Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Волкова Олександра Миколаївна. Фінансовий механізм реалізації демографічної політики в Україні : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Волкова О. М. Фінансовий механізм реалізації демографічної політики в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – Національний університет Державної податкової служби України, Ірпінь, 2008.

У дисертаційній роботі проведене системне дослідження теорії та практики фінансового механізму реалізації демографічної політики в Україні.

Розкрите значення фінансової підтримки розвитку демографічного потенціалу нації для економічної безпеки країни. Проаналізовано чинну практику бюджетних та фіскальних методів фінансового забезпечення демографічної політики, серед яких: державні програми щодо демографічного розвитку країни, пільгове оподаткування багатодітних громадян, молодіжне житлове кредитування та державну грошову допомогу особам з дітьми. Виділено основні напрями їх удосконалення. Окреслені перспективи покращання демографічної ситуації шляхом запозичення закордонного досвіду реалізації демографічної політики. Розроблено економетричні моделі прогнозування кількісного складу населення країни і, відповідно, кількості одержувачів державної допомоги.

У дисертаційному дослідженні запропоноване нове вирішення важливого наукового завдання, що полягає у подальшому розвитку теоретико-методичних засад і практичних рекомендацій щодо фінансового механізму реалізації демографічної політики в Україні, інструментів, що забезпечують його ефективне функціонування, і науковому обґрунтуванні пріоритетних напрямів удосконалення фінансового забезпечення демографічної політики з метою подолання демографічної кризи з урахуванням специфіки соціально-економічного стану у вітчизняному суспільстві.

Основні теоретичні та практичні результати дисертаційного дослідження полягають у наступному:

  1. Аналіз наукових поглядів вітчизняних і зарубіжних учених щодо сутності дефініцій „фінансова політика”, „фінанси”, „фінансовий механізм” дає підстави стверджувати, що одностайність у їх визначенні відсутня, проте всі визнають взаємозалежність та взаємообумовленість даних понять. Управлінська діяльність у сфері фінансів здійснюється в руслі фінансової політики, фінанси виступають матеріальною базою для формування і реалізації фінансової політики через дію фінансового механізму.

  1. У сучасній Україні демографічна політика, здійснювана засобами державних фінансів, спрямована на активізацію демографічних потреб найбільшої кількості громадян країни. Тому в умовах демографічної кризи фінансова підтримка демографічної активності населення з боку держави є оптимальною за Парето, знаходиться у відповідності з концептуальними засадами і ідеалами теорії суспільного добробуту та набуває загальнодержавного значення.

  2. У дисертаційній роботі досліджено сутність фінансового механізму реалізації демографічної політики як сукупності методів, інструментів і форм, що застосовуються під час розподілу та використання фінансових ресурсів держави з метою створення засобами фінансового впливу у населення мотивацій для збільшення народжуваності в Україні.

  3. Головна особливість фінансового механізму реалізації демографічної політики пов’язана з тим, що його вплив на збільшення народжуваності у країні здійснюється не прямо за незначний проміжок часу, а опосередковано на перспективу, шляхом формування у населення демографічних потреб у відповідь на прийняття урядом рішень у таких сферах як материнство, житлові умови, оподаткування доходів фізичних осіб, соціально-економічна стабільність.

  4. Фінансовий механізм реалізації демографічної політики в Україні базується на системі соціальних гарантій, найважливіші з них: – рівень прожиткового мінімуму, мінімальний розмір заробітної плати і розміри соціальної допомоги. Як показав аналіз, розмір даних величин є мінімальний та не забезпечує адекватну фінансову підтримку процесу виховання дитини.

  5. Проведений у роботі аналіз фінансового механізму реалізації демографічної політики здійснено шляхом комплексного дослідження таких його складових, як державні програми демографічного розвитку країни, пільгове оподаткування доходів багатодітних громадян, молодіжне житлове кредитування та грошові виплати, пов’язані з процесом народження (виховання) дитини.

  6. Унаслідок узагальнення ролі державних програм щодо розв'язання демографічних проблем України та стану їх фінансування доведено, що відсутність спадковості і щорічна зміна запланованих програмою обсягів державних видатків, розбіжності між декларативними завданнями і реальними заходами, неефективна система контролю та звітування перешкоджає дієвості цього інструменту.

  7. В Україні діє порядок здійснення пільгового оподаткування багатодітних громадян залежно від кількості дітей у сім’ї шляхом чіткого окреслення доходів, що не входять до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу, надання права на податковий кредит та запровадження податкової соціальної пільги. Фіксування розміру податкової соціальної пільги станом на 1 січня і відповідно неврахування інфляційної складової, втрачання права на пільги внаслідок незначного збільшення доходів, високий рівень саме споживчих витрат, значний відсоток багатодітних сімей із середньодушовими сукупними витратами на місяць, які є нижчими за прожитковий мінімум, значно зменшують ефективність фіскального стимулювання народжуваності в країні.

  8. На основі оцінки діяльності Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву визначено, що навіть за умови позитивного ефекту від його функціонування, проблема забезпечення молоді житлом для стимулювання демографічної активності залишається невирішеною через наявну законодавчу неврегульованість у цій сфері, внесення обмежуючих змін до рейтингу кандидатів, перевагу платоспроможних кандидатів перед багатодітними, необ’єктивну оцінку ринкової вартості житла, зменшення термінів і облікової ставки часткової компенсації відсотків банківських кредитів, зміну обсягів державного фінансування.

  9. Результати здійсненого аналізу грошових форм стимулювання демографічного розвитку показали, що суттєве збільшення одноразової допомоги при народженні дитини сприятиме збільшенню народжуваності в Україні. Проте суттєвим недоліком є те, що у разі народження кожної наступної дитини, інші види грошових виплат не диференційовано. Це призводить до неврахування адекватних витрат на утримання дитини і до недоотримання належних сум.

  10. Державна фінансова підтримка процесу переходу з інтернатних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до сімейних перебуває на критично незначному рівні, що може призводити до послаблення демографічного потенціалу нації як внаслідок несвідомої поведінки таких дітей, так і в результаті усиновлення громадянами інших країн.

  11. Основною тенденцією, характерною для європейських країн останнім часом, є падіння рівня народжуваності, що пояснюється сукупністю взаємозалежних економічних та соціально-психологічних факторів, серед яких такі, як першочергова увага до матеріальних умов існування, державна фінансова підтримка демографічної політики лише за умов очевидної кризи, відмова жінок від традиційної ролі матері, небажання втрачати особистісну свободу, залучення жінок до бізнесу тощо.

  12. Як показало дослідження, найбільшою результативністю характеризуються фінансові методи впливу на збільшення народжуваності у Франції завдяки наданню можливості жінкам поєднувати кар’єрні плани з народженням двох і більше дітей, зосередженню уваги саме на диференціації виплат у бік значного збільшення у разі народження третьої та наступної дитини, обранню стратегії фінансового зацікавлення жінки народжувати кожну наступну дитину, не тільки першу, що є набагато вигідніше для зміцнення демографічного потенціалу нації.

  13. Застосування економетричних моделей при прогнозуванні кількісного складу населення країни і, відповідно, кількості одержувачів допомоги надає точну інформацію для оцінки бюджетних витрат з метою забезпечення стабільності й безперервності фінансового забезпечення заходів демографічної політики.

  14. Фінансовий механізм реалізації демографічної політики в Україні перебуває на первинній стадії розвитку, характеризується більш тактичними заходами фінансового впливу на мотивації населення щодо подолання демографічної кризи, ніж стратегічними, функціонує в межах загальної системи соціального захисту населення.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Волкова О. М. Фінансово-економічні аспекти демографічної політики / О. М. Волкова // Науковий вісник ВДУ імені Лесі Українки. – 2006. – № 7. – С. 80–85 (0,6 друк. арк.).

2. Волкова О. М. Бюджетне фінансування програм демографічного розвитку як інструмент демографічної політики / О. М. Волкова // Науковий вісник Буковинської державної фінансової академії : збірник наукових праць. – Вип. 8 : Економічні науки. – Чернівці, 2007. – С. 464–473 (0,5 друк. арк.).

3. Волкова О. М. Зарубіжний досвід демографічної політики заохочення репродуктивної функції населення / О. М. Волкова // Науковий вісник Науково-дослідного економічного інституту Міністерства економіки України : збірник наукових праць. – Вип.10(77) : Формування ринкових відносин в України. – К., 2007. – С. 126–131 (0,5 друк. арк.).

4. Волкова О. М. Концепції теоретичного обґрунтування фінансової політики в соціальній сфері / О. М. Волкова // Науковий вісник Національної академії державної податкової служби в Україні. – 2007. – № 2 (37). – С. 102–106 (0,4 друк. арк.).

5. Волкова О. М. Молодіжне житлове кредитування як метод стимулювання позитивних демографічних процесів в Україні / О. М. Волкова // Актуальні проблеми економіки. – 2007. – № 11 (77). – С. 125–132 (0,4 друк. арк.).

6. Волкова О. М. Фіскальне регулювання демографічних процесів / О. М. Волкова // Науковий вісник Науково-дослідного економічного інституту Міністерства економіки України : збірник наукових праць. – Вип. 4 (84) : Формування ринкових відносин в України. – К., – 2008. – С. 176–182 (0,7 друк. арк.)

7. Мамонова Г. В. Економетричне моделювання демографічних процесів в Україні та обсягів їх фінансового стимулювання / Г. В. Мамонова, О. М. Волкова // Актуальні проблеми економіки. – 2008. – № 5 (83). – С. 222–230 (0,5 друк. арк.). [Особистий внесок автора: необхідність та мета застосування економетричних моделей – 0,2 друк. арк.].

В інших виданнях:

8. Волкова О. М. Соціальна політика в Україні: загальнодержавний аспект // Методологія та практика менеджменту на порозі ХХІ століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти : ІІІ Міжнародна науково-практична конференція (м. Полтава, 10–12 травня 2006 р.). – Полтава : ПУСКУ, 2006. – С. 34–35 (0,18 друк. арк.).

9. Волкова О. М. Державні фінанси як об’єктивна необхідність // Сучасний стан та проблеми інноваційного розвитку держави : ХІІ Міжнародна науково-практична конференція (м. Луцьк, 06–07 листопада 2006 р.). – Луцьк : РВВ „Вежа” Волин. держ. ун-ту Лесі Українки, 2006. – С. 67–68 (0,1 друк. арк.).

10. Волкова О. М. Правові аспекти вирішення проблеми демографічного розвитку України // Економічний і соціальний розвиток України у ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації : IV Міжнародна науково-практична конференція (м. Тернопіль, 22–23 лютого 2007 р.). – Тернопіль : Вид-во Економічна думка, 2007. – С. 347–349 (0,13 друк. арк.).

11. Волкова О. М. Державні цільові програми як стимул для демографічного розвитку // Фінансові ринки та інститути : Міжнародна науково-практична конференція (м. Харків, 7–8 грудня 2007 р.). – Харків : Вид-во Інжек, 2007. – С. 30–33 (0,15 друк. арк.).

12. Волкова О. М. Міграція населення: причини і наслідки для демографічного потенціалу нації // Економічний і соціальний розвиток України у ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації : V ювілейна міжнародна науково-практична конференція (м. Тернопіль, 21–23 лютого 2008 р.). – Тернопіль : Вид-во Економічна думка, 2008. – С. 266–267 (0,12 друк. арк.).