Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Нетесаний Юрій Вікторович. Фінансові ресурси промислово-фінансових груп в інвестуванні інтегрованих підприємств. : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Нетесаний Ю.В. Фінансові ресурси промислово-фінансових груп в інвестуванні інтегрованих підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.

У дисертаційній роботі проведено комплексне дослідження теоретичних та методичних засад формування фінансових ресурсів промислово-фінансових груп (ПФГ). Виявлено передумови, суперечності та тенденції розвитку ПФГ в процесі об’єднання фінансового та промислового капіталів. Класифіковано фактори, що сприяли формуванню ПФГ, та досліджено методичні підходи щодо наукового осмислення подібних формувань. За результатами дослідження розроблено концептуальні підходи щодо розвитку українських ПФГ.

Проведено економічний аналіз фінансового потенціалу вітчизняних ПФГ на основі консолідації фінансових результатів їх діяльності за 2002-2006 рр., що дозволило визначити ризиковість, взаємозалежність та взаємозв’язок між інтегрованими підприємствами досліджуваних структур. Виявлено, що протягом 2002-2007 рр. вітчизняні ПФГ вже інвестували в національну економіку 53,1 млрд. грн., а протягом 2008-2013 рр. за зробленими розрахунками планують інвестувати ще 167 млрд. грн.

Запропоновано методи управління, консолідації та концентрації фінансових ресурсів у єдиному інвестиційному фонді ПФГ. Побудовано схеми інвестування (за рахунок оптимізації податкових потоків), взаємодії та взаємозв’язку інтегрованих підприємств ПФГ.

У дисертації наведено теоретичні узагальнення та механізми вирішення наукового завдання щодо розробки теоретичних і методичних засад формування фінансових ресурсів ПФГ в інвестуванні інтегрованих підприємств. За результатами проведеного дослідження обґрунтовано такі висновки:

  1. У світовій практиці процес формування та функціонування ПФГ супроводжувався такими тенденціями: концентрація виробництва та капіталу на основі купівлі контрольних пакетів акцій, злиття та поглинання фірм, купівлі підприємств та організацій; розвиток диверсифікації виробництва та капіталу при збереженні вузькоспеціалізованої вертикально інтегрованої структури або монополій (здебільшого в сировинних галузях); розширення виробничої диверсифікації диверсифікацією географічною, що призводило до монополізації вузькосегментованих світових ринків; зростання ролі та значення у світовій економіці транснаціональних корпорацій; глобалізація економічної та науково-технічної діяльності великих світових компаній. В Україні процес формування фінансових ресурсів ПФГ розпочався з 1990-х рр. інтеграцією здебільшого промислових підприємств, які в подальшому створювали фінансові інститути.

  2. З’ясовано, що інтегровані підприємства промислово-фінансової групи – це господарюючі суб’єкти, які заради диверсифікації активів та максимізації прибутку об’єднуються в одну промислово-фінансову групу на основі економічно-технологічної взаємодії, взаємного володіння цінними паперами, участі у статутному капіталі або угод про спільну діяльність.

  3. Визначено, що промислово-фінансова група – це об’єднання підприємств, установ, організацій, кредитно-фінансових інститутів та інших суб’єктів господарювання, яке функціонує на основі взаємодії фінансового та промислового капіталів з метою фінансування інтегрованих підприємств та ведення спільної діяльності.

  4. Запропоновано напрями розвитку українських ПФГ, які базуються на таких принципах, – створення центральної компанії; розроблення кошторису видатків кожним інтегрованим підприємством ПФГ; консолідація вільних фінансових ресурсів у єдиному інвестиційному фонді для реалізації стратегічних завдань групи; розробка та аналіз нових інвестиційних проектів ПФГ; відбір найприбутковіших та технологічно необхідних інвестиційних проектів; реалізація інвестиційних проектів; досягнення точки беззбитковості та окупності усіх інвестованих ресурсів; аналіз результатів реалізованого інвестиційного проекту; оптимізація грошових потоків та мінімізація оподаткування; налагодження схем взаєморозрахунків та обігу цінних паперів; реінвестування (поповнення) єдиного інвестиційного фонду.

  5. Дослідження засвідчило, що значний взаємозв’язок між інтегрованими підприємствами ПФГ збільшує їх ризики, оскільки негативні процеси на одному із підприємств загрожують усім учасникам групи, що викликає необхідність подальшої диверсифікації. На основі математично-статистичного підходу було виявлено, що серед вітчизняних ПФГ у групі «Інтерпайп» взаємозв’язки між інтегрованими підприємствами є одними з найсильніших. За допомогою даної методики виявлено найбільш диверсифіковані об’єднання, серед яких: «СКМ», «ІСД» та «Приват».

  6. Протягом п’яти років (2002-2006 рр.) досліджувані ПФГ у середньому перераховували до бюджету податку на прибуток підприємств у розмірі 12,2% від загальнодержавних надходжень за цим податком, що загалом у кількісних показниках склало 10,7 млрд. грн. Найбільший вплив на дохідну частину бюджету ПФГ здійснили протягом 2004 року, перерахувавши до бюджету 22,64% від загального обсягу ПНП у бюджеті.

  7. Встановлено шляхи подальшого зростання фінансового потенціалу ПФГ та запропоновано методи вибору ефективних інвестиційних програм на основі послідовного економіко-географічного та дедуктивного аналізу, а також вибору пріоритетних та технологічно необхідних проектів, які доцільно реалізовувати першочергово.

  8. Визначено економічний ефект від інвестиційної діяльності ПФГ за вже реалізованими проектами та отримано прогнозований результат запланованих інвестиційних програм за рахунок оцінки фінансових можливостей та інвестиційного потенціалу кожної ПФГ. Встановлено, що протягом 2002-2007 рр. вітчизняні ПФГ вже інвестували у національну економіку 53,1 млрд. грн., а протягом 2008-2013 рр., планують вкласти ще 167 млрд. грн.

  9. У процесі дослідження запропоновано методи формування фінансових ресурсів єдиного інвестиційного фонду ПФГ, їхньої консолідації та концентрації в центральній компанії групи. Головним завданням постає необхідність врахування інтересів усіх інтегрованих підприємств ПФГ та вирішення проблем обмеженості внутрішніх джерел. Єдиний інвестиційний фонд промислово-фінансової групи – це окремо виділений фонд з власним банківським рахунком у фінансовому інституті ПФГ, фінансові ресурси якого утворюються для інвестування пріоритетних та стратегічних проектів за рахунок фінансових потоків інтегрованих підприємств ПФГ.

  10. Побудовано структурно-логічну схему взаємозв’язку між інтегрованими підприємствами ПФГ, яка ґрунтується на розробці та реалізації спільних інвестиційних проектів учасниками таких формувань і забезпечує ефективне використання власного фінансового потенціалу.

  11. Запропоновано схему інвестування в інтегровані підприємства ПФГ, яка враховує взаємозв’язок між основними складовими інвестиційного процесу і полягає у зменшенні податкового навантаження на підприємства ПФГ за рахунок компаній з управління активами, страхових компаній, іноземних компаній та представництв, що збільшує фінансовий потенціал ПФГ.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Нетесаний Ю.В. Вплив фінансово-промислових груп на економічну безпеку держави / Ю.В. Нетесаний // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія «Економіка». – 2006. – Вип. №86-87. – С. 116-118. (0,5 друк. арк.)

  2. Нетесаний Ю.В. Фінансово-промислові групи як засіб підвищення конкурентоспроможності національної економіки / Ю.В. Нетесаний // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія «Економіка». – 2006. – Вип. № 85. – С. 40-42. (0,3 друк. арк.)

  3. Нетесаний Ю.В. Інвестиційна діяльність фінансово-промислових груп в Україні / Ю.В. Нетесаний // Національний університет «Острозька академія» (Наукові записки) – Острог, 2006. – С. 279-286. (0,4 друк. арк.)

  4. Нетесаний Ю.В. Роль банку у складі фінансово-промислової групи / Ю.В. Нетесаний // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія «Економіка». – 2006. – Вип. № 90. – С. 34-36. (0,4 друк. арк.)

  5. Нетесаний Ю.В. Інвестиційна діяльність банку в складі промислово-фінансової групи / Ю.В. Нетесаний // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія «Економіка». – 2007. – Вип. – С. 52-53. (0,3 друк. арк.)

  6. Нетесаний Ю.В. Розвиток промислово-фінансових груп та їх вплив на інвестиційні процеси в Україні / Ю.В. Нетесаний // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія «Економіка». – 2007. – Вип. № 92. – С. 58-59. (0,3 друк. арк.)

  7. Нетесаный Ю.В. Транснациональные (ТНСК) страховые компании как источник прямых иностранных инвестиций (ПИИ) / С.Г. Журавин, Ю.В. Нетесаный // Вісник КНУ імені Тараса Шевченка. Серія «Економіка». – 2007. – Вип. № 94-95. – С. 72-73. (0,2 друк. арк.)

  8. Нетесаний Ю.В. Промислово-фінансові групи як ефективна форма організації бізнесу / Ю.В. Нетесаний // Актуальні проблеми економіки. – 2008. – Вип. № 3 (81). – С. 89-93. (0,3 друк. акр.)

  9. Нетесаний Ю.В. Правові та організаційні засади функціонування промислово-фінансових груп в Україні / Ю.В. Нетесаний // Економіка, фінанси, право. – 2008. – Вип. №2. – С. 19-22. (0,5 друк. арк.)

  10. Нетесаний Ю.В. Формування інвестиційних ресурсів у промислово-фінансових групах / Ю.В. Нетесаний // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. – 2008. – Вип. №2. – С. 66-72. (0,8 друк. арк.)

В інших виданнях:

  1. Нетесаний Ю.В. Вплив фінансово-промислових груп на економічне зростання України // Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання: зб. наук. праць за матеріалами міжнар. наук.-практ. конф., 3-5 червня 2005 р. / Волинський державний університет імені Лесі Українки – 2005. – С. 150-152. (0,2 друк. арк.)

  2. Нетесаний Ю.В. Особливості організацій, форми та типи фінансово-промислових груп / Ю.В. Нетесаний // Наукові праці студентів економічного факультету. – К.: ВПЦ «КУ», 2005. – С. 75-80. (0,4 друк. арк.)

  3. Нетесаний Ю.В. Оптимізація оподаткування у фінансово-промислових групах за рахунок підконтрольних страхових компаній / Ю.В. Нетесаний // Збірник наукових праць аспірантів та студентів. – К.: ВПЦ «КУ», 2005. – С. 23-26. (0,1 друк. арк.)

  4. Нетесаний Ю.В. Інвестиційний потенціал фінансово-промислових груп в Україні // Шевченківська весна: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. – К.: ВПЦ «КУ», 2006. – С. 287-290. (0,2 друк. арк.)

  5. Нетесаный Ю.В. Схемы оптимизации инвестирования промышленно-финансовой группы / Ю.В. Нетесаный // Управленческий учет и бюджетирование. – К., 2008. – № 3. – С. 40-45. (0,5 друк. арк.)

  6. Нетесаный Ю.В. Государство и транснациональные структуры в процессе глобализации / Ю.В. Нетесаный // Актуальные проблемы управления рисками и страхования. – Магнитогорск, 2007. – С. 24-28. (0,2 друк. арк.)

  7. Нетесаний Ю.В. Зростання інвестиційного потенціалу промислово-фінансових груп за рахунок зменшення податкових відрахувань // Стратегія формування відкритої господарської системи в Україні: зб. наук. праць за матеріалами міжнар. наук.-практ. конф., 16-17 травня 2008 р. / Львівський національний університет імені Івана Франка – Львів 2008. – С. 245. (0,1 друк. арк.)