Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Гончарук Яна Миколаївна. Фінансово-кредитне забезпечення агропромислового комплексу регіону та основні напрямки підвищення його ефективності : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Гончарук Я. М. Фінансово – кредитне забезпечення агропромислового комплексу регіону та основні напрямки підвищення його ефективності.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за фахом 08.00.08. – гроші, фінанси і кредит – Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, Харків, 2008.

Дисертація присвячена дослідженню фінансово-кредитного забезпечення агропромислового комплексу регіону. Досліджено роль держави в системі АПК, вивчено методичні основи оцінки ефективності фінансово - кредитного забезпечення АПК.

Проаналізовано сучасний стан фінансування АПК Чернівецької області, та визначено фактори негативного впливу на фінансово-економічний стан аграрного сектора регіону.

Визначено пріоритетні джерела та резерви підвищення ефективності фінансово-кредитного забезпечення аграрних підприємств регіону через розвиток сільськогосподарської кооперації; фінансування фермерів, що займаються овочівництвом; використання форвардного кредитування аграрної сфери та іпотечного кредитування.

  1. Світовий досвід розвитку аграрної економіки переконливо свідчить про необхідність її державного регулювання, яке повинно здійснюватися з метою: гарантованого забезпечення населення країни високоякісною сільськогосподарською продукцією і продовольством вітчизняного виробництва; створення економічних умов для розвитку високоефективного агропромислового виробництва, перероблення продукції й обслуговування АПК; розвитку соціальної інфраструктури села для покращення якості життя сільських мешканців; захисту вітчизняного сільгосптоваровиробника на зовнішньому ринку.

  2. В результаті аналізу механізму регулювання АПК визначено основні причини недостатнього фінансового забезпечення товаровиробників АПК, що пояснюються рядом обставин: неможливістю відшкодування понесених витрат через відсутність паритету цін між продукцією АПК та матеріально-технічними ресурсами, які надходять в АПК від підприємств інших галузей економіки; низьку купівельну спроможність населення, яка ставить верхню межу для підвищення цін на продукцію АПК; високий рівень виробничих витрат, які виникають через технічну і технологічну відсталість, відшкодувати які не може платоспроможний попит; зниження обсягів виробництва у зв'язку з його збитковістю та недостатністю обігових коштів; недоліки в існуючій законодавчій та нормативній базі, яка не враховує специфіки виробництва в АПК у міжгалузевих відносинах.

  3. В роботі визначено, що фінансово-кредитне забезпечення – це сукупність фінансово-кредитних відносин, що виникають з приводу створення певних зовнішніх та внутрішніх умов для пошуку, залучення та ефективного використання фінансових ресурсів суб’єктів господарювання в агропромисловій сфері економіки країни та її регіонів.

  4. Аналіз цільового фінансування сільського господарства Чернівецької області за 2001-2006 рр. показує, що найбільше впродовж цих років (близько 50 % від загальної суми фінансової підтримки) фінансувалася програма стимулювання виробництва продукції рослинництва і тваринництва. Водночас частка коштів, спрямованих на компенсацію відсотків за користування короткостроковими кредитами (оцінюється як найбільш ефективна і корисна допомога аграрному сектору) невпинно зменшувалася ( з 24,14% у 2001р. до 3,46% у 2006 р.)

  5. Дослідження виявили, що найактивніше банки кредитують галузі агропромислового комплексу, пов'язані з вирощуванням та переробкою рослинницької продукції. Це пояснюється швидшим оборотом капіталу в зазначених галузях та можливістю позичальників погашати кредити упродовж 8-10 місяців з моменту їх надання.

  6. Аналізуючи сучасний стан АПК Чернівецької області, ми прийшли до висновків, що факторами негативного впливу на фінансово-економічний стан аграрного сектора є: збитковість майже третини сільськогосподарських підприємств та неможливість об'єктивно оцінити фінансовий стан багатьох суб'єктів господарювання; низька інвестиційна привабливість підприємств галузі; обмеженість доступу сільськогосподарських товаровиробників до організованих внутрішніх ринків збуту та експортних операцій; низький рівень доходів основної маси населення та обмежений у зв'язку з цим попит на продовольство.

  7. В результаті досліджень виявлено, що однією із проблем, з якими стикаються сільгосптоваровиробники, є дефіцит обігових коштів. Доступність до ресурсів значною мірою визначається політикою держави, банків і кредитних кооперативів у цій галузі. За певних умов споживчі кредитні кооперативи можуть стати істотною підтримкою в забезпеченні сільського господарства фінансовими ресурсами, але капітали сільської кредитної кооперації є поки що невеликими й збільшуються повільно.

  8. В роботі запропоновано ряд державних заходів, виконання яких забезпечить доступ сільськогосподарських товаровиробників до кредитних ресурсів: поширення участі держави в страхуванні прибутків і ризику неповернення кредитів сільгосптоваровиробниками шляхом субсидіювання частки страхових внесків; створення державного гарантійного агентства.

  9. Розроблено методику оцінки мінімальної потреби суб’єкта господарювання в обігових коштах, а також потреби простого відтворення позаобігових активів, скоригованої на забезпечення кредитної угоди з боку потенціального позичальника власним майном. Інформаційною базою для розрахунків є фінансова звітність позичальника, що відображає сукупність активів, джерел їх утворення і фінансовий стан організації.

  10. Запропоновано ввести форвардне кредитування аграрної сфери в Україні як механізм забезпечення сільськогосподарських товаровиробників необхідними фінансовими ресурсами.

Публікації автора:

Статті у фахових наукових виданнях

  1. Гончарук Я.М. Принципи та форми фінансової підтримки розвитку підприємств агропромислового комплексу // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту Київського національного торгівельно-економічного університету: Випуск ІV. Економічні науки.- Чернівці: АНТ Лтд, 2003.-С.282-293.

  2. Гончарук Я.М. Пріоритетні напрямки фінансування агропромислового комплексу Чернівецької області // Вісник Тернопільської академії народного господарства , 2004.-№4.-С.35-40.

  3. Гончарук Я.М. Засоби кредитування агропромислового виробництва Чернівецької області // Економіка АПК.- 2005.-№1.-С.78-81.

  4. Гончарук Я.М. Зміст та ресурси кредитного забезпечення АПК // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту Київського національного торгівельно-економічного університету: Випуск ІІ. Економічні науки.- Чернівці: АНТ Лтд, 2005.-С.204-215.

  5. Мармуль Л.О., Благодатний А.В., Гончарук Я.М. Методологічні та методичні основи дослідження ефективності фінансових ресурсів підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. Випуск 202: Т.ІІІ.- Дніпропетровськ:ДНУ,2005.-С.712-719. (Гончарук Я.М. визначила зміст фінансової ефективності виробництва).

  6. Гончарук Я.М. Особливості структури та спеціалізації АПК Чернівецької області // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. Випуск 206: Т.IV.- Дніпропетровськ: ДНУ,2005.-С.1126-1132.

Тези доповідей

  1. Гончарук Я.М. Форми фінансової підтримки розвитку підприємств агропромислового комплексу // Динаміка наукових досліджень ’2003: Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції.-Т.20. Економіка.- Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003.-С.46-47.

  2. Гончарук Я.М. Моделювання ставки податку // Наука та інновації -’2005: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції.- Т.4. Сільське господарство.- Дніпропетровськ: Наука і освіта,2005.-С.6-8.

  3. Гончарук Я.М. Механізм підвищення ефективності фінансової підтримки підприємств АПК // Динаміка наукових досліджень ’2005: Матеріали ІV Міжнародної науково-практичної конференції.- Т.8.Фінансові відносини.-Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005.-С.11-15.

  4. Гончарук Я.М. Пільгове кредитування сільськогосподарських підприємств Чернівецької області // Проблеми входження України в глобальні економічні структури: стратегічні пріоритети: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції аспірантів і молодих вчених.- Випуск 4.-Чернівці: Книги-ХХІ, 2006.-С.177-179.

  5. Гончарук Я.М. Джерела формування інвестицій агропромислового комплексу // Відтворення господарського комплексу регіону: методологія, механізми, інструментарій: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції.-Т.2.-Чернівці: Книги-ХХІ, 2007.-С.163-165.