Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Іващенко Оксана Андріївна. Фінансово-інституційні інструменти управління ризиками у зовнішньоекономічній діяльності : Дис... канд. наук: 08.05.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Іващенко О.А. Фінансово-інституційні інструменти управління ризиками у зовнішньоекономічній діяльності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. Українська академія зовнішньої торгівлі. Міністерство економіки України, м. Київ, 2006.

Дисертацію присвячено теоретичним дослідженням та практичним аспектам застосування фінансово-інституційних інструментів управління ризиками в зовнішньоекономічній діяльності.

У дисертаційній праці визначено сутність та узагальнено класифікацію зовнішньоекономічних ризиків. Наведено узагальнюючий алгоритм процесу управління ризиками в зовнішньоекономічній діяльності.

Обґрунтовано концепцію поділу інструментів управління зовнішньоекономічними ризиками на дві групи, а саме традиційні та нетрадиційні, з визначенням їхньої сутності й переваг та недоліків використання.

У дисертації визначено сутність та особливості опціонів та ф’ючерсів як фінансових інструментів управління зовнішньоекономічними ризиками, на основі аналізу економіко-правової природи узагальнено їх класифікацію.

Проаналізовано сучасний стан світового ринку фінансових інструментів і визначено основні тенденції його розвитку.

Удосконалено методологічні засади використання фінансових інструментів управління в зовнішньоекономічній діяльності.

Вперше розроблено та обґрунтовано організаційні рекомендації зі створення в Україні національної системи страхування експортних кредитів як інституційного інструмента управління ризиками в зовнішньоекономічній діяльності.

У дисертаційній праці теоретично узагальнено концептуальні підходи до проблеми управління ризиками в зовнішньоекономічній діяльності з допомогою фінансово-інституційних інструментів та запропоновано нове рішення науково-практичної задачі розробки організаційно-методологічних засад і рекомендацій для ефективного використання фінансово-інституційних інструментів національними суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності. Результати дослідження дають змогу узагальнити наступні висновки методологічного, теоретико-концептуального й науково-практичного спрямування.

  1. Ризик – це економічна категорія, яка характеризує відносини між суб’єктами господарювання з приводу сприйняття ними об’єктивно наявних невизначеності та конфліктності при управлінні, прийнятті рішень, оцінюванні, що ускладнені можливими загрозами та невикористаними можливостями. Щодо класифікації ризиків у зовнішньоекономічній діяльності, то за результатами дослідження, відповідно до практичних та методологічних завдань визначення їх видів, можна передбачити існування класифікації ризиків за наступними ознаками: а) час виникнення; б) характер обліку; в) характер наслідків; яка виділяла б 40 видів та підвидів ризиків.

  2. Для досягнення поставленої дисертаційним дослідженням мети процес управління ризиками повинен охоплювати чотири послідовних етапи та десять конкретних дій, а саме: 1) оцінка ризику, який включає три основні дії; 2) вибір методу управління ризиками, що включає дві дії; 3) вибір інструмента управління ризиками, що включає дві дії; 4) контроль за ризиками, що передбачає здійснення трьох основних дій.

  3. Класифікація інструментів управління ризиками в зовнішньоекономічній діяльності передбачає виділення двох груп таких інструментів: 1) традиційні, що в свою чергу поділяються на контрактні та класично-розрахункові інструменти й налічують чотири види (контрактні застереження, банківська гарантія, акредитив і вексель); 2) нетрадиційні, що поділяються на фінансові та інституційні інструменти й налічують шість видів (ф’ючерси, опціони, форварди, свопи, система страхування експортних кредитів та система фінансування імпорту під гарантії іноземних агентств).

  4. Проаналізувавши особливості опціонних та ф’ючерсних контрактів як фінансових інструментів управління ризиками в сучасних умовах розвитку світової економіки, сформульовано систему переваг і недоліків їх застосування; розглянуто основні моделі ціноутворення на фінансові інструменти; розраховано показники прибутковості застосування опціонних і ф’ючерсних контрактів із метою подальшої розробки методологічних засад ефективного використання фінансових інструментів управління ризиками в зовнішньоекономічній діяльності національних суб’єктів господарювання.

  1. Для сучасного розвитку світового ринку фінансових інструментів управління ризиками характерне: (1) збільшення обсягів світової торгівлі фінансовими інструментами; (2) зростання вартості світової торгівлі фінансовими інструментами; (3) уповільнення темпів росту обсягів світової торгівлі фінансовими інструментами; (4) домінування в географічній структурі світової торгівлі фінансовими інструментами ринків Південної та Північної Америки й Азіатсько-Тихоокеанського регіону; (5) в товарній структурі світової торгівлі фінансовими інструментами управління ризиками вагома частка припадає саме на опціонні контракти, зокрема на індексні; (6) в товарній структурі світової торгівлі ф’ючерсними контрактами найбільшу питому вагу становлять процентні ф’ючерси.

  2. Для забезпечення ефективного використання національними суб’єктами господарювання фінансових інструментів управління ризиками розроблено і удосконалено: 1) модель регулювання національного ринку фінансових інструментів; 2) механізм вітчизняної біржової торгівлі фінансовими інструментами; 3) методику оцінки ефективного використання фінансових інструментів, яка включає кількісні розрахунки можливого впливу ризику на господарську діяльність економічного суб’єкта та розрахунки економічної доцільності хеджування ризиків з допомогою фінансових інструментів.

  3. Страхування експортних кредитів як ефективний інституційний інструмент управління ризиками в сучасних умовах розвитку світового господарства, що характеризується посиленням інтеграційних процесів, є могутнім засобом реалізації проекспортної політики кожної країни, оскільки, з одного боку, маючи страхове забезпечення, експортери рішучіше входять у ті сектори світового ринку, котрі характеризуються підвищеним ризиком, а з другого – за підтримки страхових товариств експортери мають більше можливостей для отримання кредитів.

  4. Найпоширенішими формами страхування експортних кредитів є поодиноке, групове та змішане страхування, які в залежності від їх особливостей поділяються на типи: поодиноке страхування може бути індивідуального, абонементного або безперервного типу, групове – генерального, ексцедентного, а змішане – закритого або відкритого типу.

  5. До основних методів поділу ризику між страховою інституцією та кредитором при здійсненні страхування експортних кредитів належать: (1) поділ усього портфеля на дві частини (застраховану та незастраховану), котрий здійснюється за відповідними критеріями (термін кредитування, вид кредиту, обсяг кредиту); (2) поділ на основі “поділу ризику втрат” цілого портфеля, що передбачає безпосередню участь застрахованого в частковому покритті можливих збитків, основними формами якого є франшиза чи “власна участь”.

  6. Система страхування експортних кредитів в Україні повинна функціонувати на основі трьох складових: організаційної, функціональної та методичної. Організаційна складова страхування експортних кредитів включає розробку рекомендацій щодо створення Експортно-кредитного агентства (ЕКА) й розробки конкретних методичних рекомендацій щодо впровадження через ЕКА кредитно-фінансових технологій страхування експортних кредитів. Функціональна складова національної системи страхування експортних кредитів передбачає розробку основних принципів функціонування ЕКА. Методична складова системи страхування експортних кредитів складається із сукупності таких методів, як здешевлення кредитних ресурсів, що надаються українським експортерам за рахунок скасування обов’язкового резервування коштів за експортними кредитами, і зниження витрат при одержанні позичкових коштів за рахунок часткової компенсації процентних ставок за кредитами.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Іващенко О.А. Класифікація ризиків підприємств у зовнішньоекономічній діяльності // Зовнішня торгівля: право та економіка. – 2004. – №4. – С. 101–107.

  2. Іващенко О.А. Сучасні форми страхування експортних кредитів // Зовнішня торгівля: право та економіка. – 2004. – №5–6. – С. 128–130.

  3. Іващенко О.А. Порівняльний аналіз методів управління ризиками підприємств у зовнішньоекономічній діяльності // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. – Вип. 5. – К., 2005. – С. 63–65.

  4. Іващенко О.А., Івченко Л.В. Прогресивні інструменти управління ризиками підприємств у зовнішньоекономічній діяльності // Фінанси, облік і аудит: Наук. зб. – Вип. 6. – К.: КНЕУ, 2005. – С. 229–236 (Особистий внесок здобувача: проаналізовано особливості використання фінансових інструментів управління ризиками в зовнішньоекономічній діяльності).

  5. Іващенко О.А. Фінансові інструменти управління економічними ризиками // Зовнішня торгівля: право та економіка. – 2006. – №2. – С. 141–147.

  6. Іващенко О.А., Лисенков Ю.М. Інституціональні інструменти управління зовнішньоекономічними ризиками // Зовнішня торгівля: право та економіка. – 2006. – №3. – С. 98–102 (Особистий внесок здобувача: запропоновані організаційно-методичні рекомендації щодо створення національної системи страхування експортних кредитів).

В інших виданнях:

  1. Іващенко О.А. Запровадження в Україні системи страхування експортних кредитів в умовах європейських інтеграційних процесів // Європейські інтеграційні процеси і транскордонне співробітництво: міжнародні відносини, економіка, політика, географія, історія, право: Зб. мат-лів ІІ Міжнар. наук.-практ. конференції студентів, аспірантів і молодих науковців 19–20 травня 2005 року. – Луцьк, 2005. – С. 280–282.

  2. Іващенко О.А. Переваги та недоліки використання похідних фінансових інструментів управління ризиками підприємств у зовнішньоекономічній діяльності // Міжнародна торгівля у контексті Європейської інтеграції: проблеми теорії і практики: Зб. мат-лів VІІІ Міжнар. наук.-практ. конференції УАЗТ 27 травня 2005 року. – К.: УАЗТ, 2005. – С. 207–209.

  3. Іващенко О.А. Класифікація інструментів управління зовнішньоекономічними ризиками // Зовнішньоекономічна політика України як механізм реалізації національних інтересів: Зб. мат-лів VІ Міжнар. наук.-практ. конференції студентів та аспірантів УАЗТ 12 травня 2006 року. – К.: УАЗТ, 2006. – С. 155–157.

  4. Іващенко О.А. Використання інституціональних інструментів управління зовнішньоекономічними ризиками в умовах євроінтеграції України // Моделі та стратегії євроінтеграції України: економічний і правовий аспекти: Зб. мат-лів ІХ Міжнар. наук.-практ. конференції УАЗТ 30 травня 2006 року. – К.: УАЗТ, 2006. – С. 105–107.