Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Зуєва Олена Іванівна. Фінансові ресурси: формування та ефективне використання в сільськогосподарських підприємствах. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Зуєва О.І. Фінансові ресурси: формування та ефективне використання в сільськогосподарських підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка сільського господарства і АПК). – Національний науковий центр „Інститут аграрної економіки” УААН, Київ, 2009.

Розроблено теоретико-методологічні аспекти формування та ефективного використання фінансових ресурсів у сільськогосподарських підприємствах.

Узагальнено та систематизовано теоретичні засади руху фінансових ресурсів, визначено специфіку та чинники, що впливають на кількісні та якісні параметри цього руху. Здійснено оцінку сучасного стану фінансових ресурсів у сільськогосподарських підприємствах, виявлено основні тенденції їх формування та ефективного використання.

Визначено основні шляхи удосконалення організації формування та використання фінансових ресурсів у сільськогосподарських підприємствах.

Розроблено модель оптимізації руху фінансових ресурсів у сільськогосподарських підприємствах і організаційно-методичні рекомендації щодо їх здійснення.

У дисертаційних положеннях здійснено систематизацію і комплексне теоретичне узагальнення та надано пропозиції щодо шляхів розв’язання наукових завдань, що полягають в уточненні та поглибленні змісту категорії “фінансові ресурси” і розробці на цих підвалинах науково-методичних засад і практичних рекомендацій та підходів щодо вдосконалення організації формування, акумуляції, спрямування, ефективного використання та руху в сільськогосподарських підприємствах фінансових ресурсів. Із результатів наукової розробки випливають наступні висновки.

1.Обгрунтовано, що розгляд фінансових ресурсів у площині високоліквідних активів на рівні підприємства з врахуванням векторів їх руху, дозволяє виявити специфіку застосування даної категорії, її взаємозв’язки, межі функціонування та якісні прикмети, що створює можливості для вичерпного аналізу фінансових процесів, точного визначення необхідних обсягів для ефективного господарювання з метою виявлення горизонтів впливу фінансових ресурсів на відтворювальний процес та результативність виробництва. З’ясовано, що чітке визначення складових елементів фінансових ресурсів та гармонійне їх групування дає змогу відстежувати здійснення постійного їх оберту і своєчасно вносити певні корективи в ці процеси.

2. Встановлено істотне збільшення питомої ваги фінансових ресурсів сільськогосподарських підприємств Луганської області у структурі активів балансу від 6,2 % у 2000 році до 22,1 % у 2006 році та у структурі оборотних активів від 26,1 % у 2000 році до 41,5 % у 2006 році. Змінилась і структура складових фінансових ресурсів сільськогосподарських підприємств. Доведено, що зазначені зміни суттєво залежать від специфічних особливостей виробничої діяльності, тривалості виробничого циклу, видів продукції, що випускається. Виконані розрахунки фінансової стійкості засвідчили, що в 1999–2006 рр., сільськогосподарські підприємства Луганської області були фінансово нестійкими.

3. З’ясовано, що формування фінансових ресурсів у сільськогосподарських підприємствах Луганської області здійснюється з великими труднощами. Обгрунтовано, що вирішальне значення для залучення фінансових ресурсів має коефіцієнт автономії. Серед сільськогосподарських підприємств 17 % мають коефіцієнт автономії нижче 0,5; половина підприємств – 0,5 – 0,59; 33 % – 0,6 – 0,89.

Встановлено, що склад, структура і обсяг джерел фінансових ресурсів зумовлені дією різноманітних факторів. Це форма власності і організаційно-правові форми діяльності підприємства, його галузева приналежність, фактичні розміри виробництва, фінансовий стан, теоретична і практична можливість залучення додаткових фінансових ресурсів з різних джерел, стратегічні цілі і поточні завдання функціонування на певному проміжку часу, фінансова політика підприємства, рівень управління тощо.

4. Обгрунтовано, що для оцінки ефективності використання фінансових ресурсів доцільно побудувати кореляційну модель, що відображає механізм зв'язку результативної ознаки з факторними ознаками: обсягом власних і залучених фінансових ресурсів. Проведена апробація запропонованої моделі дозволила виявити фактори впливу на ефективність використання фінансових ресурсів.

5. Визначені та запропоновані показники руху фінансових ресурсів були застосовані для виявлення узагальнених сигнальних маяків щодо обсягів, інтенсивності, структури, щільності та швидкості руху фінансових ресурсів, диференційованих залежно від їх фінансових результатів на прикладі підприємств Новоайдарського та Станично-Луганського районів Луганської області, на підставі аналізу багаторічних спостережень. Їх застосування забезпечує якісну повну оцінку руху фінансових ресурсів, сигналізує про наявність негативних тенденцій, що сприяє вчасному проведенню заходів щодо запобігання їх розвитку та підвищенню фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств.

6. Встановлено, що для побудови моделі механізму формування, акумуляції, спрямування, використання та руху фінансових ресурсів доцільно застосувати показник поточної ліквідності, що дає змогу прогнозувати достовірну цілісну оцінку впливу зовнішніх та внутрішніх чинників на доцільність і ефективність використання фінансових ресурсів й умов їх формування та враховує інтереси користувачів інформації, мету, завдання функціонування суб’єктів господарювання, форми їх власності.

7. Доведено, що застосування запропонованих видів прогнозних розрахунків, які враховують вплив основних факторів на функціонування сільськогосподарських підприємств та розроблені методичні підходи до прогнозування їх потреб у фінансових ресурсах, в яких, на відміну від існуючих, враховуються повсякчасні динамічні зміни в мікро- та макросередовищі шляхом органічного поєднання можливостей методів експертної оцінки, екстраполяції й моделювання дозволяють досконало передбачити виклики сьогодення та точніше визначити планові показники виробництва і реалізації продукції, надходження й використання фінансових ресурсів.

8. Обгрунтовано, що методичні підходи до планування необхідних обсягів формування фінансових ресурсів шляхом застосування матричної моделі, яка враховує різновекторність їх спрямування та множинність впливу на функціонування сільськогосподарських підприємств, наочність зображення яких забезпечує синхронну гармонійну координацію зусиль всіх підрозділів підприємства на виконання поставлених завдань є необхідним підґрунтям для ефективного використання та формування в сільськогосподарських підприємствах фінансових ресурсів відповідно до їх фінансової стратегії і наявних можливостей.

9. Обгрунтовано необхідність удосконалення процесу нормування акумуляції запасів та оборотних засобів у сільськогосподарських підприємствах шляхом впровадження додаткового блоку щодо оперативного врахування змін структури операційної діяльності. Апробація даної пропозиції в сільськогосподарських підприємствах переконливо засвідчила, що використання запропонованих пропозицій дозволяє досягти більшої точності і своєчасності визначення потреби підприємства в фінансових ресурсах, обґрунтування строків і обсягів короткострокових банківських кредитів, підвищення ефективності використання фінансових ресурсів тощо.

10. Запропонована послідовність реалізації етапів математичного моделювання оптимізації руху фінансових ресурсів у сільськогосподарських підприємствах та розроблені організаційно-методичні рекомендації щодо їх здійснення дозволяють збалансувати розподіл фінансових ресурсів для отримання максимального прибутку й збереження сприятливого рівня платоспроможності та скоординувати зусилля керівництва підприємства стосовно удосконалення організації використання та формування фінансових ресурсів.

11. Впровадження розробленої й апробованої факторної моделі здійснення контролю за рухом фінансових ресурсів у сільськогосподарських підприємствах, яка дає змогу виявляти рівень інтенсивності і вагомості впливу широкого спектру зовнішніх і внутрішніх чинників на ці процеси та їх організацію, сприяє своєчасному оперативному нагромадженню інформації стосовно залучення і спрямування фінансових ресурсів у сільськогосподарських підприємствах, детальному аналізу відхилень від бажаних параметрів, оперативному реагуванню щодо зміни в обсягах надходжень, видатків та своєчасному внесенню відповідних коректив для досягнення запланованих результатів.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

1. Зуева Е. И. Амортизация как источник формирования финансовых ресурсов / E. И. Зуева // Вісн. Східноукраїнського держ. ун-ту. – 1999. – № 5 (20). – С. 183 –185 (0,18 д. а.).

2. Зуєва О. І. Звітність про рух фінансових ресурсів в агропромисловому

виробництві / О. І. Зуєва // Економіка АПК. – 2000. – № 4. – С. 61 – 64 (0,35 д.а.).

3. Зуєва О. І. Фінансові ресурси і фінансовий стан сільськогосподарських підприємств / О. І. Зуєва // Зб. наук. праць Луганського держ. аграр. ун-ту. –Луганськ : Елтон-2, 2000. – № 6 (16). – С. 88 – 93 (0,29 д.а.).

4. Зуєва О. І. Формування фінансових ресурсів в умовах становлення ринкової економіки / О. І. Зуєва // Наук. вісн. НАУ – К., – 2000. – Вип. 23. – С. 158 – 164 (0,35 д.а.).

5. Зуева Е. И. О понятии финансовых ресурсов в рыночной экономике / Економіка: проблеми теорії та практики / E. И. Зуева //Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2002. – Вип. 166. – С. 86 – 90 (0,38 д.а.).

6. Зуева Е. И. Проблема формирования состава и классификации финансовых ресурсов / E. И. Зуева // Вісн. Східноукраїнського нац. ун-ту ім. Володимира Даля. – 2003. – № 2 (60). – С. 91 – 96 (0,55 д.а.).

7. Зуева Е. И. Принятие решений по управлению финансовыми ресурсами предприятия на основе анализа финансовой отчетности / E. И. Зуева // Зб. наук. праць Луганського нац. аграр. ун-ту. – Луганськ : ЛНАУ, 2004. – № 38 (50). – С. 52 – 56. – (Сер. "Економічні науки"). (0,29 д.а.).

8. Бурбело О. А. Методологические основы стратегии обеспечения роста финансовых ресурсов предприятия / О. А. Бурбело, E. И. Зуева // Вісн. Східноукраїнського нац. ун-ту ім. Володимира Даля. – 2004. – № 10 (80). – Ч. 2. – С. 48 – 55 (0,61 д.а., особистий внесок – оцінка формування та вибору фінансової стратегії підприємства, 0,37 д.а.).

9. Зуева Е. И. Финансовые показатели деятельности предприятий в управлении финансовыми ресурсами / E. И. Зуева // Зб. наук. праць Луганського нац. аграр. ун-ту / За ред. В. Г. Ткаченко. – Луганськ : ЛНАУ, 2005. – № 51 (74). – С. 372 – 379 (Сер. "Економічні науки"). (0,47 д.а.).

10. Бурбело О. А. Оцінка ефективності діяльності сільськогосподарських підприємств в умовах трансформації економіки / О. А. Бурбело, О. І. Зуєва // Зб. наук. праць Луганського нац. аграр. ун-ту. – Луганськ : ЛНАУ, – 2006. – № 61 (84). – С. 195 – 199. (Сер. "Економічні науки"). (0,29 д.а., особистий внесок – розроблено методичні підходи щодо оцінки ефективності діяльності сільськогосподарських підприємств, 0,18 д.а.).

11. Зуєва О. І. Оцінка рівня фінансового забезпечення сільськогосподарських підприємств / О. І. Зуєва // Зб. наук. праць Луганського нац. аграр. ун-ту. – Луганськ : ЛНАУ, – 2006. – № 62 (85). – С. 306 – 309. – (Сер. "Економічні науки"). (0,23 д.а.).

12. Зуєва О. І. Дебіторська і кредиторська заборгованість та їх вплив на формування фінансових ресурсів сільськогосподарських формувань / О. І. Зуєва // Зб. наук. праць Луганського нац. аграр. ун-ту / За ред. В. Г. Ткаченко. – Луганськ : Вид-во ТОВ ТРК ", 2007. – № 73 (96). – С. 431 – 435. (Сер. "Економічні науки"). (0,50 д.а.).

Публікації в інших виданнях

13. Бурбело О. А. Фінансове право. / О. А. Бурбело, О. І. Зуєва , А. О. Манаков // Загальна та Особлива частина у схемах : навчально-методичний посібник / МВС України, Луган. акад. внутр. справ ім.10-річчя незалежності України. – Луганськ : РВВ ЛАВС, 2004. – 100 с. (6,25 д.а., особистий внесок – розроблено моделі і схеми фінансового механізму підприємств в частині його нормативно-інформаційного забезпечення, 1,38 д.а.).

Матеріали наукових конференцій

14. Зуєва О. І. Фінансовий стан сільськогосподарських товаровиробників / О. І. Зуєва // Науч. тр. междунар. науч. – практ. конф. ученых Московского государственного автомобильно-дорожного инс-та (Технического университета) и Луганского с-х. инс-та (4 – 5 декабря 1997 года). – М. – Луганск : Изд-во МАДИ (ТУ) – ЛСХИ, – 1997. – С. 118 – 119 (0,17 д.а.).

15. Зуєва О. І. Шахрайство з фінансовими ресурсами / Злочини у сфері кредитно-фінансової та банківської діяльності / О. І. Зуєва – матеріали міжнар. наук. – прак. конф. – Х., 2002. – С. 140 – 146 (0,34 д.а.).

16. Зуєва О. І. Аналіз дебіторської заборгованості в управлінні фінансовими ресурсами підприємства : зб. наук. праць Луганського держ. аграр. ун-ту. – Луганськ : ЛДАУ, 2002. – № 14(26). – С. 303 – 307 (0,29 д.а.).

17. Бурбело О.А. К проблемам антикризисного управления неплатежеспособными предприятиями (правовой аспект) / О. А. Бурбело, Е. И. Зуева : материалы междунар. науч. – практ. конф. "Актуальные проблемы реформирования правовой системы Российской Федерации" Белгород : Изд-во БелГУ, 2002. – С. 9 – 14 (0,35 д.а., особистий внесок запропоновано з метою оцінки фінансового стану підприємства, виявлення незадовільної структури його балансу використовувати три види неплатоспроможності. 0,2 д.а.).

18. Зуева Е. И. Управление финансовыми ресурсами предприятия на основе экономико-математических методов / E. И. Зуева // Зб. наук. праць Східноукраїнського нац. ун-ту ім. Володимира Даля (матеріали IX міжнар. наук. – практ. конф. з проблем вищої школи "Університет регіон" 10 – 12 грудня 2003 р.): Науковці – підприємствам і установам регіону; за заг. ред. проф. О. Л. Голубенка. – Луганськ : Вид-во Східноукр. нац. ун-ту ім. В. Даля, 2004. – Ч. 2. – С. 77 (0,09 д.а.).

19. Зуева Е. И. Организация управления движением финансовых ресурсов предприятия / E. И. Зуева // Розвиток господарського механізму Луганського промислового регіону : матеріали регіонального наук. – практ. семінару, 08 жовтня 2004 р.; за заг. ред. д.е.н., проф. Г. В. Саєнка. – Луганськ : ДУІНД СТВ, 2004. – С. 209 – 214 (0,56 д.а.).

20. Зуєва О. І. Методичні підходи щодо удосконалення оцінки ефективності використання в сільськогосподарських підприємствах фінансових ресурсів / О. І. Зуєва // „Наукове та професійне забезпечення розвитку обліку та фінансів аграрного сектору економіки в умовах глобалізації // матеріали ІУ Міжнар. наук. – практ. конф. – К.: ННЦ ІАЕ, 2008. – С. 57 – 61 (0,18 д.а.).

21. Зуєва О. І. Управління рухом фінансових ресурсів сільськогосподарських підприємств / О. І. Зуєва // Макроекономічне регулювання інвестиційних процесів та впровадження стратегії інновативно-нноваційного розвитку в Україні // матеріали міжнар. наук. – практ. конф., м. Київ, 23 – 24 жовтня 2008 р. – У 3 ч. / РВПС України НАН України. – К. : РВПС України НАН України, 2008. – Ч. 2. – С. 240 – 241 (0,18 д.а.).