Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Голота Олена Петрівна. Фінансове забезпечення соціальної сфери Збройних Сил України в умовах їх реформування : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Голота О.П. “Фінансове забезпечення соціальної сфери Збройних Сил України в умовах їх реформування” - рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.

У дисертації проведено комплексне дослідження концептуальних основ фінансового забезпечення соціальної сфери Збройних Сил України в умовах їх переходу на контрактну основу комплектування. Обґрунтовано сутність та особливості фінансового забезпечення соціальної сфери української армії у порівнянні з іншими країнами.

Визначено роль соціальної політики і вплив економічних можливостей держави на стан фінансового забезпечення військової соціальної сфери, вказано на суперечливість між економічними можливостями держави та тієї політики, яку вона проводить щодо збройних сил, що відображається на стані військової соціальної сфери. Розглянуто принципи, функції та методи фінансового забезпечення соціальної сфери армії.

Теоретично обґрунтовано механізм фінансового забезпечення соціальної сфери у розрізі її складових та шляхи підвищення ефективності використання оборонних коштів.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення науково-практичного завдання щодо вдосконалення механізму фінансового забезпечення соціальної сфери Збройних Сил України у період їх реформування. Запропоновано шляхи вдосконалення реалізації складових системи фінансового забезпечення соціальної сфери збройних сил, а саме:

  1. Визначено, що національна безпека держави є складною багаторівневою функціональною системою, в якій безперервно відбуваються циклічні процеси взаємодії та конфлікту життєво важливих інтересів особистості, суспільства і держави із загрозами цим інтересам. Національна оборона, яку забезпечують збройні сили, виступає тим суспільним благом, що дозволяє гарантувати національну безпеку держави.

  2. Визначено, що фінансове забезпечення соціальної сфери Збройних Сил України – це сукупність заходів щодо акумулювання та розподілу фондів фінансових ресурсів для реалізації соціальних потреб у процесі відтворення особистості військовослужбовців, працівників і службовців збройних сил та їх сімей, адекватних особливостям військової служби.

  3. Розкрито механізм фінансового забезпечення соціальної сфери збройних сил та з’ясовано, що його реалізація залежить від правового та інституціонального забезпечення. В Україні вже сформовано необхідні інститути та правове поле, покликані регламентувати фінансове забезпечення, проте ще існує низка питань, які потребують вирішення, зокрема збільшення реальних доходів військовослужбовців, працівників та членів їх сімей; вдосконалення нормативно-правових актів, що регулюють процеси фінансування соціального забезпечення, а також чіткість та системність дотримання нормативно-правових актів. Необхідними є реструктуризація грошового забезпечення військовослужбовців у контексті відображення тієї його частини, що відтворює особливі умови проходження служби, та приведення грошового забезпечення до розмірів, здатних компенсувати службові навантаження, а також підвищувати значення заохочувальних і компенсаційних виплат як стимулу професійного зростання.

  4. Шляхом до розв’язання медичного забезпечення за рахунок запровадження обов’язкового медичного страхування в Збройних Силах України є прийняття Державної програми переходу Збройних Сил України до комплектування військовослужбовцями, які проходять військову службу за контрактом. Вирішення проблеми житлового забезпечення можливе за рахунок урізноманітнення фінансових інструментів, зокрема запровадження пільгового іпотечного кредитування та житлових сертифікатів.

  5. З’ясовано, що фінансове планування соціальної сфери Збройних Сил України за програмно-цільовим методом потребує вдосконалення, оскільки дослідити стан фінансування соціальної сфери у розрізі існуючих програм не можливо. Запропоновано виділити перелік бюджетних програм, які б були спрямовані на забезпечення соціальних потреб особового складу. Подальшого вдосконалення потребує перелік бюджетних програм, які б були спрямовані на забезпечення прозорості у плануванні та використанні асигнувань у розрізі видів Збройних Сил України, з визначенням конкретних виконавців, спроможних забезпечити виконання усього комплексу завдань щодо фінансового забезпечення соціальної сфери.

  6. Запропоновано новий напрям у вирішенні проблеми забезпечення житлом військовослужбовців, а саме: формування системи поступового накопичення коштів для придбання житла у власність при збереженні діючого рівня соціальної захищеності військовослужбовців. Діюча система житлового забезпечення суперечить економічним можливостям держави і не дозволяє вирішити житлову проблему найближчими роками. Для вдосконалення механізму забезпечення житлом військовослужбовців необхідно передбачити забезпечення військовослужбовців житлом за рахунок держави до накопичення коштів для його придбання у власність за обраним місцем проживання, а також можливість придбання житла через три роки після знаходження в накопичувально-іпотечній системі.

  7. Встановлено, що основними напрямами поліпшення фінансового контролю в Збройних Силах України є проведення якісних документальних ревізій та перевірок фінансово-господарської діяльності підприємств, установ і організацій щодо цільового та ефективного використання бюджетних коштів, поліпшення роботи по підбору і підготовці кадрів для контрольно-ревізійної роботи та забезпечення систематичного підвищення їх кваліфікації, удосконалення взаємодії Департаменту фінансів Міністерства оборони України та Контрольно-ревізійного департаменту Міністерства оборони України, військових прокуратур та органів контрольно-ревізійної служби України.

  8. Обґрунтовано шляхи інституціонального розвитку соціального забезпечення особового складу Збройних Сил України, а саме:

    • створення військових громадських організацій, введення Інституту уповноваженого з прав військовослужбовців з покладенням на нього функцій з вирішення соціальних питань та введення Закону Україну “Про уповноваженого з прав військовослужбовців”;

    • розробка нового типового контракту щодо умов проходження військової служби, який би передбачав рівну відповідальність військовослужбовця перед державою і держави перед військовослужбовцем;

    • створення громадських організацій фонду соціальної підтримки для соціальної підтримки й адаптації, а також допомоги колишнім військовослужбовцям, які повинні тісно співпрацювати з Центром соціальних служб для молоді, асоціаціями середнього і малого бізнесу, центрами соціальної адаптації для реабілітації і соціальної підтримки різних верств населення, метою яких буде надання консалтингових послуг тим звільненим у запас особам, хто бажає започаткувати власний бізнес.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Голота О.П. Соціально-фінансовий аспект реформування Збройних Сил України / О. П. Голота // Фінанси України. – 2006. – № 1. – С. 129-134 (0,5д.а.).

    Голота О.П. Фінансове забезпечення соціальної сфери Збройних Сил України та Російської Федерації в сучасних умовах / О. П. Голота // Теорії мікро-макроекономіки: Збірник наукових праць – К.: Академія муніципального управління, 2006. – Вип. 24. – С. 271-277 (0,5д.а.).

    Голота О.П. Теоретичні та методичні основи фінансового забезпечення розвитку соціальної сфери збройних сил в умовах економічних перетворень в Україні: / О.П. Голота, І.М. Семеніхін [в 4 т.] // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 198. Том ІІІ. –– С. 692-698 (0,5 д.а., з них автора – 0,3 д.а. – теоретичні основи фінансового забезпечення соціальної сфери Збройних Сил України).

    Голота О.П. Підвищення добробуту особового складу Збройних Сил України як складова соціальної політики держави / О.П. Голота, І.М. Семеніхін // Теоретичні та прикладні питання економіки: Збірник наукових праць. – К. : ВПЦ “КУ”. – 2005. – Вип. 6. – С. 202-209 (0,5 д.а., з них автора – 0,3 д.а. – проблеми житлового забезпечення особового складу Збройних Сил України та можливі шляхи їх вирішення).

    Голота О. Розвиток теорії фінансового забезпечення соціальної сфери Збройних Сил України / О.П. Голота, І. Ткач, В. Юрчук // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Серія “Економіка”. – 2006. – Вип. 81-82. – С.128-130. (0,3 д.а., з них автора – 0,2 д.а. – становлення фінансового забезпечення соціальної сфери Збройних Сил України).

    В інших виданнях:

    1. Голота О.П. Функції фінансового забезпечення соціальної сфери Збройних Сил України на сучасному етапі їх реформування : матеріали міжнар. наук.-практ. конфер. [“Дні науки’ 2005”], (Дніпропетровськ 15-27 квітня). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т.12. – С. 36-38. (0,2 д.а.)

      Голота О.П. Регламентація соціального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в сучасних умовах / О.П. Голота, І.В. Кириленко І.В. // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія “Військово-спеціальні науки”. – 2005. – Вип. 10-11. – С.95-97 (0,2 д.а., з них автора 0,15 д.а. – огляд підзаконних актів, які регламентують соціальне забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України).