Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Воробйов Юрій Миколайович. Фінансовий капітал підприємницьких структур в умовах ринкової трансформації економіки: дисертація д-ра екон. наук: 08.04.01 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Воробйов Ю.М. Фінансовий капітал підприємницьких структур в умовах ринкової трансформації економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2003.

У дисертаційній роботі проведене комплексне дослідження теорії та практики функціонування фінансового капіталу підприємницьких структур, розкрито його призначення і роль в економічній системі держави. Досліджено умови та особливості формування та використання фінансового капіталу у реальному секторі економіки на сучасному етапі ринкових перетворень.

Визначено механізм управління фінансовим капіталом, удосконалено методику визначення вартості капіталу і розроблено модель оптимізації його структури. Обґрунтовано основні напрями підвищення ефективності формування і використання фінансового капіталу. Запропоновано економіко-математичну модель для оптимізації активів промислових підприємств за рахунок використання фінансового капіталу.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення важливої наукової проблеми формування і використання фінансового капіталу суб'єктів господарювання в умовах сучасного етапу розвитку економіки України. Одним із найважливіших наукових результатів роботи є розкриття об'єктивної закономірності формування фінансового капіталу суб'єктів підприємництва в умовах становлення ринкової економіки. Проведене дослідження дало змогу сформулювати такі основні висновки і пропозиції.

  1. Підвищення ефективності діяльності суб'єктів підприємництва на сучасному етапі розвитку України може бути забезпечено лише при достатньому обсязі та оптимальній структурі фінансового капіталу. У ринковій економіці фінансовий капітал є основою для фінансового забезпечення господарської діяльності. Проте у вітчизняній науці фінансовий капітал тривалий час розглядався із соціально-класових позицій. З огляду на це його сутність інтерпретувалася як складна система економічних відносин, що була породжена процесами об'єднання капіталів промисловості і банків. У світовій же економічній науці фінансовий капітал розглядався як кошти, які можна вкласти в основні засоби чи в цінні папери з метою одержання доходу у формі підприємницького прибутку, дивіденду чи проценту.

  2. Трансформація економічної системи України дала змогу принципово по-новому підійти до розгляду економічної сутності фінансового капіталу, розкрити об'єктивну закономірність його формування в ринковій економіці, встановити умови, чинники й особливості його функціонування у господарському комплексі країни. Дослідження дали змогу виявити, що фінансовий капітал з'являється на певному історичному етапі розвитку країни, коли в системі суспільного виробництва товарно-грошові відносини стають панівними, відбувається значна концентрація виробництва й капіталу, формуються умови для взаємодії реального і фінансового секторів економіки, створюються великі акціонерні товариства, а також різні об'єднання підприємств, що дає можливість найефективніше формувати і використовувати фінансовий капітал у процесі здійснення господарської діяльності.

  3. У результаті узагальнення різних наукових концепцій і теоретичного осмислення економічної сутності фінансового капіталу було виявлено, що в умовах ринкової системи господарювання він являє собою вартість ресурсів, що набувають грошової форми і залучаються з різних джерел, зокрема: за рахунок власних коштів, одержаних від господарської діяльності; коштів, що формуються за рахунок фондового ринку; засновницьких та пайових внесків; коштів, що одержані з бюджету, від асоціацій, концернів, холдінгів на безкоштовній основі; позикових коштів від банківської системи, фондового та страхового ринку з метою створення необхідних економічних умов для формування прибутку й управління суб'єктами підприємництва з боку власників у процесі здійснення господарської діяльності.

  4. В економічній системі держави фінансовий капітал створює об'єктивні умови для здійснення реального процесу відтворення, що досягається шляхом постійного використання активів, які формуються в результаті використання різних джерел коштів у масштабах усієї економіки. У процесі свого функціонування фінансовий капітал через систему властивих йому накопичувальної, інвестиційної, структуротворчої і бюджетотворчої функцій перетворює вільні кошти в інвестиційні фонди, які використовуються суб'єктами господарювання для придбання необхідних капітальних товарів - активів, що становлять основу реального (фізичного) капіталу економічної системи.

  5. В умовах ринкової системи господарювання структура фінансового капіталу повинна розглядатися виходячи з процесу його формування і реального використання. У зв'язку з цим обґрунтовано, що в процесі формування структура фінансового капіталу перебуває у тісному діалектичному взаємозв'язку з вартісною структурою валового внутрішнього продукту, тому з'являється об'єктивна можливість виявити основні джерела формування фінансового капіталу в економічній системі держави. При цьому співвідношення між різними джерелами визначає структуру фінансового капіталу в процесі його формування. Водночас у процесі використання фінансового капіталу його структура повинна визначатися на основі ієрархії управління економічними процесами. У зв'язку з цим для визначення структури фінансового капіталу в процесі його використання запропоновано виділяти чотири його рівні, у т.ч. рівні світової економіки, економічної системи держави, окремих регіонів і галузей, конкретних суб'єктів господарювання, і розглядати особливості структури фінансового капіталу на кожному рівні системи управління. У результаті такого підходу вдається виявити основні умови та особливості функціонування фінансового капіталу на кожному рівні й запропонувати систему заходів для його ефективного управління.

  6. У ринковій економіці фінансовий капітал виступає як об'єктивно необхідна умова для створення і розвитку суб'єктів підприємництва. Тому збільшення його обсягів є найважливішою умовою підвищення ефективності господарської діяльності, розширення масштабів операційної й інвестиційної діяльності. Встановлено, що фінансовий капітал прагне до свого розширення, що дає змогу створювати великі багатогалузеві, транснаціональні суб'єкти господарювання у реальному секторі економіки, зокрема, акціонерні товариства, а також об'єднання суб'єктів господарювання у вигляді холдингових компаній, корпорацій, концернів, промислово-фінансових груп. Запропоновано принципи і підходи до систематизації термінів, пов'язаних з фінансовим капіталом підприємств, що має як наукове, так і практичне значення для подальших досліджень його економічної сутності й ефективного управління функціонуванням на рівні окремих підприємств.

  7. Формування фінансового капіталу залежить від можливостей залучення тих чи інших джерел коштів. З огляду на це з'ясовано основні джерела коштів, що забезпечують формування фінансового капіталу підприємств. На основі фактичних даних, а також застосування економіко-статистичних методів доведено, що в ринковій системі господарювання основними джерелами формування фінансового капіталу є випуск цінних паперів, зокрема акцій і облігацій, а також використання нерозподіленого прибутку, амортизаційних відрахувань, банківського кредитування тощо. З використанням анкетних опитувань і експертних оцінок виявлено чинники, які найбільшою мірою впливають на процес вибору джерел формування фінансового капіталу. У зв'язку з цим, у процесі прийняття рішень про вибір тих чи інших джерел формування фінансового капіталу, фінансово-господарські служби суб'єктів підприємництва повинні керуватися їхньою доступністю і реальною вартістю для підприємства, а також ієрархією вибору, що передбачає на початок використання внутрішніх власних джерел коштів, потім позикових джерел і в останню чергу, використання зовнішніх власних джерел фінансування.

  8. Державний вплив на фінансовий капітал насамперед може бути забезпечений за рахунок використання бюджетного і податкового методів, що дає змогу не тільки регулювати процес формування фінансового капіталу, але що не менш важливо створюють умови для підвищення ефективності його функціонування в різних галузях економіки. За допомогою бюджетного методу держава може забезпечити істотне збільшення розмірів фінансового капіталу, який використовується на конкретних підприємствах. Водночас за рахунок податкового методу формуються умови переливу фінансового капіталу з однієї сфери економіки в другу.

  1. Запропоновано основні напрями використання бюджетного методу регулювання фінансового капіталу, що полягають у: а) прямому бюджетному фінансуванні найважливіших стратегічних об'єктів, що здійснюють інноваційно-інвестиційну діяльність чи забезпечують реалізацію соціальних проектів; стратегічний експорт національної продукції і послуг; загальнонаціональні пріоритети в паливно-енергетичному комплексі; підтримку аграрного виробництва, зокрема, фермерства; фінансування розвитку інфраструктури; б) прямому бюджетному кредитуванні, яке спрямоване на фінансове забезпечення розвитку різних сфер економіки, але насамперед, малого і середнього бізнесу, що повинно сприяти загальнонаціональному підйому економіки, зниженню безробіття і зміцненню внутрішнього ринку.

  2. Використання податкового методу має бути спрямоване на стимулювання зростання прибутковості підприємств, виходу з “тіні” значних обсягів капіталів. Прийняття в Податковому кодексі положень про звільнення від оподаткування частини прибутку, що спрямовується на збільшення розміру власного капіталу, повинне сприяти оптимізації розподілу прибутку між нагромадженням і споживанням. Суттєве значення мають пропозиції щодо удосконалення податкової політики держави на сучасному етапі розвитку ринкової моделі господарювання. Зокрема, пропонується оптимізувати співвідношення між фінансовими ресурсами, які мобілізуються в бюджети різних рівнів, і коштами, що залишаються в розпорядженні фізичних і юридичних осіб; посилення ролі прямих податків, насамперед, податку на прибуток підприємств і податку на доходи фізичних осіб; забезпечити поетапну зміну підходів до оподаткування юридичних і фізичних осіб, звільнивши від оподаткування частину коштів підприємницьких структур за рахунок суттєвого збільшення доходів громадян.

  3. На сучасному етапі розвитку економіки процес формування фінансового капіталу має свої відмітні риси, які пов'язані з особливостями ринкових перетворень на пострадянському просторі. З огляду на це було чітко визначено основні етапи, умови й особливості функціонування фінансового капіталу в економіці України. Розроблено структурно-логічні моделі формування і використання фінансового капіталу на кожнім етапі ринкових перетворень, що дало змогу встановити роль різних суб'єктів економічної системи у цьому процесі. Формування фінансового капіталу в реальному секторі економіки визначається галузевими особливостями, а також формами власності і господарювання. У зв'язку з цим у процесі аналізу діяльності підприємств промисловості було визначено джерела коштів і механізми їхнього залучення у нових і чинних підприємствах. Виявлено основні умови формування капіталу на підприємствах промисловості різних форм власності і господарювання, що дало змогу розробити систему заходів щодо підвищення ефективності господарської діяльності та показати зв'язок процесу формування активів за рахунок фінансового капіталу з кінцевими результатами виробництва.

  4. Банки є найважливішими фінансовими інститутами, що впливають на процеси формування фінансового капіталу. Однак створена в країні банківська система не в змозі забезпечити необхідних фінансових умов для нормального формування фінансового капіталу в реальному секторі економіки. Встановлено, що для підвищення впливу банківських інститутів у реальному секторі економіки необхідно: а) укрупнення банків шляхом збільшення їхніх власних капіталів; б) раціональніше їхнє розміщення по території країни; в) збільшення обсягів залучення депозитів від населення і підприємств, і перетворення у грошовий капітал; г) активна участь у діяльності промислово-фінансових груп; д) збільшення обсягів довгострокового кредитування, у т.ч. фінансування інвестиційних проектів у промисловості й аграрному секторі. Для ефективного управління процесом банківського кредитування реального сектору економіки розроблено і запропоновано багатофакторну регресійну модель, що дає змогу прогнозувати обсяг банківських кредитів залежно від суми власного капіталу, залучених депозитів і наявних зобов'язань банків.

  5. Розкрито основні елементи системи управління фінансовим капіталом, які включають: мету, комплекс методів, прийомів і способів впливу на фінансовий капітал, зовнішнє державне та внутрішньогосподарське його регулювання, принципи визначення вартості фінансового капіталу та оптимізації його структури. Це дало змогу обґрунтувати алгоритм оцінки вартості й оптимізації структури фінансового капіталу, удосконалити методику визначення вартості капіталу й апробувати її при розрахунку вартості капіталу промислових підприємств машинобудування і харчової промисловості різних форм власності та господарювання, а також запропонувати методику та багатофакторну регресійну модель для оптимального прогнозування структури капіталу промислових підприємств, яка може бути використана державними економічними і фінансовими органами у процесі оцінки діяльності суб'єктів господарювання та управління державними підприємствами.

  6. Встановлено комплекс показників для оцінки ефективності функціонування фінансового капіталу, що дало змогу виявити основні тенденції його формування і використання у реальному секторі економіки, а саме: зменшення обсягу фінансового капіталу, що формується за рахунок власних коштів; зростання обсягів позикових коштів, у першу чергу кредиторської заборгованості; погіршення його структури, що суттєво вплинуло на зниження фінансової стійкості суб'єктів господарювання; зниження рівня рентабельності, як власних, так і позикових коштів, зменшення обсягів формування необоротних і оборотних активів, погіршення їх структури.

  7. Визначено систему заходів і обґрунтовано напрями та шляхи підвищення ефективності функціонування фінансового капіталу суб'єктів підприємницької діяльності у реальному секторі економіки, зокрема: удосконалення законодавчої бази господарювання; розвиток фондового ринку та банківської системи; залучення іноземних інвестицій; покращення умов для використання внутрішніх можливостей формування фінансового капіталу за рахунок амортизаційних відрахувань та чистого прибутку. На основі запропонованих заходів і проведених розрахунків встановлено прогнозні показники обсягу залучення коштів з різних джерел для формування фінансового капіталу суб'єктів підприємництва по регіонам країни.

  8. Для оптимального формування необоротних і оборотних активів різних типів промислових підприємств за рахунок використання фінансового капіталу розроблено й обґрунтовано економіко-математичну модель лінійного програмування, яка дає змогу точніше визначати обсяги активів і фінансового капіталу з урахуванням дії різних умов, чинників, вартості та можливості залучення коштів із різних джерел. Запропонована економіко-математична модель дає змогу встановити за рахунок яких елементів фінансового капіталу формуються ті чи інші складові частини необоротних і оборотних активів суб'єктів господарювання. Обґрунтовано основні рекомендації щодо залучення іноземних прямих інвестицій в економіку України з метою збільшення обсягів фінансового капіталу і подальшого ефективного формування активів для прискорення розвитку національної економіки.

Публікації автора:

Монографії, посібники

  1. Воробьев Ю.Н. Финансовый капитал предприятий: теория, практика, управление. – Симферополь: Таврия, 2002. – 364 с. (18,3 д.а.). (Рецензія: “Фінанси України”. – 2002. – №12, - С. 141).

  2. Воробьев Ю.Н. Капитал предпринимательских структур в системе финансового менеджмента. – Симферополь: Таврия, 2000. –324 с. (17,6 д.а.).

  3. Воробьев Ю.Н. Финансовый менеджмент: Учебное пособие. Кн. 1. – Симферополь: Таврия, 1999. – 209 с. (12,2 д.а.).

  4. Биржевая деятельность: Учебное пособие / Под ред. д.э.н. В.И. Крамаренко, д.э.н. Б.И. Холода – Симферополь: Таврида, 2000. – 252 с. (авторський матеріал: розділ 3. – С. 51-74 – 1,15 д.а.).

Статті у наукових виданнях

  1. Воробйов Ю.М. Теоретичні основи фінансового капіталу підприємств // Фінанси України. – 2001. – № 7. – С. 62 – 68. (0,45 д.а.).

  2. Воробйов Ю.М. Особливості формування фінансового капіталу підприємств // Фінанси України. – 2001. – № 2. – С. 77 – 85. (0,55 д.а.).

  3. Воробйов Ю. Стан та перспективи функціонування фінансового капіталу підприємницьких структур Криму // Економіст. – 2000. – №11. – С.76–79.(0,6 д.а.).

  4. Воробьев Ю. Модель створення та накопичення фінансового капіталу підприємницькими структурами // Економіст. – 2001. – № 3. – С. 50 – 51. (0,3 д.а.).

  5. Воробьев Ю. Прибуток як джерело формування фінансового капіталу підприємствами Криму // Схід. – 2000. – № 6. – С. 10 – 14. (0,6 д.а.).

  6. Воробйов Ю.М. Податкова політика держави та її вплив на формування фінансового капіталу підприємств // Фінанси України. – 2000. – № 9. – С. 115 – 120. (0,5 д.а.).

  7. Воробьев Ю.Н. Сущность и функции финансов в рыночной экономике и их воздействие на формирование капитала предпринимательских структур // Культура народов Причерноморья. – 1999. – № 7. – С. 29 – 34. (0,8 д.а.).

  8. Воробьев Ю.Н. Финансовый капитал как основа производственно-хозяйственной деятельности предприятия // Культура народов Причерноморья. – 1999. – № 8. – С. 20 – 24. (0,8 д.а.).

  9. Воробйов Ю.М. Роль фінансового ринку у формуванні фінансового капіталу підприємств // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія: Економіка. – 2001. – Випуск 50. – С. 12 – 15. (0,35 д.а.).

  10. Воробйов Ю.М. Формування власного фінансового капіталу підприємств // Фінанси України. – 2002 – № 6. – С. 36 – 41. (0,35 д.а.).

  11. Воробйов Ю.М. Бюджетний метод регулювання фінансового капіталу підприємницьких структур // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія: Економіка. – 2002. – Випуск 60. – С. 24 – 27. (0,35 д.а.).

  12. Воробйов Ю.М. Обгрунтування потреби у фінансовому капіталі суб'єктів господарювання // Регіональні перспективи. – 2002. – №2. – С. 159 – 161. (0,5 д.а.).

  13. Воробьев Ю.Н. Методологические подходы к оценке стоимости собственного финансового капитала предпринимательских структур // Регіональні перспективи. – 2002. – № 1. С. 100 – 102. (0,6 д.а.).

  1. Воробьев Ю.Н. Концептуальные основы определения стоимости финансового капитала предприятия // Культура народов Причерноморья. – 1999. – № 9. – С. 19 – 23. (0,75 д.а.).

  2. Воробьев Ю.Н. Методические подходы к оценке стоимости заемного и привлеченного финансового капитала предприятий // Культура народов Причерноморья. – 1999. – № 10. С. 16 – 21. (0,75 д.а.).

  3. Воробйов Ю.М. Методичні аспекти оптимізації структури фінансового капіталу підприємницьких структур // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія: Економіка. – 2000.– Випуск 45.– С. 48 – 49. (0,25 д.а.).

  4. Воробьев Ю.Н. Финансовый капитал государственных аграрных предприятий: анализ современного состояния // Регіональні перспективи. – 2000. – № 4. – С. 61 – 64. (0,65 д.а.).

  5. Воробьев Ю.Н. Эффективность формирования финансового капитала предпринимательских структур в народнохозяйственном комплексе Украины // Культура народов Причерноморья. – 2000. – № 13. – С. 22 – 27. (0,65 д.а.).

  6. Воробйов Ю.М. Фінансові ресурси інвестиційного процесу в Криму // Академічний огляд: економіка та підприємництво. – 2001. – № 1. – С. 53 – 58. (0,5 д.а.).

  7. Воробйов Ю.М. Удосконалення механізму формування фінансового капіталу за рахунок іноземних інвесторів // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія: Економіка. – 2000. – Випуск 42. – С. 32 – 35. (0,35 д.а.).

  8. Воробйов Ю.М. Бюджетне фінансування АПК в умовах аграрної реформи // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ, 2000. – Випуск 58. – С. 83 – 88. (0,3 д.а.).

  9. Воробьев Ю.Н. Классификация финансового капитала предприятий // Культура народов Причерноморья. – 2001. – № 17. – С. 35 – 38. (0,35 д.а.).

  10. Воробьев Ю.Н. Методологические принципы оценки результативности функционирования финансового капитала // Экономика и управление. – 2000. – № 5. – С. 13 – 14. (0,25 д.а.).

  11. Воробьев Ю.Н. Трансформация собственности и ее влияние на формирование финансового капитала // Экономика и управление. – 1999. – № 6. – С. 7 – 8. (0,25 д.а.).

  12. Воробйов Ю.М. Створення фінансового капіталу за рахунок прямих іноземних вкладань у виробничу і невиробничу діяльність // Соціальна сфера в перехідній економіці: Зб. наук. праць / НАН України. Ін-т економіки. – Київ, 2000. – С. 94 – 103. (0,5 д.а.).

  13. Воробьев Ю.Н. Развитие кредитных отношений в аграрном комплексе Крыма // Науч. тр. Крымск. гос. аграр. универ. Серия: Экономические науки. – 2000. – Выпуск 63. – С. 86 – 94. (0,5 д.а.).

  14. Воробьев Ю.Н. Механизмы управления финансовым капиталом предпринимательских структур // Науч. тр. Крымск. гос. аграр. универ. Серия: Экономические науки. – 2001. – Выпуск 67. – С. 110 – 115. (0,4 д.а.).

  15. Воробьев Ю.Н. Финансовая деятельность предприятий малого бизнеса Крыма // Регіональні перспективи. – 2000. – № 6. – С. 58 – 62. (0,7 д.а.).

  16. Воробьев Ю.Н. Модели образования финансового капитала на разных этапах трансформации экономики Украины // Экономика Крыма. – 2002. – № 4. – С. 14 – 18. (0,5 д.а.).

  17. Воробьев Ю.Н. Особенности формирования прибыли аграрных предприятий в процессе финансовой деятельности // Культура народов Причерноморья. – 1999. – № 6. – С. 25 – 29. (0,4 д.а.).

  18. Воробьев Ю.Н. Формирование финансового капитала // Экономика и управление. – 1999. – № 4. – С. 20 – 21. (0,2 д.а.).

  19. Воробьев Ю.Н. Методологические аспекты управления финансовым капиталом предпринимательских структур // Науч. тр. Крымск. гос. аграр. универ. Серия: Экономические науки. – 2002. – Выпуск 70. – С. 217 – 223. (0,35 д.а.).

  20. Воробйов Ю. Використання лізингу як методу фінансування підприємств України // Схід. – 2001. – № 6. – С. 35 – 38. (0,35 д.а.).

інші наукові та науково-методичні публікації

  1. Воробьев Ю.Н. Методика оценки эффективности использования техники как составной части основного капитала аграрных предприятий // Культура народов Причерноморья. – 1998. – № 5. – С. 90 – 94. (0,75 д.а.).

  2. Воробьев Ю.Н. Механизм воспроизводства финансового капитала в аграрном секторе экономики // Экономика и управление. – 2000. – № 2-3. – С. 18 – 19. (0,15 д.а.).

  3. Воробьев Ю.Н. Финансово-правовые методы государственного регулирования предпринимательской деятельности // Матеріали 1 звітної науково-практичної конференції професорсько-викладацького та курсантського складу. – Сімферополь: Таврія-Плюс, 1999. – С. 141 – 145. (0,2 д.а.).

  4. Воробйов Ю.М. Особливості прийняття участі України в міжнародному русі капіталу // Міжнародна економіка: Сучасні проблеми та перспективи розвитку / Матеріали першої Національної міжвузівської науково-практичної конференції (29 листопада 1999 р., м. Київ). – Сімферополь, Таврида, 2000. – С. 32 – 34. (0,15 д.а.).

  5. Воробьев Ю.Н. Воздействие форм собственности и хозяйствования на формирование финансового капитала предприятий // Современные тенденции и приоритеты развития переходной экономики: Материалы Всеукраинской межвузовской научно-практической конференции (20 мая 2000 г., г. Симферополь). – Симферополь: КАПКС, 2000. – С. 44 – 48. (0,25 д.а.).

  6. Воробьев Ю.Н. Современное состояние и перспективы развития аграрного производства //Культура народов Причерноморья.– 2000.– № 12.– С.23–24. (0,2 д.а.).

  7. Воробьев Ю.Н. Финансово-правовые аспекты формирования и использования уставного капитала субъектов предпринимательства // Украина в 2000 году: трансформация в рыночную экономику / Материалы Всеукраинской научно-практической конференции (29 октября 2000 года). – Симферополь: Таврида, 2000. – С. 190 – 194. (0,25 д.а.).

  8. Воробйов Ю.М. Механізм фінансування інвестиційного процесу в Автономної Республіки Крим // Шляхи зміцнення фінансово-економічної самостійності регіонів України: Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. – С. 100 – 101. (0,15 д.а.).

  9. Воробьев Ю.Н. Бюджетный метод регулирования финансового капитала предприятия // Региональная экономика и механизмы управления ее развитием: Материалы Всеукраинской межвузовской научно-практической конференции. – Симферополь: Таврида, 2001. – С. 17 – 19. (0,2 д.а.).

  10. Воробьев Ю.Н. Концептуальные направления финансово-экономического развития региона // Пути ускорения финансово-экономического развития региона: Материалы научно-практической конференции. – Симферополь: КАПКС, 2002. – С. 17 – 19. (0,25 д.а.).

  11. Воробйов Ю.М. Модель управління фінансовим капіталом підприємства // Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – С. 65. (0,1 д.а.).

  12. Воробьев Ю.Н. Финансовый капитал в системе транснациональных финансово-промышленных групп // Управление социально-экономическим развитием регионов Украины и АР Крым: Материалы Всеукраинской межвузовской научно-практической конференции. – Симферополь: Таврида, 2002. – С. 12 – 14. (0,15 д.а.).

  13. Воробьев Ю.Н. Финансы: учебно-методическое пособие. Часть 1. – Симферополь: Гортипография, 1996. – 29 с. (1,5 д.а.).

  14. Воробьев Ю.Н. Финансовый рынок, его характеристика и особенности развития в Украине. – Симферополь: Гортипография, 1996. – 20 с. (1,0 д.а.).

  15. Воробьев Ю.Н. Финансы предприятий. Годовое финансовое планирование: Учебно-методическое пособие. – Симферополь: Гортипография, 1996. –19 с. (1 д.а.).

  16. Воробьев Ю.Н. Прогнозирование, макроэкономическое планирование и государственное регулирование экономики: Учебно-методическое пособие. – Симферополь: Гортипография, 1996. – 46 с. (2,15 д.а.).