Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


239. Дехтяр Надія Анатоліївна. Фінансовий механізм функціонування інтегрованих виробничих формувань в умовах ринкової економіки: дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Українська академія банківської справи. - Суми, 2004.



Анотація до роботи:

Дехтяр Н.А. Фінансовий механізм функціонування інтегрованих виробничих формувань в умовах ринкової економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. - Українська академія банківської справи, Суми, 2003.

У роботі досліджено фінансово-економічні передумови виникнення і розвитку інтеграційних процесів та визначено особливості впливу основних мотиваційних чинників на характер інтеграційних зв’язків в умовах посилення ринкових відносин. Поглиблено сутність поняття “інтегроване виробниче формування” як об’єднання підприємств, організацій, установ у багатогалузеву господарську систему на основі договірних відносин чи консолідації активів з метою досягнення спільних цілей або забезпечення вирішального впливу на фінансову, господарську і комерційну політику учасників формувань та здійснено класифікацію форм інтегрованих структур за основними ознаками. Конкретизовано специфічні ознаки створення галузевих інтегрованих формувань в Україні у процесі комбінування діяльності підприємств та обґрунтовано схеми фінансового забезпечення їх функціонування.

На основі порівняльного аналізу ефективності функціонування інтегрованих виробничих формувань і бізнес-груп в Україні обґрунтовано нові методичні підходи до оцінки ефективності інтеграції на основі розрахунку узагальнюючого комплексного показника, що враховує рівень інтеграційних переваг та внесені пропозиції щодо оцінки ефективності управління за їх діяльністю в умовах перерозподілу прав власності.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється в розробці теоретичних та методичних засад створення інтегрованих виробничих формувань в умовах посилення інтеграційних процесів, дослідженні фінансового механізму їх функціонування з урахуванням галузевої специфіки та форм господарювання, а також обґрунтуванні методичних підходів до оцінки ефективності їх діяльності.

Основні висновки дисертаційного дослідження полягають у наступному:

1. Специфічною ознакою сучасного стану розвитку ринкової економіки слід вважати посилення інтеграційних процесів, мотивація яких ґрунтується на урахуванні зовнішніх та внутрішніх факторів економічного середовища. Трансформація економіки та поглиблення інтеграційних процесів спричиняють появу різноманітних форм інтеграції підприємств.

2. У сучасних умовах інтегровані виробничі формування виступають життєздатною організаційною формою господарювання, що обумовлено численними перевагами цієї форми в порівнянні з іншими і пов’язано із досягненням спільних цілей або забезпеченням вирішального впливу на фінансову, господарську і комерційну політику учасників формувань.

3. Домінуючою формою інтегрування в умовах української економіки є поява якісно нових об’єднань, таких як бізнес-групи, що формують новий клімат, визначають тенденції розвитку української економіки та форми інтеграції в міжнародні ТНК і характеризуються наявністю наступних національних особливостей: чітко виражений регіональний характер; інтегруючі принципи їх діяльності – об’єднання на майновій основі та об’єднання на основі управління; основу їх створення складає “трейдерський” капітал; орієнтація на економічні відносини з Росією та країнами СНД; інвестування капіталу в найбільш привабливі сектори економіки; закритість їх діяльності для публічного доступу.

4. Специфіка функціонування інтегрованих виробничих формувань, створених у процесі комбінування діяльності підприємств, обумовлює використання особливих схем фінансового забезпечення з урахуванням галузевої складової та структури власності.

5. В Україні найбільш привабливими з точки зору інтеграції є нафтогазова промисловість, вугільна промисловість та гірничо-металургійний комплекс. З урахуванням галузевої специфіки достатньо ефективною може бути реалізація одного із можливих варіантів реформування нафтогазового комплексу: компанії є неінтегрованими; компанії – вертикально-інтегровані; співіснування вертикально-інтегрованих компаній та неінтегрованих компаній.

6. Для оцінки ефективності створення та функціонування інтегрованих виробничих формувань доцільне запровадження системи показників, в т.ч. комплексного інтегрального показника, який враховує рівень інтеграційних переваг та специфіку ринкового середовища.

7. В умовах перерозподілу прав власності для аналізу діючої моделі управління інтегрованими виробничими формуваннями та бізнес-групами в Україні запропоновано використання коефіцієнта структурного важеля з урахуванням кількості рівнів управління та питомої ваги акцій суб’єкта контролю у підпорядкованій структурі, що визначатиметься, насамперед, структурою власності, обумовлюючи напрямки формування відповідної стратегії ефективного розвитку таких формувань.

Публікації автора:

  1. Дехтяр Н.А. Роль кредитних важелів у стимулюванні реального сектора економіки // Вісник Української академії банківської справи. – 1998. – № 5. – С. 40-43, 0,3 д.а.

  2. Дехтяр Н.А. Використання цільового підходу для стабілізації фінансового стану підприємства // Проблеми реформування економіки України в умовах транзиції: Міжнародна науково-практична конференція 21-22 травня 1998 р. – Харків: Харківський інститут бізнесу і менеджменту, 1998. – С. 189-191, 0,15 д.а.

  3. Дехтяр Н.А. До питання про фінансові аспекти структурної перебудови економіки // Проблеми стабілізації та економічного розвитку: Збірник наукових праць: Вісник Харківського державного університету. – 1998. – № 404. – С. 295-297, 0,15 д.а.

  4. Дехтяр Н.А. Особливості організації фінансових відносин виробничо-фінансових формувань // Вісник Української академії банківської справи. – 1999. – № 2. – С. 21-24, 0,24 д.а.

  5. Дехтяр Н.А. Надійність функціонування промислово-фінансових систем у нафтогазовій промисловості // Банківська система України: теорія і практика становлення: Збірник наукових праць: В 2 т. – Т. 2. – Суми: ВВП “Мрія-1” ЛТД: Ініціатива, 1999. – С. 505-511, 0,32 д.а.

  6. Дехтяр Н.А. Виробничо-фінансові формування: поняття, класифікація, основні види та їх характеристика // Банківська справа. – 2000. – № 1. – С. 53-57, 0,52 д.а.

  7. Науменкова С.В., Дехтяр Н.А. Фінансові аспекти структурної перебудови нафтогазового комплексу // Фінанси України. – 2000. – № 9. – С. 37-44, 0,9 д.а., особисто – 0,4 д.а.

  8. Дехтяр Н.А. Оцінка інвестиційної привабливості підприємств-емітентів на фондовому ринку України // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Збірник наукових праць. – Т. 4. – Суми: Ініціатива, 2000. – С. 126-131, 0,25 д.а.

  9. Андрєєв А.В., Дехтяр Н.А. Фінансово-економічний механізм регулювання промислово-фінансової інтеграції в Україні // Вісник Української академії банківської справи. – 2001. – № 2.– С. 73-77, 0,38 д.а., особисто – 0,25 д.а.