Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Азаренкова Галина Михайлівна. Фінансові потоки економічних агентів: методологія та організація управління : Дис... д-ра наук: 08.00.08 - 2007.



Анотація до роботи:

Азаренкова Г.М. Фінансові потоки економічних агентів: методологія та організація управління. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – Гроші, фінанси і кредит. – Українська академія банківської справи Національного банку України, Суми, 2007.

Дисертацію присвячено формуванню теоретико-методологічних положень і науково-методичного забезпечення організації управління фінансовими потоками економічних агентів. Подано концепт “скелетон потоків фінансових ресурсів”. Розкрито теоретико-сутнісні засади концепції управління фінансовими потоками економічних агентів. Введено узагальнюючу ознаку врахування наявної асиметрії розподілу фінансових ресурсів в аналізі фінансових потоків. Визначено сутнісну характеристику категорії “фінансовий потік”. Проаналізовано взаємодію фінансових потоків. Досліджено особливості аналізу фінансових потоків фондового ринку та банків. Виявлено віртуальний ефект обмеженого зростання вхідного потоку фінансових ресурсів підприємств реального сектора економіки. Запропоновано оцінку вартісної характеристики економічної інформації.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в обґрунтуванні теоретико-методологічних засад організації управління фінансовими потоками економічних агентів в умовах трансформаційних процесів економічного розвитку та досягненні на цій основі стабільного економічного зростання.

Основні висновки виконаного дисертаційного дослідження полягають у наступному:

1. На підставі ретроспективного всебічного розгляду різноманітних процесів економічної трансформації з урахуванням розвитку кризових явищ у фінансовій сфері, що дозволяє адекватно описати сутність відповідних впливів на сталість перехідних процесів в економічному розвитку, узагальнено сутність і зміст інтегративного урегулювання руху фінансових ресурсів у різних сферах економіки. У теоретичному та практичному аспектах це дозволяє адекватно визначити сутність впливу руху фінансових ресурсів на розвиток економіки та її можливі трансформаційні зміни, провести аналіз основних детермінант менеджменту фінансових потоків, розкрити зміст механізму управління фінансовими ресурсами різних суб’єктів господарювання в їх взаємозв’язку.

2. Теоретичне узагальнення існуючих визначень поняття “фінансові ресурси” дозволило розкрити його складність і багатогранність, що обумовлено значною кількістю суб’єктів господарювання, різновидом їх діяльності. Це сприяло більш змістовному розгляду сутності потокових процесів у фінансовій сфері.

3. Розкрито сутнісний зміст уточнення категорії “фінансовий потік” з погляду різних економічних агентів, що функціонують у фінансово-економічному просторі. Сутність такого уточнення полягає у можливості розмежування фінансових потоків на різних рівнях їх функціонування, розкритті взаємозв’язку їх руху з грошовими потоками та визначенні генетичної природи виникнення тих або інших фінансових потоків. Визначено зміст основних функцій фінансового потоку як об’єкта управління та процесу. Встановлено взаємозв’язок фінансового потоку з такими категоріями як “фінанси” та “кредит”.

4. На основі теоретичних і методологічних узагальнень обґрунтовано доцільність розгляду комплексного потокового управління фінансовими ресурсами. Це сприяло розкриттю сутності фінансового потоку як процесу утворення, формування та руху фінансових ресурсів, що знаходиться у взаємозв’язку з рухом продуктів праці та рухом грошових коштів. Доведено, що загальна концепція управління у фінансовій і виробничій сферах передбачає застосування як базового підходу до управління у фінансовій сфері комплексного потокового управління, під якім слід розуміти сукупність принципів і методів розробки і реалізації управлінських рішень, яке враховує рух продуктів праці, грошових коштів та фінансових ресурсів відповідно до таких загальновідомих підходів як ресурсне, системне, комплексне та потокове управління. Таке узагальнення сприяло визначенню багаторівневого механізму управління фінансовими потоками, де варто виділити різні рівні управління фінансовими потоками, інституційні та галузеві аспекти такого управління, управління фінансовими потоками у надзвичайних випадках.

5. Узагальнення основ формального розгляду й аналізу фінансових потоків дозволило обґрунтувати значущість взаємодії різних фінансових потоків з метою виявлення конфліктних і безконфліктних проявів у їх русі на певному інтервалі часу.

6. На підставі розгляду інструментарію управління різноманітними фінансовими потоками узагальнено схему взаємозамінності активів у відповідному управлінні. Це дозволило розкрити основні складові загального механізму управління фінансовими потоками.

7. На теоретичному рівні узагальнено сутність і зміст концепції управління фінансовими потоками різних економічних агентів. Основою такого визначення є врахування безперервного процесу організації та реалізації безлічі операцій, спрямованих на перетворення фінансових ресурсів в інші види ресурсів.

8. Доведено, що основою розкриття концептуальних положень щодо організації взаємодії фінансових потоків є комплексний аналіз руху фінансових потоків у межах найбільш суттєвих і взаємозалежних компонентів різноманітних фінансових потоків, які підпорядковуються та чинять значний вплив на інші елементи внутрішнього загального фінансового потоку економіки. Визначено факторні умови сталості руху фінансових потоків економіки, до яких, зокрема, віднесено: динаміку зміни структури грошової маси, рівень монетизації економіки, недостатньо міцний і розгорнутий потік електронних грошей, розрив між фактичним і нормативним значеннями грошового мультиплікатора, наявність різної зміни сезонного коливання показників грошових агрегатів.

9. З метою опису організаційності в русі різноманітних фінансових потоків як ключової задачі з погляду загальної проблематики організації управління фінансовими потоками подано концепт “скелетон потоків фінансових ресурсів” та запропоновано формальні узагальнення щодо його наочного зображення. З практичної точки зору це дозволяє комплексно та системно підійти до дослідження питань, пов’язаних з рухом фінансових ресурсів, розкрити ступінь взаємозв’язків між різними фінансовими потоками.

10. Розкрито сутність скелетону потоків фінансових ресурсів з погляду економічної системи. До основних його складових віднесено фінансові потоки банківських установ, фондового ринку та суб’єктів господарювання нефінансового сектора економіки.

11. Аналіз існуючих форм і продуктів фінансових інновацій, які використовуються у зарубіжних країнах, виявив обмеженість їх застосування у вітчизняній практиці. Проте встановлено, що впровадження фінансових інновацій дозволяє попередити виникнення негативних явищ у сталості руху фінансових потоків різних суб’єктів господарювання.

12. Узагальнене визначення руху фінансових потоків на ринках цінних паперів зарубіжних країн і вітчизняному фондовому ринку дозволило виділити певні відмінності у їх функціонуванні. Зокрема встановлено, що для вітчизняного фондового ринку характерне превалювання тих потоків, які знаходяться у взаємозв’язку з рухом цінних паперів нефінансових підприємств. Для інших країн, фондові ринки яких розвиваються, превалюючими є фінансові потоки, які знаходяться у взаємозв’язку з рухом державних цінних паперів.

13. Розгляд різних елементів скелетону потоків фінансових ресурсів у їх взаємодії дозволив зробити, зокрема, висновок про невизначеність аналізу перерозподілу фінансових ресурсів і руху фінансових потоків на вітчизняному фондовому ринку.

14. На підставі узагальнення фінансових потоків у банківській сфері встановлена обмеженість впливу фінансових потоків, які формуються за рахунок коштів суб’єктів господарювання, що знаходяться у розпорядженні банків, на вихідні потоки банку.

15. Аналіз взаємодії різних рівнів управління та функціональних сфер діяльності банку дозволив обґрунтувати графоаналітичну тензорну модель банківської діяльності на підставі аналізу руху його фінансових потоків. З практичної точки зору це дозволяє забезпечити адекватну оцінку діяльності банків.

16. На підставі моделей аналізу фінансових потоків банків розглянуто узагальнену методику визначення взаємозв’язку між дохідністю банків і територіальним розподілом відповідного портфеля цінних паперів. У практичному і прикладних аспектах це дозволяє проаналізувати характер впливу структури регіонального розподілу портфелів цінних паперів комерційних банків на відповідну складову їх дохідності та розкрити змістовність наповнення портфеля цінних паперів банків.

17. Для врахування наявної асиметрії розподілу фінансових ресурсів в аналізі фінансових потоків банків відносно існуючих портфелів кредитів і цінних паперів банків регіону в їх загальному обсязі по системі банків розглянуто ознаку територіальної дисперсії щодо запобігання переоцінці індексів відповідного аналізу між кредитором і позичальником, емітентом і покупцем цінних паперів, унаслідок нерівномірної концентрації різних складових загального вітчизняного фінансового ринку. З практичної точки зору це дозволяє елімінувати вплив відповідної регіональної нерівномірності у русі фінансових ресурсів щодо аналізу фінансових потоків з погляду конкретного банку.

18. Запропоновано методику визначення взаємозв’язку між дохідністю банків і територіальним розподілом відповідного портфеля цінних паперів.

19. На підставі моделі аналізу фінансових потоків банків, взаємозалежних з його фінансовими результатами, запропонована загальна модель організації управління банком.

20. Взаємний аналіз організації руху фінансових потоків підприємств нефінансового та фінансового секторів економіки сприяв встановленню віртуального ефекту обмеженого зростання вхідного потоку фінансових ресурсів підприємств реального сектора економіки.

21. Узагальнений аналіз фінансових процесів та організаційних структур з погляду організації управління фінансовими потоками різних суб’єктів господарювання визначив доцільність об’єднання організаційної та фінансової структур.

22. Розгляд економічної інформації як основи узгодженості та найбільш повного відображення руху фінансових потоків дозволив запропонувати застосування функціональних діаграм щодо зображення взаємозалежності між вартістю на ресурси та інформацією про ці ресурси. Це дозволило визначити значення функціональних діаграм і запропонувати підходи до їх аналізу, які, зокрема, сприяли розкриттю взаємного руху окремих фінансових потоків суб’єктів господарювання з різних галузей економіки.

Таким чином, у дисертації отримані фундаментальні результати у вигляді теоретичних узагальнень основних положень щодо організації управління фінансовими потоками, розробки концептуальних положень щодо взаємодії різних фінансових потоків і визначення методологічної основи опису організаційності у їх русі, виявлені тенденції та встановлені ефекти взаємного впливу фінансових потоків.

Публікації автора:

Монографії

  1. Азаренкова Г.М. Моделі та методи аналізу фінансових потоків. – Харків: ВКФ “Гриф”, 2005. – 119 с.

  2. Азаренкова Г.М. Фінансові потоки в системі економічних відносин. –
    Харків: ВД “ІНЖЕК”, 2006. – 328 с.

  3. Азаренкова Г.М. Фінансові ресурси та фінансові потоки (теоретичний аналіз). – Харків: ПП Яковлєва, 2003. – 103 с.

  4. Азаренкова Г.М., Дікань Л.В., Новосельцева Т.О. Сучасні комерційні банки: персонал, розвиток, організація – Харків: Видавничий Дім “ІНЖЕК”, 2003. – 132 с.

  5. Моделі і системи оцінювання, обробки та захисту фінансової інформації / Г.М. Азаренкова, С.В. Гадецька, І.Д. Горбенко, В.Ю. Дубницький, О.О. Єгоршин, А.М. Кобилін, Г.М. Макаренко, Г.О. Савченко, О.І. Ходирєв; За наук. ред. акад. АЕН України, д.е.н., проф. О.В. Васюренка. – Харків: Константа, 2005. – 380 с.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Азаренкова Г. Невизначеність аналізу перерозподілу фінансових ресурсів у перехідних економіках // Банківська справа. – 2004. – № 5-6(59-60). – С. 79-86.

  2. Азаренкова Г.М. Взаємозв’язок та взаємозалежність фінансових потоків (статистичні узагальнення) // Економіка розвитку. – 2006. – № 1(37). – С. 54-56.

  3. Азаренкова Г.М. Вплив портфеля цінних паперів банків України на їхні доходи: ознаки взаємозалежності // Вісник НБУ. – 2004. – № 10. – С. 23-25.

  4. Азаренкова Г.М. Ієрархічне узгодження прийняття фінансових рішень у банківській сфері // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Збірник наукових праць. Т. 8. – Суми: ВВП “Мрія-1” ЛТД, УАБС, 2003. – С. 161-163.

  5. Азаренкова Г.М. Методологія оцінки вартості економічної інформації // Вісник ХНУ ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія. – 2003. – № 580. – С. 179-182.

  6. Азаренкова Г.М. Організація руху фінансових потоків різних суб’єктів ринку // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ – 2005. – Вип. 204. – Т. IV. – С. 890-894.

  7. Азаренкова Г.М. Применение экономико-статистических методов в процессе управления материальными ресурсами // Вісник ХДЕУ. – 2000. – № 1(13). – С. 92-93.

  8. Азаренкова Г.М. Современные аспекты моделирования экономических процессов с учетом экологических проблем // Вісник ХДЕУ. – 1999. – № 3(11). – С. 101-102.

  9. Азаренкова Г.М. Стан фондового ринку в Україні // Економіка України. – 2004. – № 3(508). – С. 27-32.

  10. Азаренкова Г.М. Теоретичні засади вдосконалення фінансового управління // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2003. – № 2. – Том 2 (50). – Економічні науки. – С. 76-78.

  11. Азаренкова Г.М. Теоретичні та методологічні передумови управління фінансовими потоками // Вісник Української академії банківської справи. – 2002. – № 1(12). – С. 47-49.

  12. Азаренкова Г.М. Теоретичні та прикладні аспекти ендогенної сталості руху фінансових потоків // Вісник Львівської державної фінансової академії: збірник наукових статей. Економічні науки. – 2005. – № 7. – С. 14-21.

  13. Азаренкова Г.М. Фінансова криза як прояв неефективності управління фінансовими потоками // Научно-техн. сб. Коммунальное хозяйство городов. Серия: Экономические науки. – К.: Техніка, 2002. – Вып. 44. – С. 55-60.

  14. Азаренкова Г.М. Фінансова складова в економічних процесах перехідної економіки // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми ринкової трансформації України (Збірник наукових праць) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2003. – Вип. 1(ХХХІХ). – С. 209-216.

  15. Азаренкова Г.М. Фінансові інновації: напрямки застосування та досвід впровадження // Вісник Української академії банківської справи. – 2005. – № 2 (19). – С. 28-32.

  16. Азаренкова Г.М. Фінансові потоки промислових підприємств: окремі аспекти оптимізації руху // Экономика Крыма. – 2003. – № 8. – С. 66-70.

  17. Азаренкова Г.М. Фінансові процеси та організаційні структури в управлінні підприємством // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. ДНУ – 2003. – Вип. 183. – Т. 1. – С. 212-217.

  18. Азаренкова Г.М., Біломістний О.М. Теоретико-суттєвий аспект дефініції “фінансові ресурси підприємств” // Економіка розвитку. – 2006. – № 4. – С. 98-101.

  19. Азаренкова Г.М., Вишняков К.І. Про деякі важелі впливу держави на інвестиційні процеси в Україні // Проблеми та перспективи розвитку банківської системи України: Зб. наук. праць. Т. 6. – Суми, ВВП “Мрія-1” ЛТД, УАБС, 2002. – С. 225-229.

  20. Азаренкова Г.М., Дикань Н.В. Современная концепция управления бизнес-процессами // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. ДНУ – 2001. – Вип. 112. – С. 118-129.

  21. Азаренкова Г.М., Пономаренко Н.О., Чепраков В.О. Ліквідність та платоспроможність як показники ефективності фінансового менеджменту підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ – 2006. – Вип. 215. – Т. ІІІ. – С. 732-738.

  22. Азаренкова Г.М., Сословский В.Г., Борисенко І.І. Діагностика результатів діяльності банківських установ Харківського регіону // Вісник НБУ. – 2006. – № 12. – С. 10-13.

  23. Азаренкова Г.М., Чечетова Т.М. О современных экономических инструментах бизнес-процедур логистики // Вісник ХДЕУ. – 2001. – № 3(19). – С. 58-60.

  24. Васюренко О., Азаренкова Г. Математичні методи і моделі у сфері аналізу та управління банківською діяльністю // Вісник НБУ. – 2003. – № 8. – С. 11-13.

  25. Васюренко О.В., Азаренкова Г.М. Управління ліквідністю банку з погляду зміни швидкості його фінансових потоків // Банківська справа. – 2003. – № 1(49). – С. 60-63.

  26. Васюренко О.В., Азаренкова Г.М. Фінансове управління потребує точного визначення окремих понять // Фінанси України. – 2003. – № 1. – С. 28-33.

Навчальні посібники

  1. Азаренкова Г.М., Самородова Н.М. Бухгалтерський облік: Навчальний посібник для самостійного вивчення дисципліни. – К.: Знання, 2004. – 415 с.

  2. Азаренкова Г.М., Журавель Т.М., Михайленко Р.М. Фінанси підприємств: Навчальний посібник для самостійного вивчення дисципліни. – К.: Знання, 2004. – 291 с.

Публікації в інших виданнях

  1. Азаренкова Г.М. Взаимозависимость активов в управлении финансовыми потоками // Материалы Первой международной научно-технической конференции “Инфотелекоммуникационные технологии в науке, производстве и образовании”. – Ставрополь: Северо-Кавказский государственный технический университет, 2004. – С. 333-336.

  2. Азаренкова Г.М. Возможности совершенствования специального режима инвестиционной деятельности на предприятиях Харькова // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Проблеми та перспективи розвитку фінансів місцевого самоврядування в Україні”. – Дніпропетровськ: ДДФЕІ, 2002. – С. 78-80.

  3. Азаренкова Г.М. Економічна інформація як сукупність вартісних характеристик // Матеріали Міжнародного семінару “Нова економіка і вища освіта” – Донецьк: ДДУЕТ, 2003. – Т. 1. – С. 30-34.

  4. Азаренкова Г.М. Напрямки дослідження потокових процесів у русі фінансових ресурсів різних економічних агентів // Зб. наук. пр. ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період”. – Чернівці: Букрек, 2005. – Ч. І. – С. 6-8.

  5. Азаренкова Г.М. Пріоритетні аспекти банківської конкуренції в Україні // Перша міжнародна науково-практична конференція “Міжнародна банківська конкуренція: теорія і практика”. Зб. тез доповідей. – Суми: УАБС НБУ, 2006. – 50-51.

  6. Азаренкова Г.М. Прогнозна оцінка ефективності управління фінансовими потоками підприємства // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції “Фінансово-кредитна система України: проблеми та шляхи вирішення”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 151-152.

  7. Азаренкова Г.М. Рух фінансових ресурсів в умовах перехідної економіки // Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції “Економічні проблеми ринкової трансформації України”. – Львів: ЛБІ НБУ, 2002. – С. 13-14.

  8. Азаренкова Г.М. Эконометрические модели оценки эффективности развития банковской системы // Материалы научно-практической конференции “Перспективные разработки науки и техники”. – Белгород: Русснаучкнига, Днепропетровск: Наука и образование. – 2004. – Т. 2. – С. 3-5.

  9. Азаренкова Г.М., Бордюг В.В. Фондовый рынок Украины и его эффективность в современных условиях // Современный научный вестник. Серия: Экономика. – 2006. – № 2(3). – С. 14-20.

  10. Vasyurenko O., Azarenkova G. Profitability of the Securities Portfolio of the Banks of Ukraine and The Structure of Their Regional Distribution (Evaluation Analysis and Methodological Notes) // Investment Management and Financial Innovations. – 2004. – № 2. – Р. 52-59.

  11. Vasyurenko O.V., Azarenkova G.M., Scannell N.J. An Econometric Analysis of Banking Financial Results in Ukraine // Journal of Academy of Business and Economics (JABE). – 2004. – Vol. IV. – № 1. – P. 202-210.