації фінансових ринків : матеріали міжн. наук.-практ. конф. (15–16 листопада 2007 р., м. Черкаси). – Черкаси, 2006. – С. 192–195. – 0,16 друк. арк. Особистий внесок: вдосконалення механізму інвестування та фінансування будівництва житла через відповідні фонди, в тому числі фонд фінансування будівництва. 0,054 друк. арк.

  6. Масна О. Оцінка залишкової вартості інвестиційного проекту / А. Музи-чук, О. Масна, І. Співак // Теоретичні та прикладні аспекти аналізу фінансових систем : матеріали VII Всеукр. наук. конф. аспірантів та студентів (26–27 квітня 2007 р., м. Львів). – Львів, 2007. – С. 398–401. – 0,24 друк. арк. Особистий внесок: визначення величини прибутку інвестора від впливу зовнішніх факторів. 0,08 друк. арк.

  7. Масна О. Проблеми та перспективи розвитку малого підприємництва / О. Масна // Нові обрії економічної науки : матеріали Міжнар. наук. студент.-аспірант. конф. (11–12 травня 2007 р., м. Львів). – Львів, 2007. – С. 176–174. – 0,19 друк. арк.

  8. Масна О. Оптимізація кредитного портфеля в системі корпоративного кредитування малого та середнього бізнесу в Україні / О. Масна, С. Щербина, А. Музичук // Sakon07. Metody obliczeniowe i badawcze w rozwoju pojazdow samochodowych i marzyn zoboczych samojezdnych. Zaradzanie i marketing w motoryzacji : мaterialy XVIII konferencj i miedzynarodowej / Рod red. Kazimiezza Lejdy (26–29 wrzesien 2007 r., m. Rzerzow). – Rzerzow, 2007. – C. 197–204. – 0,39 друк. арк. Особистий внесок: визначення забезпеченості банку оптимального чистого дисконтованого прибутку за умови відсутності ризику неплатоспроможності позичальника. 0,13 друк. арк.

  9. Масна О. І. Планування ефективного фінансового портфеля / О. І. Масна, І. В. Співак, А. А. Музичук // Розвиток фінансово-кредитної системи України: здобутки, проблеми, перспективи : ІІІ Всеукр. наук.-практ. конф. аспірантів та молодих учених (25–26 жовтня 2007 р., м. Львів) : тези доповідей. – Львів, 2007. – С. 249–251. – 0,09 друк. арк. Особистий внесок: аналіз та оцінка оптимального портфеля фінансових активів з використанням показника швидкості повернення вкладених коштів. 0,03 друк. арк.

В інших виданнях

  1. Через працю на себе до добробуту суспільства // Формування госпо- дарської діяльності суб’єктів підприємництва в Україні : матеріали семінарських занять / Упорядн. : Ю. В. Банах, І. І. Коркуна, Л. Я. Слобода, О. І. Масна, Т. В. Федак. – Львів : Апріорі, 2005. – 236 с. – 11,36 друк. арк. Особистий внесок: аналіз ризиків у господарській діяльності. 2,27 друк. арк.

  2. Моніторингові оцінювання складних соціально-економічних явищ розвитку регіону / Відпов. ред. Я. О. Побурко ; НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2006. – 306 с. – 18,63 друк. арк. / О. І. Масна. – Р. 4.2. – С. 212–220. Особистий внесок: аналіз мінімізації ризиків в інвестуванні активів. 0,51 друк. арк.

  3. Масна О. І. Організація облікової роботи на підприємстві: [практичний посібник із питань організації первинної реєстрації господарських операцій у бухгалтерських документах] / О. І. Масна. – Львів : ЛІБС УБС НБУ ; ННВК “АТБ”, 2007. – 71 с. – 3,14 друк. арк.